18.4.2024 | Svátek má Valérie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vládínek Smolík 15.9.2007 9:22

Mám pocit, že už zde jakousi Ameriku máme.

Když se zamyslím a porovnám poměry u nás dnes a v Americe třicátých let minulého století, mám pocit že máme dost společného.Gangstery, kteří ovládají policii,politiky, částečně i hospodářství,sedí v odborových ústřednách,prezidenta izolacionistu, který čeká na náš Pearl Harbour,atd.Třeba však časem dorosteme dnešní Ameriky.Nebo taky ne.

Kanuk 14.9.2007 21:03

Za málo peněz málo muziky

Natočit film pro 10 mil potenciálních diváků stojí stejně, jako pro 250 mil. Ovšem příjem za film bude v druhém případě 25ti násobný. Domnívám se, že to je hlavní problém českého filmu.  I film, poangličtěný dabováním nebo titulky, bude mít velmi malou vyhlídku na uplatnění proti hollywoodské konkurenci.

marie 14.9.2007 19:54

kvalita nepřímo úměrná financím

Myslím si, že filmoví tvůrci si neoprávněně stěžují na nedostatek peněz v kultuře. Osobně si myslím, že peněz je nejspíš zbytečně moc. Takové množství filmů, které se nyní natočí ročně, nevznikalo ani před rokem 89. Mnozí režiséři se do médií v rozhovorech snad i chlubí, když říkají, že zatímco jeden film ještě není dokončen a už natáčí další. Filmy jsou spíchnuty horkou jehlou, rychle se musí uvést do kin aby vydělaly alespoň část vložených peněz a za půl roku až rok po filmu neštěkne pes. Herci (stále jedni a titíž) pendlují mezi filmem, televizním seriálem a dabingem. Kdyby nebylo tak snadné získávat peníze, věřím, že kdyby tvůrci měli omezenější rozpočty, pořádně by zvažovali, jestli na dlouhou dobu natočí brak, nebo kvalitu, která by mu shánění příštích peněz navíc usnadnila. Zkrátka: umění potřebuje větší soutěž a "hladovější " umělce.

tomfuk 14.9.2007 17:32

Proč všechno .....

Proč všechno svádět na Ameriku.Povrchnost,hloupost byla v nás je v nás a bude.Před rokem 89 se konaly v různých okresních městech "blešáky",kde mimo odznaků sokolů,skautů,knih      s náboženskou ,trampskou a podobnou tématikou se pod rukou prodávaly americké filmy v iksté kopii videa,namluvené se špatným překladem jedním dabérem za cenu dnešních deseti    v Tescu.Pokud vím,na žádný trezorový český film jsem nenarazil.Se skončením vlády jedné strany a její kulturní politiky,ztratila spousta uměleckých osobností inspiraci neboť inspiraci jim dávali soudruzi spolu s financemi.Samozřejmě hlad a poptávku po filmech uspokojily společnosti jejichž cílem nebyla a není kulturní vzdělanost českého národa.!

MILA 14.9.2007 18:04

Re: Proč všechno .....

ceske, a prakticky vsechny evropske filmy jdou od deseti k peti, dokud je bude sponszorovat stat,  tak to bude stale v (Y) . Neni nic zdravejsiho nez honit se za uspechem, a ve filmu za pirizni divaka. Tak to delal uz i Shakespeare, a neni nahodou ze se vratil na stara kolena domu jako velmi zamozny pan. Taky se snazil konkurovat ve svem divadle, lakat divaky na neco co se jim bude libit. Jenze nekteri dnesni "umelci" si radi na umeni hraji, stat to zaplati, tak proc se snazit? Jestli film bude vydelecny, je bezpredmetne, pokud se na to divat nikdo nebude, tak se rekne ze divak nema vkus a je zaostaly. to se pak nesmime divit.

Ale cest treba Sverakovym filmum, pri vsem jsou dobry, tudiz vydelecny

J.G. Pašek 14.9.2007 14:52

Nedej Bože, aby ta slavná kultrůra a filmy se nastěhovaly do USA . . .

jen si nechte tu domýšlivou jemnou útlocitnost a rádoby-kultúru v ČR . . . .  

www racek 14.9.2007 12:14

ale no ták, přátelé

autor to s vámi myslel dobře, ne?

vita 14.9.2007 11:24

Správně to napsal Ludva.

