24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

PRÁVO: Pohoršení vzbuzující GIBS

Internet zaplavily projevy nevole nad rozhodnutím Generální inspekce bezpečnostních sborů (dále jen GIBS), že zákrok policistů na volebním shromáždění Andreje Babiše v Borovanech proti chlapci, odnášejícímu reproduktor, byl oprávněný. Z argumentace protestujících jsem vyvodil, že nenáviděný Andrej Babiš nemá nárok na nedotknutelnost majetku, takže policisté neměli zasahovat, a když už puzení k zásahu neodolali, tak měli jednat něžně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Molík 16.10.2022 12:10

Členstvo GIBSu na sobě pracuje a zdokonaluje se v tom nejlepším slova smyslu. GIBS se už plně etablovala jako instituce, na kterou se mohou slušní lidé spolehnout. Zásah policie na meetingu s Babišem proti protiprávně konajícímu jedinci byl podle GIBS zákonný. Nemůže být tolerováno zločinné jednání výrostka jenom proto, že "konal" proti zlýmu Babišovi. Pohoršení vyvolávají aktivisté a další nepřátelé demokracie, kteří se farizejsky pohoršují nad závěry vyšetřování GIBS k zásahu policie proti jedinci, který se dopouštěl protiprávního jednání.

R. Toman 16.10.2022 8:33

Výrostek spáchal výtržnost, postup policie byl v pořádku. Zbývá tedy aby výrostek, tedy jeho matka která ho tam přivedla zaplatila takovou pokutu, která je obvyklá v obdobných případech.

A. Pakosta 15.10.2022 21:09

Nemáte pravdu, pane Jemelíku. Rychlost a intenzita zásahu policie musí odpovídat nebezpečí, vzniklému proběhlým nebo hrozícím trestným činem - ani policie nesmí svým zákrokem způsobit větší škodu než které se snaží zabránit. Aby tři ozbrojenci "zadržovali" jednoho školáka tím, že jej srazí na zem a kleknou mu na krk, to je, a nejen podle mého názoru, jednoznačně přes čáru. A navíc - pro zajištění klidu na podobné akci by rozhodně víc přispěla přítomnost uniformovaných policistů, než "tajných", kteří se ještě tu a tam "maskovali" čepičkami Babišova hnutí. Podle mého tam byli v pozici provokatérů.

J. Sládeček 15.10.2022 21:25

Školáka? 😆

A. Pakosta 16.10.2022 12:43

Ano, školáka. Bylo mu patnáct.

J. Sládeček 15.10.2022 21:25

Školáka? 😆

R. Langer 16.10.2022 5:53

Myslíte školáka, co dál dvěma policajtům přes hubu? ;-D

A. Pakosta 16.10.2022 12:44

Video neukazuje nic o tom, že by se ten hoch s policajty pral. Ale ukazuje, jak na něm tři chlapi klečí, z toho jeden na krku.

P. Molík 16.10.2022 12:14

Provokatéři soustavně a programově narušují shromáždění s Babišem. Pokrytecké je označování policistů za provokatéry.

J. Vávra 16.10.2022 17:58

A. Pakosta: Místní komoušsko-babišovská úderka se snaží seč ji síly stačí, ale tři namakaný policejní gorily na krku kluka neokecají, byť si tu akci formálně obhájí, protože kluk udělal, co neměl. Neokecají ani to, že policejní bouchači placení státem navíc s čepicí jeho hnutí, aby bylo jasné komu fandí, sloužili jako ochranka estébákova cirkusového turné po jeho ovečkách v rámci komunálně - presidentské kampaně. Jemelíkovy zavádějící plky nemají v této souvislosti význam. Pokud si současný premiér neuvědomuje, že GIBS pod něj spadá a nic s ním nedělá, pak estébák si to uvědomoval velmi dobře. Stačí si vzpomenout na Burešův brutální nátlak, aby Murín uvolnil místo pro jeho Dragouna, který tam trčí dosud. Současná garnitura tyto mocenské páky, kterým estébák dobře rozumí, podceňuje, k deagrofertizaci státní správy nedochází a obávám se, že se to Fialovi a spol. vymstí.

