Čtvrtek 23. 5. 2024Vladimír polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 17
  • Poslední: 17.6. 2011 23:46
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Pašek 17.6.2011 20:36

Už je tomu 45+ let . . .

Něco jsem udělal pro našeho profesora češtiny . . .Nabídnuté peníze jsem odmítnul, ale požádal jsem ho, aby mi půjčil knihu "Paměti kata Mydláře" od J. Sládka. . . . .Vzpomínám si, že to byly 2 velké tlusté bichle s ilustracemi  . . . Když jsem mu je vracel, ptal se jak se mi to líbilo a já na to že ne . . .  Usmál se a řekl  . . . ."To je dobře, to je dobře" a zmizel do sborovny . . . 

S. Udatný 17.6.2011 23:46

Re: Už je tomu 45+ let . . .

Oprava: Svátek a nikoli Sládek

O. Kadlec 17.6.2011 17:46

To je přece blbec

ten Sigl...jemu to připomíná vítězný únor. A mně ten jeho článek připomíná Nejedlého.

Když někdo ví o historii tak málo - proč o ní píše články? Vždyť ponětí tohoto autora by bylo ostudou i u průměrného studenta gymnázia.

B. Brousková 17.6.2011 13:40

Třista let jsme trpěli a teď tohle!

 Problém je, že  spory mezi katolíky na jedné straně a protestanty a kalvinisty na druhé straně se snažíme zjednodušit jako spor Čechů s Němci. Jenže tak to nebylo. Dělící čára nebyla jazyková, ale náboženská. Češi i německy mluvící obyvatelé českých zemí a okolí byli na obou stranách pomyslné barikády , která dost často dělila i členy jedné rodiny. Viléma Slavatu pomáhal vyhazovat s okna Hradní kanceláře i jeho vlastní bratr a "několik strýců" neboli příbuzných Pokud jde o Heřmana Černína, tak popravě jenom nepřihlížel, on jí totiž velel. Byl policejním hejtmanem Starého Města a popravy tam probíhající, byly v jeho kompetenci. Jeho bratr Diviš Černín katolík, byl popraven jednak proto, že jako hejtman čili velitel hradní stráže , nezabránil davu který provedl defenestraci, aby vnikl na Hrad, ale hlavně proto, že za to získal za odměnu od Fridricha Falckého úřad zemského soudce. Pokud jde o "obětavost " Heřmana Černína , tak si opravdu vzal za manželku vdovu po popraveném příteli Kryštofu Harantovi, ale ke  vdově  při tom přibral i Kryštofovo panství. Také obětavě. Pokud jde o národnost  popravovaných je v tom opět trochu zmatek. Jáchym Ondřej Šlik se vlastně jmenoval Joachim Schlick a byl to Němec. Jeho rodina měla na "svědomí" poněmčení značného kusu západních Čech. On sám byl považován za "hlavu pražských Němců." Dalšími popravenými německy mluvícími byli Bedřich z Bílé, Rüppel, Hauenschild, Kober. Bylo jich určitě víc, ale část soudních protokolů se nedochovala. Německy před soudem vypovídali i Kaplíř, Ota z Losu a Bohuslav z Michalovic. Pokud jde o Jána Jesenského neboli Jessenia,  ze Slovenska pocházel jen jeho otec, který se narodil v Jasenové u Žiliny. Jessenius sám se  narodil až po jeho vystěhování do města, které se dnes jmenuje Wroclaw. Byl vychováván v Německu a česky určitě neuměl. Na popraviště byl doprovázen dvěma německými pastory. Češi  měli vlastně na vybranou jen mezi germanizací rakouskou  a germanizací falckou neboli německou. Prašť jako uhoď.

K. Křivan 17.6.2011 14:45

Re: Třista let jsme trpěli a teď tohle!

Paní Brousková, tohle v čítance nebylo !  Tohle nám souška učitelka zatajila. 

Díky za osvětu.  Takže ne 27 českých pánů, ale 27 pánů z království koruny české.

Tak nevím, věděl tohle Jirásek a spol. nebo ne ?

S. Udatný 17.6.2011 20:31

Re: Třista let jsme trpěli a teď tohle!

Vážená paní, Brousková, děkuji za příhodný příspěvek, jen si dovolím drobně nesouhlasit s "Prašť jako uhoď." Příspěvků, které mají hlavu a patu, jako je ten Váš, je zde bohužel pomálu, což je škoda. Dzp

V. Běhal 17.6.2011 7:57

Jan Jesenius

Důvodem přísného potrestání Jesenia, vyříznutí jazyka, bylo, že vedl dlegaci k

Turkům a dohodl vpád Tatatrů na Moravu. Kolik lidí bylo při tom povražděno není známo, ví se že do otroctví bylo odvlečeno 20 000 lidí. To však naši historici nezmiňují.

Vzbouřenci, proti legálně zvolenému pánu, byli popraveni bez mučení. Otec manželky Fridricha Falckého, Jakub I. a Alžběta I., jen pro víru, nechali katolíky věšet tak, aby se dusili, pak byli za živa rozpáráni, jejich střeva pálena a nakonec rozčtvrceni; na veřejných prostranstvích. Před tím byli někteří vláčeni koňmi. Při fanatismu Fridrichovy manželky, která dala rozbít celé vnitřní vybyvení chrámu sv. Víta, by české katolíky čekalo totéž. V protestanských zemích byli katolíci věšeni.