Amerika, její kultura, její filmy, sem už přišly. Velmi málo neamerických filmů můžete vidět - a ty se snaží americkým podobat.

Kdysi byl fenomén českých filmových plakátů - ten zanikl úplně. Násilně - američtí producenti vnutili ke svým filmům své představy o plakátech. Výsledek? Jeden jak druhý - tři hlavní představitelé a titulky. Někdy jeden hlavní představitel v nějaké chytlavé scéně. A titulky.

No co - lidi to chtějí, jinak by na ty sr... nechodili. Kdyby maminy nechtěly telecí novely, Nova by vysílala jednoho Bergmanna za druhým. Prostřiženo gregoriánským chorálem. Chtějí stotřicáté pokračování osmé série - a tak to točí i češtírežiséři. Pecunia not olet, ostatně, komu smrdí, že.

Na pouštění žilou elitám to nesvádějte. Chytilová tady zůstala, Němec se vrátil.

Fafa 14.9.2007 19:37

Vito,

v mnohem mate pravdu. Ale zanikly ty plakaty opravdu NASILNE? Nebo jsou jenom udelane tak, aby pusobily dobre na radoveho divaka?

vita 14.9.2007 22:57

Re: Vito,

To je otázka, co nazveme "násilně". Jistěže žádný americký producent sem neposlal soukromou chranku strhávat plakáty a likvidovat autory. Prostě řekli "My víme nejlíp, jak přilákat diváka, takže na naše filmy budou naše plakáty. Berte nebo nechte bejt...". A tradice umělecky hodnotných a častonápaditých plakátů, užité grafiky par excelence byla během půl roku vtahu. Tradice, která se táhla od 20. let přes 60. i nomalizaci, občas si střihli nějaký výtvor i nepříliš protežovaní autoři. Umíte si představit, že by někdo sbíral současné flmové plakáty? Sbírek těch ze 60. několik je - a dobrých. Co s těmi, které jsou stejné od Washingtonu po Washington (kolem dokola)? Viděl jsem jeden nápaditý. No, vymykající se průměru - na Lid vs. Larry Flint.

Ale třeba mají pravdu - nakonec plakát má donutit člověka vytáhnut tu stovku za lístek...

J. Kostelecký 14.9.2007 11:04

Všeobecný kulturní

úpadek se netýká jenom Čechů. Ani současný italský nebo francouzský film se nedá srovnávat s filmovou produkcí těchto zemí v 50. nebo 60. letech. Evropská kultura je prostě v úpadku, a to  vinou všeobecně panujícího neúpřimného, pokryteckého a nerealistického postoje ke světu a jako důsledek zničujícího, korumpujícího působení nikdy dříve nevídaného množství peněz, přerozdělovaného nekulturními byrokraty.

vita 14.9.2007 11:16

Re: Všeobecný kulturní

Můžete mi prozradit to sladké tajemství, kteří dněšní neevropští režiséři, resp. jejich filmy se dají srovnávat s italskou, francouzskou nebo čerttovem českou produkcí 60. let?

Že by výplody Hollywoodu? Který?

Nebo pámbuměnetrestej Bollywoodu?

VLK 14.9.2007 18:12

Re: Re: Všeobecný kulturní

Japonci, Brazilci a tak podobne. I Indove se najdou, ale spis ti zijici jinde nez v Indii. Problem soucasneho sveta je stretavani kultur. A proto dobre filmy a vubec dobre umeni hledejte tam, kde se stretavaji kultury.

VLK 14.9.2007 18:13

Re: Všeobecný kulturní

Mam ten dojem, ze tamtez miril i Klaus. Ne proti ceske malosti, ale proti konzumnosti sveta na rozdil od sedesatejch.

darny 14.9.2007 10:58

Jen tak.......