G. Novotný 15.10.2022 18:44

Z tohoto případu kouká hlavně toto" policejní složky jsou evidentně přeplněné zbytečnými zaměstnanci, když na obyčejném shromáždění musí být smečka tajných. Copak to uniformovaní a respekt budící policisté nedokážou uhlídat? To je jasný námět, kde ušetřit na státních zaměstnancích a ulevit zadluženému státnímu rozpočtu.

P. Dvořák 15.10.2022 20:21

To by blbej neřekl, ani kdyby mu hubu rozbili.

D. Uhlár 16.10.2022 7:29

Možná ani ne. Zkuste si najít statistiky policistů na počet obyvatel. Aktuálně jsem to nesledoval, ale po revoluci až do covidu jsme měli skoro nejvíc policistů na počet obyvatel v Evropě, za námi bylo Lukašenkovo Bělorusko a asi další dva až tři státy. Míň měli třeba i poláci, kteří do toho počítali i pobřežní policii, či jak ji přesně říkají. A přitom policajtstvo furt křičí, jak je jich málo. Tak kde je asi chyba?

M. Vaněk 15.10.2022 15:35

Jen aby to neskončilo jako v USA, Británii a dalších "vyspělých" státech, kde se už policista nesmí ani podívat na kriminálníka, který se stavějí dokonce pomníky...:-(

A. Renjascu 15.10.2022 16:17

Tak už to v mnoha případech je a to jak v policii, tak i ve vězeňství. GIBS totiž místo trestné činnosti - což by bylo pochopitelné a správné - se snaží postihovat víceméně přestupky či dokonce pouhé opomenutí, které v běžném životě nikdo neřeší a za tyto opomenutí se snaží dostat příslušníky bezpečnostních sborů do tepláků. Klasickým příkladem s kterým jsem se setkal, bylo když nějaký příslušník reagoval na agresivní útok pachatele a při sepisování protokolu o události opomenul, že do něj strčil. Po prohlídce kamer se tato skutečnost odhalila a GIBS se snažil tohoto příslušníka dostat před soud a do tepláků. Výsledkem je, že se tento příslušník již kouká jinam. Mnozí byli vystaveni dlouhodobým soudním tahanicím, které je stály statisíce a museli i kvůli naprostým prkotinam, které několik svědků vyvrátilo svým svědectvím absolvovat deset i více soudních jednání, která trvala třeba i dva roky či i více. Na vině je samozřejmě gumový zákon o použití donucovacích prostředků a dokonce i gumový zákon o použití střelné zbraně, který se samozřejmě tolik nevyužívá. Je to napsané tak, že když zasáhnete, tak to může být špatně a když nezasáhnete, tak také. Záleží na tom, který typ organizace, právníka či pracovníka GIBS si na vás rozhodne udělat kariéru, ale jelikož menší průšvih je, když nezasáhnete, kdy vám hrozí většinou jen vyhazov, tak velká část se raději tváří, že nevidí a nezasáhne, protože pokud někdo "prokáže" neoprávněný zásah, tak vám hrozí nejen vyhazov, ale především to, že půjdete do tepláků mezi ty co jste stíhal či hlídal. Tož asi tak. A to, že by zaměstnanci GIBS byli nějakými kamarády příslušníků silových složek nemůže být řeč ani náhodou-možná u nějakého jedince z vedení-ať se zkusí autor článku zeptat policisty či dozorce co si o nich myslí a najde jen nenávist a opovržení. A důvodem není právě to vyšetřování trestných činů, kde to většina naprosto chápe, ale snaha za každou cenu dostat vyšetřovaného do tepláků i za banální či mnohdy neexistující přestupek

A. Renjascu 15.10.2022 17:09

K tomu případu ještě, že do něj strčil po zákroku, kdy pachatel odmítal jít a tak jej podstrčil, aby šel.

J. Sládeček 15.10.2022 21:26

👍

J. Urban 15.10.2022 12:22

Jo. Z GIBS se stal stat ve state. Rakusan s tim nic nenadela, hlavne proto, ze nechce.

L. Netolická 15.10.2022 15:15

Tak, hlavu GIBS jmenoval ještě svého času Babiš.

Z. Jemelík 16.10.2022 0:40

GIBS nepodléhá ministru vnitra.

J. Novak 15.10.2022 5:58

Tak, tak.