Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

KYBERIÁDA: Éra robotických básníků

Oba generátory fungují tak, že anglicky zadáte popis písničky, kterou chcete vygenerovat. Nesmíte přitom zadávat jména konkrétních umělců, patrně si ani jeden z provozovatelů nechce nějak copyrightově naběhnout.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

OpenAI používá generativní AI k vytváření originálního obsahu. A v případě umělou inteligencí generovaného filmu veřejnosti již předložila náhled „aby měla představu o tom, jaké možnosti umělé inteligence jsou na obzoru“. Tedy filmové záběry, jejichž výroba je dnes drahá a časově náročná, by se mohly stát levné a okamžitě dostupné. Neboť to, co platí pro text, začalo platit i pro zvuk, video a jakýkoli jiný druh reprezentativního artefaktu. Řada filmařů již běžně používá umělou inteligencí generovaných filmových melodií, ale i nejrůznějších zvukových efektů, potřebných do filmu. A vývojáři dokonce hovoří o tom, že každý s uměleckým viděním může vložit několik zásadních nápadů do počítače a stisknutím tlačítka pak vytvořit svůj celovečerní film, připravený ke streamování a sdílení. Přičemž téměř dokonalý robotický překlad vokálů a pohybu rtů již nabízí autentičtější zážitek než dabing. Každý film tak bude možné bez problémů sledovat v každém jazyce a nové filmy by se tak mohly brzy nabízet publiku čítajícímu 8 miliard lidí.;-)

0 0
možnosti
PK

P87e10t54r 75K80u37b65á77č

15. 4. 2024 14:33

To co zmínil pan Kechlibar v posledním odstavci - to jest, že robot na utírání zadků seniorům ve špitále ještě dlouho nebude - je "Moravcův paradox" - pojmenovaný podle rakousko-amerického experta na AI Hanse Moravce, který si všiml, že tzv "mentální práce" umělci, doktoři, advokáti - je pro počítače daleko méně náročná, než zrak, sluch, pohyb - typické "výpočty" snadné (až pod hranici našeho vnímání) pro živé tvory.....

Více méně se podívejte na ta pracovní místa, kam se lidi nehrnou, protože to je skutečná a často i těžká práce - to jsou přesně ta místa, která nám umělá inteligence ještě na dlouhou dobu nechá, protože generovat písničky ve 100 tunové a 3o MegaWattové serverové farmě jde, ale uklízet 100 tunovou serverovou farmou jinou 100 tunovou serverovou farmou - nejde - na to potřebujete 5 uklízeček, která každá má 1,5 kilový mozek 220 kostí a 650 svalů.

Přitom paradoxně ten 1,5 kilový mozek by tu 100 tunovou serverovou farmu hravě strčil do kapsy, kdyby se - jako ty počítače - věnoval jen jediné věci a šlo jej mnoha-gigabitovou rychlostí připojit do Internetu.....

0 0
možnosti
Foto

Nádherná ukázka toho, že ani AI neudělá z podprůměrné zpěvačky průměrnou. V nahrávce není zpěvačku moc slyšet natož rozumět tomu, co zpívá. Holt, komu není shůry dáno, ani ejajka nepomůže. A navíc ta dunivá, přehlušující hudba, která má zřejmě zamaskovat zpěvácké nedostatky. Pamatujete na Bartošovou, Vondáčkovou, Veselou, Olmerovou a další skutečné hvězdy popu?

0 0
možnosti
JC

bude to kovbojka az přijde Artificial General Intelligence (AGI) tak ze 3-5 let. AI bude schopna myslet jako clovek. Tedy - bude schopna delat skutečne umění??

0 0
možnosti
AB

A36l88f13o66n53s 44B68l48o87k

14. 4. 2024 18:07

Já znám jen: "Naše staré hodiny...bijí čtyři hodiny". AI ještě pár desítek let nebude o moc lepší;-D.

0 0
možnosti
Foto

L92u54k82á68š 34K51u75č70a

14. 4. 2024 12:38

Pokud by ale zanikl veškerý lidský trénink a praktické vzdělávání v jakékoliv kreativní oblasti, ať už umělecké nebo vědecké (prostě proto, že si všechno najdeme/vytvoříme na netu), hrozila by nám jakási všeobecná asiatizace. Totiž, že dle předchozích vzorů se jen bude zdokonalovat a zdokonalovat to stávající a utlumí se vznik všeho revolučního, neodvozeného od navyklého způsobu myšlení, ba přímo mu odporujícího. Lidé, kteří by takto byli schopni tvořit, byť je to promile populace, budou sice existovat dál, ale nejspíše jim bude chybět praktická průprava právě na tom "již známém". Ale nemalujmež čerta na zeď, třeba nás následný vývoj všechny překvapí.

