22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

POLITIKA: Škoda, že petice za korunu není rozumná

Nedávno mi jeden prodejce aut nabídl, abych si od něj nezávazně půjčila nový kabriolet. Měl to chytře zkalkulované. Ze zkušenosti věděl, že řada lidí nejprve malý sporťáček považuje za pěknou, leč nepraktickou věc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 9.4.2014 13:18

Vážená paní Šichtařová

Mohu Vás ujistit, že petici "za korunu" jsem podepsal zcela bez emocí a po velmi zodpovědně provedené analýze. Protože ani Vy nepovažujete přijetí Eura pro nás za dobré, pak nechápu, co Vám na politické kampani proti Euru (které by "vlez-do bruselisté" přijali nejraději už před několika lety) vadí.

Spíš se obávám, že s pořádnou politickou kampaní proti Euro-landu se mělo začít mnohem dřív a mnohem důrazněji. Těžko se ale divit ODS, obklíčené samými EU-hujery (i ve svých koalicích), že v prostředí k ní nenávistné mediokracie a nakonec dokonce výhradně proti ní zaměřené ištvanovské kriminalizaci politiky, že to dělala poněkud nedůsledně.

J. Jurax 8.4.2014 0:12

No

"A právě proto, že otázka eura není černobílá, že by to neměla být otázka emocí, ale chladného kalkulu, je, myslím, chybou vytahovat euro před volbami jako trumf."

To máte jistě pravdu. Ovšem otázkou chladného kalkuku je taky vytahovat euro před volbami jako trumf. Od politiků před volbami nelze čekat moudrost - lze-li ji od nich vůbec kdy čekat - ale toliko konání směřující k co možno nejúspěšnějšímu oblbení voličů ve svůj prospěch.

P. Papež 7.4.2014 23:33

Běžná česká

Běžná česká realita. Každá nová vláda nabízí do programu jako novinku to, co mohla dávno za svých předchozích vládnutí udělat. A to jak ODS, tak i ČSSD. Ovšem lidé si to nepamatují, nebo spíš nechtějí pamatovat.

V. Vlach 7.4.2014 21:55

Autorce článku:

Velice škodlivé! Děkujeme, euro nechceme - nikdy a nijak!

M. Kosejk 7.4.2014 16:48

:)))

Paní Š., u voleb rozhodují průměrní lidé - a ne ekonomové. A průměrný volič dokáže sežrat jen jednoduchá a úderná hesla.

A mimochodem - myslím si, že z tohoto důvodu by ODS měla být v prezentaci názorů ještě mnohem jednodušší a údernější, než je. Příklad si možno vzít z Kalouska (ne z toho, co říká, ale z toho, jak to říká).

M. Prokop 7.4.2014 17:51

Re: :)))

Ano, přesně.

M. Prokop 7.4.2014 15:11

Každopádně,

lepší jít do voleb s heslem proti € a eurozoně, než s její propagací.

Takže tímhle si ODS u mne "nenaběhla" (jinými věcmi ano). Pokud by nebyli Svobodní, nezbývalo by mi než volit (i nedokonalou) ODS.

L. David 7.4.2014 14:09

Za 10 let už Euro nebude existovat.

Neboť se ten vyumělkovaný domeček eurozóny zcela zákonitě brzy zhroutí.

Takže ani nemá smysl uvažovat o tom, zda pro nás Euro za 10 let bude přínosem, či nikoliv.

J. Vyhnalík 7.4.2014 14:48

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

Obávám se, že nemáte pravdu, v eurem spojila svoji politickou kariéru velká část evropských politiků a to ta vlivnější. Navíc má euro funkci rezervní měny a ekonomiky nejen eurozóny se ne euro adaptovaly. V této situaci každá změna sebou nese dodatečné náklady a opuštění eura by bylo sakra drahé a výhody by se projevily až v budoucnosti. Země jako Francie a Německo by si musely svoji národní měnu začít budovat od základů atd.

To jsou důvody, proč se opuštění eura obávají i jeho kritici. Racionálnější by bylo začít eurozónu očišťovat tím, že by svoje členy postavila před tvrdá kritéria a ty, co by je plnili by byli povýšeni do zóny "euro2020". Tím by bylo možno eurozónu s relativně menšími náklady rozdělit na dvě části a tu slabší pak postupně rozpustit a nechat jednotlivé země postupně usilovat o zařazení do funkční eurozóny stabilního jádra eurozóny. Alternativou by bylo rozdělení eurozóny na DMeuro (okolo Německa) a FFeuro (kolem Francie).

M. Prokop 7.4.2014 15:12

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

To ovšem píšete poněkud přesněji a podrobněji to, co on.

