3.3.2024 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co je pražská kavárna

Od Rakouska-Uherska k současnosti: Prosím jednu kávu ristretto a ke čtení Aspen Review Central Europe. Děkuji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bryndza 30.12.2014 21:33

žabička ,rybička,hroch

apod.opět v akci

V. Čermák 30.12.2014 19:11

Zeman nemluvil o "Pržské kavárně" ,

ale o "Pražské lumpenkavárně". A později k tomu dodal na otázku, tuším Lidovek, celkem výstižné vysvětlení. V podstatě to dobře vystihl níže pan Čech.

J. Kombercová 30.12.2014 22:22

Re: Zeman nemluvil o "Pržské kavárně" ,

Lunpenproletariát lze chápat jako trhany... nespletl si pan prezident zase pojmy s dojmy jako s těmi "pasy"?

Ono to od pana prezidenta vypadá na první pohled tak, že se mstí Pražanům, protože Praha volila Švarcíka... taky to zmínil v den své inaugurace u sochy TGM, že to ví a že si to bude pamatovat. Pan prezident, bohužel, se snaží být vděčným svým voličům (tady uznávám, že své umí odměnit) a naopak svým nevoličům ukazuje tu nevlídnou tvář. :)

V. Čermák 30.12.2014 22:55

Re: Zeman nemluvil o "Pržské kavárně" ,

Prezident si pojmy nespletl ani s lumpenkavárnou, ani s "pasy", ale je fakt, že o tom nemusel mluvit. A jestli se mstí, tak určitě ne proto, že ho někdo nevolil, ale proto, jak se ti jeho nevoliči k němu chovají dávno po prohraných volbách. To ti jeho nevoliči se mu mstí , no a on jim to oplácí. Také je jediný odvážlivec, který bojuje s novináři. Ostatní to dávno a možná i zbaběle vzdali. Já osobně vidím jeho přínos v té ekonomické diplomacii, kterou K.S. prakticky zničil.

P. Čech 30.12.2014 16:15

V článku pana Jocha je mnoho pravdy.

Pan Joch se však nedokázal oprostit od spekulací o tom, cože to prezident myslel, když užil pojmu "pražská kavárna". Osobně na to pohlížím poněkud jinak. Lidé, které prezident pod tímto pojmem myslí, jsou salónní anarchisté, kteří si pletou demokracii s anarchií. Lidé, kteří před časem houfně podepisovali Antichartu a dnes se tváří jako největší bojovníci za svobodu a demokracii, o níž neví vůbec nic. Takoví lidé k nám promlouvají z prežských kaváren a ne ti, o nichž píše pan Joch. Za vydatné pomoci prodejných novinářů bičují emoce ovčanů, nahánějí je do davů a ženou proti většině občanů, vyvolávajíc tak ničím smysluplným neopodstaněné nepokoje, končící házením předmětů na prezidenty okolních zemí při slavnostních aktech. O tom to je, pane Jochu.

J. Šimek 30.12.2014 17:52

Re: V článku pana Jocha je mnoho pravdy.

Házeli jen najatí provokatéři.

Ť. Mráček 30.12.2014 18:02

Re: V článku pana Jocha je mnoho pravdy.

Šimku 066, ty o tom musíš vědět všecko, kdo a kde je všude najatej. Já myslel, že si užíváš přepychového důchodu a ty ještě sloužíš?

P. Čech 30.12.2014 18:38

Re: V článku pana Jocha je mnoho pravdy.

Pokud tomu tak je, potom to ale nikoho neomlouvá. Zejména ne ty, kdo podobné akce organizují a z pražských kaváren i řídí. Otázkou je i to, zda ony vrhače předmětů nenajali oni.

R. Tichý 30.12.2014 15:35

Nesouhlasím

cit:"....prostý lid zůstává věrný. Zachoval si zdravý selský rozum a jeho názory, instinkty, předsudky nejen více odrážejí západní civilizační tradici, ale i lépe chápou každodenní politickou realitu a její problémy".

To je lež, prostý lid zlenivěl socialistickými výdobytky a "zjednodušením" života. Nejblíže Vaší definici prostého člověka jsou malí soukromníci a zaměstnanci v soukromém sektoru.

V. Podracký 30.12.2014 14:24

Dobrý postřeh

Přesto bych poznamenal, že lid si obvykle vládnout nemůže a proto jsou vzdělanci (tím nemyslím zrovna kavárenské elity) potřební. Lid to prostě sám neutáhne. A tím vzniká problém, který máme dnes. Elity, nejen, že nejsou ty pravé, stojící na straně konzervativního lidu, ale ony nejsou vůbec. Pan prezident je toho dokladem a pražská kavárna, tedy ti, které takto nazývá, jsou totéž v bleděmodrém, pouze mající formálně "intelektuálnější" slovník.

