22.9.2023 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

HISTORIE: Otázka kredibility

Na zeměkouli se dnes nachází cca dvě stě států, přičemž přesný počet kolísá podle toho, kam si zařadíte Tchaj-wan a některé státečky typu Cookových ostrovů a Niue; velcí nadšenci do toho počtu zahrnou ještě Sealand a Sentinelské ostrovy obývané jakýmisi nezkrotnými domorodci z doby kamenné atd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 26.1.2023 10:28

Tak hlavní důvod k "umravnění Srbska" bylo cca 5 miliónů Albánců, které hrozilo, že Srbové vyženou. A kteří by coby uprchlíci skončili v Itálii a dalších zemích EU. V té době buď proimigrační hnutí v EU ještě nebyla etablována nebo Albánci nebyli ti správní imigranti pro obohacení zemí EU.

V. Novak 26.1.2023 10:43

Nevím, kde jste si napískal těch 5 mil. Albánců - Kosovo má po etnických čistkách, jimž ovšem byli podrobeni jen nealbánci, především Srbové a Cikáni necelé 2 mil. obyvatel.

V. Novak 26.1.2023 10:44

Camp Bondsteel je druhá největší americká vojenská základna v Evropě ležící v Kosovu, byla vybudovaná v roce 1999 po bombardování Srbska. Nalézá se poblíž města Uroševce a rozkládá se na ploše 3,86 km³. Na základně je vybudováno přes 300 různých staveb, obývaných více než sedmi tisíci vojáky.

Zajisté bezvýznamné...

P. Hák 26.1.2023 7:09

Ještě poznámka - Rusko především nemá spojeneckou smlouvu s Republikou Arcach. Nikdy jej neuznalo.

Natvrdo řečeno, Rusku do existence Republiky Arcach nic není. Do konfrontace s Tureckem kvůli němu nepůjde.

Republika Arcach je každému významnému hráči úplně jedno.

P. Diviš 26.1.2023 9:33

Pak je ovšem to riziko, že hráč není považován za tak významného. Arméni ovšem mají smůlu, že jiný spojenec než Rusko pro ně prakticky není k dispozici. Ještě blbější lokace, než Česko(slovensko). :-P

P. Hák 26.1.2023 9:41

Proč by mělo Rusko jít do konfrontace kvůli "státu", který neuznává?

P. Diviš 26.1.2023 10:14

Právě pro tu kredibilitu. Arméni sice nemají na výběr, Rusko nebo nic, ale pokud na někoho spoléhají a on selže, je po důvěře. A vidí to i další okolí.

V. Novak 26.1.2023 10:54

Na CO spoléhají? Na to, že Rusko významně překročí své závazky a půjde bránit nestát, který neuznává nejen Rusko, ale nikdo - a to včetně Arménie?

Pašinjan si na ODKB (CSTO) vzpomněl teprve když zjistil, že EU a NATO, k nimž se tak lísal, mu nepomůžou vůbec v ničem. Zásah Ruska zachránil Arménům aspoň oblast bývalé NKAO, tedy vlastního Náhorního Karabachu s převážně arménským obyvatelstvem a Lačinský koridor. A ani k tomu je nic nezavazovalo.

V r. 2008 Rusko přesně splnilo své závazky vyplývající z Dagomysských dohod. Dosud mu to vytýkáte...

P. Hák 26.1.2023 11:42

Arméni se před poslední válkou o Karabach přeorientovávali na Západ. Výběr "Rusko nebo nic" je výsledkem toho, že se Západ na ně vybodl.

P. Hák 26.1.2023 11:45

Pořád neuvádíte žádný důvod, proč by "kredibilita Ruska" měla záviset na rozloze Republiky Arcach, s níž RF nemá nic společného ani ji neuznává.

P. Hák 26.1.2023 7:05

K té Arménii: zajímavé je, že válka skončila prakticky okamžitě poté, co Azerové omylem sestřelili ruské letadlo. Dovolím si tvrdit, že kdyby v Arménii nebyla ruská základna, Arménie buď už neexistuje, nebo by aspoň Ázerbajdžán dotáhl válku k naprostému vítězství.

Arménie je ve smyslu článku klasický případ státu, kvůli kterému si nikdo pálit prsty nebude. Malá, chudá, bezvýznamná, odříznutá. Dokonce ani ne kolonie - co tam. Platí pro OBĚ strany.

Obyvatelstvo Arménie bylo jasně prozápadní, jako bylo kdysi u nás obyvatelstvo profrancouzské. Západ pro Arménii nehnul prstem, angažmá se omezilo na dodávky zbraní Ázerbajdžánu, protože peníze. Co to znamená pro kredibilitu Západu v Arménii? A jak to bylo s Gruzií? Stoupla kredibilita Západu?

Ono jde o to, kde má Severní Malíkov své zájmy. Pokud je má, bude si hlídat pěkně ostře, i nějakou tu bombičku rád shodí a námořní pěchotu pošle. Válka, kterou je třeba zmírotvořit, k tomu potřeba není, nepokoje se ve třetím světě vždycky najdou.

Pokud Severní Malíkov ty zájmy v daném místě nemá, zasáhne leda kvůli prestiži ("kredibilitě"), nebo z vnitřních severomalíkovských příčin, ale moc ho to nebere. Na druhou stranu 10 či 20 let vojenského angažmá zas není tak krátká doba, aby se nad tím mávlo rukou. Jasně, není to otázka "vital interests" a penízky zbrojovkám pěkně tečou, ale státní rozpočet to pocítí a rodiny zabitých také.

Ukrajina je samozřejmě případ, kdy se snadno vycouvat nedá, v tom má pan Kechlibar naprostou pravdu. Je to konfrontace na hlavním směru tlaku. Tady je to kdo s koho. Jak pan autor píše - jde o místa, která (cit.) "nesmějí padnout do rukou systémového protivníka".

P. Diviš 26.1.2023 10:15

Pojem "Severní Malíkov" pan Kechlibar použil v jiném významu, ne jako označení velmoci.

P. Hák 26.1.2023 13:02

To je přece jedno, koho konkrétně to označuje. Pravidla a zákonitosti mají platit pro všechny stejně.