21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

NÁZORY: Overtonovo okno

Mě ten jev – sociální? myšlenkový? politický? - zajímá od mládí, kdy jsem rozum bral. Tedy od dob, kdy se Joseph P. Overton narodil a posléze tahal kačera.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 7.7.2023 17:34

Politický komentátor Joshua Trevino popsal stupně přijetí nápadu jako: Nemyslitelné, Radikální, Přijatelné, Rozumné, Populární, Zažité (obvyklé).

M. Pivoda 7.7.2023 17:08

Wikipedie: Overtonovo okno je oblast myšlenek, které lze tolerovat ve veřejné diskusi. Termín vznikl podle autora této myšlenky Josepha P. Overtona, který tvrdil, že úspěšnost nápadu v politice závisí spíše na tom, zda spadá do okna, než na preferencích konkrétních politiků. Podle Overtonova popisu zahrnuje okno ideje považované v současnosti za politicky přijatelné a které může politik prosazovat, aniž by byl považován za příliš extrémního a mohl tak získat nebo udržet veřejný úřad.

M. Pivoda 7.7.2023 17:04

Zatím školství nenašlo způsob jak posunout hodnotový systém svých žáků/studentů, školství neposunulo žáky/studenty k etičtějšímu způsobu jejich chování,. Zatím školství ani nenašlo účinnou zbraň proti podvádění studentů pomocí umělé inteligence (AI).

Cituji dnešní zprávu (překlad pomocí Google Translate není dokonalý, ale dá se pochopit): Nástroje detekce AI-textu lze opravdu snadno oklamat. Novinky: Jakmile byl ChatGPT spuštěn, objevily se obavy, že studenti použijí chatbota k chrlení schůdných esejí. V reakci na to začaly startupy vytvářet produkty, které slibují rozpoznat, zda text napsal člověk nebo stroj. Problém je v tom, že podle nového výzkumu je relativně jednoduché tyto nástroje oklamat a vyhnout se detekci.

Jak se to vyvíjelo: Výzkumníci testovali 14 běžně používaných nástrojů detekce umělé inteligence a zjistili, že i když konzistentně detekovali text psaný člověkem, snažili se zachytit text generovaný ChatGPT, který byl lidmi mírně přeuspořádán nebo zatemněn nástrojem pro parafrázování. To naznačuje, že vše, co studenti musí udělat, je mírně upravit eseje, které AI generuje, aby se vyhnuli detekci.

Proč na tom záleží: Odborníci se domnívají, že přílišné spoléhání na nástroje detekce umělé inteligence by mohlo vést k nesprávným obviněním z podvádění, což by mohlo mít hrozné důsledky pro akademickou kariéru studentů.

M. Pivoda 7.7.2023 17:18

V přirozené obranné reakci, tradiční školství se nejprve snažilo potlačit/zakázat technologický pokrok, který školství evidentně zaskočil. Viz veřejně dostupnou AI, ChatGPT.

Dnes se už i ve školství objevují hlasy, že "proti větru čůrat nelze". Byla by to totiž předem prohraná válka.

Údajný český sci-fi spisovatel, toto poučení najde někde "tam vlevo dole".

A ještě níže je uvedena i obvyklá strategie: ""NAPŘED NIC, A PAK HIC!

J. Jurax 7.7.2023 20:08

Eseje se budou psát rukou v místnostech stíněných proti spojení se sítí. Studenti budou povinni odevzdat veškerou elektroniku, což se zkontroluje tělesnou prohlídkou. Převléknou se do erárního oděvů, aby se eliminovala možnost, že mají nějaký procesor zašitý v oděvu.

Rovněž se podrobí testu na drogy zaměřeným jednak obecně a pak specielně na psychostimulanty.

V místnostech bude dozor nejlépe bezpečnostní agentury a kamer napojených na UI.

Psát se bude přidělenou erární propiskou na erární papír, aby se zamezilo nebezpečí, že by v nich bylo nějaké chytré udělátko.

Pokrok se nedá zastavit.

V. Kolman 10.7.2023 18:16

A venku se jim budou chechtat učedníci-dlaždiči v montérkách;-D;-D;-D

R. Walker 7.7.2023 12:56

"Jenom blbec nemění názory".