P. Čech 30.12.2014 16:22

Re: Dobrý postřeh

Lid si   o b v y k l e  vládnout nemůže, protože mu to je   o b v y k l e  znemožněno mocichtivými jedinci, sdruženými v politických stranách. Lidmi, kteří jsou líní se živit poctivou a smysluplnou prací a proto se dali na politiku.  Vytvořili následně systém a v rámci něj pozice, z kterých mohou onomu lidu vládnout. nejspíše byste se velice divil, pokud by lidu bylo umožněno si vládnout tak jako např. ve Švýcarsku, jak by si vládnout dovedl. Takto jenom papouškujete názory oněch mocichtivých jedinců, kteří by v tom případě přišli o svou moc nad lidmi. Tak to vidím.

P. Kmoníček 30.12.2014 17:16

Re: Dobrý postřeh

Pane Čechu,"lid"dostal možnost jako ve Švýcarsku v přímé volbě prezidena a podívejte se koho zvolil!

P. Čech 30.12.2014 18:49

Re: Dobrý postřeh

Lid nedostal možnost při přímé volbě prezidenta tak, jak je tomu ve Švýcarsku.  Přečtěte si zákon č.71, zejména čl.56, odst.5 a hned poznáte rozdíl. Zákon, který ve svém textu činí rozdíly mezi občany (senátor je někým více než poslanec a oba dohromady nesrovnatelně více než občan) je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Tento zákon byl záměrně formulován tak, aby přímá volba prezidenta podle něj nemohla dobře dopadnout. Tak se také stalo.  Za to ovšem volící lid nemůže, za to mohou politici, zvolení prostřednictvím volených politických stran podle zásad poměrného zastoupení. Ale i tak. Koho onen lid zvolil? Pana Miloše Zemana, tedy menší zlo. Pokud by byl zvolen kníže Schwarzenberg, bylo by to ještě horší, pane Kmoníčku.

F. Navrátil 30.12.2014 19:10

Re: Dobrý postřeh

Pane Čech bylo by to krásné, kdyby jste měl pravdu, ale já si myslím, že tomu tak není. Vždyť volba stávajícího presidenta byla přece také záležitostí všeho lidu a její výsledek není příliš povzbudivý. Jinými slovy, měl bych oprávněný strach, kdyby u nás měl o všem rozhodovat "lid". V roce 1789 ve Francii také rozhodoval lid a pokud nestranně posoudíte výsledky, tak nejsou příliš obdivuhodné.

P. Čech 30.12.2014 20:31

Re: Dobrý postřeh

Volba prezidenta republiky nebyla vůbec záležitostí "všeho lidu". Především byla záležitostí zákona č.71/2012 sb a zejména jeho článku 56, odst.5. Tento článek a odstavec udělaly z volby to, co známe z voleb ostatních. Voliči jsou nuceni volit menší zlo a to je záležitostí volebních systémů, ať se jedná o volbu přímou či volby nepřímé. Je to záležitostí volebních zákonů, které svými texty činí jakékoliv volby nesvobodnými a tedy i nedemokratickými. Zkuste si tyto zákony přečíst a potom mi, možná, dáte za pravdu.

K. Janyška 30.12.2014 12:41

Vy jste pražská kavárna,

Jochu... Dzp.

Ť. Mráček 30.12.2014 18:07

Re: Vy jste pražská kavárna,

Janyško, ty o tom Jochovi přeci musíš vědět všecko.

Já myslel, že už si konečně užíváš přepychového důchodu a ty ještě sloužíš?

V. Šiška 30.12.2014 12:40

Prezident jenom vyjádřil

svůj nepřátelský postoj k intelektuálům a tedy lidem vzdělaným. Nelze si nevšimnout, že svým buranstvím, primitivní mluvou i názory se vnucuje právě "intelektální spodině", někdy nazývané 4.cenovou kategorií. Těm se líbí silácká i přisprostlá vyjádření, kterou vydávají za "lidovost" a hlavně: lépe se s nimi manipuluje.

