18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

REALITA: Prokletí akademického taláru

Politik, který řídí stát, zodpovídá za to, nezničit příliš tvrdými zásahy tržní hospodářství, které je jeho základem. Přitom ta tržní ekonomika je poměrně nepředvídatelná a snadno se roztřese pod náporem vnějších vlivů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 6.12.2023 7:05

"vládu podle vkusu Petra Pavla. Jinými slovy, z deště pod okap." no neřekl bych, že by si současná vláda vedla tak špatně a rozhodně ne ve srovnání s vládou premiéra Bureše. Ten v době ekonomické konjunktury vesele pokračoval v zadlužování ČR místo toho aby udělal nějaký polštář. No a kličky a zmatky s covidem... ale umí moc hezky povídat i když v trošku cizím jazyce, takže člověk vlastně nepochopí smysl věty. No současná vláda naplnila zásobníky plynu, snaží se zastavit zadlužování, poprala se z dozvuky covidu i pomáhá Ukrajině, revitalizuje armádu, neřekl bych že si vede tak špatně. Projevy současného premiéra jsou v češtině a lze jim rozumět. J.L. end

P. Hák 5.12.2023 15:09

Proč by mne to hrozně trápilo? Normálně jsem se zeptal.

Takže - vládu jmenuje prezident. U tak zkušeného a inteligentního člověka jako jste Vy, bych čekal, že to ví. Role prezidenta a jeho preference se v tomto momentě stávají silnějšími.

Pokud je někdo kritikem současné vlády a od jmenování "úřednické vlády" očekává zlepšení, měl by si uvědomit, že by to znamenalo vládu podle vkusu Petra Pavla. Jinými slovy, z deště pod okap.

J. Lukavsky 4.12.2023 7:04

No určitě na to je nějaký zákon či co, ale abych pravdu řekl, mě to žíly netrhá. určitě to nejsem já a určitě mě do ní nenajmenují.... pokud vás to tak hrozně trápí, jistě to někdo ví. J.L. end

P. Hák 3.12.2023 21:16

Aha.

A nechcete teda napsat přímo, kdo to bude? Že to nebude mlíkař, jaksi chápu.

J. Lukavsky 3.12.2023 16:55

Ptal jste se, kdo jmenuje úřednickou vládu. No W.Churcill je toho názoru, že prostý volič ne. Ale určitě na to nějaký návod bude. J.L. end

J. Ráž 2.12.2023 12:48

Podle ústavy prezident a dokázal by dobrým výběrem, že není je panák fungující na americké baterky

P. Hák 2.12.2023 9:41

A jak to souvisí s mým dotazem?

M. Kocián 1.12.2023 11:19

Hawking byl bestsellerovým autorem (protože se důsledně držel zásady, že každý vzorec ve vědecko-populární knize srazí prodejnost na polovinu) a třeba náš Grygar si taky nevedl špatně. A teď právě je dost v kurzu Musk.

V. Kučer 1.12.2023 10:22

Z extrému do extrému. Funkci Senátu může převzít prezident a vyšlo by to levněji ale nemusíte se obávat, je známo že kapři si rybník nevypustí. Pokud bychom my dva seděli v Senátu jistě bychom s jeho zrušením nepospíchali.

J. Lukavsky 1.12.2023 8:33

"zbytečnou instituci plnou lidí, kteří umí krásně žvanit o hodnotách" Kupř. taková Horní sněmovna Velké Británie se bude i letos, asi po dvanáctéů zabývat návrhem jednoho člena o chrtích dostizích.... opět k ničemu nedojdou. Nicméně otázka: Má se lépe dělník v Anglii (kde mají království, Dolní a Horní senát, nejvyšší soud a spoustu jiných zbytečností nebo v nějaké zemi kde rozhoduje jeden jediný osvícený a úžasný diktátor (nejmenoval jsem)? Oni ti diktátoři na začátku opravdu září. Alexandr Veliký vyřešil problém Gordického uzle jediným sekem svého meče. I Napoleon, Hitler, Stalin, Mao- řešili jedním sekem. Nicméně každý zákonitě časem zblbnul a začal dělat chyby, neměl totiž kolem sebe oponenty co by mu řekli: "co blbneš Velký Vůdče, vždyť na to nemáme....". No kdysi prý v Itálii měli za rok 10 vlád a prý to bylo období největšího ekonomického růstu. Než se ministr rozkoukal, kde je WC a kde kuchyňka... tak přišel jiný. J.L. end