Pražské metro, zastávka Náměstí míru. Na zemi leží v tratolišti krve arabský student s batohem na zádech, nad ním krčí rameny dva příslušníci policie z nichž jeden drží v ruce samopal, ze kterého se ještě kouří a říká: "NE, TADY V PRAZE SE TERORISTICKÉHO ÚTOKU NEBOJÍME, PODORUJEME AMERICKOU POLITIKU PREVENTIVNÍCH ÚTOKŮ!!! "

Bokonon 14.9.2007 10:54

Brilantně napsané

Díky, 100% obsah i forma!

JH 14.9.2007 10:29

No nedej bože, aby ta amerika typu USA se přišla!!

Je trapné číst výplody amerických zadničníků, specielně, když celý svět dobře vidí co je to za zlodějskou, podvodnou a vražednickou sebranku- rozvádět to nemá cenu. Vláda sporstých mafií, tupých zbohatlíků a hlavně světových zlodějů skutečně není to pravé po čem by měl kdokoliv toužit. O kulturní a vzdělanostní úrovni USA toho je známo dost a není to nic obdivuhodného a lichotivého hlavně když je člověk lépe pozná!

JE 14.9.2007 10:34

Re: No nedej bože, aby ta amerika typu USA se přišla!!

Já vážně nechápu, proč lidi jako vy se již dávno nepřestěhovali na Kubu nabo do KLDR?

S/kept/icus M/aximus 14.9.2007 10:51

JEbe, proč by se stěhoval, když je doma v ČR, aby jste vy řiťolezci mohli nerušeně zakládat další "ráj" na Zemi?

Táhněte si sám do milovaných USA a netahejte jejich zhovadilé manýry sem.

jirka.s. 14.9.2007 10:54

Re: No nedej bože, aby ta amerika typu USA se přišla!!

Že ty máš nad manželskými postelemi tento svatý obrázek : http://www.davno.ru/soviet-posters/kukryniksy/

Marat 14.9.2007 10:59

Re: No nedej bože, aby ta amerika typu USA se přišla!!

JH,co kdyby jste se podíval tak kolem sebe,jak to v Čechách chodilo a chodí? Kdyby Čechu bylo takových třicet milionu,tak to by teprve Europa poznala,co jsou Češi zač.Stačí čist tisk .

Harpyje 14.9.2007 13:35

Re: No nedej bože, aby ta amerika typu USA se přišla!!

;-D ;-D ;-D

DJing cheb pako 14.9.2007 18:43

Jen rozvádějte, rozvádějte

at se pobavime :-D:-D

Ovsem pred absolutnim argumentem je známo se musi sklonit jakykoli fakt ;-D;-D;-D

JE 14.9.2007 9:59

Autor to vystihl. Hedvíček má, navzdory určité generalizaci, asi pravdu!

Ludva 14.9.2007 7:55

Amerika sem přišla,

a to zejména ve filmech. Úroveň naší filmové produkce je dána hlavně americkými vzory, např. v TV seriálech. Zda je to dobře nebo špatně? Mě to ani tak nevadí, považuji kulturu za zábavu a nečekám od ní filosofické hloubky. Tzv. hodnotné pořady, které ovšem skoro nikoho nezajímají, jsou neefektivní. Myšlenky by měly být podány nenásilně, zábavnou formou. Bohužel i náš tradiční inteligentní humor se dost vytratil. Čím to asi je ?

tich@dohoda 14.9.2007 7:28

no, soudruhu Jemelko , muj vztah k Americe je docela vrely

ovsem domnivam se, ze vy si USA predstavujete dosti idealisticky, ano je to bajecna zeme a ve spouste veci mi vyhovuje, ovsem je tam take spousta veci  ktere zase jinde funguji lepe, idealni zeme neexistuje a i bajecne USA maji k iealu hodne daleko. Co se tyka elit a vubec  soucasne povrchnosti sveta. , omyl vazeny autore, svet je takovy jaky byl vzdycky, bez ohledu na poledniky a rovnobezky je 90-95 % lidstva chatra pro kterou funguji "Chleb a hry, Blesk, Nova, Esmeralda, Sparta nebo Vyhuleni . Bergmanovy filmy mam rad ale vim, ze pro 90-95 % lidi jsou k nekoukani. Pokud jsem sklouznul k filmu a vy jste zminil tu Ameriku, tam mimo celosvetove znamou produkci Hollywoodu delaji tzv. nezavisle filmy, vznika tam prave spousta velice hodnotnych filmu "hloubkou" podobnych prave tem Bergmanovskym , ty se ale toci pro okrajoveho divaka. Takze pokud nekdo rekne, ze necte noviny, nebo nekouka na televizi, neznamena to neco absolutniho, spise si peclive vybira co bude cist a na co se bude divat. Cest :-)

