Pátek 17. 5. 2024Aneta polojasno10 °C

Diskuse k článku

FEJETON: Letníci a zimníci

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 51
  • Poslední: 11.11. 2018 19:30
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
I. Polák 8.11.2018 10:30

Re: To já to nechápu víc

Souhlasím s vámi. Samozřejmě, že blbost je to střídání letní-zimní čas. Ale kdyby bylo o tom závazné referendum, což by mělo být(!), já jako důchodce bych k němu buď nešel, nebo bych šel a hlasoval podle toho co by si přáli mé pracující děti, když by mne požádali....

Jinak, nastavte si na hodinách co chcete, slunce si stejně vyjde tak jak vyjde. Ale kdo má furt přeštelovávat všechny ty kuchyňské trouby, mikrovlnky a auta. Ale ten průšvih, když to střídání zruší od nejbližšího jara a všechny mobily a počítače se naopak přeštelují samy... :-)

J. Jurax 8.11.2018 14:21

No a? Zas by bylo dřív tma ... :-)

V. Student 8.11.2018 9:13

Pane Neff!

Zimní čas je posunutí času o jednu hodinu zpět! Tohle byste vážně rád?! Nemyslíte náhodou čas "normální", tedy středoevropský?

M. Mikulec 8.11.2018 9:48

Re: Pane Neff!

Zimni cas je Greenwichsky hlavni cas +1 hodina. Tento cas je zakladni a na nem jsme vyrostli, nez si nejaci pomateni politici, co nedokazali porucit vetru desti, prosadili I letni cas. Ten nam krade na pul roku 1 hodinu zivota. Normalni cas pro neprogresivisty je nas stredoevropsky nebo-li zimni. Vse ostatni je politicka umelina.

P. Kubáč 8.11.2018 8:45

Tzv. "letní čas" ponechaný přes zimu

by znamenal, že během listopadu, prosince, ledna by slunce vycházelo v 8.30 - 9 hod. tohoto času. Psychiatři by to uvítali, ale nevím jak běžná veřejnost, proto bude asi lepší držet se času na ( našem ) 15 poledníku to jest středoevropského času nesprávně označovaného za zimní.

P. Rada 8.11.2018 9:05

Re: Tzv. "letní čas" ponechaný přes zimu

Nevím jak "psychiatři" ale pokud jde o východy slunce možná by jste Vy uvítal odkaz - např:

https://calendar.zoznam.sk/sunset-cz.php?hy=2018&latitude=49.16015465&longitude=17.10571289&city=&zenith=90.833333333333&timezone=06a1&submittype=user&firsttime=no

R. Woloszczuk 8.11.2018 9:32

Re: Tzv. "letní čas" ponechaný přes zimu

Proč odkaz, když to můžete napsat jednoznačně - v období od 5.11. do 24.2 (čtyři měsíce!!!) by slunce vycházelo později, než aktuálně vychází o vánocích (zimním slunovratu).

Pozor vámi uváděný odkaz zahrnuje časy v rámci střídání letního času.

P. Rada 8.11.2018 10:12

Re: Tzv. "letní čas" ponechaný přes zimu

Ano a odkaz zahrnuje i celou další řadu regionů a to může být "poledníkovo- rovnoběžkově" zajímavé.

Právě na velikosti a poloze regionu a dominantnosti vazeb uvnitř totiž záleží jak volba smluveného času tak posunutí proti času celosvětovému.

http://www.in-cas.cz/casova-pasma/

R. Meišner 8.11.2018 8:13

tak za prvé

žádný "zimní" čas u nás neexistuje, je pouze čas normální( tj že poledne je tehdy, když slunce stojí nejvýše) a letní, posunutý uměle o jednu hodinu kupředu. --- jinak jako bonus můžu uklidnit, že je to naprosto jedno co máme na hodinkách, -- slunce je na obloze pořád naprosto stejnou dobu, ať to zde nazýváme jakkoliv,--den nelze ani prodloužit, ani zkrátit. zdar všem sociálním inženýrům, pane Neffe.

