20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

MÉDIA: Respekt a kolonie

Když autoři článku Historie před soudem v Respektu č. 25 (Tomáš Lindner, Ondřej Kundra, Tomáš Brolík, Marek Švehla) na počátku článku zmiňují aktuální vandalské poškození pomníku Winstona Churchilla na Praze 3, pokoušejí se vykreslit Churchillovu historickou roli v širším a ne vždy pozitivním kontextu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bystriansky 21.7.2020 13:35

Jenom z území Východní a Střední Evropy bylo ve středověku odvlečeno a prodáno okolo 4-5 milionů obyvatel především do zemí islámu. Kolik to bylo z Balkánu a Jižní Evropy, měst a osad Apeninského, Iberského poloostrova a Francie - dokonce se vyloďovali na pobřeží Anglie, jsou známé případy z Islandu?! Přečtěte si knihu Giles Milton Bílé zlato, muslimští otrokáři se zmocňovali Evropanů pro velké trhy s otroky v Alžíru, v Tunisu, v marockém Salé.

Obchod s bílými a černými lidmi nejvíce kvetl v zemích islámu po mnoho století!

O tom se na gender studies neučí!;-D

D. Mach 20.7.2020 22:41

Sám píšete o začátku 18. století, pan Zamazal o konci 18. století. Je to u něj jen zástupný argument. Zamazalovi asi neleží v žaludku celý Respekt, ale určití jeho novináři. Každopádně Respekt je pro mě nadále důvěryhodnější zdroj než nějaký Zamazal.

V. Petr 20.7.2020 21:56

"Asijský obchod odebírá jen málo našich výrobků, vysává naše drahé kovy a dodává dokonale zpracované výrobky, které konkurují naším vlastním" (anglický ochodník kolem roku 1750). Asijský obchod dlouho vypadal tak, že se tamní výrobky kupovaly pro Evropu za drahé kovy. A dovoz indického textilu vyvolal počátkem 18 století bouře tamních řemeslníků.

No a Ameriku tam těžko napasujete, protože většina tamního obyvatelstva jsou potomky kolonizátorů nebo jejich míšenci s domorodým obyvatelstvem.

V. Braun 20.7.2020 21:06

Koukám, že obvinění z tendenčnosti a faulů může jít v podstatě donekonečna. I autor tohoto článku se jich dopustil, když se například prohlášení o stoletích rozhodl svévolně vztáhnout k Africe, což v původním článku rozhodně nebylo, a následně argumentovat, že v Africe to bylo století jen jedno. Sám tak dokázal, že psát 100% čistě je těžké, a to i pro kritika podobných praktik jeho formátu, že.

P. Brich 20.7.2020 17:04

Na gender studies jim o tom nic neřekli, tak je to hate speach.;-)

V. Petr 20.7.2020 16:41

Černí náčelníci se snažili obchod s otroky zachovat co nejdéle. Jinak, nemáte úplně pravdu, někdy se válčilo aby se získali otroci, některé kmeny ale válčily z mocenských důvodů a možnost zajatce prodat je zachránila před tím, aby byli zabiti!

Největší odběratelé byli Arabové!

J. Plzák 20.7.2020 15:54

Domnívám se, že autory-pitomečky (Tomáš Lindner, Ondřej Kundra, Tomáš Brolík, Marek Švehla) pojednávaného článku, je nutno jen litovat. Proč to vůbec v tom smyslu píší? Nemají jinak co psát?

V době, kdy patrně většina z nich tahala za sebou kačera, v roce 1974, jsem navštívil Srí Lanku. Právě tam slavili, že opět dosáhli produkci rýže takovou, jakou měli v roce 1948, kdy získali nezávislost na Velké Británii.

Obdobné to byla v dalších britských koloniích. Ve francouzských to bylo většinou o něco horší.

J. Lukavsky 20.7.2020 15:29

"Otroctví existovalo v Africe už PŘED příchodem Evropanů" a trvalo celkem do nedávna. A tisíce Evropanů bylo kdysi odvlečeno do otroctví do arabských zemí. Děvčata do harémů, hoši (vykastrovaní) jako hlídači tamtéž. Neměli bychom žádat nějaké odškodné? No ale zase až za Přemyslovců Praha byla hlavním tržištěm otroků. Takže což se vykašlat na historii a věnovat se něčemu současnému? Např obřízce malých děvčátek v muslimských rodinách, ba i v Evropě? No ale tady hrozí nebezpečí že napravovatelé skončí špatně. Takže raději napravovat bílou Evropu že? J.L. end

P. Gábriš 20.7.2020 15:27

No jo, to je všechno pravda, ale kdyby nebyl zájem o otroky, nebyly by ani dodávky, že?

M. Krátký 20.7.2020 15:19

No, jo - to by ale dnešní aktivisté také museli něčemu rozumět a vystudovat - jinak je to jen plané tlachání a pokus o popularitu - v duchu doby !!!!!!

V. Petr 20.7.2020 14:58

Mimochodem, v armádě Konfederace ke konci bojovali i černoši.

P. Lenc 20.7.2020 14:45

K nové"kulturní revoluci" se neomarxisté na Západě dopracovávali pomalu padesát let.Těm našim stačilo vystudovat sociální fakulty za posledních patnáct-dvacet let.Ale nejsou o nic míň "pokrokovější" než soudruzi na Západě.