Kde jsem to už slyšel?

Z. Klouček 7.7.2023 9:37

Overtonových oken se otevírá už tolik, že tento pán musí mít určitě na ně někde expandující továrnu. Je to slušný byznys.

T. Kubín 7.7.2023 8:46

Někdy jde ta změna názoru i docela rychle, že pane Neffe? Od poměrně pozitivního názoru na J.Fischera po uslintané blábolení o želé a zuřivé útoky. No, to ale byla spíše věc zakázky.

To ale není to hlavní, Neffovo věta "Od čistočistých kvót se podle konceptu Andreje Babiše, tehdy premiéra, přešlo k volbě ve stylu přijmout nebo platit." je někde na celým Overtonem, někde level Goebbels nebo Rudé právo.

V. Církva 7.7.2023 8:21

Je vidět, že pan Neff je autorem sci-fi. K tomu co popisuje (boj proti migrantům) nutně musí dojít. Jen je současné Overtonovo okno ještě "dveře otevřené". To hrozí tím, že ke změnám dojde až po občanské válce, nebo už ani nebude příležitost.

Připadá mi že v otázce imigrace nesourodých kultur jsou Evropané naprosto ignorantští a její podporovatelé fanatičtí. Už teď je pozdě zavírat brány, přitom se začíná diskutovat o možném někdy přivírání . Integrál a suma to je "pěkné svinstvo" ale popisují fyziku a dynamiku správně.

V. Kučer 7.7.2023 8:06

Vyřešit migraci není problém a příkladů je plno, např. Alžířani vystěhovali po získání nezávislosti všechny Francouze. Francii čeká totéž, jde o to kdo koho vystěhuje.

V. Církva 7.7.2023 8:24

Přesně tak. Většina Evropanů z Afriky a kolonií odešla. Nicméně zatím to vypadá že odejdou i z Francie.

Naší pravlastí je pak Ukrajina. Ani Slované se ale nevyhnuli sebedestrukci. Mlátí se mezi sebou a ničí svoje země.

J. Lukavsky 7.7.2023 16:17

"Alžířani vystěhovali po získání nezávislosti všechny Francouze." Leč rychle zjistili, že je všude nedokáží nahradit... takže je zase začali lákat zpátky. Zda úspěšně nevím. No rozšířený omyl je, že teprve s příchodem Bílého Muže začalo vykořisťování a vraždění domorodců. Indiáni, černoši, Indové... se vesele vraždili a vydírali dávno před Kolumbem. Akorát, že se vraždili kyjem což je náročnější než zmačknout kohoutek od Kalacha. Je nějaká africká země, kde po svržení "jha kolonializmu" země začala vzkvétat? Nebo alespoň kde se to nepropadlo do kmenových válek, a bídy? J.L. end

F. Navrátil 7.7.2023 7:19

Aston tvrdí, že migraci nelegálů se nedá zabránit. Migraci nelegálů se dá zabránit mnohem snadněji, než napravil infikování mysli zcestnými představami o pravdě, lásce a multikulturní společnosti.

V. Církva 7.7.2023 8:26

To jsou ale dvě srostlé části jednoho problému.

L. Písařík 7.7.2023 5:00

Souhlasím, Evropa není nafukovací.

J. Novak 7.7.2023 0:22

Babis ma pravdu - Fialka pacha vladtizradu.

K. Machala 7.7.2023 1:25

Babisuv podpis GreenDealu byl taky zrada zájmů ČR, ani jeden z nich nejedná rozumně aspoň jako Polsko. Babiš navíc nabourával vztahy s Polskem.

T. Kohout 7.7.2023 2:41

To Fiala byl jiný pašák! Turów vzdal první vteřinu své vlády a vztahy s Polskem urovnal! Tak se to dělá! Vzdát rychle a zahrát fanfáru! Ta fanfára ale musí být blyštivá, knír prvotřídní i oblek. Tak se to "elitám" i davu líbí.

P. Diviš 7.7.2023 8:41

S Turowem muselo dojít ke kompromisu a k tomu taky došlo.

O. M. 7.7.2023 9:28

Na tom nic rychlého nebylo.