29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

HISTORIE: Antichartou podpořilo totalitu 99,8 % umělců

Kolem 7200 představitelů těch, kteří byli považováni za kulturní elitu, bylo v roce 1977 vyzváno, aby podepsalo loajalitu totalitnímu režimu. Antichartu odmítlo podepsat asi 14 umělců, což bylo více než oněch pověstných deset spravedlivých.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Adler 14.2.2017 22:37

jak se to vezme ...

priteli guttmane, dozvedel jsem se, ze jste ve svem clanku zminil i moji recenzi knizky bratri suchych o panu voskovcovi z manhattanu ... a to tak, ze v souvislosti s tim, ze pane voskovcuv kolega pan werich podepsal antichartu ... tak jsem si vas clanek precetl ... nerad vam, s prominutim, mocim na pruvod (doslovny preklad z reci hrdeho albionu), ale pan werich, stejne jako vsichni ostatni tam tenkrat pritomni, podepsal PRESENCNI listinu, tedy papir, kde stvrzoval, ze je pritomen ... takze pardon, ale ... jiste, sila pateri se mezi lidmi lisi, ale nejsem si tak uplne jist, zda cernobily nazor opravdu postihuje ony nescetne odstiny sedivosti, ktere pozornejsi divak nalezne mezi cernou a bilou ...

P. Rudolf 26.1.2017 21:54

Re: To je totální nesmysl

Ale já nemůžu osmsetčtyřicítko za to, že nerozumíte psanému textu.

B. Michal 26.1.2017 19:36

Re: Milý pane, kdyby šlo jen o to vězení, nebylo

To si trochu pamatuju, jmenoval se snad Březina. Za neuposlechnutí povolávacího rozkazu byla sazba dva a půl roku. Když ho pustili, tak mu ve vratech předali nový rozkaz a dostal dalšího dva a půl roku. Ale to už mělo nějakou publicitu venku, tak ho nakonec nechali emigrovat.

Ale šlo mi i něco jiného: předmětem pohrdání jsou lidi, které nemravný režim dotlačil k podpisu a ne ti, kteří k tomu podpisu nutili. Já jsem jim nic nepodepsal, ale nevím, jak by to dopadlo, kdyby se rozhodli, že na mě budou tlačit (a jak moc by se snažili).

A. Nový 26.1.2017 17:37

Re: To je totální nesmysl

Soudruhu Rudáčku/Hofmane, píšete krávoviny. Ten komunistický režim by se bez ruských/sovětských bolševiků neudržel tak dlouho ani náhodou. Přesně to předvedl v osmašedsátém, kdy byl na pokraji krachu . Bez okupačních vojsk tzv. "spřátelených armád" by krachl během pár měsíců. Když vyhnil CCCP a husákovští komunisti se neměli o koho opřít, tak bylo i po československém socialistickém "zázraku".

Ś. Svobodová 26.1.2017 16:17

Nechci odsuzovat, ani bránit.

Fakt je ten, že tzv. Anticharta se nejmenovala Anticharta, ale Za nové tvůrčí činy, měla několik stran oslavných textů a na na předposlední straně bylo v oslavném odstavci jedno rozvité souvětí. Nevím zda byla tato "elita" dopředu obeznámena s tím, že se jedná o odsouzení Charty. Pokud ne, dovedu si představit, že většina jich byla prostě tak neinformovaná, že na podpisu onoho dokumentu neviděli nic extra. A také je otázka, zda jich většina vůbec věděla, co je Charta. Spíš než do role zrádců by je pak ten podpis stavěl do role "elitních" trubek.

J. Vintr 26.1.2017 15:56

Lidé si zaměňují osobu herce

za postavy, které hraje. Představitel charakterních postav sám žádný charakter mít nemusí, zrovna tak jako představitel moudrých postav nemusí být moudrý ...

P. Rudolf 26.1.2017 13:46

To je totální nesmysl

Byla to obyčejná mocenská fraška a každý trochu rozumný občan to tehdy taky tak bral. Jestli chcete někoho dehonestovat, tak kritizujte všechny Čechy, kteří v roce 1946 a poté 1948 dopustili, aby to tady ovládla bolševická lůza. Po Vítězném únoru už bylo pozdě a jak dějiny ukázaly, ten režim musel vyhnít sám, neb měl dost sil na to, aby jakýkoliv odpor zadusil ještě v plnkách. A jak se dnes ukazuje, USA o budoucí invazi rusáků do ČSSR v roce 1968 věděly, přesto nehly ani brkem. Jó, svět není černobílý.