Nevýhodná řešení lze nějakou dobu udržovat, ne však do nekonečna.

J. Vyhnalík 7.4.2014 18:27

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

Rozdíl je v tom, že zatímco L. David píše o zhroucení eura a já píšu o zhroucení, které smete nejen euro, ale i země eurozóny a sebou vezme i zbytek Evropy.

Je to paradox moderní demokracie, kdy není reálně možné zabránit budoucí katastrofě, protože náklady spojené s preventivními opatřeními, by je veřejnost nepochopila a jejich autory nezvolila.

Názorným příkladem je i intervence ČNB, kterou se ČNB pokouší bojovat proti možnému kolapsu ekonomiky. Pokud by nic nedělali a ekonomika se dostala do krize, nejspíš by jim to vyčetlo pouze pár odborníků. Tím, že se rozhodli pro preventivní akci, na sebe přivolali hněv neinformované veřejnosti a pochybnosti informovaných odborníků. Názorně to ukazuje, že předcházení budoucím problémům se nevyplácí a naopak na krizi může připravený populista vyhledat.

J. Jurax 8.4.2014 0:21

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

No, jestli to není tím, že v zemích EU i v EU samotné nejsou státníci, ale upocení politikaříčci s rozhledem do příštích voleb, v nichž musí koryta udržet, případně získat.

A pochopitelně zastupitelská demokracie - navíc s všeobecným a rovným volebním právem - má svá vrozená postižení a limity, přes které se nemůže přenést - to k Vašemu druhému odstavci. Takže to není ani tak paradox jako nepříjemná vlastnost.

J. Vyhnalík 8.4.2014 1:53

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

Paradox ve smyslu rozporu se zdravým rozumem. Paradox ve smyslu, že se politici tváří, že hledají řešení a nechávají si dělat analýzy, aby nakonec rozhodli podle ideologických schémat a populismu zaměřeného na jejich znovuzvolení.

V neposlední řadě paradox toho, že o budoucím směřování Evropy a světa rozhoduje ne racionální analýza, ale Darwinismus memů, kdy vítězí ty memy, které umožňují efektivnější manipulaci s voliči. Jako jsou například eurodotace, boj s globálním oteplováním, či sociálně inženýrské projekty.

V. Vlach 7.4.2014 21:57

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

Přesto.....euro padne, má hliněné nohy!

J. Vyhnalík 7.4.2014 22:43

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

Já považuji celé zavedení eura za chybu, ale když už k tomu došlo, je třeba zvažovat důsledky, náklady i přínosy různých řešení. Za optimální řešení, pokud jde dopady na ekonomiku a životy lidí Evropy, považuji omezení eurozóny na tvrdé jádro kolem Německa. Jenže to je politicky neprůchodné, protože pro naprostou většinu politiků EU by to znamenalo definitivní konec jejich kariéry a tak dělají všechno pro to, aby k tomu nedošlo. Jejich vliv v médiích je takový, že dokáží efektivně zlikvidovat veškeré potenciální hrozby jejich vlivu a pozic.

J. Jurax 8.4.2014 0:31

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

"Jenže to je politicky neprůchodné, protože pro naprostou většinu politiků EU by to znamenalo definitivní konec jejich kariéry a tak dělají všechno pro to, aby k tomu nedošlo.".

Ano. Politik sice někdy - často, případně furt - škodí, ale vždy ve svůj prospěch.

J. Jurax 8.4.2014 0:14

Re: Za 10 let už Euro nebude existovat.

No, ono nelze vyloučit, že padne i EU - přinejmenším v nynější podobě.

V. Diblíková 7.4.2014 13:28

Volba srdcem

Kdo chce argumenty, snadno si je najde. Valná většina voličů volí srdcem, protože mnohdy argumenty ani není schopna pochopit - to nijak nesnižuje jejich občanská práva, jsou to lidé. živící se rukama. Ti, kdo se ani rukama neuživí, naštěstí k volbám nechodí, pokud jim to nenese přímý užitek (cash). Větší problém jsou ti voliči, kteří  se živí -s prominutím- hubou, volí havlovským "srdíčkem", protože pro tenhle spolek  je argument sprosté slovo.

J. Kadeřábek 7.4.2014 12:37

Podporu přijetí eura nám tady předvedl Singer.

Alespoň jej nemůže devalvovat a tuto pravomoc bude mít Brusel.

J. Vyhnalík 7.4.2014 15:09

Re: Podporu přijetí eura nám tady předvedl Singer.

