Čtvrtek 23. 5. 2024Vladimír polojasno10 °C

Diskuse k článku

DOBA: Co je to chudnutí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 118
  • Poslední: 22.8. 2022 7:17
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Z. Lapil 20.8.2022 10:21

Já se obávám, že neexistuje vláda, která vy s tím mohla něco udělat. Spoustu másla na hlavě má určitě Babis, ale i ten fungoval v systému stojícím na tom, že verchuska před lidmi tají, že jsou chudí. Viz Lehmann Brothers a Řecko, které se nenechají zkrachoval, viz všechny covidové pomocí, viz mandatorní výdaje, které ze státu dělají jednu velkou prerozdelovnu...

Součást podstaty vyvíjející se ekonomiky jsou podniky dostatečně malé, aby obratně reagovaly na potřeby lidí. Nevím, jak jezdíte vlakem, ale na VŠECH nádražích jsou dohromady asi tak tři značky takových těch obchůdků, co vám tam prodají kafe, koblihy a nějakou obložení bagetu. Ve VŠECH OC jsou stejné obchody a občerstvení.

A tak dále. Pochybuju, že v průmyslu je to zásadně jinak. I ta auta se liší nápisem na kapotě.

Pak nemáme zaostávat.

F. Kusák 20.8.2022 13:00

Abych pravdu řekl, vlakem moc necestuji, ale mám ho rád. Že konkurence upadá a je stále těžší se prosadit s novou firmou na trhu, tak to s Vámi maximálně souhlasím. Sám jsem to mnohokrát zažil. Je to dáno mnohými důvody, od konzervativních nákupčích a neochotě něco měnit, až po obchodní a platební podmínky, které jako nová firma ani nemůžete nabídnout. A pak, všudypřítomná korupce. A není jen u nás, ale i směrem na západ nebo třeba v Číně, jenže tam se to musí umět.

Z. Lapil 20.8.2022 14:21

Mně šlo právě o tu upadajici možnost konkurence. Podle mě je důležitou součástí prehustenost předpisů čili zase naddimenzovany stát, kdy A/ domácí sýr sousedům prodáváte jako krmivo pro zvířata a B/ bez bumazky od vás nikdo nic nekoupí.

J. Sládeček 20.8.2022 8:57

Chudnutí je demokracie v praxi.

P. Pepax 20.8.2022 8:48

Zelený úlet mohl vést pouze k chudnutí, pachatele jsou známí.

M. Hoblík 20.8.2022 8:00

Před čtyřiceti lety jsem si zatopil jak jsem potřeboval, svetr jsem doma neoblékal a cikáni pracovali...

J. Schovánek 20.8.2022 8:06

Já si to také pamatuji.

V. Mokrý 20.8.2022 8:16

A tak jako před 40lety, tak zatopím i letos.

Cikáni pracují, většinou, romové se práce štítí !

V. Mokrý 20.8.2022 8:17

A pracujícímu cikánovi když řekneš rom, tak si koleduješ většinou o přes držku.

P. Sobota 21.8.2022 0:44

A mohl jste jezdit po celé ČSSR, dokonce i do NDR a MLR. Teoreticky třeba autem až do Burgasu, ale musel byste mít na benzín (litr za cca 120,-Kč v přepočtu na dnešní příjmy).;-)

Z. Lapil 21.8.2022 9:05

Pokud jste bydlel v paneláku, tak plynovou troubou nebo nějakým příručním topítkem na elektřinu.

J. Schovánek 20.8.2022 7:45

Pane Neffe. Jestli máte kvalitní mašinku, tak se nože brousí v Mladé Boleslavi. R^ Ovšem jestli je to levný šmejd, tak opravdu asi nikde.

M. Vaněk 20.8.2022 7:30

Za půl roku se vrátíme nejen ke šroubováku, ale i k motyce, pluhu, sekerce, loučím a dalším vymoženostem, obávám se...

V. Mokrý 20.8.2022 8:18

R^R^R^

D. Krajíček 20.8.2022 9:26

R^

F. Kusák 20.8.2022 7:27

Tak naše generace snila o svobodě v cestování, vzdělání, podnikání a možnosti téměř o všem mluvit a svobodně diskutovat. A pak, koupit si běžné věci denní potřeby, nemuset počítat a vlastní existenční situaci vysokoškoláka neřešit druhým zaměstnáním ve výrobě. Obávám se, že mnoho těchto hodnot nebo cílů se velmi rychle drolí. Pokud sledují stav energetiky v naší slavné EU, pak se mně tají dech z růstu cen nade všechny reálné meze. Bohužel, mám dojem, že političtí krizoví manažeři jaksi chybí a ekonomika se zmítá neodborným řízením státu a zásahy úředníků z Bruselu. Ale je řešení. Co nejvíce se na stát vys...... a řešit věci sám, s pomocí sousedů a v obci. Tedy, pokud ty možnosti máte. Jako za protektorátu, vesnice živila města. Tak hlavu vzhůru a volte jen akční zastupitelstvo.