P. Rada 8.11.2018 8:28

Re: tak za prvé?

Tak "za prvé" astronomické poledne je v čase průběžně posuvné po rovnoběžce a "normální" je takto vzniklou diferenci do značné míry dané rozlehlostí kooperující oblasti respektovat.

Délka "dne" se ale také v jistém slova smyslu mění a to naopak při posuvu po globu směrem po polednících. Může se takto snadno stát, že budete mít polární noc celé měsíce a jindy na tomto samém místě celé měsíce "den".

Takže paradoxně "Zdar všem sociální inženýrům". :-D

M. Rott 8.11.2018 6:39

Letní čas je pro fotografy výhodnější,

proto i já, fotograf amatér, se připojuji k menšině, která je pro letní čas. A kdyby zůstalo to střídání tak bych se taky nepotento.

J. Vavruška 8.11.2018 4:41

To tedy nechápu

Nechápu, jak může průměrně inteligentní, průměrně vzdělaný člověk (pravda, v případě autora trochu zakyslý a mírně vyšinutý) vůbec seriózně uvažovat o takovém nesmyslu, jako aby u nás platil východoevropský (tzv. "letní") čas. Přinejmenším již několik staletí se v civilizovaném světě používá konvence, že čas jednoho dne se dělí na 24 stejných částí, přičemž dvanáct hodin, tedy polovina dne ("poledne") nastává v čase horní kulminace Slunce. Je to přirozená definice a smysluplná konvence. Vzhledem k tomu, že naší republikou velmi příhodně prochází 15. poledník, na němž nastává poledne přesně o jednu hodinu dříve, než v Greenwichi, není žádný rozumný důvod zavádět zde čas východoevropský, odpovídající 30°východní délky (Ukrajina, Bělorusko, Bulharsko), kdy nastává naše poledne téměř přesně ve 13 hodin "jejich" času.

Stručně řečeno, Neff je blázen.

P. Rada 8.11.2018 8:18

Re: To tedy nechápu?

Mám za to , že potíží až nesmyslem je dnes především posouvání času.

Asi Vám ušlo, že korelace přirozené polohy slunce vůči poledni se posouvá podél rovnoběžek okamžik od okamžiku a mezi poledníky pak o celou hodinu....

Přitom existují tak velké a vnitřně provázané regiony kde pro úspěšnou kooperaci není podstatné kdy přesně je slunce v nadhlavníku ale spíše to, že partner má na hodinkách (v hlavě) stejný časový údaj.

Dvakrát ročně uměle vytvořené podmínky pro zmatky osobní i systémové by bylo rozumné konečně odstranit a je mi osobně jedno do jaké formy.

P. Remeš 8.11.2018 9:39

Re: To tedy nechápu

Otázka času je otázka psychologická, je to otázka vnímání našeho života v cyklu střídání světla a tmy. Nejde o žádná čísla pojmenovávající hodiny, ale o skutečnost, kde vzhledem k východu a západu slunce budeme vstávat a kdy budem uléhat ke spánku. Tzv. letní čas je v tomto ohledu aspoň nějakou snahou přiblížit se tomu, jak nás evoluce stvořila, tedy jako tvory, kteří svou životní aktivitou více méně kopírují cirkadiální rytmus.

J. Hejna 8.11.2018 11:22

Re: To tedy nechápu

Přiblížit se k tomu ráno, vzdálit se večer.

Tak to je úspěch, neboť ráno je moudřejší večera. Ale přesto je letní čas nesmysl.

R. Langer 8.11.2018 18:38

Re: To tedy nechápu

Stručně řečeno, večer je déle světlo a blázen je ten, co to furt nechápe. To je jak na kolovrátku. :-P

A. Trick 8.11.2018 4:36

Letní čas

mi vůbec žádné problémy nedělá. Koncem října si na něho zvyknu. Sice jej celý půlrok špatně snáším, ale když to tak z jakýchsi podivných důvodů "muší bejt" ....

