Sobota 8. 6. 2024Medard polojasno10 °C

Diskuse k článku

PRÁVO: Demolice

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 71
  • Poslední: 5.1. 2010 19:01
  • Řadit dle: času vložení
  • vláken
Jiří Škop 4.1.2010 21:21

Právní realita odstranění stavby

Problematika odstraňování staveb je poměrně široká, a není možné ji postihnout v jednom - byť mopěrně výstižném - článku. Sám jsem v době nedávno minulé zpracovával na akademické půdě semestrální práci na téma odstraňování staveb, a byť bylo účelem práce obecné analyzování problému, měla práce více jak třcet normostran. Je tedy logické, že ani prostor, který je mi zde ponechán k diskusi nemůže být pro objasnění problematiky a naznačení cesty dostačující. Zvolím proto spíš formu heslovitých glos a řečnických otázek:

1) Účelem práva jest pokoj, prostředkem k němu boj... zde boj stavebního úřadu, kerý musí sým jednáním naplnit zásadu legality (tedy jednat v rzsahu zákonného zmocnění, v souladu s ráve a v jeho mezích). Je tedy věcí stavebního úřadu, jak účinnou taktiku boje zvolí, potažmo, jakou taktiku boje mu jeho právní erudice umožní.. nebudeme si zde nalhávat, že pracovníci stavebních (ale i jiných úřadů) nejsou právníky, a tudíž zvolí cestu přímou, aneb "co je psáno to je dáno"... s tím, že jakmile mu kdokoliv do této cesty vstoupí argumentem, který přímo neřeší zákon, je zle...

2) stavební zákon zná pojem "vyklizení stavby", konkrétně ho řeší ustanovení § 140. Je pravdou, že v jiných případech (srov. odst. 1 § 140 st. z.), ale za pomoci extensivního výkladu právní norym, by bylo lze možno dospět k vydání rozhodnutí o vyklizení stavby, jejíž odstranění je nařízeno

3) Stavebnímu úředu by před vydáním nařízení odstraění stavy měl být zřejmý stav stavby, ted i její vnitřní vybavení a uspořádání. Jednání vlastníka stavby, které má znaky ztěžování výkonu veřejné správy by mohlo být kvalifikovalené jako trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí podle us. § 337 Tretstního zákoníku

4) Bylo by možné pokračovat dál ve vysvětlování toho, jakými zbraněmi je vybaven stavební úřead, nicmén je třeba uvědomovat si, že nejen úřad je vázán zákonem. Kadý z nás může činit jedině to, co není zákonem zakázáno, a jsme u hlavy pudla, kterou je normální lidské morální jednání... howg 

Dědek 4.1.2010 18:56

Jen na okraj.

Důchodci který překročil deklarované rozměry chaty o několik decimetrů chajdu zbourali a ruskej panchart si v Karlových Varech staví obludnosti je jaksi nedotknutelnej! Není to nějaký pošahaný!

oh 4.1.2010 19:39

Re: Jen na okraj.

Není. Z důchodce úřad určitě žádný podstatný úplatek nevyrazí. A důchodce pravděpodobně nebude mít ani na to, aby úředníkům za demolici zařídil osobní poděkování několika svalovci s ruským přízvukem.

Dědek 5.1.2010 19:01

Re: Jen na okraj.

Bohužel je to tak. Tak nějak začíná okupace nevojenskou cestou. A ještě k tomu ta čilá a pracovitá soudružka na stavebním úřadě ve Varech!

Hanuš 4.1.2010 16:33

dodatek

ale kdeže - vůbec ne tak trochu anarchista, ale normální a úplnej anarchista, kterej nemá žádný nárok na nějaké ohledy. Kam bychom takhle přišli? Vlastně už tam jsme a si z toho ještě děláte jaksi srandu.

Hanuš 4.1.2010 16:31

citace

"Řekněme, že jsem majitelem nepovolené stavby. Třeba rekreační chaty v obci která spadá pod stavební úřad nejbližšího MěÚ, na pronajatém pozemku, na kterou můj otec bez povolení přestavěl dočasný zahradní domek, a současný vlastník pozemku se stavbou nesouhlasí. Zřejmě dostatečný důvod k tomu, aby stavební úřad, podle ustanovení příslušné části stavebního zákona, nařídil stavbu odstranit."

Kdy už konečně bude výkon práva na straně práva? Tak jak jste kauzu předložil, tak Váš pan otec prostě provedl nezákonnost a vod vás je sice hezké, že chcete papínkovi helfnout, ale dle vašeho popisu je to tak trochu anarchista, pro které žádné ohledy nemám.