V. Mokrý 20.8.2022 8:18

[>-]R^

F. Žůrek 20.8.2022 6:57

Člověk nemůže mít všechno, ale u nás ano. Dobré ráno!

V. Mokrý 20.8.2022 8:19

;-D

L. Hančar 20.8.2022 6:46

Chudnutí má jiný smysl pro postaršího úspěšného spisovatele za vodou a pro nesezdaný pás s dvěma malými dětmi, trčícím po frňák v bažině hypotéky. Těm to vůbec nezávidím. Těm hrozí rychlý sešup ze spotřebně- dluhového ráje do pekla postkapitalismu.

L. Hančar 20.8.2022 6:47

pár

J. Koníček 20.8.2022 5:49

Wiki: Lumík.

Podobně jako ostatní hlodavci se lumíci pravidelně přemnožují a tehdy se rozbíhají do všech stran, hledajíce potravu a úkryt, jež jim jejich dosavadní prostředí již nemůže poskytnout. Lumík sibiřský představuje druh obratlovců, kteří se rozmnožují tak rychle, že jejich stavy nerostou lineárně až k nosné kapacitě zdrojů a podléhají chaotické fluktuaci. Není známo, proč populace lumíků prodělává tak velké výkyvy přibližně každé čtyři roky, po nichž jejich stavy klesají téměř k vyhynutí.

P. Dvořák 20.8.2022 7:51

Jeden z nekonečných pokusů evoluce. Buď se to osvědčí nebo ne. Samozřejmě se to neprojeví v průběhu několika desítek let, co lumíky pozorujeme.

K. Potoček 20.8.2022 4:44

Astone, pokud jde o to broušení, moje žena stříhá psy a běžně si hlavy strojků nechává nabrousit. V případě zájmu mohu poslat adresu na pána, který se tím zabývá.

T. Kohout 20.8.2022 6:13

Potulní živnostníci mi nabídli nabroušení sekačky na trávu, takové ty nožíky, co se tam točí. S radostí jsem souhlasil. Posléze záhy jsem zjistil, že ta sekačka seká stejně tupá či nabroušená. Žádné velké ponaučení z toho nedělám, jen to, že už jí brousit nebudu. Asi je to na bázi něčeho jiného než ostrých nožíků. Nevím.

P. Boublíková 20.8.2022 6:36

Nože u sekačky se mají brousit, aby konečky trávy nezůstávaly roztřepené a trávník nevysychal a nežloutnul - platí pro fajnšmekry vysazené na okrasný trávník. Sekat se dá ovšem i strunovou sekačkou a struna je tupá takříkajíc jako prdel. Z toho důvodu ostrost nožů příliš neřeším. Hlavně ale od té doby, co jsem si nechala v železářství nabrousit nůž, přičemž brusič se nezdržoval takovou maličkostí jako je vyvážení nože. Sekačka s nově nabroušeným nožem začala tak fantasticky vibrovat, že jsem musela práce okamžitě nechat, jinak bych sekačku zničila.

Takže nakonec kupuju cca po dvou letech nový nůž do sekačky a nechávám ho brousit, přesně v duchu článku pana Neffa.

P. Boublíková 20.8.2022 6:38

Oprava: nenechávám ho brousit

K. Potoček 20.8.2022 7:18

Nevím, jak je to u sekaček na trávu, ale pan Neff psal o hlavách holicích strojků. A když se stříháním živíte, nebudete si po ztupení kupovat nové. A dělá to žena takto už hafo let, takže pokud by s naostřením nebyla spokojena, patrně by je tomu pánovi opětovně neposílala k nabroušení.

P. Boublíková 20.8.2022 8:11

No ano, od holicích strojků jsme trochu odbočili. Rozdíl je nejenom v tom, že holicí nebo stříhací strojek nerotuje, ale i v tom, že tráva při opracování tupým nožem neřve ani nevyje :-)

R. Langer 20.8.2022 20:21

Můj holicí strojek samozřejmě rotuje. A je zároveň i samoostřící. ;-)

F. Kusák 20.8.2022 7:37

No je mi smutno z neumětelů, kteří si neumí nabrousit rotační nůž nebo ten normální v kuchyni. Mám výhodu, protože je jen málo věcí v domě, na které bych volal "řemeslníky". To mě přímo jímá hrůza. Bohužel, všechna ta tzv. chytrá zařízení jsou bez diagnostiky a kvalifikovaného servisu nepoužitelná. A proto moje rada, pokud možno, vyhýbejte se jim!