P. Nemec 20.7.2020 13:00

R^ přesné...zvláště populární je u nich DeníkN, chtělo by to sledovat vazby

V. Petr 20.7.2020 12:55

Otroctví existovalo v Africe už PŘED příchodem Evropanů.

V. Petr 20.7.2020 12:50

To není paradox, to je zákonité, odpovídá to úrovni obyvatel!

V. Petr 20.7.2020 12:49

Ta "staletí kolonialismu" jsou, pokud jde o Starý svět, VYLOŽENÁ LEŽ! Napsal jsem o tom delší článek, ale ani Pes se jej neodvážil otisknout.

Pokud jde o Afriku, ještě roku 1814 ovládali Evropané jen několik základen na pobřeží a Kapskou kolonii na samotném jihu, kde ale byli Evropané DŘÍVE, než negroidi! A OBJEVITELSKÉ!!! výpravy Livigstona a Stanleye (nebo Holuba) do nitra Afriky se datují až do 60-80 let 19 století.

Kromě Svobodného konžského státu (1885), před jehož vznikem byla daná onlast rejdištěm arabských otrokářů byla Afrika kolonializována až kolem roku 1900!!!, nebylo to tedy ani těch 100 let, jak píše autor.

Pokud jde o asijský "kolonialismus" tam se celá staletí jednalo o OBCHOD, kdy Evropané kupovali tamní produkty za drahé kovy, původem z Ameriky!

F. Houžňák 20.7.2020 12:48

Muslimové a černoši v Africe provozují otroctví dodnes, ale o tom pokrokoví soudruzi novináři a redaktoři nepíšou. Dobře vědí, že pak by se museli živit místo pokrokových žvástů nějakou prací, protože by je jejich neméně pokrokoví soudruzi novináři a redaktoři vyházeli z jejich teplých míst.

Ś. Svobodová 20.7.2020 11:27

Tu polarizaci avšak neprovádí autoři Respektu. Ti píší pro svou bublinu a nemohou své čtenáře prudit. Problém vidím v tom, že názory jeho redaktorů často prezentují média "veřejné služby" jako by to nebyl jen názor nějakého žurnalisty, ale postoj většiny národa.

P. Kubáč 20.7.2020 10:49

Je paradoxem, že mnohé osvobozené kolonie, prosperují jako samostatné státy výrazně hůře než prosperovaly jako kolonie - mezinárodní rozvojové pomoci, která tam desítky let proudí navzdory.

I. Schlägel 20.7.2020 9:04

Autorovi díky. Pěkně shrnuto. S dodatkem, že novináři výrazně ovlivněni nějakou ideologií nebo svou neinformovaností nejsou novináři, ale agitátoři. Což si oni sami o sobě rozhodně nemyslí.

J. Pokoutný 20.7.2020 8:50

Války rudého muže nejsou špatné čtení, nicméně autor knihy sám dost opomíjí fakt, že některé "rudé" kmeny používaly bílé osadníky jako "hrot útoku" v boji proti svým protivníkům a bojovaly po jejich boku. O vzájemných bojích rudých kmenů mezi sebou pak skoro vůbec, ač archeologové nacházejí stopy rudých válek neustále, od Anasaziů na jihu po Cree v Kanadě. Tak např. jedna z možných etymologií slova Apač je ze zunijského apaču (nepřítel, záškodník). V mýtech a pohádkách Hopiů, Zuniů či Keresů jsou Apači často prezentováni jako záškodníci, nadaní magickými vlastnosti a jejich nájezdy jako živelní pohroma.

J. Roškota 20.7.2020 7:42

- Kryštov Kolumbus byl sice objevitel, ale později když se stal guvernérem, byl i obchodníkem s otroky a podílel se na genocidě Karibů.

- co se týče mírumilovnosti severoamerických osad, doporučuji k přečtení knihu Miroslava Stingla : "Války rudého muže". Je to smutné čtení.

P. Hatina 20.7.2020 4:17

Mimochodem, historický omyl je i ničení těch pomníků generálů a politiků americké Konfederace. Protože vznik a odpor Konfederace nebyl jen z důvodů otrokářství.

Ona těch dalších důvodů byla celá řada, ekonomických i politických. A ostatně, ono následné vítězství Severu nepřineslo naprostý klid, blahobyt, ani okamžitou rovnost černochů. Spíše naopak, ty podmínky se v UeSeJ dosti radikalizovaly, Hned na pokraj "odstřelili " Lincolna, o pár let pozěji přišel Haymarketský masakr,...atd

Tak doufám že dnešní aktivisté vědí do čeho jdou..Ale hádám že dosavadní veget, že chvíli budou demonstrovat a rabovať a pak si zase půjdou v poho študovat nebo brát soc podpory, už dlouho nevydrží..

J. Orel 20.7.2020 2:36

.Článek je výstižný . Zejména je třeba podtrhnout dvě skutečnosti: Afrika se skutečně stala koloniálním světadílem teprve ve druhé polovině 19. století . A za druhé: otroctví nevnutili Afričanům Evropané Otroci a jejich prodej byli prakticky jediným druhem vývozního zboží, které africké ́státy byly schopny trvale nabídnout .

J. Brunner 20.7.2020 2:29

R^