To považujete za výhodu? ČNB udělal opatření, které ekonomiku nastartovalo. Jenže 90 % lidí zmasírovaných hloupými novináři vůbec nechápe o co vlastně jde. To, že každý zásah je sice umělý, ale ČNB fakticky reagovala vynuceně na dlouhodobé intervence ECB a vnitřní nestabilitu eurozóny.

M. Prokop 7.4.2014 15:14

Re: Podporu přijetí eura nám tady předvedl Singer.

Ano, to je přesně to, čeho se bojím jak čert kříže.

Na Singera "dosáhnu" obtížně, ale jde to. Na soudruhy v Bruseli a ECB ne.

J. Jurax 8.4.2014 0:22

Re: Podporu přijetí eura nám tady předvedl Singer.

A to by byl právě ten průser.

J. Chaloupka 7.4.2014 10:07

Jmenujte alespoň tři politická rozhodnutí, řízená rozumem,

prosím. Většina politických rozhodnutí je řízena jen emocí vyvolanou průzkumem veřejného mínění v oblíbenosti té které strany. Moc rozumu naše politika nemá. A když někdo začne argumentovat rozumně např. Babiš smlouvou o privatizaci OKD (podotýkám, že nejsem jeho volič), tak se do něj všichni rádoby novináři obují, o socdemácích nemluvě. Co je prosím racionálního na Mládkově snaze dát z našich daní Bakalovi miliardu, aby si horníci mohli ještě dva roky huntovat zdraví?

J. Vyhnalík 7.4.2014 15:06

Re: Jmenujte alespoň tři politická rozhodnutí, řízená rozumem,

Většina politických rozhodnutí se rozumem řídí. Je ovšem potřeba chápat, že se řídí rozumem těch, kteří je činí a jsou tedy primárně výhodná pro ně. Miliardu do Paskova chtěli nalít Mládek a Sobotka, aby získali hlasy horníků pro svoji ČSSD. Miliarda je státní (ničí), hlasy by byly jejich. To se logicky nelíbilo Babišovi (a opozičním stranám obecně, včetně Zemana), kteří to kritizují jako plýtvání tím zároveň získávají hlasy těch rozumnějších voličů, kteří věc sledují, pro sebe. Ovšem všimněte si, že Babiš se právě dohodl na tom, že miliardu poskytne on za ministerstvo financí a tím získává hornické hlasy pro ANOfert, ale tím, kritizoval Sobotku a Mládka, mu zůstane i část hlasů těch, kterým se dotace do dolu nelíbí.

Bakala spolu s dalšími si důl koupili a protože důl začal prodělávat, tak ho chtěli normálně zavřít a horníkům nabídli v našich podmínkách velmi nadstandardní zlaté padáky. Spousta lidí končí v práci a jsou rádi, když dostanou dvouměsíční odstupné a jsou rádi, když se to dozvědí o pár dní dřív, než to zaměstnavateli nařizuje zákon.

K. Luboš 7.4.2014 9:41

Jen počkejte, co nastane, ...

...až jednou takhle přijde Singer do práce a usoudí, že pro CZ je ideální kurs tak 35 Kč/euro. To zase propukne řev! A buďte rozumní... Kdo pořád má s těmi korunami běhat do banky a měnit je furt za ty za eura!

R. Gramblička 7.4.2014 10:42

Re: Jen počkejte, co nastane, ...

proč do banky? V cizině si můžete eura vybrat z bankomatu

M. Prokop 7.4.2014 15:16

Re: Jen počkejte, co nastane, ...

Zatím ovšem blbnou spíš soudruzi v Bruseli, než Singer (viz Řecko). Co se týče běhání, vy máte internet jen na kecání zde?

J. Jurax 8.4.2014 0:28

Re: Jen počkejte, co nastane, ...

No, když on ten Singer dělá to, za co je placen - pomocí úprav kurzu koruny se snaží pomoci naší ekonomice. O tuto možnost bychom přijetím eura přišli.

Že je jeho krok diskutabilní - nevím, nejsem ekonom - a že není pochopen prostým lidem je jednak zákonité (prostý lid není ekonomicky vzdělán) a jednak nepodstatné.

Ostatně kdyby Singer naopak za jiných okolností korunu vůči euru posílil, prostý lid by ho mnohohlasně velebil, neboť by měl levnější dovolenou :-)

K. Luboš 7.4.2014 9:34

Pokud je pravda, že ODS...

...vyjadřuje obavy z toho, že po přijetí eura dojde ke „zdražení“, tak to je už opravdu nebetyčná drzost!

R. Gramblička 7.4.2014 10:43

Re: Pokud je pravda, že ODS...

no jo, ods nám nějak rudne