Úterý 21. 5. 2024Monika polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 10
  • Poslední: 11.5. 2010 15:34
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Švarda 11.5.2010 15:34

Emanuel Moravec zrádce

Emanuel Moravec je v knize svého jmenovce popsán podle mého jinak, než pan Frýbort uvádí. Knihu mám před sebou a četl jsem ji vícekrát. Emanuel Moravec byl chamtivý ctižádostivec,který hledal možnost kariéry. Nejdřív u hradních představitelů a pak u nacistů.Chybějící charakter nejde nahradit zkoumáním proč a jak. Pracoval i ve vojenském zpravodajství a zde jsou naznačeny i zpronevěry.To byl tehdy ten Moravec český vlastenec.Za druhé republiky skoro váhal, ale po okupaci už se obrátil rychle na nacistickou stranu a pomohl kde to šlo. Zvláště po zatčení premiéra generála Eliáše. Jeho věnování celých ročníků mladých lidí Reichu byla zrada, jaho přísahy taky. Pak jako doplněk vyslal své potomky do nacistické SS. Jeho konec odpovídá jeho zásluhám o kolaboraci. Ve skutečnosti to byl již mrtvý člověk, voják i politik. Nebyl použitelný ani pro Franka a ani pro jakýkoliv odboj.

V. Křepelka 7.5.2010 21:29

O Emanuelu Moravcovi z pera Prokopa Drtiny a generála Františka Moravce.

O Emanueli Moravcovi a to jmenovitě o jeho vystoupení na pražském hradě v nejvypjatější chvíli mnichovské krize se lze dočíst sugestivně v pamětech Prokopa Drtiny "Čekoslovensko můj osud". A podstatně důležitější dobrozdání podává jeho jmenovec, v té chvíli i hodnostně, tedy plukovník František Moravec - známý to šéf čs. armádní zpravodajské služby. Pokud to nemáte dostupné, jsem ochoten ty partie z knihy "Špion jemuž nevěřili" oskenovat nebo přepsat a poslat.

J. Pašek 7.5.2010 17:43

E. Moravec vsadil vše co měl na špatného koně . . .

!

K. Kužel 7.5.2010 12:16

Moudrý článek

a velmi pěkně napsaný

http://karelkuzel.blog.idnes.cz

P. Janoušek 7.5.2010 12:08

Asi souhlas, ale...

...trošku rozporuplné v tvrzeních. Na jedné straně říkáte o národu, že v zlomových okamžicích dějin v sobě nenachází vůli k boji a potom píšete o svém statečném tatíkovi, kterak otráven se vrátil domů. Já myslím, že v době mobilizace bylo statečných dost. jenže armáda bez velení poté, co se špičky sklonily a uklonily? Došlo k jednotlivým odporům a to bylo asi tak vše, co mohli obyčejní vojáci dělat. Myslím, že většina těch mobiizovaných byla spíš vedena myšlenkou, že když jejich velení je v tom nechalo, je třeba se především postarat o rodiny. A tak šli nasraně domů. Můj děd také.

P. Jirka 7.5.2010 10:24

Možná ještě jedno vysvětlení...

Všimli jste si, že v každé společnosti a za každého zřízení existují lidé, kteří prostě potřebují být ve středu dění a mít pocit své důležitosti? No a já si myslím, že Moravec byl jedním z nich. Pokud se nemýlím, tak to byl on, kdo šel v čele pohřebního průvodu před Masarykovou rakví. Pak ten jeho teatrální vpád k Benešovi. Prostě si myslím, že to byl tak trochu exhibicionista, který potřeboval svůj pocit důležitosti. A najednou s příchodem němců ucítil možnost, dát těmto svým potřebám průchod. A přitom špatně odhadnul situaci. Já si dokonce myslím, že kdyby se za války tolik nezprofanoval a nezastřelil se, tak udělal za komoušů ještě slušnou kariéru....

J. Pašek 7.5.2010 6:49

AŽ NA DNO ZRADY: EMANUEL MORAVEC . . .

autor Jiří Pernes . . . =  Co tady napsal autor článku plus mnoho dalších nezaujatých historických podrobností, dokumentů a fotek  je v té politicky nezatížené knize, vydané r. 1997

http://www.dobre-knihy.cz/detail/44381/az-na-dno-zrady-jiri-pernes.htm 

P. Sulc 7.5.2010 6:48

Zradce na Moravskem poli?

 A kdopak? Premysl Otakar, protoze bojoval proti svemu lennimu panovy, cisari, ktery si nenechal libit nezakonne zcizeni Rakouska, ktere bylo v podstate jiz temer odumrele leno, o ktere ma pravo rozhodovat jedine cisar. Tak jste to myslel, ne?

V. Bok 7.5.2010 4:13

Ne že bych z autorem

zcela souhlasil, přece jen jsem na téma Moravec vyslech řadu autentických svědků,  ale téma je, jak je u p. Frýborta zvykem, zpracováno důkladně a kvalitně. Fajn.

O. Kadlec 7.5.2010 0:43

...jo. Třeba vedle Macbetha?

Sebevraždu nespáchal jen Moravec, ale spousta lidí, nejznámější jsou Hitler a Goebelsovi.

On se nemohl ucházet o nějaké zásluhy ani se třemi legitimacemi!!! Nemohl si získat nějakou tu odbojovou minulost! To přece nebyl gen. Eliáš. To byl zrádce, s nímž by nikdo z odboje nejednal ani omylem, nikdo by mu krytí neposkytl, ani kdyby o něj stál. A on to jistě věděl. Vsadil na jednu kartu příliš horlivě a zastřelil se, protože prohrál. Tečka. Nikdo se nedozví, zda se zastřelil v záchvatu posledního zbytku vojácké cti, jak spekulujete, anebo ze strachu co mu udělají. Mnohem menší darebáky věšeli tehdy na kandelábry a zapalovali pod nimi ohníček. V mém rodném městě jednoho provedli "uličkou". Přešel celé město až ke hřbitovu, než ho umlátili.

Autorovi unikla ještě jedna možná motivace ke zradě: jak zradil Pajda v Knoflíkové válce - pamatujete? Z pomsty. Já jsem schopen předpokládat vojáckou sebevraždu spíš u Hitlera než u Moravce. Ten už dávno žádnou vojenskou čest neměl, a člověk si ji nevnutí.

Více už toho není