J. Lukavsky 1.12.2023 8:22

"ve prospěch jejích akcionářů (občanů)" no problém asi bude v tom, že jak moudře pravil náš bývalý prezident "polovina národa jsou blbci". Stačí chvíli poslouchat v tramvaji či autobuse... je to pravda! W.Churchill: nejsilnější argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s prostým voličem. Probatum est. J.L. end

J. Lukavsky 1.12.2023 8:11

No pokud Senát ročně zastaví jednu jedinou kravinu co dosti často vypadlou z Parlamentu.... tak se vyplatí. Ony ty pojistky jsou občas docela dobré. A což zrušit i Parlament, vládu, armádu, policii...a starej se občane, chytrej seš dost. J.L. end

J. Lukavsky 1.12.2023 7:58

W.Churchill: "demokracie je nejhorší způsob vládnutí, až na to, že nic lepšího nemáme" a "nejsilnější argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s prostým voličem". No Fialova vláda se musela popasovat s řadou průšvihů které nezpůsobila: obrovský zděděný dluh, válka na Ukrajině (pardon Speciální mírová vojenská operace), návrat covidu, problémy s islámem a pokles ekonomiky u sousedů, Zelení jurodiví .... a neřekl bych, že v tom plave nějak špatně. Opozice vždycky kvičí, že by to dělala líp, ale víme, že nedělala. J.L. end

J. Lukavsky 1.12.2023 7:50

"byly tak trochu vydávány do vzduchoprázdna" no málokdy nějaká knížka od intelektuála "zahýbe masami", kupř. Darwin "O původu člověka" to byla. Ale třebas astronomické knihy s tématy dnes samozřejmými na základní škole budily spíš odpor a nezájem. No nejvíc lukrativní knihy jsou kuchařky, to je sázka na jistotu. Právě jednu takovou hledám. J.L. end

M. Kocián 1.12.2023 7:32

Tak jdou dělat do státní sféry a rozhodují o tom, jak se podnikat má. Kam se hrabou všechny ty cukrkandlové dystopie, který nás krmí popkulturový průmysl.

M. Kocián 1.12.2023 7:29

A duo partaj - lobbista byste ponechal?

V. Kučer 1.12.2023 0:19

Pokud to napadlo vás máte můj hlas.

J. Majzlík 30.11.2023 23:18

Od listopadu se naší zemí prohnalo několik pádů vlád, po nichž se vždy ujaly otěží vlády kovaných odborníků. Dnes již po zkušenostech s jejich neúspěšnými misemi můžeme právem pochybovat o smyslu dalšího pokusu o řešení současné krize tímto způsobem. Na tom stavěl A. Babiš, na tom je založena sebejistota vlády současné.

(Nikdy něodstúpim, nikdy!)

P. Diviš 30.11.2023 22:57

Byl jste podrobnější. Je to tak.

P. Diviš 30.11.2023 22:56

Dlouhá věta nevadí, ale chybí ti skuteční odborníci i ti poslanci ve sněmovně, kteří by nemyslili na další volby a odsouhlasili nutná, leč nepopulární řešení.

To budete koukat, kdo všechno v sobě tu "odvahu" najde.

P. Diviš 30.11.2023 22:53

A tím by program končil ... :-P

Kromě toho, pochybuji, že byste byl první, koho to napadlo.

V. Kučer 30.11.2023 20:49

Kdybych dělal politiku, kandidoval bych do Senátu a měl bych jediný program, zrušit Senát. Myslím že bych byl zvolen.

O. M. 30.11.2023 19:22

Myslím, že ta neoliberální už dááávno nedominuje, byvše nahrazena podivným socíkem dotací a štědrých sociálních dávek, jimiž si politici kupují voliče. To v těch sedmdesátkách neměli.