Johny 4.1.2010 18:08

Re: citace

No on si to autor nejspíše vymyslel na základě nějaké podobné události. V praxi to takto neprobíhá, odstranění řeší exekutor, respektive jeho zaměstnanci či najatá firma a ti se nijak nemazlí, věci uskladní na vaše náklady a je to. Pravda je, že se dům nesmí jen tak zničit ale různé součásti se musí odborně vyndat (okna, spotřebiče a pod.) aby se dali prodat či jinak upotřebit.

Bylo by třeba zjistit, jak k situaci došlo, kdy se měla nepovolená (pře)stavba konat. Většinou k tomu dochází tak, že jelikož dříve se chatové kolonie stavěli na pozemku obce, jejíž MNV nějakou oblast vyhradil (pozemky byly většinou státní a tak jejich vlastnictví nikdo neřešil). Tam si majitelé během normalizace často vystavěli různé haciendy a v podstatě to tenkrát nikdo neřešil, zejména jestli se tam rekreoval v sousedství nějaký funkcionář. Po revoluci museli majitelé chatek platit nájem obci a někdy se nedohodli s obecním úřadem na odprodeji obecního majetku (pozemku) chatařům (zejména pokud chatky jsou na nějakém zajímavém místě a zastupitelstvo dostalo podíl z transakce), následně došlo k prodeji pozemků pod chatou novému majiteli - většinou nějakému spekulantovi. Ten si pak samozřejmě zjistil, kdo co kde přistavěl a zahájil právní akce na vyčištění oblasti od parazitů. Výsledek je, že ti, kdo si chatku trochu upravili, zapláčou nad výdělkem a buďto přistoupí na odprodej za zbytkovou hodnotu či jsou následnou exekucí fyzicky zlikvidováni.

Jinak je ovšem i teoretická možnost, že si někdo sprostě postavil chatu na pozemku někoho jiného ale to snad ani největší blázen neudělá, o tom, že by to někdo udělal vědomě jsem ještě neslyšel.

R 4.1.2010 15:42

Veřejný zájem versus soukromé vlastnictví.

Já to vidím jako rozpor mezi soukromým vlastnictvím pozemků a snahou či obecnou zvyklostí využívat tyto soukromé pozemky ještě i k veřejným účelům. Všelijaké ty chráněné oblasti v přírodě, snahy o dodržování nějakého rozumného jednotného vzhledu baráků ve vesnici nebo třeba  městské památkové rezervace, vůbec celé územní plány zastupitelstev,  není v podstatě nic jiného než používání soukromého majetku  z určité části k  veřejným zájmům. O kousek vedle to je třeba volný přístup cizích lidí, houbařů, turistů, výletníků do lesů a polí, které jsou taky z cca 95 % soukromé. To je úplně totéž.. A tento veřejný zájem je konfrontován s institutem soukromého vlastnictví jednotlivých pozemků a zařízením na těchto pozemcích.  Ani jedno, ani druhé nelze zrušit a tak se musí dosáhnout nějakého kompromisu.

Chris Kelvin 4.1.2010 16:47

Re: Veřejný zájem versus soukromé vlastnictví.

To o tom kompromisu se mi moc líbí.

Johny 4.1.2010 15:04

Problém je hlubší než tento příspěvek

Problém se stavebním zákonem je hlubší než tento příspěvek, který je vymyšlený - neboť stavby na cizím pozemku jsou chráněny promlčením (paradoxně dle zákona by současný majitel odstraněním stavby na jeho pozemku jakoby vydělal a tak je tam lhůta po jejímž uplynutí musí stavbu strpět).

Jinak je to ale u vlastních pozemků, tam vlastník nemá žádná práva. Díky české závisti se běžně stává, že si soused zjistí, že chata jeho nenáviděného kolegy byla postavena třeba na základě povolení MNV, které ale nebylo dle platného zákona (za komoušů se to moc neřešilo, pokud nějaký výbor vydal povolení, to platilo) a to znamená, že stavební povolení nikdy nenabylo právní moci a je neplatné. Stavební úřad má ze zákona jedinou povinnost a to nařídit odstranění stavby. Majitel má sice teoretickou možnost požádat o tzv. dodatečné st. povolení ale pokud není lokalita v ÚP označena jako zastavitelná (což většina chatových oblastí na venkově není), nemůže ho nikdy dostat a stačí aby soused trval na uplatnění zákona a chata, kam někdo jezdil třeba 40 let se zbourá na jeho náklady, které pak bude vymáhat exekutor.

