29.2.2024 | Svátek má Horymír


Diskuse k článku

POLITIKA: Generální zkouška na komunistický převrat

Rozsudkem č. 2 BvC 3/07, 2 BvC 4/07 ze dne 3.3.2009 Ústavní soud SRN v Karlsruhe rozhodl, že výsledek voleb v roce 2005 do Spolkového sněmu byl způsobem počítačového zpracování zpochybněn a počítače ve volbách zakázal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 22.10.2012 13:38

Re: To je ale kravina !?

Kravina je to zcela očividně. Díky za málo dostupné informace.

P. Schuster 21.10.2012 9:13

Re: Zní mi to také jako nesmysl

Když se IT odborníci dokáží "nabourat" do bankovního systému a přihřát si pár peněz, do Pentagonu, do databáze politických stran, proč by to nemohli udělat, pokud to bude smysluplné i do systému výpočtu hlasů ve volbách?

L. Krajicek 21.10.2012 2:26

Re: Neumím vám odpovědět, taky jsem laik,

Jako první s tímto způsobem hlasování přišli aboriginiové.

J. Horák 20.10.2012 21:18

To je ale kravina !?

Někteří lidé furt s někým a něčím bojuji - viz citace Ústavního soudu ke stížnoti z 26.5.2010 "..stěžovatel vystupoval v řízení

před ÚS ve více než 80 projednávaných věc" a . "stěžovatel velmi dobře informován o tom, jaké požadavky klade zákon na

řádnou ústavní stížnost. Přesto však řádnou ústavní stížnost nepodal".

Bohužel nemá rád počítače a ani nemá pravdu.Německý ÚS ve 2 BvC 3/07, 2 BvC 4/07 neřeší sčítání sčítání hlasů počítači, ale použití elektronického hlasovacího zařízení holandské výroby místo papírových volebních lístků. Zde samozřejmě mohli zůstat nějaké pochybnosti spojené s použitým softwarem ( má být open-source anebo ne apod.) , hardwarem ( záznam hlasů na EPROM ) a s dalšími víceméně technickými problémy. Nakonec ovšem volební výsledky ponechal v platnosti, žádné chyby zjištěny nebyly.

J. Kanioková 20.10.2012 20:32

Neumím vám odpovědět, taky jsem laik,

jen jsem četla o Estonsku, že tam probíhá všechno přes počítač. Tudíž i volí doma pouhým hlasováním ve vlastním PC.  A pokud si dobře pamatuju, tak něco podobného jsem viděla z Austrálie..

M. Prokš 20.10.2012 18:59

Zní mi to také jako nesmysl

Celé mi to zní jako nesmysl jak už se tu vyjádřilo několik lidí. Ale pak jsem si pročetl článek znova a zamyslel jsem se....

Co to znamená počítačové zpracování voleb? Jak je zpracování voleb skutečně realizováno? Jako laik předpokládám přesně jak tu už někdo psal, volební komise spočte hlasy z urny, výsledky naťuká do PC a po síti odešle na ústředí (nadřazeného uzlu) kde to sečtou s dalšími a pošlou zase výše a finální součet za celou republiku se pak přepočtye podle přesně definovaného klíče na mandáty. JE TO ALE SKUTEČNĚ TAK? Nemělo by to být někde zcela jasně a transparentně napsané na vládním webu s přesným popisem infrastruktury a namátkovými kontrolami mezisoučtů nezávislými osobami?

Tohle jsem si z toho článku odnesl že pan advokát IT asi nepolíbený chtěl tak nějak vyjádřit. Neoddiskutovatelným faktem je, že věřit slepě SW bez kontrol je cesta do pekla. Opravdu stačí pár drobných modifikací na správněm místě kódu a pr**er je na světě. Ten volební systém by měl být veřejně prozkoumatelný až na úroveň zdrojových kódů!

J. Polák 20.10.2012 18:53

Re: Zákaz počítačů ve volbách?

Né do auta ani na motorku ne, řídící jednotka motoru je specializovaný počítač!!!!

J. Vyhnalík 20.10.2012 11:42

Mašíbl

to říká vše.

J. Hajský 20.10.2012 11:04

Zákaz počítačů ve volbách?

Co tím autor myslí. Já si to představuji takto:

V každé volební místnosti spočítají ručně členové volební komise hlasy. Tak se to jistě děje i nyní. A teď nastává rozdíl. Protože telefon, fax, email a pod. v podstatě řídí počítače, tak předseda volební komise sedne na koně, motorku nebo do auta a tyto údaje odveze do ústředí. Nebo se tam pošlou poštou v zapečetěné obálce (pozor bez použítí čárového kódu na obálce, to zavání podezřením, že do transportu hlasů vstoupili počítače.)Tam stovky kalkulantů začnou ručně na papíře sečítat desetitisíce čísel. Půjde to ztuha, kdo dnes po mnohaletém zvyku používat kalkulačky umí rychle a bez chyby sečítat dlouhé sloupce čísel. A po nich to budou přepočítávat další stovky kalkulantů a dojdou-li ke stejnému výsledku, budou výsledky voleb zveřejněny.

Cítíte ten návat 19. století. V USA to tak bylo až do roku 1890, kdy Hermann Hollerith svými tabulátory sečítání hlasů mnohonásobně zrychlil. Máme se vracet o 120 a více let zpátky, jen aby pan Altner měl radost.

J. Jirát 20.10.2012 9:43

Jsem z toho jelen

Chcete říct, že počítače falšují výsledky voleb? Nebo výsledky průzkumů? Nařídil Ústavní soud SRN, aby se celé spolkové volby počítaly ručně?

FAkt je, že i dnes jsou výsledky voleb od spoda až nahoru ručně přepočítatelné.

K. Vážný 20.10.2012 2:36

Autore,

to je fakt spíš na návštěvu jiné instituce než ÚS.

Ale jedna mezera ve zpracování zde je. Správně by měl každý člen komise zkontrolovat výsledek svého okrsku na www.volby.cz.

Což jediné by stačilo ke kontrole. Pokud totiž tahle čísla sedí, tak zbytek je holý součet v několika vrstvách, který si může na zmíněném serveru každý ověřit.

A. Holík 20.10.2012 2:06

Hm ..

Mozna je to tim, ze jsem programator .. ale nechapu, jak je rucni prepocitani presnejsi a hur manipulovatelne nez pocitacove. Program lze zkontrolovat, overit, otestovat, a pak vzdy pouzivat jeden a ten samy, bez moznosti zmeny. Lidi pokazde znovu budou mit moznost mylit se a podvadet.