Jak dlouho by vydrželo samostatné Království české. Buď by nás zabrali Turci, nebo Prušáci a zcela poněmčili. Stavové po svržení Ferdinanda vyhlásili jako úřední jazyk němčinu. Bez Jezuitů bychiom už dávo česky nemluvili.

F. Pavlis 17.6.2011 10:42

Re: Jan Jesenius

 Pane Běhale , je to stejné jako spor Palacký - Pekař.  Pouze netypický  jezuita Dobrovský  má výrazný podíl na  českých studiích.  A to většinou v době, kdy sám Josef II s jezuity skončil.  Inu, bývá opravdu těžké nebýt zaujatý.....

R. Langer 17.6.2011 11:15

Re: Jan Jesenius

No jistě, církev vždycky šířila jenom vzdělání, mír a lásku... Pche! :-P

J. Anděl 17.6.2011 13:07

Re: Jan Jesenius

No jistě, člověk vždycky šířil jenom vzdělání, mír a lásku. Po vypořádání se s barbarskými církvemi to ukázal třeba právě v těch padesátých letech minulého století.

J. Anděl 17.6.2011 13:10

Re: Jan Jesenius

Ostatně nejen tehdy a nejen u nás. Svou neskonalou moudrost a toleranci ukázal člověk i za nacismu, i v Číně nebo v Rusku, když se vypořádával s opiem lidstva. Ó jé, to byly časy, vrchol renesance lidského ducha, nezatíženého bludy náboženství.

B. Brousková 17.6.2011 13:50

Re: Jan Jesenius

 Jestli to měla "na svědomí " jen králova manželka není jisté, ale je doloženo, že hranice na které bylo páleno vnitřní vybavení katedrály hořela celé  tři dny. Část obrazů, dřevěných soch  a rozsekaných oltářů si při tom "na zatopení " rozebrali i tehdejší obyvatelé Prahy. Abychom so rozuměli, to všechno ještě před Bílou horou

J. Roth 17.6.2011 7:51

Autore,

zvlášť třetí odstavec od konce je blábol na entou. Vestfálským mírem bylo praveno - Koho vláda, toho náboženství. Tudíž srovnávat rok 1621 (a násl.) s rokem 48 je fakt tupé. Také pasáž o poněmčení a odnárodnění české šlechty by zasluhovala návrat do školních škamen. Ach jo, proč se furt díváme na minulost očima trpitelů?

F. Pavlis 17.6.2011 10:36

Re: Autore,

Rok 48 byl nepochybně také důsledkem Jalty.  Vestfálský mír  také spustil v tomto smyslu oponu v Evropě a ta trvala až do protestantského patentu a tím do  poloviny 19. století. Po Bílé hoře nešlo jen o poněmčení. Majetek rozebrala celá řada evropských rodů od Rakouska až po Španělsko. Až různými přeprodeji se ustálila převaha německého prostředí.  Do školních škamen by bylo vhodné vrátit se i vám...

B. Brousková 17.6.2011 20:03

Re: Autore,

Přesuny majetku po Bílé hoře neprobíhaly zdaleka tak jednosměrně jak se většinou předpokládá. Právě proto, že mezi stoupenci Fridricha Falckého bylo i celá řada šlechtických rodů mluvících německy, jejich majetek byl předmětem konfiskací stejně jako těch, kteří  mluvili česky. Je možné jmenovat Anhalta, Thurna , Hohenloheho, potomky Colony s Felsu, pány s Grysbachu atd, atd. Pro Čechy jsou zajímavé  i osudy čtyř bratrů Lamingerů z Albenreuthu. Ti se přistěhovali  do Čech ještě před povstáním. Připojili se k němu. Po porážce  tři z nich museli z Čech utéct  a byl jim zabaven majetek. Čtvrtý dostal milost. Jmenoval se Vilém a jeho syn Maxmilián se později proslavil jako Lomikar, posvěstný utlačovatel Chodů. Takže Lomikarův tatínek a tři strýcové patřili mezi stoupence stavovského povstání. To jsou paradoxy!  Docházelo i k tomu, že majetek patřící německému šlechtici přešel do rukou českých šlechticů -katolíků. Panství Neydek patřící Schlickům , koupil Heřman Černín, Fictumův Prunéřov Martinic, Gryspekovu Nelehozeves Polyxena z Lobkovic, Hochhauzerův Eisenberk na Žatecku Vilém ml.z Lobkovic. Čech Valdštejn si přivlastnil celé severní Čechy i s  velkým panstvím jako byl  Frýdlant a Liberec. Jejich původní majitel, Němec Roedern utekl za hranice.

P. Sulc 17.6.2011 1:12

Doporucuji k precteni knihu

Jana P.Kucery: Bila hora , vyd Havran 2003. Ten se diva na udalost zcela jinak nez vyfantasirovane , ruzove skolni dejiny. Ovsem, pro upistene vlastenciky kniha neni, soviniste se ji jiste vyhnou.

F. Pavlis 17.6.2011 10:46

Re: Doporucuji k precteni knihu

Více už toho není