J. Jurax 30.11.2023 19:10

Sněmovna by ro nepodpořila. Skládá se ze zástupců stran a hnutí, co by si v následných volbách chtěly urvat co nejvíc. Proto tihle nemůžou podpořit žádné rozumné, leč potenciálně bolavé řešení jdoucí proti jejich zájmům a volebním preferencím a proti zájmům jejich sponzorů, příznivců a kmotrů, co je zezadu vodí.

J. Ticháček 30.11.2023 17:58

Vaše omluva mne přinutila si to pro jistotu přečíst ještě jednou. Pozorněji. Žádný rozdíl. Souvětí jste napsal přehledně.

Ale jeden kiks tam máte. Ta vláda odborníků. Myslím, že žádný viditelný rozdíl by ve výsledku nebyl. Ta vláda by podléhala rozhodnutím toho samého parlamentu, který by ve stejném složení zasedal až do těch Vašich - co nejvzdálenějších - voleb. (I když je docela možné, že v takovém případě by nastaly tance poslanců, z nichž někteří by dospěli k názoru, že vlastně jsou příslušníky jiné strany, nežli by chtěli. To už tady bylo.)

Každopádně, buď by ta vláda musela být vybavena pravomocemi, které by jí dovolily ten parlament obejít, nebo by bylo nutno nějakým způsobem donutit k demisi parlament, a jeho osazenstvo také na tu dobu nahradit odborníky. Jenže to by se zbláznila většina novinářů, ústavní soudci by utrpěli takové trauma, že by se prostřednictvím genů projevilo i na vlastnostech jejich dávno dospělých vnuků, soudci všech ostatních soudů by se hromadně stěhovali do odlehlých trampských, kde by nad ránem u ohňů vyprávěli legendy o starých časech, studenti právnických fakult by se začali věnovat něčemu náhle mnohem srozumitelnějšímu, jako třeba vztahu kvantové teorie kosmických strun a vlivu genů na oblíbenou barvu tkaniček.

No, buď by to bylo k ničemu, nebo by to bylo na nic.

A to se ještě neodvažuji pomyslet na to, kteří odborníci by to měli být, a jaká by měla být jejich požadovaná odbornost. Má mít energetiku pod palcem odborník na přenosové soustavy, jaderný fyzik z Temelína, nebo strojař od turbín?

Ministr zemědělství a okolí. Agronom? Nebo odborník na chov dobytka? Nebo hajný?

Odborníkem na školství je kdo? Učitel, nebo jeho oběť? Já bych tehdá, jako student, dělal jiné reformy. Sakra dobře jsem věděl, co na nás platí. A že představy odborníků vycházejí spíše z toho, jak si to užívají s vnoučaty.

Zdravotnictví? Doktor, který kope za tým, nebo raději šéf zdravotní pojišťovny?

Vojáci? Kdo je odborníkem? Střelec, nebo zastřelený?

P. Hák 30.11.2023 17:11

Ehm... ale... víte, kdo by tu úřednickou vládu vybral a najmenoval?

J. Ráž 30.11.2023 15:46

Jak může prokázat zkušenost mnohých podnikatelů se zaměstnáním bývalých zaměstnanců státu, tak většina z nich je pro práci v privátní sféře zcela nepoužitelná.

J. Ráž 30.11.2023 15:42

Bohužel jsem si to teď odesláním nepřečetl a proto se omlouvám za tu dlouhou větu, ve které je souvislost těžko k nalezení.

J. Ráž 30.11.2023 15:38

Řeknu kacířskou myšlenku, ale nic jiného mne napadá. Vhodným řešením by byla demise celé vlády, vyhlášení nových voleb na co nejpozdější termín a co té doby jmenovaná vláda skutečných odborníků, kterým nezáleží na výsledcích příštích voleb, kteří by měli odvahu uskutečnit razantní systémové změny, ke kterým politici třesoucí se aby byli opět zvoleni, nemají odvahu a věřím, že by to Sněmovna podpořila, protože by to bylo v zájmu všech stran. K vyjedenému stolu a s přebujelou státní byrokracií přece nemá nikdo myslící snahu si po volbách sednout.

J. Jurax 30.11.2023 15:32

Proto píšu skoro nepadlo ... :-)