Neděle 9. 6. 2024Stanislava polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 38
  • Poslední: 22.1. 2007 15:46
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
GLOWi 12.11.2006 12:28

Re: Re: spoločným rysom je vzdorovitá neochota vyrovnať sa s vlastnou kultúrnou zaostalosťou.

Podle mně je Váš názor naivní. Kdyby nebylo, křesťanství, ideologické vakuum by vyplnila jiná ideologie. Možná později islám a pásli by jsme dodnes kozy. Nebo si skutečně myslíte, že by starověké kulty měli šanci přežít a byli by taková výhra? Lepší než to fuj fuj křesťanství?

JH 11.11.2006 9:50

Pane Formeláku, jak můžete mluvit o

arabsko/muslimské kultuře? Něco takového relativně vzhledem k antice neexistuje. Jaká kultura u bojovných kočovných kmenů, kde vzniklé náboženství jednoho geronta zakazovalo různé formy kultury (nejnázornější: zobrazování živých tvorů). A neoperujte zde Avicenou, to byl tádžik, tedy úplně jiná rasa. Vy se tváříte, jakoby Řekové nic nevymysleli, jen papouškovali Egypťany a kopírovali jejich pyramidy :-) . Řecká demokracie je mi sympatická tím, že její aplikace by u nás zabránila, aby zde za několik generací nevládla nejnatálnější a současně nejproblematičtejší etnika a imigranti a nepřetvořili pak ČR k obrazu svému.

Formelák 11.11.2006 11:24

Re-e

Ne-e, nejsem multikulturalista-profesionál ani multikul-turista-hobysta. Ještětotak! Jen se mi chtělo poznamenat, že když budu sousedovi tvrdit jak je příšerně zaostalý , vše musí být podle mého a ještě mu budu chodit do obýváku kdy se mi zamane, tak mě asi taky nebude mít moc rád.

A teď jdu zas dál hrabat listí. Není to ani povolání ani hoby , ale má civilizační nutnost. A to ti arabáši a indové nikdy nepochopí.

EmilXX 11.11.2006 13:23

Re: spoločným rysom je vzdorovitá neochota vyrovnať sa s vlastnou kultúrnou zaostalosťou.

Kultura Středního východu NENÍ původnem semitská, Semité napadli a vyvrátili říši starých Sumerů a jejich kulturu z velké části převzali. Dokonce po Sumerech se začalo archeologicky pátrat hlavně poté, co jazykovědci došli k závěru, že klínové písmo bylo původně vymyšleno pro jiný, nesemitský jazyk. Semité ovšem např. vytvořili hláskovou abecedu, převzavši od starých Egypťanů její princip. Egypťané sice zavedli znaky, vyjadřující souhlásky do pokročilejší formy svého hieroglyfického písma, ale, věrni tradici ponechali si a dále užívali všechny původní znaky, nejmladčí hieroglyfický nápis je z roku 400 po Kristu. Semité psali ale jen souhlásky, samohlásky zavedli až Řekové. Řecký městský stát se ovšem opravdu časem přežil a Alexandr Veliký vytvořil helénistické monarchie s mnohem menší mírou despocie než bylo normou v Orientu. Římská republika fungovala dobře 400 let ale když se rozrostla ve velký stát a svobodné rolníky vytlačily latifundie, obdělávané otroky, došlo též ke vzniku monarchie principátu. Teprve později, za Diokleciána začala být tato monarchie despocií.

Peršané byli ve starověku i po začátku středověku stoupenci Zarathuštry. Ke své i byzantinské smůle vedli s Byzantinci zničující války a po svém oslabení podlehli arabské agresi (Byzantinci ztratili šást území, ale tehdy ještě islámu nepodlehli). Po dobytí Persie Araby zmizela perština z písemných záznamů na 300 let. A vlastně lze říci, že si Peršané vybrali vlastní verzi islámu.

Pokud jde o staré Egypťany, ti rovněž nebyli Semité.  Jejich matematika se nemohla měřit s řeckou ale ani s babylonskou. Nicméně, staří  Egypťané z vlastní vůle přijali křesťanství a tito křesťanští Koptové (někteří si podrželi křesťanství dondes) byli posléze zmasakrování arabskou agresí.

Pokud jde o Indy, ti měli vlastní starou kultury ale dá se říci, že právě oni NAVÁZALI na antickou tradici, protože právě tam utekla část učenčů z Alexandrie, kteří ovšem ještě neprchali před muslimy, ale zpátečnickými křesťanskými fanatiky.¨

brok 11.11.2006 21:06

Re: spoločným rysom je vzdorovitá neochota vyrovnať sa s vlastnou kultúrnou zaostalosťou.