Johny 4.1.2010 15:16

Re: Problém je hlubší než tento příspěvek

Výše zmíněný příklad, jak jednoduše přijdete o majetek (exkutor navíc pak prodá váš byt či dům, kde majitel chaty bydlí)  je dle skutečné události a podobné řeší různé stavební úřady po celém státě.

Problém je, že jako běžná občan nemáte na svém pozemku žádná práva, jestli se tam bude moci stavět či ne, to za vás rozhoduje nějaké zastupitelstvo (v praxi třeba 4 lidi) a neexistuje jakákoliv možnost toto ovlivnit. Navíc, pokud jde o chatu, není možné tam mít trvalý pobyt a nemůžete eventuálně ovlivnit ani složení zastupitelstva.

Takže problém je, že neexistuje promlčení jakékoliv stavby např. po 10 letech (pokud někomu 10 let stavba nevadí, není důvod ji bourat). Dnes jsou ekologičtí právníci schopni zpochybnit téměř jakékoliv stavební povolení i třeba po 10 - 15 letech (opět dle skutečné události) stačí jeden neobeslaný účastník řízení a povolení je od počátku neplatné.

Druhá věc je, že běžný občan nemá v územním řízení žádná pozitivní práva - tzn. může třeba škodit (viz. různé blokování staveb na základě mnohdy vymyšlených brouků a rostlin) ale nemůže jakkoliv ovlivnit, aby zastupitelstvo jeho pozemek zahrnulo do ÚP. Tady by stačilo dát třeba možnost aby soud mohl rozhodovat, že třeba rodinný domek pro vaše děti (Vás) je méně škodlivý než supermarket či velkochov kuřat, protože jednotlivec je značně znevýhodněn oproti firmám, kteří ovládají zastupitelstva obcí.

Johny 4.1.2010 15:24

Re: Problém je hlubší než tento příspěvek

Takže odstraňování staveb je problém daleko hlubší a měl by být velmi důkladně ošetřen, neboť ve většině případů dochází k finanční likvidaci celé rodiny včetně sebevražd a pod. (opět skutečná událost) pouze na základě třeba sousedský rozepří. Ono se to může stát totiž každému, v našem státě neexistuje totiž úřední rozhodnutí ( a zejména v těch stavebních), které je nezpochybnitelné, už jsem viděl tolik povolení zrušených kvůli tomu, že se změnil majitel sousedního pozemku, či se v sousedovi probudila nenávist a založil si občanské sdružení na ochranu přírody (obdoba komunistických občanských výborů, kde se rozhodovalo, jestli dotyčný třeba může studovat) a za pomoci všeho schopných ekoprávníků vás klidně finančně zlikviduje či znepříjemní život tak, že radši dobrovolně zaplatíte příspěvek (výpalné) na ochranu mandelinky bramborové.

Princ Drsoň 4.1.2010 16:42

Sebevraždy neberu

Skoro každý má totiž reálnou možnost dříve, než zabije sebe zabít toho hajzla, co mu to způsobil.

JaS 4.1.2010 14:00

Zajímavá příhoda.

Myslím, že nepovolené stavby v chráněném území poblíž Karlových Varů takové příhody nezažily a nezažijí...(smajlík)

cipísek 4.1.2010 15:36

Re: Zajímavá příhoda.

Proto se jim taky říká Carovy Vary...(taky jeden)

Dolly 4.1.2010 13:38

Jaká to pěkná

ilustrace našeho právního státu a inspirace k jednání s ním.

Stephen King 4.1.2010 13:20

Král hororu k tématu

"Král hororu" a jeden z nejlepších světových stylistů Stephen King na toto téma sepsal celý román, který nese titul Srovnáno se zemí. Doporučuji. IFencl

Jenda 4.1.2010 16:18

Re: Král hororu k tématu

Existuje nejake tema na ktere jeste chrlič King nesepsal hourour?

Historik 4.1.2010 10:59

Většina černých staveb by měla zůstat stát, je to jen buzerace majitele

pozemku, co se úřadům úračí povolit mu postavit. Třeba, jakési hovado zařadí můj pozemek do "chráněné krajinné oblasti" a tím mi ho částečně fakticky bez náhrady vylastní.

cipísek 4.1.2010 11:13

Re: Většina černých staveb by měla zůstat stát, je to jen buzerace majitele

Ale nevyvlastní,jen Vám "trochu" ztíží podmínky - ustát se to dá,ale kdejakou ptákovinu si tam už nepostavíte,což je v některých případech i požehnání pro lidstvo.