V. Čermák 30.12.2014 19:07

Omyl pane Šiško,

Zeman není nepřítelem lidí vdělaných, ale lidí elitářských, kteří z titulu svého elitářství odmítají respektovat pravidla demokracie. Co do vdělání je Zeman sám vdělanější, než celá Pražská kavárna dohromady. A buranstvím se vyznačují převážně Zemanovi nepřátelé, které on přirovnal k "Neandrtálcům" a Vy jistě víte, kteří to jsou.

J. Kanioková 30.12.2014 21:24

Nemáte pravdu..

Nejde o vzdělání, ale o vztah k realitě, ke zdravému rozumu.

Těmi "intelektuálními elitami" je pověšinou myšleno to, že to jsou lidi většinou spíš filozoficky zaměření, že berou život příliš z emoční stránky a praktickou stránku všednodenní nevnímají. Často žijí bohémským stylem, a neumí vnímat denodenní problematiku běžných lidí. Ekonomika je pro ně fuj..

J. Anděl 30.12.2014 12:25

Direktivní utopisté vs plkalisté

To je hezké shrnutí. Termín kavárna se mi ovšem jeví nespravedlivý. Je-li jeho nástupcem internet, pak si všimněme, že ten již není jen výsadou elit, ať aristokratických či střední třídy. Plkají už všichni, i mnohý prostý lid. Pěšáci utopie se shlukují v aktivistických spolcích či hnutích typu skinheads. Jiní tvoří na realističtějších základech postavené komunity, zbytek koexistuje ve skupinách přátel facebookových skupin apod.

Existuje tak tedy sice jedna specifická superskupina utopistů skutečně společensky nebezpečných, pro ty je však termín "kavárna" příliš obecný a zároveň je to příliš laskavé ke zbývajícím plkalistům.

To je samozřejmě jen drobná nuance, ovšem přispívá k nedorozumění.

A ještě drobnost - zřejmým nešvarem nebezpečných utopistů je snaha násilím řídit přirozené a svobodné rozhodování lidí. Toho se však dopouštějí i odpůrci tzv kavárny. Třeba v tématech porodů, výchovy či stravování dětí, v tématu nošení šátků na vlasech atd. Není divu, lid byl vždy velice netolerantní k i jen drobným odchylkám. Zde je nezastupitelnou úlohou elit hájit svobodu.

P. Čech 30.12.2014 18:56

Re: Direktivní utopisté vs plkalisté

Asi jste zapoměl písmeno. Nikoliv   p r o s t ý   lid, ale   s p r o s t ý   lid. Přečtěte si zdejší diskuse a budete mi muset dát za pravdu.. Ve velké míře zde diskutují lidé bez argumentů, to jim však nijak nebrání v tom, aby napadali jinak smýšlející a sprostě nadávali svým oponentům. Ti jsou také součástí onoho sprostého lidu.

V. Čermák 30.12.2014 22:59

Re: Direktivní utopisté vs plkalisté

Právě ti sprostí se ale mezi lid nepočítají ani náhodou. Ti sami sebe řadí právě mezi tu Elitu.

J. Schwarz 30.12.2014 20:25

Re: Direktivní utopisté vs plkalisté

S těmi šátky bych si dovolil nesouhlasit. Ono nošení svastiky na rukávu může být taky jenom dekorace a jistě i mnohý nacista byl sečtělým, kulturním a společenským člověkem, "v kolektivu oblíbeným". Tak proč honit kdekoho za zdviženou pravici a zároveň považovat onen "šátek" za něco čím se nemáme znepokojovat? Nechtěl bych totiž jako ovce dospět  k podobným koncům jako v Británii, kde významný muslimský "klerik" volně prohlásí - proč si vy, Angličané, myslíte že Anglie patří vám? Patří Allahovi  a to mi dává plné právo zavést zde pravidla stanovená Bohem. A většina britských muslimů se  tímto  postojem ztotožňuje. Nic proti tomu, ale zatím zde existuje rovnost a tak si vyhrazuji právo na stejné postoje jako má onen klerik - tedy že tato země Allahovi nepatří a toho kdo ho sem bude tahat patří vykopnout někam do Somálska.

J. Chaloupka 30.12.2014 9:52

pan Joch to napsal zcela pravdivě a hezky .

Tzv. prostý lid versus elity to je téma věčné . I ty tzv. elity vzešly z lidu. Byli a jsou to převážně lidé kteří se vlastní pílí a úsilím , často za pomoci celé široké rodiny (z prostého lidu ) a zajisté i za přispění štěstí z prostých lidi díky svým úspěchům vypracovali do postavení elit. Poté bohužel z dobrého bydla jedna část těchto elit jaksi zblbla a začala fantazírovat o nějaké lepší společnosti kde by se všichni měli stejně dobře jako oni z čehož vznikly kdysi myšlenky kavárenského socialismu a . Poté část těchto tzv. elit pak sníce o nějaké své vlastní morální nadřazeností nad ostatní společností začala moralizovat a kritizovat ostatní lidi , že se nechovají tak "vznešeně" jako oni a tak vznikla i tzv. a nejen " pražská kavárna" . Naštěstí si je největší část skutečných elit společnosti vědoma že ne planým sněním a moralizováním ale jen dlouhodobým procesem vzdělávání tzv. prostého lidu resp. tím že se i tzv. prostí lidé snad postupně naučí myslet a budou získávat sebevědomí a naučí stát na vlastních nohách , půjde naše společnost vpřed.

F. Žůrek 30.12.2014 8:10

Nemáme pravici, ODS to v žádném případě není

U nás se opravdu kecá, žvaní, ale pracovat se téměř nikomu nechce. Jsme Švejkové.

Pro mne pravice, to byl Tomáš Baťa. V politice T.G. Masaryk a E. Beneš. Pracovití a vzdělaní lidé.

Václav Klaus je vzdělaný, ale daleko více vyčúraný! Vychytralý měšťák. Kupónová privatizice nebyl pravicový čin! Rozdávání majetků - to bylo vyloženě levicové a provádělo se to proto, že on již dopředu věděl, že na tom vydělá.

Pražská kavárna, to je například Jaroslav Hašek se svým Švejkem. A takoví lidé opravdu nemají právo do toho kecat. Srandu si děláme ze všeho. Z politiky i z křesťanství atd.

B. Mráz 30.12.2014 8:14

Re: Nemáme pravici, ODS to v žádném případě není

Nic jste nepochopil...

P. Lenc 30.12.2014 8:33

Re: Nemáme pravici, ODS to v žádném případě není

Také si myslím, že tentokrát pan Žůrek šlápl vedle.

P. Maleček 30.12.2014 5:35

Zeman se kavárně mstí - že ho nevzala mezi se

Pomsta je sladká - a hlavním motorem Zemanova konání je pomsta. Pomsta za to, že ho právě "pražská kavárna" nikdy mezi sebe nepřijala. Jeho, který celý život touží být hvězdou pražské kavárny. Zeman se už od dětství považuje za nadřazeného intelektuálního elitáře. A už jako dítě to svému okolí dával sežrat. Až tak, že ho další dospívající elitáři ze svého středu vytlačili. A tak se už v dospívání stlal ze Zemana sebestředný zahořklý samotář hnaný touhou se ostatním elitářům mstít a ponižovat je.

Ze svého středu ho vytlačilo i Občanské fórum. Což Zeman zvláště po svém veleslavném článku v TM (který podle něj odstartoval listopad 89) a oslavování davem na Letné, nesl zvláště hořce. A tak se rozhodl získat si přízeň davu s kterým se mu manipulovalo mnohem snáž než s intelektuály. A vsadil na levicový populismus a kritiku intelektuály spálené země, což ho přes sociální demokracii vyneslo až do čela vlády a parlamentu.

A pak ho při volbě prezidenta jeho očima intelektuálové zradili zas. Zahořkle zmizel na Vysočinu a tam začal chytat pomstu. Ta se mu nakonec s pomocí opět levicových a nově nacionálních populistů podařila. A nad všemi intelektuály stanul jako jejich prezident, který ke všemu s pomocí nacionalismem zmanipulovaného lidu porazil reprezentanta pražských intelektuálů.

A tak je teď pomsta intelektuálům hlavním motorem jeho prezidentování. Až tak, že je z něj místo prezident pussydent, čili dle jeho překladu kundadent. Pravicovým inteletuálům se mstí podporou Putina a Číny, levicovým podporou Izraele a nadáváním na Brusel. Všem dohromady pak podněcováním primitivních pudů lidu předstíráním lidovosti přes flanelku bačkory tlačenku chlast a vulgarity.

Za vším Zemanovým konáním není zájem o blaho lidu (jeho situace ho vůbec nezajímá), ale pomsta intelektuálům.Za to, že ho nevzali mezi sebe - do své kavárny.

B. Hamáček 30.12.2014 8:07

Re: Zeman se kavárně mstí - že ho nevzala mezi se

Výborná charakteristika soudruha Zemana !!! Z tohoto úhlu musíme hodnotit všechno jeho počínání a vyjadřování. Sice nás už celkem nic nepřekvapí, ale kdo to má vydržet.