0 0
možnosti
JR

Nemusíme hned chtít po "AI" automatech aby za nás vytvářely umělecká díla. Nedílnou součástí psaní básní je kontrola rýmu, při psaní hudby je největší objem práce sestavení jednotlivých nástrojů tak aby výsledné dílo nekulhalo, autoři knih musí bedlivě sledovat harmonogram, logiku celého příběhu, malíři stráví spoustu času malováním pozadí. (omlouvám se za nepřesnosti jistě jsou pro uvedené činnosti odborné termíny které ale neznám). S tím vším může "AI" pomoci aniž by zasahovala do vlastního tvůrčího procesu. Nakonec úspěšní renesanční umělci vytvářeli celé dílny učedníků. kteří právě takovouto rutinu dělali za svého mistra, který se pak mohl věnovat vlastním uměleckým záměrům.

0 0
možnosti
VK

Podobně tvořil i Alexandre Dumas, některé texty v jeho románech mu psali pomocníci.

0 0
možnosti
JR

Nějak mám pocit, že se stále ve věci AI dopouštíme omylu. To co pan autor popisuje je, podle mého, stroj vytvořený s pomocí AI. Chybí mi tam totiž základní funkce AI a tou je automatická zpětná vazba, učení se z vlastních chyb. Umělá inteligence by měla být schopna sledovat výsledky své činnosti a podle úspěšnosti opravovat svoje postupy až dokud nedosáhne uspokojivých výstupů. To co popisuje pan autor je vysoce pokročilá "cirkusová produkce" už odladěného algoritmu.

0 0
možnosti
PH

Mimochodem, přesně tohle AI dělá, respektive dělat může.

AI je totiž založená na analýze velkého množství dat. Čili - už na nich si tu vazbu udělat může, protože už u nich si rovněž může dohledat, jak byly správné/úspěšně?

ty konkrétní sady s daty byly.

To je právě ten proces učení -nad daty, který je ale - pro AI mnohem rychlejší.

Zatímco dělat to se zpětnou vazbou na svém výtvoru? Jak dlouho asi v reálném světě trvá, než se prověří úspěšnost nějakého vytvořeného díla? Týdny, měsíce? Na to AI asi čekat nemůže

0 0
možnosti
MP

Stanislav Lem byl spisovatel. Měl tedy relativně blízko k básníkům, nikoliv k vojákům.

Realita je taková, že prioritu mají vždy zájmy vojenské, nikoliv umělecké. Lze to poznat i dle státního rozpočtu pro armádu a srovnat ho s rozpočtem pro umělce.

K přežití jsou mnohem důležitější drony řízené AI, než poezie. Cituji z článku: "Ach, jistě: umělecká originalita zatím nic moc. Žádný Mozart se z toho nevylíhnul ..."

Samozřejmě uznávám, že pokud se snad někde trefí AI-cílený dron, bude s tomu určitě hodit kvílivá hudba skladatele M. Mařáka.

0 0
možnosti
MP

Sledoval jsem včera ČT2 film o Juliovi Césarovi, který díky technologické převaze a geniálním vojenským tahům Julia Césara porazil asi 6ti násobnou převahu vzpurných Galů. Vzpurnost Galů prý rozzuřila římské vojáky natolik, že když konečně vtrhli do obléhaného města zabíjeli prý cokoliv živého. Římané byli prý touhou po pomstě tak posedlí, že zapomněli na obvyklé vojenské drancování.

K tomu vybíjení všech Galů ve městě by se náramně hodila kvílivá hudba skladatele M. Mařáka. I bez AI.

0 0
možnosti
ZL

Na básníky desátého řádu/ Nebuďte, prosím, kritikové kruti/ Sic pomsti se a provedou vám zradu: je jich moc a udělají hnutí.

Zdroj: antologie humorné poezie Kupte si štěstí v bazaru. Autor nevím, ale klidně to může být nějaký vysloveně klasik na způsob Seiferta.

0 0
možnosti
Foto

Evoluce se zastavit nedá. První smrtelnou ránu muzikantům a šoubyznysu obecně zasadil internet, no a teď nejen muzikanty, ale i všechny ostatní umělce dorazí umělá inteligence, která to bude všechno dělat levněji a lépe. Hudba vygenerovaná UI a hologramy na scéně.

Ještě, že hudba je jen můj koníček ve volném čase a na živobytí si vydělávám jinak, jinak by mne z toho všeho asi jeblo, nebo co....

Oi!

Myslím si, že všechny ty dnešní "starosti" jako boj mezi frakcemi bibloidů o vliv v Evropě, nebo migrace z Afriky a podobně se budou jednou vzhledem k překotnému vývoji vědy a civilizace jevit jako něco úplně nepodstatného a všechno bude úplně jinak.

EU First!

0 0
možnosti
VM

Je pár těch, kteří budou mít plné sály při koncertech a stačí jim k tomu kytara, harmonika, piano.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz