Sobota 1. 6. 2024Laura polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 103
  • Poslední: 13.11. 2018 2:35
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
E. Pawlica 12.11.2018 12:20

Re: Obrana středoevropského času

Tento slušně formulovaný názor pana Kubáče je rozumný a dá se s ním souhlasit bez výhrad.

A. Alda 12.11.2018 11:54

Autor je nevzdělaný debil.

I kdyby si dokázal sám srát na hlavu, fysiku nezmění.

J. Hejna 12.11.2018 12:38

Re: Autor je nevzdělaný debil.

Tak razantně bych si nedovolil to formulovat, al s obsahem souhlasím bez výhrad.

M. Klas 12.11.2018 12:46

Re: Autor je nevzdělaný debil.

Jako změnu fyziky jste tam vybádal? Pomozte s nasměrováním, nic takového jsem nenašel.

J. Ticháček 12.11.2018 11:13

Ono se dá leccos vyřešit i jinak.

Té spoustě lidí, kteří začínají pracovat v šest ráno, se nic špatného nestane, když bude letní čas zrušen. Problém mají ti, kteří začínají pracovat o dvě, nebo tři hodiny později. A zároveň si nedokáží uvědomit, že to tak mají nastaveno právě díky letnímu času, zatímco v zimě slunce nezahlédnou. Přitom by bylo tak jednoduché, kdyby prostě začali pracovat o hodinu dřív.

J. Peták 12.11.2018 12:11

Pan Troška by se mohl dotázat v Moskvě proč po zrušení střídání času a zavedení stálého letního během dvou let cukli zpět k celoročnímu času “astronomickému”. Ono totiž severněji od nás bylo v zimě s letním časem pořádně vidět až tak v 10:30 a stmívalo se jim někdy okolo 23:00. Takže pokud je třeba zachovat časové pásmo od severu k jihu, tak je třeba brát do úvahy i to, jak to bude vypadat i v zeměpisných šířkách jinde.

M. Klas 12.11.2018 12:50

Re: Ono se dá leccos vyřešit i jinak.

Aha, to je dobrý argument. A co kdyby ti první začali o hodinu později? Není to totéž? Pro ty, co mi budou nadávat: jako dlouholetý důchodce v tom nejsem zainteresován, jen hledám logiku.

J. Ticháček 12.11.2018 14:22

Re: Ono se dá leccos vyřešit i jinak.

Logiku najdete lehce. Ti první by teoreticky mohli začít o hodinu později. Jenže ti první se v té práci obvykle střídají s druhou, někdy i třetí směnou. Ta šestá ranní je takový kompromis, díky němuž se stačí všichni účastnit běžného života. Zejména ti, kteří se vracejí z odpolední by se Vám za takovou úvahu podrbali za uchem. Jednosměné provozy už drahně let od šesti nepracují.

P. Remeš 12.11.2018 9:18

Věda je pro STŘÍDÁNÍ

Taky jsem pro střídání zimního a letního času. A věda zvaná evoluční přírodověda to podle mého soudu potvrzuje: Co je lidstvo lidstvem, kopíroval rytmus bdění a spánku u člověka čas východu a západu slunce. V létě se vstávalo dřívě než v zimě, dokonce o tři či čtyři hodiny, a nebylo to vůbec nic divného. Evoluce to "prosela" přírodním výběrem a zřejmě to lidstvu tak nejvíce biologicky vyhovovalo. Nemáme noční vidění, v noci pro druh homo sapiens vždy platilo, že se chodí spát. Respektive, tak to platilo až do nástupu elektrifikace před sto lety. Chodit spát hluboko v noci a vyspávat do pokročilého dne (jak to navrhují "nestřídači" a zejména "zimníci"), představuje biologickou perverzi teprve posledních sto let ...

E. Pawlica 12.11.2018 10:33

Re: Věda je pro STŘÍDÁNÍ

Ano, chodit spát hluboko v noci, kdy večer za letního času bývá až do deseti světlo a vyspávat do pokročilého dne, kdy ráno letní čas posouvá příšeří víc k polední, je opravdu perverzní.

Máte akorát trochu hokej ve vašem výrazivu co se týká "nestřídačů" a "zimníků", kteří jsou proti těmto pervezitám.

Š. Hašek 12.11.2018 9:14

Já bych se vrátil

ke slunečním hodinám, Masarykovi, ....... jak to všechno stíhali, sakra, v tom "starém a nemoderním čase". Jak mohla růst pšenice bez modernočasu???

Pokud nějaký modernista nestíhá, jeho věc. Taky si může pořídit do domácnosti vosum čelovek. A může grilovat a okopávat bramvory až do rána. Zkráceno.

Já jsem fakt slyšel od jedné modernistky, že když jako podle Slunce ........ jestli jako se vrátím ke koním. Vzdělaná to žena!

O. Uživatel 12.11.2018 10:58

Uživatel požádal o vymazání
M. Gavlák 12.11.2018 8:58

Nějak jste si nevšiml,

že proběhlo hlasování lidí z celé Evropy, kdo chtěl, mohl hlasovat. To většinově podpořilo zrušení střídání času. Já jsem hlasoval také za zrušení, podle mě je to absurdní nesmysl, nemá žádný ekonomický význam. Teď jde jen o to, jaký čas zachovat, jestli nastálo "letní" nebo středoevropský. Já radši letní.

P. Remeš 12.11.2018 9:23

Re: Nějak jste si nevšiml,

Nemá to význam ekonomický, ale psychologický a zejména medicínský. Střídání času je jednoznačně zdravější (což prokazuje evoluce). Pro druh homo sapiens je optimální dodržovat cyklus bdění a spánku podle východu a západu slunce: V létě vstávat dřív než v zimě, a když nastává noc (v létě je to hodně patrné), dlouho neotálet a jít spát ...

Š. Hašek 12.11.2018 17:44

Re: Nějak jste si nevšiml,

Já radši sluneční.

J. Lepka 12.11.2018 8:52

Ještěže tu komis máme,

jinak bych nevěděl, v kolik hodin mám mít hlad.

Š. Hašek 12.11.2018 9:17

Re: Ještěže tu komis máme,

Já to vím. Na chalupě kouknu i nad sebe. Zvoní poledne. Je to seštelováný vo jednu hodinu od té hvězdárny ...... někde v Anglii ....... nějak tam počítají poledníky od nuly. Vypadlo mi to. Já to vygůgluju.

P. Zinga 12.11.2018 8:34

Je autor vůl?

Už jsem o tom psal: po zavedené letního času (za Hitlera?) se v Čechách na otázku, kolik je hodin, odpovídalo:"Jedenáct podle Boha a dvanáct podle vola".

Poledne (půl-dne) má být, když je stín nejkratší.

J. Lepka 12.11.2018 8:37

Re: Je autor vůl?

Na blbou poznámku, chytrá otázka: Kdy mají poledne Eskymáci ?

P. Zinga 12.11.2018 17:06

Re: Je autor vůl?

V poledne, pane Lepko, v poledne.Aspoň dříve ho tak měli. Dnes jedou možná taky podle hodinek, seřízených "volem".

M. Šejna 12.11.2018 9:06

kdy má být poledne u Zingů?

V Košicích bude dnes pravé poledne v 11:19 hod. V Praze bude dnes pravé poledne v 11:46 hod. V Berlíně bude v 11.50 hod. V Paříži bude ve 12:34 hod. Madridu bude ve 12:59 hod.

Ani na tom našem slavném 15.poledníku nebude dnes pravé poledne ve 12 hodin. Bude už v 11:44 hod.

E. Pawlica 12.11.2018 10:36

Re: kdy má být poledne u Zingů?

Správně Šejno, tak se držme toho, času, který je pravému poledni nejblíž. Jak si to udělají v Košicích nebo v Madridu je jejich věc a nám šumák.

M. Šejna 12.11.2018 11:11

Janku

já se držím času, který mám na hodinkách. Astronomický čas mě nezajímá. Vás nejspíš taky ne, protože pokud je zataženo, tak ani nevíte, v jaké poloze se právě Slunce na nebi nachází.

Tak nám tady nešermujte, vy "pseudo-astronome" nějakým pravým polednem.

E. Pawlica 12.11.2018 12:07

Re: Janku

Držte se Šejno třeba máminy sukně, to je mi fuk, na ty vaše orloje s vodotryskem, které jste dostal při ukončení školní docházky na konci třetí třídy se beztak nedá spolehnout, stejně jako na vaši paměť, která pominula, že s pravým a teď už i astronomickým polednem jste se tu začal ztrapňovat jako první vy sám, víme?!

Sednout, máte sardel jako vždy ...

M. Marek 12.11.2018 11:11

Re: kdy má být poledne u Zingů?

Proto vznikla časová pásma.

M. Šejna 12.11.2018 11:13

ano správně

proto vznikla časová pásma, takže lpění na nějakém pravém slunečním času je nesmysl. Lidská společnost se drží úředního času a nikoli toho, jak vysoko je slunce na nebi.

M. Marek 12.11.2018 12:07

Re: ano správně

Vám prostě připadá skoková změna v měření času normální, pro jiné je tato diskontinuita nepřirozená.

M. Šejna 12.11.2018 12:40

pane Marku

já o žádné změně času nepíšu. Jen polemizuji se zastánci toho "správného času astronomického".

Jinými slovy: není nutné měnít během roku čas, ale není také nutné lpět na času středoevropském.

M. Marek 12.11.2018 13:19

Re: pane Marku

Omlouvám se. Soudil jsem zbrkle, že jste zastáncem skoků z věty "Z tohoto pohledu je zcela přirozené, že vyspělá společnost má tendence posunout denní světlo více do odpoledních a večerních hodin".

R. Meišner 12.11.2018 8:26

autor

je jen šikovný manipulátor, nic jiného, který chce jen prosadit svou, tj tzv. "letní" čas až na věky věkův. -přestože ví, že žádný "zimní" čas neexistuje, neustále se tímto termínem ohání. nelíbí se mu, že koncem července bude po osmé večer tma (což není pravda, tento jev nastane takřka o měsíc později) a že ráno bude zbytečně světlo. ---já zas naopak budu daleko raději žít v zemi, kde poledne bude v poledne (tj ve 12h bude slunce na obloze nejvýše...no není to krásné a naprosto přirozené?) než tohle sociální inženýrství s posouváním ručiček na hodinách. --a můžu autora uklidnit,--slunce bude na obloze po naprosto stejnou dobu. - konec.

M. Šejna 12.11.2018 9:11

pane Meišnere

Ve které zemí žijete, že tam máte prave poledne ve 12 hodin každý den?

Dnes napřiklad bude v Praze pravé poledne už v 11:46, ale například na Štědrý den bude v Praze pravé poledne až ve 12:02 hod. No a 5.února bude až ve 12:16 hod.