Sobota 18. 5. 2024Nataša polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 8
  • Poslední: 12.2. 2010 21:53
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Šrajer 12.2.2010 19:32

dobrý článek

Moc dobrýčlánek, bohužel si nemůžu ověřit jeho pravdivost, protože z filmů, o kterých se tady píše jsem viděl jen Hannibala, na Masakry motorovýma pilama, pátky třináctého a podobnévěci nemám žaludek.

Fencl 12.2.2010 19:00

Můj postřeh

Zajímavé, že Polansky, kterého osobně vnímám jako "režiséra pro děti", což však míním v dobrém (viz až školní adaptace Pianista a Oliver Twist), zpracoval v 70. letech hned 2 prastaré městské legendy. Nájemník = v podstatě vychází ze starého příběhu zpracovaného Ewersem jako Pavoučice, do prahy situovaného J. J. Kolárem. Frantic vychází z téže historky jako Případ ztraceného suchoplavce či film o výstavě z let padesátých. Frantic, pravda, není horor   

Fencl 12.2.2010 19:01

Re: Můj postřeh

Tedy POLANSKi......... sem chcel povedať.

007karel 12.2.2010 17:26

Moc dobrý článek !

Kde jsou ty časy, kdy se divák v kině u 1. dílu Vetřelce bál nejvíc toho, co neviděl. A kde jsou ty časy, kdy ženské schovávaly u Psycha a u Ptáků v kinech hlavy pod sedačky... Já vím, efekty jsou a budou stále dokonalejší, bude na plátnech víc a víc naturalistického lidského utrpení a bolesti. Ale je mi z toho smutno... A mám trochu obavy z toho, jaký to bude mít dopad na dospívající generaci.

Jana Dvořáčková 12.2.2010 21:53

Re: Moc dobrý článek !

Aááá, tak pod tohle se podepíši. Nemám nasledováno tolik, aby mi krev a střeva připadali normální. Mně krev a střeva ve filmech neděsí, to spíš právě to, co není vidět, dobře udělané pozadí příběhu - pro mne filmy jako "Šestý smysl, Vesnice, Znamení..." Ten režisér je prostě sadista v tom smyslu slova, v jakém jsem schopna vnímat děsivé věci a místy se jich opravdu bát.

A důvod, proč jsme jako druh tak sadističtí? Asi ten, že jako jediní si uvědomujeme svou smrtelnost. Máme tedy o důvod víc si konec pěkně vychutnat. Až ale budete jednou umírat, rozhodně to nebude podle scénáře a pak teprv okolí vyděsí právě ty věci, které nejsou vidět.

Helmut 12.2.2010 13:48

Funny Games

Pouziti filmu Funny Games v clanku o slasherech je vice nez usmevne..ten film je daleko spise nez horrorem jakousi sociologickou sondou, ktera "zkouma" proc se divak na podobne veci diva. Narozdil od jinych uvedenych filmu je chytre vystaveny a ma svoji vnitrni logiku..rozhodne je to vyjimecny film a ne jenom tupa vyvrazdovacka jako tuny jinych..lze polemizovat o tom, jestli byl nutny anglicky remake, ale to uz je zase o necem jinem..

Lament 12.2.2010 8:36

Pěkné shrnutí.

Já osobně jsem hororům docela propadla a mám svou teorii, proč je určitá skupina lidí ráda sleduje. Na mě mají substituční účinky. Myslím, že v každém z nás je sklon k násilí (musí být, jinak bychom dříve nepřežili). Kromě toho nám patrně v dnešní civilizaci chybí skutečné adrenalinové nebezpečí (a nadbývá nebezpečí z byrokracie) - někdo pak sleduje horory, někdo dělá adrenalinové sporty. Důvodů pro sledování hororů je asi víc, ale tyhle dva budou platit pro početnou skupinu fanoušků. A pak je tu ještě jedna věc - po odsledování dostatečného množství takových filmů se dostanete na druhý level, kdy už jsou pro Vás "krev a střeva" pouhou kulisou, která Vás "neruší" ani "nevzrušuje" a můžete si vychutnat buď zábavu nebo myšlenku.

Majkl 12.2.2010 9:17

Re: Pěkné shrnutí.

Súhlasím, násilie je v každom človeku a počas jeho života sa viac či menej prejavuje. Až sa ale dostane do situácie, kedy niet úniku a nastúpi boj o... trebárs aj holý život, ľudskosť a humánnosť ustupuje a na scénu prichádza doteraz potlačovaná agresivita, povedal by som až animálne riadenie sa inštinktami (z poslednej doby by som menoval scénu s Westom v Až budou viset).

Pravda, chýba nám ozajstné nebezpečie - niekto preto lezie po horách a do púští, iní zas pozerajú horory. Hovorím si, že niekedy by nezaškodilo, aby bol človek prinútený bojovať o svoj život (možno taká menšia apokalypsa v podobe McCarthyho Cesty).

Čo sa mňa týka, tieto slashery mi nič nevravia. Stačilo mi vidieť Vreskot, Čo ste spravili minulé leto (tak nejak) a pár ďalších filmov podľa rovnakého scenára, aby som vedel, že to nie je pre mňa. Mám rád práve tie horory, ktoré strašia neznámom (odporúčam prečítať úvod O.S. Carda v Hrobke písní o troch typoch strachu) a Saw 1 (ktorá ma vážne prekvapila).

A čo sa týka brutality ako kulisy - to isté u Kulhánka a "jeho učňov".

Více už toho není