Ludva 4.1.2010 10:30

Zrušit stavební úřad

Ať si na svém pozemku každý postaví, co chce. Ono to nakonec stejně tak dopadá, jen se musí nakrmit pár úředníků. Úplně by stačilo vydat podmínky pro běžné stavby - třeba omezení výškou, vzdáleností od sousedního pozemku..... a neotravovat lidi se stavebním povolením a dalšími nesmysly. Co to je černá stavba ? Stavba, za kterou nebylo úředníkům dostatečně zaplaceno ?

jirka.s. 4.1.2010 10:35

Re: Zrušit stavební úřad

Fajn, ludánku, nepřeji ti nic jiného, než aby ti postavili 100m za barákem (víc by určitě ta tvá "jednoduchá" vyhláška nevyžadovala)  třeba psí útulek! Samozřejmě, že by nepřesahoval výšku 2,5 m !!!! (Škoda těch smajlíků.)

cipísek 4.1.2010 11:15

Re: Zrušit stavební úřad

Proč až 100 metrů , podle současného zákona by na to stačilo 3,5 metru od jeho plotu (kdyby byl ten jeho zákon tak jednoduchý,jak si to představuje).

Ludva 4.1.2010 11:26

Re: Zrušit stavební úřad

Dobře - ale psí útulek asi nebude "běžná stavba". Mám na mysli rodinné domky, ploty, skleníky, bazény apod. Kdysi jsme stavěli zahrádkářskou osadu podle jednotného plánu - výsledek je, že každá chatka je jiná. Ale dodrželi jsme tehdy zastavěnou plochu a výšku.

jirka.s. 4.1.2010 12:24

Re: Zrušit stavební úřad

Hm, to bude asi velice "jednoduchá " vyhláška, když v ní budou vyjmenovány všechny NEběžné stavby, včetně psích útulků!!!

Ludva 4.1.2010 12:37

Re: Zrušit stavební úřad

Nebude, Jirko, to jsem si jen postěžoval, že by se daly věci zjednodušit. Ale bude to jistě, díky úředníkům, přesně naopak.

cipísek 4.1.2010 15:40

Re: Zrušit stavební úřad

Tak tohle Vám podepíšu-i když je to hrozná představa,že to může být horší než to je teď (bohužel jsem projektant,takže z oboru,a proto o tom vím své).

jan 4.1.2010 10:39

Re: Zrušit stavební úřad

tohle je cynicko-alibisticko-fatalistickej přístup diky kterýmu si bezvýznamní úředníčci mastěj kapsu - stejně všich ni korumpujou tak já budu taky - k tomu to rovnou postavim načerno o tři metry vyšší a ještě naštvu souseda - však to také úředníkům takhle vyhovuje, kdo ví jsli proto nevznikaj člnky typu tento

cipísek 4.1.2010 11:09

Re: Zrušit stavební úřad

Články tohoto typu vznikají podle mně ze zoufalství a zejména proto,že naše legislativa není ani náhodou provázaná,parlament,ministerstva a úřady jsou prolezlé různými individui (nejen úplatnými,ale někdy i doslova neschopnými a línými,která tento stav zneužívají a aby nemusela hrábnout,vymýšlejí si další a další úpřílohy k projektu),ve hře jsou pak i různé "místní" vazby.....A navíc je tady navíc i skupina lidí (chtěl jsem napsat drbanů,ale to by tady asi někoho urazilo),kteří si myslí "je to můj pozemek,tak si na tom budu dělat bez ohledu na ostatní co chci"(možno citovat i v ruštině,to zejméne okolo K.Varů).A to už nepíšu o zblbnutí obyvatelstva novináři,kteří kdysi tvrdili,že "ohlášením stavby ubyde stavebníkům administrativa"-zlatý oči,který to viděly.Neubyla,přibyla.A přitom by stačilo hned vedle si koupit jedno vydání stavebního zákona (myslím v Rakousku nebo Německu),přeložit ho a šlapalo by to jako víno.A to se bude ten náš stavební zákon v dohlednu novelizovat-pozdrav Pánbůh,jestli v duchu toho stávajícího !

JaS 4.1.2010 14:02

Re: Zrušit stavební úřad

Legislativa není provázaná, jen úředníci jsou provázaní! (smajlík)