21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

DEFINICE: Kdo je matka

Zástupce Aliance pro rodinu se zúčastnil konference Casablanské deklarace o celosvětovém zákazu náhradního mateřství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 12.4.2024 19:18

Inu, reaguji na pí Boublikovou a její "Podobně kdo je muž a kdo je žena určuje tvar 23. páru chromozomů a ne matrika.".

Jinak vcelku souhlas.

V. Mokrý 12.4.2024 18:48

:-)R^:-)

E. Tkadlec 12.4.2024 18:25

Opět další produkt levičácké představy, že na všechno musejí být zákony. Nakonec budeme mít zákon i na vyměšování. Co je koho potom, jak se nějací lidé domluví.

Ś. Svobodová 12.4.2024 17:37

Ono to náhradní mateřství má více variant. Od té, kdy plodička není biologickou matkou (nosí dítě ze zkumavky od cizího páru) přes variantu že dítě může být biologicky její, nebo jednoho z páru, k možnosti, že se vybere vhodný genetický materiál a ten se vloží do nosičky. Dítě pak není biologicky nikoho ze zúčastněných. V Mexiku už odhalili farmy na výrobu dětí. Udělat pořádek v tomto je úkol hodný Sisyfa.

L. Píchová 12.4.2024 15:28

je to degradace žen na výrobní nástroj - "vyrobí" požadovaný výrobek a pak jej prodají.Většina z nich to dělá z ekonomických důvodů - některé z nutnosti, některé jako "přivýdělek" . A i degradace takto vyrobených dětí - je to výrobek na zakázku ( nikdo nehledá náhradní matku někde v okolí, jede se podle katalogů , kde si "kupci" vybírají vzhled, genetické předpoklady atd - prostě komerční výrobek dle požadavků zákazníků). Už dlouho toto dělá ukrajinská soukromá klinika - a ty Ukrajinky posléze jezdí odrodit do ČR - je tu relativně levná a kvalitní lékařská péče a žádné zákony - odrodí, zřekně se děcka a děcko zmizí neznámo kam - nikdo o něm už nic neví. Např pro pedofily to musí být velmi lákavé a de facto bez rizika, ale i jinak - prostě se vyrobí dítě a to zmizí, nikdo o něm nic neví. **A ta děcka? Když začnou rozum brát tak mají často problémy i s tím, že jsou adoptované a chtějí znát skutečné rodiče. Jak asi budou prožívat sdělení, že jsou zakoupené z ",množírny" a svou skutečnou matku nikdy nepoznají, protože je zplodila jen "na kšeft"? A při závažném onemocnění mohou být další problémy - protože tam často mohou pomoci dárcovstvím je reální rodiče, nebude možné dohledat nějakou rodinnou anamnézu atd. **Páry , které nemohou mít děti již dnes mohou náhradní mateřství využít, ale jsou tam přísná pravidla a následně je dítě pod dohledem příslušných organizací. Výroba ve velkém , kde se vyhovuje rozmarům tzv rodičů nebo i jednotlivců, ale na to, co to udělá s tím dítětem se zvysoka kašle, je nechutná.

V. Církva 12.4.2024 15:09

Ano tak nějak to je.

V. Církva 12.4.2024 15:08

Co tak si o tématu něco zjistit? Já bych asi s náhradním mateřstvím jako takovým problém neměl. Ale jsou tam právě problémy kdy je matka ze zahraničí, "zákazníci" odmítnou postižené dítě...

J. Makovec 12.4.2024 14:25

S tou kočkou je to trefné a přesně až tam to dnes došlo a situace kde máte už snad víc jak 61 "pohlaví" tedy genderových identit (a další se stále "objevují") je ve své absurditě již neudržitelná a gender již tak přestává být fakticky relevantní. Až potud je to legrace. Jenže bohužel když na tu hru "bláznů" nepřistoupíte a nebudete to respektovat tak vám hrozí trestní postih . Viz. třeba dnes Skotsko a jeho záko o ochraně menšin ...

L. Žaloudek 12.4.2024 13:55

Nojo, pane JJ, ale vy mluvíte o volbě pohlaví a oni o volbě rodičů! Romantické příběhy nás století přesvědčovaly, že ten, kdo nás vychoval, má být námi ceněn víc než ten, kdo nás porodil. Ale teď by mohl přibýt třetí (pár) do party, ten, který nás zplodil! Ostatně není to úplná novinka, řeší se to už třeba u umělého oplodnění. Legrační je, že by se mohlo diskutovat, jestli největší vděk nepatří tomu, kdo to všechno zaplatil.

Z genetického hlediska není pochyb o tom, kdo je "biologickým" rodičem. Ale jinak je to všechno zmatek.

