25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ZELENÁ EU: Volby ji mohou změnit

O personálním složení nové Evropské komise v Bruselu rozhodnou červnové volby do Evropského parlamentu ve všech 27 zemích EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 13.2.2024 17:14

Farmáři v pondělí zablokují magistrálu v Praze, chtějí odstoupení od Green Dealu

Blokádou pražské magistrály upozorní část farmářů v pondělí 19. února na podle nich špatnou situaci českého zemědělství. Ministru zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) také předají dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Zelené dohody pro Evropu (Green Deal).

Do Prahy by podle předsedy Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumíra Dufka a bývalého prezidenta Agrární komory Zdeňka Jandejska mohlo v pondělí přijet 600 až 1000 traktorů či další zemědělské techniky. Velké oborové organizace jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se do tohoto protestu nezapojí.

Do Prahy farmáři podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana chtějí přijet v několika kolonách, například z Panenského Týnce, Lovosic, z nájezdu na D1 od Benešova, z Cukráku nebo z D11. V 6:00 by měla technika zastavit provoz magistrály v obou směrech, a to až na několik kilometrů. Od budovy ministerstva zemědělství v centru Prahy mají protestující naplánovaný odjezd v 11:00, uvedl Hofman po pondělním jednání zástupců magistrátu se zemědělci.

"Akce bude mít výrazný negativní vliv na dopravu, a to nejen v místě blokády na magistrále, ale i v širokém okolí a teoreticky i na příjezdech do Prahy. Akce však může negativně ovlivnit i městskou hromadnou dopravu včetně přesahu do Středočeského kraje," doplnil Hofman.

Ministra Výborného farmáři v dopise podle Jandejska požádají o to, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy dohody o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. "Je to zvěrstvo proti lidem. Zemědělci jsou v úzkých, není to jen otázka Česka, ale celé Evropy," řekl.

L. Novák 13.2.2024 17:14

Čeští zemědělci podle něj mají také nejnižší podpory z celé Evropské unie a národní dotace se neustále snižují. Farmářům také škodí nárůst dovozu ze zahraničí. "Všechno je postavený na hlavu. Česká republika má dostatek půdy na to, aby v základních komoditách byla soběstačná. Museli bychom ale investovat a vytvářet podmínky pro nový zemědělce," dodal.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/farmari-v-pondeli-zablokuji-magistralu-v-praze-chteji-odstou/r~7b51fe2aca8111ee86860cc47ab5f122/