7.5.2021 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L.Metelka 28.12.2007 15:41

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Metelko,

Buďte tak laskav a zmiňte se mu. Chtějte, aby mě nakopal do zadele. Můžete i náměstkovi pro meteorologii a klimatologii, dr.Pretelovi - komu chcete... ;-D

B XVI 28.12.2007 15:25

Re: Re: Re: Pane Metelko,

R^

JJ 28.12.2007 16:24

Re: Re: Re: Pane Metelko,

Summary for policy makers vznikla na zaklade zadani od policy makers.

L.Metelka 28.12.2007 19:22

Re: Re: Re: Re: Pane Metelko,

Omyl.

JJ 28.12.2007 19:46

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Metelko,

Jak tedy? Politici jim dali penize na vyzkum a prirozene ocekavaji cas od casu nejaky vystup, navic takovy, kteremu by rozumneli.

L.Metelka 28.12.2007 19:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Metelko,

Ano. A navíc v zadání práce IPCC je, že SPM nesmí být "politically prescriptive".

JJ 28.12.2007 19:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Metelko,

No, ono to budet tak trochu o ostrych loktech, zvlaste ta pasaz, kdy zastupci vlad uhlazuji slovnik. Cele to navic bude takova otrava, ze prumerne inteligentni vedec po par hodinach rezignuje.

Ale zase tam maji zastupce vlad, ktere GO moc v lasce nemaji, takze se to nejak vybalancuje.

I.Laengsfeld 28.12.2007 14:11

Re: souhlas s posledním odstavcem

Presne tak. Typicky klimatolog je vzdelanim statistik. Aplikace statistickych metod v situaci, kdy mame k dispozici jednu jedinou  namerenou trajektorii sloziteho dynamickeho systemu

s chaotickym chovanim...  to je hned prvni nepohodlna otazka, jdouci mimo jejich "kopyto".  A takovych otazek budou tisice. Typicky  klimatologicky "svec"  by mel byt zaroven geologem, biologem, hydrologem, samozrejme  meteorologem, astronomem,  fyzikem i matematikem.  Tristni je to, ze nekteri z nich pri pomysleni na medialni  vehlas jsou ochotni si myslet, ze tohle vse opravdu zvladaji... takze je ani namitky specialistu zminenych "vedlejsich" oboru nemohou

otrast jejich hranou suverenitou... ;-P

L.Metelka 28.12.2007 14:23

Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Pouhá statistika Vám na klimatologfii nestačí. Chce to i fyziku.

Ano, máme proměřenou jednu trajektorii vývoje atmosféry, nicméně i z ní lze korektně vyvozovat odhady statistických charakteristik množiny všech možných trajektorií.

JJ 28.12.2007 14:25

Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Jedina trajektorie a nejisty vyvoj - to je vec, se kterou se ve financich setkavaji lidi dnes a denne. Stejne tak do urcite miry politici, kteri rozhoduji o dlouhodobych investicich. Za to, ze to Vase hlava nebere opravdu klimatologove nemuzou.

I.Laengsfeld 28.12.2007 14:51

Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Vase suverenita mne presvedcuje, ze umite predpovidat stav financi nejmene do roku 2100

...

JJ 28.12.2007 15:00

Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

To ne, nicmene jsou strategie, ktere spise vedou k  uspechu a strategie, ktere spise vedou do .. Je to vec, kterou standardne na svete resi tisice podniku, penzijnich fondu a i nektere vlady.

Jak rikam, Vase hlava to nevezme.

Ivan Nový 28.12.2007 15:04

JJ,

klimatická změna, ale není katastrofa, ale zcela přirozená věc. Nejen zemědělci musejí stále obměňovat to, co produkují.

JJ 28.12.2007 16:20

Re: JJ,

Pro CR urcite ne, jsou ovsem zeme, jejichz existenci to muze ovlivnit podstatne dramaticteji.

