Sobota 1. 6. 2024Laura polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 116
  • Poslední: 16.4. 2023 18:39
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
F. Navrátil 14.4.2023 7:20

Je úplně jedno, zda fotografie či videa upravují nebo falšují lidé nebo umělá inteligence. Rozdíl bude patrně jen v ceně a vynaložené čase.

P. Pepax 14.4.2023 8:26

R^ přesně tak.

M. Kechlibar 14.4.2023 8:54

Bože, to je přece docela kritický rozdíl :)

Představte si atomovou bombu prodávanou za 15 Kč v každém supermarketu.

R. Langer 14.4.2023 16:22

Tak to není zrovna nejlepší přirovnání... ;-)

J. Ticháček 15.4.2023 20:07

Není

Je to mnohem horší.

Z. Lapil 14.4.2023 9:08

A v tom, že "se" to musí umět. čistě technicky; ani ten Photoshop nepracuje sám, ale potřebuje operátora, který ví, co dělá.

A lidí schopných té či oné profese zas tolik není, ale lidí schopných říct Udělej to a to je jen v ČR nějakých deset miliónů.

Nemusí to být nic velkého. Chcete-li dnes vydat knihu, nemusíte ani umět psát na stroji, stačí to stroji nadiktovat a z křesla tlačítkem poslat do tiskárny.

P. Hatina 14.4.2023 6:39

Jak ostatně napsáno v závěru "..Jsme zvyklí, že v tisku se lže, nebo minimálně přibarvuje a překrucuje.. atd.. Jenomže, ono i když "..minimálně" (v jednom článku), tak v té ohromné lavině článků na internétu, je těch, navíc obvykle neustále opakovaných lží strašně moc, a tyto takto rychle očima přijímáme.

Zatímco, v př ́ípadě těch videí, zamysleme se, kdopak asi bude ochotnej si každej den pouštět stovky videí ala "nějakej chlap v bílým rouchu jede na motorce"?

I tomu to že to je papež (a který) by zjistil až po tom co by si to video pustil a věnoval tomu tak půl minuty sledování, což je - ovšem za současného stavu sledování informací na internetu strašně moc. Rychlejší je , když se mu to "postaru napíše" "Papež ukrad" motorku. Miliony klikůůů

Z. Lapil 14.4.2023 8:48

Spíš než Papež jede na motorce bych se bál něčeho na způsob Pekarová "dává"Fialovi, aby, co já vím, podpořil dotace na Vlaštovčí hnízdo, ať už to má být cokoliv.

Ono by to šlo už dneska, protože tajná kamera má právo na nějakou tu neostrost a video připomínající spíš náhled, ale stejně byste k tomu potřeboval dva herce plus řekněme maskéra a kameramana, a to už o tom ví příliš mnoho lidí. Na chytré mašince si to udělám sám.

P. Hatina 14.4.2023 9:13

Což je ale totéž, i to s tou Pekárovou vyzní mediálně mnohem víc, když se to napálí slovně v titulku, a bude se to tak půl roku opakovat.

Zatímco, jako video, kdo si to bude asi tak zdlouhavě spouštět, a co si myslí že tam asi uvidí že nikdy neviděl:)

Jo jedině jako důkaz, kdyby to oba popírali. Ale i pak (by) stačila jen slovní informace - "jako důkaz existuje nahrávka ". kterou pak zase budou slovně popírat, že je zfixlovaná a žalovat a soudit se , což se bude zase slovně propírat v médiích. A jsme zase zpátky...

Z. Lapil 14.4.2023 11:06

Rozumím, já taky dávám textu přednost před videem, protože prostě umím číst.

Obávám se ale, že jsou tací, co dávají obrázku/videu přednost před textem; s takovými pracuje třeba bulvár aneb někdy se koukněte na Blesk, kolik je na titulní stránce textu: jeden titulek velký a asi tak tři malé a tím to končí.. A viz - a možná především - skutečnost, že všechny dopravní a turistické a bůhvíjaké značky včetně návodčích běžících světýlek na uzavírkách na silnici jsou obrázky a ne texty.

Neboli obrázek, aspoň v mém případě :-), jde přímo do mozku, bez potřeby nějakého překladače a chápače (slovo pochopovač mi přišlo nepochopitelné). Nemluvě o všelikých cizincích a dyslekticích, kteří než přelouskají třeba "Zatáčka vlevo", tak jsou dávno v příkopě.