Ve vašem komentáři je více nesmyslů než pravdy. Tak především bílá rasa se dělí na árijce, semity a hamity. Árijci jsou všichni Evropané, Ethiopci a Tuaregové, semity jsou v současné době pouze Židé a Turci. Malý podíl semitů v Iránu (původní Peršané) a původních Egypťanů není příliš významný. Původně k nim patřily také vymřelé národy jako Foeničané, původní Filištýní, Punové, Chetité, Sumerové atd. Dnešní muslimové (aspoň ti, o kterých se hlavně mluví) jsou Arabove a s tisíciletou historií Persie, Egypta, Sumeru či Chetitů nemají vůbec nic společného. Pokud jde o Řeky a Peršany tak moc si šoufky nedělali. Myslím, že v konfliktu s Peršany Řekové právě prokázali výhody svodné společnosati – zvítězili proti přesile příliš poslušných a příliš vyděšených Peršanů..

Řekové toho od Egypťanů nepochytili. V Egyptě byla věda vázána pouze na chrámy a ke vstupu do chrámů dostávali Řekové povolení jen vyjimečně (např. Herodot nebo Solon). Takže ten přenos poznání nebyl asi nijak intensivní (v Řecku byla věda věcí veřejnou).

Historik 22.1.2007 15:46

Re: Re: spoločným rysom je vzdorovitá neochota vyrovnať sa s vlastnou kultúrnou zaostalosťou.

Jsem vystudovaný historik a musím bohužel opravit i Váš komentář k článku.Potomky tzv. Semitských národů jsou i národy  Arabské ligy, tedy nejenom Turci a Izraelci. K Semitům náleží í část obyvatel Saúdské Arábie a jistě i emirátů. Dnešními "živými" semitskými jazyky jsou pouze ivrit (novohebrejština), arabština, maltština a etiopština.   Naopak Sumerové nikdy semitskými jazyky nemluvili. Za druhé světové války byli nejen německými hitoriky  považováni za "árijce" a v duchu nacistické ideologie tvořili předobraz kutury předního východu a opozici vůči semitskému Akkadskému království.

Mgr. Hrdoušek

68 11.11.2006 0:57

Velmi dlouhé, velmi dlouhé. Toho času není.

A také nejsem fluent ve slovenštině. Proto mě zaujal hlavně až autorův poslední odstavec a souhlasím, že evropská civilisace opravdu vytvořila hodně prostoru jak pro mnoho přemýšlivých podivínů, tak pro ušlechtilé maniaky, kromě normálních přemýšlivých, nepodivínských a užitečných lidí. A ti profesionálně ušlechtilí, až nejušlechtilejší, opravdu nejčastěji byli maniaci. Jen si ale nedovedu představi jak to uděláme, abychom zůstali na špici a podrželi si hegemonii ve vzdělávání, vědě a ostatních fajn věcech, až jaksi potratíme tu dominaci v ekonomii a politice, jako že ji pravděpodobně, díky četným ušlechtilým maniakům, potratíme. A navíc, pravděpodobně budeme muset být velice rádi, že jsme potratili jen to, vzhledem k manýrům našich potencionálních přemožitelů.

Lapil 11.11.2006 9:34

Trocha optimismu

Osobně si myslím, že našimi potenciálními přemožiteli nejsou islamisté, věře (no odolejte takovému přechodníku), že až bude situace kritická, vzpomenou si bílí mužové na evropské tradice dobyvatelů (Cortéz třeba), obránců (Žižka u Sudoměře - no není to paráda? Kde schází hrubá síla, nastupuje vyc_hcanost) a poučeni dějinami 8-o

No, to jsem se asi moc rozvášnil, ale opravdu mi připadá, že našimi opravdu významnými soupeři nejsou sebevrazi, ale čínskojaponskosingapurskotchajwanští lidé, kteří se skvěle učí a nejsou zhýčkaní volnými sobotami. Pročež nepotřebují válčit, stačí jim čas a vlastní váha, na rozdíl od muslimských enkláv v evrpských městech, které - ve chvíli, kdy bude vůle - skončí na tom, že je přestaneme živit a obšancujeme policejním kordonem.

68 11.11.2006 22:29

Re: Trocha optimismu

Ale! My žijeme v demokracii! A bereme to velice vážně přece. A oni jsou v tom našem prostředí trpěliví - a plodní. Oni nás pouze převolí, nebo k smrti demokraticky uvolí. (Ti sebevrazi a teroristé samotní na Califát ovšem stačit určitě nebudou, jsou to jen takové avantgardní bojůvky, dobré na udržení nálady a bojového ducha těch zbývajících v té miliardě.) A navíc, já nijak nepopírám zatím méně akutní nebezpečí hrozící nám, trapným multikulturalistům, také od jiných "kultur".