Sarka 14.9.2007 18:27

Dohodo, mate pravdu -

dodala bych, ze ti, kteri nejvice zuri a nadavaji na Ameriku o ni maji ty nejzidealizovanejsi (tedy od reality nejvzdalenejsi) predstavy. Zda se ze casto ve sve zurive nenavisti odrazi zklamani ze svych nerealizova(tel)nych snu, ci snad potrebu projikovat sve vlastni nezdary a neschopnosti na nekoho neosobniho, velkeho, a znacne amorfniho. 

 To USA ve kterem ja ziji cely svuj zivot, v nemz jsem vychovala deti a ted pomaham vychovat vnoucata jsou zeme ktera ma mnohe bajecne aspekty a mnohe problemy. Ani fantazirovani a zemi zaslibene, ani demonizovani - obou se na ceskych forech najde dostatek v kteroukoli denni a nocni dobu nemaji nic spolecneho s tim, jak slozita, komplikovana, a jednoznacne ne-cernobila realita teeto zeme je. Nadavani na to, ze nebyt ji, byli bychom primo idealem anticke kultivovanosti je stejne idiotske jako predstava, ze zde litaji peceni holubi primo do otevrenych ust a ze co American, to idealisticky zastance bezbrannych sirotku a zen. Velka cast vylevu na obou extremech je ale zivym dokladem primo strasidelne neinformovanosti lidi, kteri se podhorsuji nad tim, ze "Americane nevedi kde je Praha a ze Slovinsko neni totez jako Slovensko"). Coz je svym zpusobem usmevne, protoze co to ilustruje je presne to, co si myslinm ze rikate Vy - svet je pestry, takovy jako vzdycky byl, a je smesici moudrosti a blbosti, neinformovanosti, nabubrelosti a pokory ktera neni celkem nikde "lepsi" ani "horsi" - muze nanejvys byt "elspsi protoze nase" - zalezi na tom, na kterem kusu hroudy komentator zrovna stoji.

Pišta 14.9.2007 6:20

Novináři

Úroveň novinářů odpovídá úrovni celé společnosti, To platí i pro policisty a soudce. Novinář musí psát tak ,aby noviny byly kupovány. Pokud většinu občanů zajímá, kdo s kým spí a je jim v podstatě šuma fuk,  v čem se liší programy jednotlivých politických stran není divu, že noviny vypadají tak jak vypadají. Ten zbytek společnosti, kterému to šuma fuk není, má zase jasno předem a nikdo mu nic nenamluví. To je jako zkoumat u fanoušků Sparty nebo Baníčku, kdo má lepší mužstvo. A konec konců i ti novináři mají jasno předem a patří do nějakého tábora, který dobře ví , kdo je padouch všech padouchů a komu naopak patří přinejmenším svatozář. Tak proč ten údiv? Čemu se divíte? Vlastní blbosti se divíte!

Martin 14.9.2007 4:14

amerika se vsim vsudy ?

hmm uz vidim ten priserny vriskot nasich novinaru, kdyby nekoho z nich zavreli do basy za neprozrazeni svych zdroju. to je mozne v americe, u nas ne :-D

Sarka 14.9.2007 18:15

Nevim presne, co jste tim chtel rici -

mate zato, ze by se u nas nenasel novinar ktery by se radeji nechal zavrit za pohrdani soudem (nikoli, jak mylne tvrdite, za neprozrazeni zdroju) nez aby se zproneveril sve zurnalisticke etice v pripade, ze by soudce shledal ze "prozrazeni zdroje" je nutne  za ucelem vysetreni zavazneho trestneho cinu jehoz spolecensky dopad je vetsi nez dopad "prozrazeni zdroje"?

Ja bych nebyla tak pesimisticka - i v Cesku se semtam najde slusny novinar ;-)