Spíš se úplně vážně obávám, že to směřuje k nějaké další formě kontroly, tentokrát na způsob certifikátu "Tento obrázek je hand made"; výsledkem bude zřejmě nějaká variace odklikáívání souhlasu s cookies, tedy otravujícího souhlasu s otravováním, jehož se nelze zbavit.

P. Hatina 14.4.2023 14:11

Napřed k tomu textu v Blesku, vždyť ano, většina tiskových i internetových médií takhle funguje. Hlavní je ten titulek - tam už musí být řečeno vše podstatné. Někomu to už stačí, ale hlavně až podle něj se rozhoduje, zda ten článek bude vůbec číst.

Mimochodem. úplně nejlépe to mají uděláno v TV zprávách, na části obrazovky čte hlasatel text, vedle se heslovitě objevuje obrovský titulek (krize...xx), a potom pink, střihnutím jde pár desítek sekund vídeo. Tohle propagandisticky funguje, to chápu. Jenže, ty TV si doufám za zdroj toho videa ručí

Zatímco jen samotná videa, někde v TikToku nebo i na youtube, kde máte desíty, , stovky těch videí vedle sebe, přičemž jen to spuštění každého chvíli trvá...?Je tohle zdroj informací, nebo jen srandičky pro prcky?

Za druhé, ono i s těmi dopravními značkami to není tak jednoduché, jak jistě řidiči potvrdí, ke každé se pojí dlouhá řada předpisů o tom, co se smí nebo nesmí, a ty si musí řidiči přečíst, našprtat, a pak ve zlomku veřiny na silnici vybavit.

A s tím posledním máte pravdu, o tom už se píše že moderní digitální kamery a fotoaparáty mohou být vybaveny digitálním podpisem, kterým prokáží, že tyto záběry jsou originál..

M. Kechlibar 14.4.2023 8:59

"kdopak asi bude ochotnej si každej den pouštět stovky videí "

Překvapivě hodně lidí, proto jsou sítě jako Instagram a Tiktok tak silnými konkurenty zavedenějších textových médií typu Twitteru.

Na sledování videí v podstatě nepotřebujete být ani gramotný - jinými slovy, k účinné manipulaci se otevírají i ty nejprimitivnější populace na planetě, venkovská Afrika, Afghánistán, kde přitom žijí stovky milionů lidí.

P. Hatina 14.4.2023 9:27

Představa negramotných populací, které ale mají přístup k internetu a tím tedy k těmto sociálním sítím s videi, se mi zdá tak hrůzná, že ta současná AI (která ale zatím sama generuje většinu článků textově) k tomu přispívá jen málo. A že zrovna tihle asi nebudou technicky zkoumat pravost těch nahrávek. Jasně že pak lze manipulovat mnohem snadněji,

Asi moje chyba, že uvažuji značně archaicky, nejen že v téhle zemi se učilo číst a psát už za císaře pána.

ale že dokonce pamatuju u nás začátky (sálových) počítačů, kdy se i ty informace z nich tiskly, doslova "černé na bílém"..na tiskárnách, a až takto publikovaly...

P. Diviš 14.4.2023 10:03

Ta představa se stává realitou.

Připrchlíci se orientují a organizují mobily. I kdyby si je pořídili až zde, někde se musí naučit je používat.

R. Langer 14.4.2023 5:38

Hračičky sra*ičky... :-)

K. Machala 14.4.2023 2:55

Takže věřit už jen videu z roku 2010, kdy toto ještě nešlo, a kde Bill G. uvádí rovnici, naprosto správnou, že objem vypuštěného CO2 je funkcí počtu lidí, počtu věcí na člověka, energie vydané na každou věc... a pak to korunuje tvrzením, že se tomu dá čelit mj. potraty a novými vakcínami. Což mohl být přeřek, ale logicky pokud opravdu věříte ve zhoubnost CO2, počet lidí s tím souvisí, zejména když roste a bohatne. Takže byl to přeřek? To video ještě zfalšované být nemohlo před 13 lety.

J. Ticháček 15.4.2023 20:09

Věřit videu?

No mám neblahé tušení, že příští jaro už to video bude existovat v několika protichůdných verzích.

Š. Formánek 14.4.2023 2:16

Technický pokrok vyvolává vždy zděšení a nadšení. Je symptomatické, že v okamžiku, kdy jsme stvořili něco, co vzdáleně připomíná stvoření, převládlo všeobecné zděšení.