Ivan Nový 28.12.2007 17:25

JJ,

No a, vždy jsou někde přírodní poruchy drastičtější. Něco podobného jsou třeba zemětřesení v Japonsku. Nás by zahubila, a Japonci s nimi žijí.

I.L. 28.12.2007 18:32

Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Ano,  bezmyslenkovite prejimani postupu vytvorenych pro zcela jine situace moje hlava

nevezme. Rikate, ze tyhle metody standardne resi tisice kontinentu,  miliony zemekouli

a vesmiru i nektere jejich vlady? Rad si prectu, jak moc jste vzdelan v  chaotickych dynamickych systemech  a stochastickych procesech (a zda to umite vubec rozlisit  ;-P

JJ 28.12.2007 19:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Co rikam je to, ze lide dnes a denne musi resit problemy typu "jaka strategie je pro danou oblast nejvhodnejsi". Jak se adaptovat. U jednoduchych kratkodobych zalezitosti si pomuzete s trhem, ktery je popsam pomoci stochastickych procesu (koupit/ prodat, velikost vstupu do metra apod). U tech slozitejsich, kde mate fyzickou produkci / spotrebu (elektrarna, dul, ropna plosina, vetrna elektrarna apod) musite pridat parametry, ktere dany system popisi, stejne jako promenne popisujici vyvoj cen. Financnici pro to maji termin Real Option Theory, ale v podstate o nic moc nejde, ale i tak jeden profesor z Texasu, co obcas prednasi v Evrope to ma krute spatne a velice rad bych nekdy delal transakci s nekym, komu radi. Lide, co obchoduji ropu take casto vypracovavvaji slozite modely, zahrnujici svetovou ekonomiku. Ti s elektrinou zase modeluji s modelem, kde maji vsechny elektrarny.

Predpokladam, ze lide, kteri maji portfolio weather derivatives ci pojistovny k tomu vsemu pridavaji trochu informaci o pocasi/ klimatu. Stejne jako Holandani, kdyz planuji svou strategii obrany proti povodnim. Prestoze je to celkem slozite predpovedet (pritok ze zemi proti proudu + hladina more + srazky, absorbsni schopnost pudy atp), tak to optimalizuji s naklady a nedavno se rozhodli, ze je levnejsi nektera uzemi rizene zaplavit, nez se snazit udrzet veskerou vodu mimo.

L.Metelka 28.12.2007 19:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Neříkám. Proč řešit miliony zeměkoulí? Máme jednu zeměkouli, ta nějak vypadá a nějak se chová.

JJ 28.12.2007 19:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Co se tyce klimatu, tak jde o system, ktery je neobycejne slozity, jak jinak. Nejsem klimatolog, ale myslim si, ze z vystupu klimatickych modelu lze srovnavat ruzne strategie adaptace. Na prvni zevrubnou analyzu potrebujete znat alespon rozsah, ve kterem se vystupni parametry mohou pohybovat (prirozene pri omezeni, ktera jsou dana modelem). V tomto pripade jde o to radove vycislit pripadne dopady - jiz tato hruba analyza muze eliminovat nektere strategie ci ukazat jednu jako preferencni. Nekdy to tam je, nekdy ne. Myslim si, ze se politici snazi dotlacit klimatology k tomu, aby davali vystupy, ktere umozni provedeni techto srovnavacich analyz (zada se to prirozene konzultacni firme, nekteri jsou celkem dobre, nektere jsou nic moc). V kazdem pripade rozhodovani na zaklade neuplnych informaci neni v dnesnim svete neobvykle, je naopak bezne a nevyhnutelne.

Co se tyce meho vzdelani, nerad bych jej tady moc komentoval - prece jenom se pohybuji prakticky cely svuj profesni zivot ve financich a profesor Sestak by asi nemel moc radost z toho, kolik si pamatuji o fyzice plazmatu ci teorii koherence. Jsem si moc dobre vedom toho, ze jsou lide daleko vzdelanejsi a chytrejsi nez ja, nicmene mam to stesti, ze mi celkem dobre jde to co delam.