J. Vavruška 8.11.2018 4:43

Re: Letní čas

"Nemuší" to bejt, ale pokud si chcete mermomocí přetočit hodinky na čas, který mají v Kyjevě nebo v Doněcku, budiž vám to přáno. Lidská blbost je věčná...

R. Langer 8.11.2018 18:36

Re: Letní čas

Páni, tak vám je PŮL ROKU ŠPATNĚ? A u doktora jstr s tím už byl? 8-o

P. Rada 8.11.2018 1:30

Relativita určení času ...

... je přeci dominantní vůči poledníkům - nikoliv k rovnoběžkám. Rovnoběžky hrají roli spíše v délce osvitu. Je tedy s podivem, že na toto zásadní Aston autor kdejaké scifi ve fejetonu k realitě pozapoměl.

Posun přes časová pásma a mnohdy daleko větší zažíváme přeci pravidelně při cestách ve směru rovnoběžek - a kdo z nás nikdy takto necestoval?

Pravidelně má tedy nedobré důsledky změna synchronizace vůči rytmu dne. Tato znalost/ zkušenost ale přeci říká, že at bude jakýkoli čas - podstatné bude aby byl poledníkově ustálený a dotyčná společnost už si v tom své pozice postupně najde.

Cítím se s tohoto důvodů v mizivé menšině oproti letnákům/zimákům jako člověk který těžko chápe, čím to, že se společnost vzhledem k problematice sřídání času vůbec severo - jižně či letno-zimě polarizuje.

J. Vavruška 8.11.2018 4:52

Re: Relativita určení času ...

Mimochodem, v Číně ani v jiných asijských státech si hodinky nepřetáčejí, na rozdíl od zpitomělých Evropanů necítí potřebu si zbytečně komplikovat život. Evropa, USA a Austrálie jsou v tomhle jediné na světě, které provozují podobný nesmysl.

Zvláště pikantní je to ve vztahu k Austrálii, kde se během roku celkem čtyřikrát změní časový posun Evropy a Austrálie. Mj. proto, že v Austrálii mají "letní čas" v zimě... Pokud má australská firma pobočku v Evropě, na jaře a na podzim se pořád musí přeplánovávat termíny porad po telefonu/skajpu, protože časový posun se během pár týdnů změní až o dvě hodiny. To jsou úspory energií a pracovního času!

Doporučoval bych každému, aby se přijel na pár týdnů inspirovat třeba do Číny - hodinky si tady nepřetáčejí jako blázni, rychlíky tu jezdí 250-350 km/h, takže do Brna byste nejeli čtyři hodiny, ale hodinu, na ulicích jsou dostatečně široké a od aut oddělené pruhy pro jednostopá vozidla a další poměrně užitečné, praktické zvyklosti.

Škoda, že jezdí tolik čínských turistů k nám a ne naopak. Tyhle debaty o nesmyslech by u nás pak brzo odpadly a začaly by se řešit užitečné věci.

P. Rada 8.11.2018 8:01

Re: Relativita určení času ...

Ohledně těch změn času dávám rozhodně zapravdu.

Něco jiného jsou obecné zkušenosti třeba i s té turistiky a za těmi bývá nevěřícím užitečné dokonce vycestovat. Např. ty vlaky jezdící kolem 300km/h které v této rychlosti ale nad některými velkoměsty Číny jedou touto rychlostí i hodinu. Rozměry jsou tam tedy docela jiné a problémy také.

Bez cestování si ale lze např spustit prográmek Windyty a v něm si zvolit vrstvu prach, CO či SO2 ... a z toho je vidět jak nehledě na časová pásma je svět jak rozrůznělý tak se společnými problémy, které se nedaří a nedaří přes všechny úspěchy techniky a rozvoj dostupnosti vědění řešit.