J. Tachovský 26.1.2017 12:43

Re: Tak nevím, kde autor žil

Kdo nepodepsal prisahu, nebyl vojak, takze se na nej nevztahovalo vojenske soudnictvi, ale civilni.

V. Kain 26.1.2017 12:14

Re: Elita národa

Jejich předchůdci stáli v Národním ve dvaačtyřicátém s předpaženou pravicí.Dneska by stáli zas,kdyby byl ohrožen jejich účet.

M. Pivoda 26.1.2017 12:13

Poučování o morálce

Připomenu, že kurzy etiky podnikání organizoval v Česku i Viktor Kožený.

J. Hejna 26.1.2017 12:06

Elita národa

To, že podepsali dokážu pochopit, ale proč se cítí a vydávají za elitu národa, to nechápu.

P. Vaňura 26.1.2017 11:39

Myslím, že to NENÍ nesmysl ale nevím to jistě!

T. Kočí 26.1.2017 11:36

Spiše šašky, než klauny,

P. Vaňura 26.1.2017 11:36

Milý pane, kdyby šlo jen o to vězení, nebylo

by to ještě tak strašné (ač to bylo strašné dost!). Pokud ale někdo odmítl vojenskou službu tak ho zavřeli třeba na 5 let, ale po propuštění ho ZNOVA povolali na vojnu a měl znovu přísahat. Pokud to neudělal, tak ho ZNOVU zavřeli. Slyšel jsem o jednom pacifistovi, který si takto odseděl 2x 5 let a čekal ho DALŠÍ proces...

A chtěl bych vidět, co by zmohli s takovým Wericem, kdyby nepodepsal. Myslím, že by byli rádi, kdyby se o tom lidé nedozvěděli a patrně by ho nechali na pokoji. Jistě existovali i ohroženější.

P. Vaňura 26.1.2017 11:28

Někdy režim nutil také udávat. To je podle Vás také

v normě??? Nebo podepisovat petici, žádající trest smrti pro toho či onoho.

P. Vaňura 26.1.2017 11:25

Samozřejmě, že sovětská vojska by neudělala NIC

Ale režim by se stal méně totalitní, liberálnější režim byl tehdy v Maďarsku a v Polsku.

Jestliže ovšem signatář Anticharty začne někoho poučovat o morálce, je to chucpe.

M. Dvořák 26.1.2017 11:09

Klauny?

Klauny možná. Ale jistě jako běžné zaměstnance.

B. Rameš 26.1.2017 10:57

Re: Tak nevím, kde autor žil

To je nesmysl.

M. Pivoda 26.1.2017 10:31

Podstané "co by, kdyby" v české historii

"... Kdyby se bývala větší skupina umělců tenkrát dohodla a do Národního divadla nepřišla, museli by komunisté přemýšlet o změně plánu. ..."

Hm. Hm. Hm.

To podstatné pro běh českých událostí je přece ale tato úvaha: Musela by tím pádem o změně svého plánu přemýšlet i přítomná sovětská vojska?

J. Tachovský 26.1.2017 10:28

Re: Tak nevím, kde autor žil

Za nepodepsani byste do Sabinova nesel, to byl kriminal pro vojaky. Vy byste sel do normalniho, civilniho.

P. Götze 26.1.2017 10:20

Re: většinu z nich jen jako pouhé klauny?

Ano umi, ale umi svou profesi. A proto je lidi vnimaj a proto jsou medialne znami. Pro nic jineho. Nikldo tady nehodnoti, kdo neceho dosahl, jde o tom, ze maji tu prilezitost pres media promlouvat. A vyuzivat to pro to, proc tu prilezitost maji. Nezneuzivat pro svuj sobecky pristup. Konkretne ttakova Meryl Streep a jeji proslov oproti Trumpovi - ta dama ma zcela jiste doma i ve svete spoustu priznivcu a miluji ji jako skvelou herecku, ale jak to probuh souvisi s tim, jak jeji priznivci voli? Jsme presvedcen, ze spoustu priznivcu tim docela zklamala. Je to takove celkem pokrytecke. Aniticharta byla taky docela pokrytecka a zejmena velmi sobecka.

Č. Berka 26.1.2017 9:50

většinu z nich jen jako pouhé klauny?

proč takový despekt? Jsou to lidi jako my ...někteří opravdu UMÍ- i ti, s jejichž postoji třeba často nesouhlasím.

Pamatuju první přísahu presidenta Havla-

J. Hruška 26.1.2017 8:25

Re: baviči - kašpaři a zločinci

Vás bavilo poslouchat zločince,? Jedna z taktik zločinného režimu: Vystavit pitomce aby zločinec nebyl k zastižení. Nazdar.

