POLITIKA: Člověk člověku fízlem?
Co si myslet o aféře propuknuvší čtrnáct dní před volbami a spočívající v tom, že si zastupitelé za ODS z Prahy 11 stěžují na špehování agenturou ABL, jež se uskutečnilo před čtyřmi lety a které si prý objednali bývalí členové ODS působící dnes v TOP 09? Samozřejmě, jde o politicky motivovanou účelovou věc.
Pokud by zůstala v mezích komunální politiky, zdánlivě by se nad ní dalo mávnout rukou. Vždyť podezíraví manželé i manželky si na své partnery běžně najímají soukromé detektivní agentury, aby jim dodaly corpus delicti (anebo zaplašily sžíravé pochybnosti). Jedna z detektivních kanceláří, kterou jsem si (kvůli psaní tohoto článku) našel na internetu, láká k využití těchto služeb rozkošným eufemismem „pomoc při partnerských krizích“. A nabízí též například „pronájem špionážních kamer od 500 Kč/den“. Kupodivu toto „tržní fízlování“ je legální. A je-li legální najímat si „soukromé očko“ na manžela nebo manželku, proč by mělo být něco špatného na tom, když si někdo takto „proklepne“ politické konkurenty?
Avšak „legální fízlování“ se u nás provozuje v právním vakuu - činnosti soukromých agentur vymezuje (vágní) mantinely jen občanský zákoník. Jiná ze mnou letmo „omrknutých“ agentur na svém webu normálně nabízí odposlech, což se mi moc legální nezdá, ale třeba jsem jen poněkud staromódní. Nicméně ABL je v podezření, že i tak některá z pravidel porušila, přičemž porušení pravidel bude případně vyšetřovat policie řízená... ministrem za ABL.
Tím však výčet problémů zdaleka nekončí. S informacemi od živnostníků či firem typu Phil Marlowe, s.r.o., lze naložit různě, například se dají pěkně použít k vydírání. Trestné je však potom ono vydírání, které provádí už sám zákazník takříkajíc ve vlastní režii, samotný sběr informací trestný být nemusí.
Válka je pokračováním politiky jinými prostředky, stejně jako špehování. Rozvoj a miniaturizace technologií dnes umožňují špehování takřka každému, jde o rub velké civilizační výhody, kterou lze shrnout výrazem „celý svět v jednom mobilu“. Thomas Hobbes by možná o naší době pravil: „Člověk člověku fízlem.“ Dříve lidé žasli při četbě špionážních románů nad fotoaparáty v manžetě nebo citlivými mikrofony v nosní dírce, dnes si mohou běžně koupit daleko větší miniaturní zázraky. A nemine snad den, abychom se v televizních zprávách nedívali na lupiče (někdy dokonce nezamaskovaného), jehož zachytil kamerový systém. Ostatně existují ještě na tomto světě místa, jež nějaký kamerový systém nemá pod kontrolou? Winston Smith a Julie, hrdinové Orwellova románu 1984, se domnívají, že takovým místem je les, což je domněnka sice logická, leč zavádějící.
Čeho pokračováním jsou však Věci veřejné? Jde o pokračování agentury ABL rodiny Bártových jinými prostředky? Biografie strany napovídá, že ano. To skoro každý ví a s tímto vědomím šla ODS společně s VV (a TOP 09) do vlády, s tímto vědomím nechala „véčkařům“ ministerstvo vnitra. Dnes zaznívají z ODS hlasy žádající jeho odebrání. Ale „odchod VV z vnitra“ a „odchod VV z vlády“ jsou přece synonyma. To také skoro každý ví. K hlavním strategickým cílům ABL přece patří převzetí určité části trhu dosud monopolně obhospodařované konkurenční firmou jménem Policie České republiky.
Zpět do náruče „modré mámy“!
Cílem současné aféry je evidentně vyvolání „partnerské krize“ ve stávající vládní sestavě. Pokud by se rozpadla, uvolnilo by se místo pro velkou koalici ODS a ČSSD. Obě donedávna velké strany utrpěly v parlamentních volbách nájezdem agresivních „parazitů“, jichž by se asi rády zbavily. Navíc hlavně ODS hrozí propad v komunálních volbách, a tedy další odstřižení od možností a zdrojů, bez nichž se stane pro sponzory v pozadí nezajímavou. Zajímavé mohou být TOP 09 a VV, zvláště vytvoří-li v řadě měst radniční vládní koalici. Dá-li však ODS svých (v hrubém odhadu) pětadvacet procent v každém městě dohromady s pětadvaceti procenty sociálních demokratů, může své lidi na radnicích udržet a „topáky“ a „véčkaře“ tam nepustit. Celá operace by pak mohla být korunována radikální změnou koaličního uspořádání na celostátní úrovni.
Aféra, kde jsou za padouchy lidé z TOP 09 a VV, zatímco part zneuctěné nevinné dívky hraje ODS, může též posloužit jednak mobilizačně (vrátit zběhlé voliče ODS zpět do náruče „modré mámy“, kterou kvůli hezkým knížecím očím či falešnému chlapáctví Radka Johna zradili, ale ona jim dokáže odpustit), jednak legitimizačně, až bude po volbách třeba nějak zdůvodnit mesaliance s ČSSD na radnicích, popřípadě i na celostátní rovině.
Po volbách uvidíme. Bohužel stále více různých, legálních i „neoficiálních“, agentur má dnes oči i uši opravdu všude, a ocitá se tak v obrovské výhodě, pokud jde o předvídání a ovlivňování věcí příštích.
LN, 4.10.2010
Autor je politolog