I.Laengsfeld 28.12.2007 23:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Myslite, ze klimatologicke rady se maji zkoumat stejne jako rady ve financnictvi? :-D Podivejte - pragmaticnost je OK , pokud se katedry stochastickych procesu  prejmenovaly  vsude po svete na financni matematiku (donatorum  to zni lepe, nez  submartingaly ci stochasticke integraly...) nepopiram ani ,  ze nekdo muze byt  uspesny jako poradce pojistovny ohledne klimatickych katastrof a pojistek na ne.  Ale tohle vsechno  prece se serioznim studiem a predikci klimatu na nekolik desitek let  dopredu nema  nic spolecneho !

L.Metelka 28.12.2007 23:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s posledním odstavcem

Ony havně ty predikce klimatu na několik desítek let dopředu nemají prakticky nic společného se statistikou...

Oteplovač 28.12.2007 13:01

Zpochybňování

Zpochybňování je základní pracovní metoda poctivého vědce. Hypotéza antropogenního oteplování je jen hypotéza. Teorie, kterou lze zpochybnit experimentem a měřením, chybí, a proto ji může zpochybnit každý - i laik.  Hypotéza, že oteplování oceánů předchází nárůstu koncentrace CO2, je stejně dobrá a stejně zpochybnitelná, jako ta antropogenní. Místo toho, aby jasně řekli, že klimatu dosud málo rozumíme, nevíme proč a jak vznikají ledové doby, proč se prodlužují a zvyšuje variabilita klimatu, tak někteří (opakuji někteří) klimatologové hypotézu vydávají za vědecké zjištění. Krásnou ukázkou kárgokultistické vědy, jak ji definuje R. Feynman (Nobelova cena za fyziku) v knize "To nemyslíte vážně pane Feynmane", je tvrzení autora, že výrok - otepluje se a na 90% za to může člověk - není nikde ve 4. zprávě obsaženo. Ale ano, je to tam, a každý si to může přečíst http://ipcc-wg1.ucar.edu/wg1/wg1-report.html. Proto byl přece podepsán Kjótský protokol. Vy a Vám podobní, jste pro srandu. Že to "dobře myslí" někteří laici (užiteční idioti), tomu jsem ochoten věřit. Že to dobře myslíte Vy, jenž o sobě tvrdíte, že jste vědec,  tomu neuvěřím.

L.Metelka 28.12.2007 13:04

Re: Zpochybňování

Alespoň čtěte, co je tam napsáno. Není tam, že na 90% za to může člověk, je tam, že s 90% pravděpodobností má na to člověk většinový vliv. Pokud to nechápete, doporučuji studium výrokové logiky...

Oteplovač 28.12.2007 13:38

Re: Re: Zpochybňování

QED. Kárgokultismus v čisté podobě.

Halama 28.12.2007 14:52

Re: Re: Re: Zpochybňování

A Vy jste Oteplovači kdo ? Zřejmě hospodský rádobyvšeználek po 10 pivech,že ? Vždyť Vy stydíte i za svoje jméno.Jděte do p/r/dele.....:-D

Ivan Nový 28.12.2007 15:06

Pane Halamo,

ha, ha, ha, .... Jak se vám hodí ta nacistická taktika.

JN 28.12.2007 15:17

Re: Re: Re: Re: At y jsi debil Halamo!

JJ 28.12.2007 13:46

Re: Zpochybňování

On ten Kyotsky protokol byl podepsan o hodne let drive, nez vznikl ten report, na ktery se odvolavate. Nevim, co si o sobe myslite Vy, ale pro srandu jste urcite. :-/

Oteplovač 28.12.2007 14:56

Re: Re: Zpochybňování

Je mi jedno, kdo jste Vy. Ta zpráva je už čtvrtá. Všechny tvrdí totéž.

L.Metelka 28.12.2007 15:01

Re: Re: Re: Zpochybňování

Nikoli totéž, ale podobné věci...