J. Hruška 26.1.2017 8:14

Re: Tak nevím, kde autor žil

Dobrý den pane Bohumile. Pokud jde o vojenskou přísahu, tak já jsem ve dnech 24 až 26 srpna 1968 podepsal 4 přísahy. Slovy čtyři. Která z nich je platná jsem se do dnes nedozvěděl.

Situace v komunisty znormalizované společnosti takřka deset let poté byla skutečně již jiná a hrozilo takřka jen NORMÁLNÍ normalizační předbíhání v kariéře. Viz pozdější projev "Milouše" o příjmech paní Zagorové. Úvodní článek také nezmiňuje podepisování a hlavně NEPODEPISOVÁNÍ anticharty tzv. "dělnickou třídou" a "pracující inteligencí" a zemědělci. Mnohde se komouši ani neodvážili přijít např. k fárajícím horníkům.

A ještě jiný pohled: Charta vyzývala tehdejší vládce k dodržování jejich vlastních zákonů, k uzákonění "lidských práv" a svobod. K čemu se přihlásili signatáři anticharty? Jedním podpisem? Stačilo si přečíst článek v "Rudém právu" pod titulkem "Samozvanci a ztroskotanci" a muselo být každému jasné k čemu a ke komu se podpisem anticharty hlásí. Kdo na co měl charakter podepsal nebo nepodepsal dobrovolně.

Zná někdo kolik procent dělníků podepsalo antichartu?? Zdař Bůh, Josef.

B. Brousková 26.1.2017 7:50

Re: baviči

To je pravda.Taková členka ústředního výboru KSČ ,národní umělkyně JIřinka Švorcová, sice žvanila ráda a často, hlavně nadávky na "samozvanca a zaprodance" , ale zase tak moc nepobavila.Zato Jakeš byl bavič prvotřídní. A před ním Tonda Soustružník Novotný. Když začal své "sou a soušky" nebo "zemeděélci"a "maso bude" , jedno voko nezůstalo suchý.a což teprve soudruh Gustááv Husák se svou českoslovenštnou! Ten byl k sežrání ! Kam se na něj hrabal Menšík.

B. Brousková 26.1.2017 7:39

Re: ha ha ha

A nevisí náhodou vedle té vaší cedule také jedna novější cedule " Naší vsí agenti USA neprojdou!" ? Je na ní pohraničník se samopalem a jakýsi patrně zemědělec. Za protektorátu také visívaly často cedule "Kdo pije pivo pomáhá zemědělsví".

B. Michal 26.1.2017 6:07

Tak nevím, kde autor žil

Ale jestli s takovým despektem hodnotí jeden podpis (furt se něco podepisovalo,závazky, podpora soudruhům tam nebo onde), tak by mě zajímalo, jestli na vojně přísahal. Pamatujete?

"Já, občan Československé socialistické republiky, vědom si své čestné vlastenecké povinnosti, přísahám před bojovou zástavou věrnost pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa. Slibuji, že budu vojákem statečným a ukázněným, že budu důsledně a iniciativně plnit ustanovení vojenských řádů, rozkazy velitelů a zachovávat vojenské tajemství. Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně, svěřené mi pracujícím lidem a připravovat se na boj, abych mohl na rozkaz presidenta a vlády Československé socialistické republiky co nejlépe bránit svou rodnou vlast a její socialistický řád proti každému nepříteli.

Pro obranu socialismu jsem vždy připraven stát pevně v řadách ozbrojených sil Československé socialistické republiky po boku Sovětské armády i armád ostatních socialistických zemí v boji proti jeho nepřátelům a nasadit i svůj život k dosažení vítězství. Tak přísahám!"

Stydím se za to, ale neměl jsem odvahu jít do Sabinova.

Tak mně přijde dost neslušný ten despekt vůči lidem, který dali na vybranou: podpis nebo vyhazov. Včetně konec šance pro děti, že by snad směly něco studovat. Nemravný byl ten režim, že lidi nutil dělat hnusné věci.

R. Szewczyk 26.1.2017 5:22

ha ha ha

bych připomněl, že u nás na dědině visí ve fajerdepu na zdi cedule, která prý ešče v třicátých letechj byla umístěna na hranici obce, nápis je tento : Potulným hercům a cikánům vstup pod trestem zakázán ,,,z toho mi vyplývá jen otázečka, kde se ztratila ta neuvěřitelná moudrost předků?

T. Kohout 26.1.2017 5:02

baviči

Fakta: v roce 1977 baviči nebyli. Baviči jsou fenomén nových časů.

Dost odporný fenomén.