Ś. Svobodová 12.4.2024 13:48

Dnes náhradní mateřství slouží hlavně těm, kterým by dopřáno bylo. Kdyby ovšem chtěli plodit. Což z různých důvodů nechtějí, nikoliv nemohou.

Dítěti pak můžete horem dolem vysvětlovat, že ho místo čápa přinesla cizí paní. Jednou doroste do věku, kdy pochopí, že maminka s tatínkem zaplatili za to, že se sami nechtěli obtěžovat.

Ve výjimečných případech, kdy žena opravdu nemůže dítě odnosit, bych s nosičkou souhlasila. Myslím, že pro tento případ legislativa už dnes existuje a výslovně zakazuje za tuto službu platit.

J. Jurax 12.4.2024 13:30

Vaše poslední věta je pobuřující, zpozdilá, odporující progresivním trendům a vůbec urážlivá. I když je pravdivá.

Moderní člověk si totiž z nepřeberné nabídky pohlaví volí; to je jeho nezadatelné lidské právo a běda budiž tomu, kdo by toto právo poukazováním na jakýsi chromozóm zpochybňoval! Proti jeho svobodné vůli a přání a módním trendům je nějaký chromozóm, jak musí každý uznat, naprostá prkotina.

R. Langer 12.4.2024 11:50

... a co tak nákup dětí pro dětskou prostituci?

Jo, sorry, to je vlastně něco úplně jiného... ;-)

O. Buda 12.4.2024 9:11

Jestli jste určitě myslel, to se ještě zamyslete, protože "myslet znamená h...o vědět". Mrkněte se někam, co je pohlaví a co gender, nebo-li biologické pohlaví a sociálně-kulturní pohlaví. Pak dělejte fórky.

Biologicky je to jasné, existuje jen samec a samička, případně oboje pohlaví u stejného jedince (hlemýžď). Za přehnané sám považuji požadavky na respektování sociálního pohlaví. Z přehnané obavy aby se nedotklo oslovení např. "pane", někoho, kdo se právě cítí jako nemuž, menstruující osoba anebo nebinární osoba, vynalézají genderoví inovátoři podobné slovní novotvary svědčící o jejich pitomosti. Kdesi jsem četl od Tuvii Tenenboma mile nekorektní vyjádření na toto téma, (nepřesně) cituji: "...Takový člověk, který vnímá své pohlaví různě, nemůže po nikom v okolí chtít, aby se jeho emocím přizpůsoboval. To by se také jednoho dne mohl cítit býti kočkou a chtěl by od ostatních, aby na něj mňoukali..."

R. Gramblička 12.4.2024 8:38

"...konzervativních přednášejících, kteří tvrdí, že každé náhradní mateřství je komerční, protože dělá z dítěte zasmluvněný produkt, který je různými způsoby zaplacen a z ženy pouhý reprodukční objekt k jeho získání..."

To, že něco takového někdo tvrdí neznamená, že to tak reálně je. Zdá se, že obchod získal negativní konotaci a co je předmětem komerce je, zdá se, horší, než to, co není. Na světě vždy budou existovat páry nebo jednotlivci, kteří dítě chtít budou, ale není jim z různých důvodů dopřáno. Pokud se zdravá plodná žena domluví s někým, kdo dítě chce, že mu ho odnosí, nevidím v tom principiální problém. Že to nebude zadarmo je logické, nakolik těhotenství s sebou vždy nese určité náklady a někdy i rizika. Na druhou stranu je tu samozřejmě riziko, že se tato praxe vyvine nechtěným směrem, jako je kuplířství v prostituci. Co si ale budem povídat, na zločinné jednání se dá zneužít cokoliv. Kdybychom si zakázali vše, co lze zneužít a provozovat protiprávním jednáním, mnoho by nám toho nezůstalo. A přílišná regulace škodí také, třebaže ne tolik, jako prohibice. Já bych se do toho moc nevrtal

M. Kocián 12.4.2024 8:08

Vzhledem k tomu, že dnes už není problém nechat si udělat rodokmen na základě stále se zvětšující genové databáze, myslím, že tyto tahy jsou poněkud zpozdilé.

V. Mokrý 12.4.2024 6:16

R^

R. Langer 12.4.2024 5:38

Já jsem myslel, že dnes si to určuje každý sám, podle svých potřeb? 8-o ;-)

P. Boublíková 12.4.2024 5:04

"Přestala by jí totiž být žena, která dítě porodila."

V tom nevidím žádný problém. Otec a matka jsou ve skutečnosti ti, jejichž genovou výbavu dítě zdědilo. Na tom nic nezmění ani adopce, ani náhradní mateřství - to jsou všechno jen umělé konstrukty.

Podobně kdo je muž a kdo je žena určuje tvar 23. páru chromozomů a ne matrika.