3 neurony se hádají a protože jsou 3, vždy se jedne názor prohlasuje a to je to moderní orákulum.

Já jsem také programátor a naposledy jsem si ulítával na šifrování. Ale programování umělých neuronů je zábavnější a návykovější. Mým cílem je naprogramovat si externí mozek jako asociativní úložiště a generátor textů.

M. Grundmann 14.4.2023 1:10

Pro mě umělá inteligence nevytvoří žádný nový problém, protože nepoužívám obrázky k analýze informací. Zbytek lidí bude taky muset přestat brát na obrázky ohled a soustředit se pouze na analýzu obsahu informace.

Pokud nebude možné nijak ověřit pravdivost obrázků, přestanou se novináři o fotografování pravděpodobně zajímat. Lidé budou mít možná více klidu. Rovněž bude zbytečné šířit pravdivé kompromitující fotografie, protože každý bude moci jejich pravdivost zpochybnit. Možná se vrátíme zpátky do klidnější doby, kdy ještě fotografie neexistovala.

Rovněž ztratí důležitost odposlechy jako soudní důkaz, protože i zvuky bude moci libovolně manipulovat. Je možné, že člověk bude díky umělé inteligenci lépe chráněn před nejrůznějším útlakem.

K. Machala 14.4.2023 2:59

Docela uklidňující příspěvek, souhlas a díky za něj. Myslím, že to tak bude, obrázky a videa přestávají cokoliv dokazovat.

R. Langer 14.4.2023 5:42

Tak to ale chápete špatně. Záplavu nesmyslného textového obsahu vám ty hračky dnes vygenerují jednodušeji, než ten obrázek, a pokud oboru nerozumíte, máte smůlu. Ne že by se to ovšem nějak lišilo od produktů současných novinářů, ale o to je to spíš horší. ;-D

L. Harvánek 14.4.2023 8:47

Tak to by vysvětlovalo, proč máme na každou pitomost zvláštní zákon a předpis. Které si často odporují a protiřečí. Nemůžeme se pak divit, že nikdo ničemu nerozumí. To je jako když jsem svým spoluřákům dokazoval, že 0 se může za jistých podmínek rovnat 1. Nikdo mi neodporoval a ani nepřišel s myšlenkou, že nulou se přece nedá dělit. Určité pravdy budou platit vždycky tak jak platily odedávna. Člověk ani žádná UI je nevymysleli, pouze objevili.

M. Grundmann 14.4.2023 9:21

Záplavu nesmyslných textů generuje lidstvo po celou dobu své existence. Dříve to bylo v ústní podobě, dnes v textové. Pokud bude umělá inteligence generovat tyto texty v kvalitě srovnatelné s lidskou produkcí, k žádné výrazné změně nedojde.

Není pravda, že člověk musí rozumět oboru, aby odhalil nesmyslný text. Nesmyslnost textu se dá odhalit s vysokou pravděpodobností i ze samotné struktury textu a ne pouze nutně z obsahu. Pokud si umělá inteligence nebude vymýšlet inteligentnějším způsobem než lidé, žádný problém nenastane. Je ovšem otázka, zda je vůbec možné lhát lépe než člověk.

R. Langer 14.4.2023 11:59

Bohužel, ke změně dojde, a to ke kvantitativní změně. Těch kravin bude tolik, že se k opravdovým informacím vlastně vůbec nedostanete. A v tom je ten vtip. ;-)

M. Grundmann 14.4.2023 14:26

Těch kravin je hodně už teď. Je však možné se naučit filtrovat informace tak rychle, že žádný problém nenastane. K opravdovým informacím se dnes člověk nedostane hlavně z toho důvodu, že nikde nejsou k dispozici. Občas se velmi špatně hledají. Nikdy se mi zatím nestalo, že bych přehlédl užitečnou informaci kvůli záplavě kravin. Těmi je přece člověk zaplaven už od narození ...

R. Langer 14.4.2023 16:25

Neviděl bych to zdaleka tak optimisticky... :-(

M. Grundmann 14.4.2023 16:45

Jedno nebezpečí tu vidím. Vysoce inteligentní spam. Nehrozí ani tak jednotlivcům, ale firmám nebo úřadům. Do firem bude volat nebo psát umělá inteligence a zahltí firmu. Veškeré kontakty z neověřených zdrojů budou rizikem.