29.2.2024 | Svátek má Horymír


Diskuse k článku

POLITIKA: Až ekoteroristé vymřou, svět se zazelená

Každá doba má svou módu. Svou filozofii. Své společenské trendy. Jenom je ne vždy dokážeme vidět, když v oné době žijeme, a uvědomujeme si je až zpětně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 30.1.2017 13:17

spratku Lepko

máte pocit, že paní Šichtařová nekritizuje zavedení energetických štítků na nové domy?

Pokud ten pocit máte, je problém na vašem přijímači zvaném Lepkův mozek.

P. Han 30.1.2017 13:51

Re: spratku Lepko

Kritizuje a má proč. Ovšem ve vašem případě jsem dávno přestal věřit, že by pořádné přečtení článku a následné zamyšlení se něčemu pomohlo.

M. Šejna 30.1.2017 14:01

pane Hane

tak se nám tady pochlubte, proč paní Šichtařová kritizuje zavedení povinného uvádění energetické náročnosti bytů u novostaveb.

A až nám to tady vysvětlíte, tak nám hned napiště drtivou kritiku toho, že automobilky musejí povinně uvádět spotřebu vozu podle předem stanovených norem. Spotřeba vozu je totiž také uvádění energetické náročnost provozu, kdybyste to náhodou nechápal.

J. Schwarz 30.1.2017 15:17

Re: pane Hane

Podívejte, pane Šejno, třeba v baráku našeho společenství si taky musíme pořídit onen PENB. Stojí to bratru 7000, příslušný "odborník" vypočte "energetickou náročnost" ze stavebních plánů a použitých konstrukčních prvků. Každému z majitelů je to na h..., nikoho to nezahřeje krom toho "odborníka" co shrábne našich 7000... Glejt se poté založí "dle zákona" u správce domu...

P. Rada 30.1.2017 16:55

Re: pane Hane

Pokud jsou nájemníci zcela NEzainteresovaní na spotřebě tepla - nebo na odběru el. za klimatizaci, spotřebě vody ... pak chápu, že píšete: ... " Každému z majitelů je to na h..., nikoho to nezahřeje" ...

Toto není ani tak vzácná situace. Dodavatelé tepla, energií i vody se totiž snaží co nejvíce utržit a nájemníkům k tomu vytvářejí příslušné "prostředí". Např. zateplení domu se nikomu s nájemníků kde se spotřeba neměří/neplatíindividuálně nemusí opravdu vyplatit.

Platí majiteli stejné nájmy a konec. Majitel ale vyinkasuje případnou státní podporu na zateplovací akci a příslušná firma za odvedení zakázky. Nezainteresovaní si pak doma větrají pánu bohu do oken ... a tak to jak píšete může v těchto případech být "na h.v.o.".

Opakem je ale asi můj případ, kdy jsem zateploval RD jen ze svého a pro sebe na ekvivalent 17cm fasádního polystyrenu, vyměnil a zaizoloval okna, zavedl rekuperaci, přitápění solárem, tepelné čerpadlo ... a výsledkem je desetinová spotřeba paliva na topnou sezonu a chládek i v parném létě. To vše za náklady srovnatelné s nákupem nového vozu té nejnižší kategorie. Podívejte se kolem v čem se běžně jezdí a v čem bydlí a s jakými až paradoxními dopady.

M. Prokop 30.1.2017 17:49

Re: pane Hane

Rado, vy rohaté zvíře (vykleštěné) každý nájemník i kupec si o údaje může říci a podle toho se zařídit.

Pokud má na výběr, o nějž se jej ekoteroristé a zelené socialistické palice snaží připravit.

P. Han 30.1.2017 17:05

Re: pane Hane

Že vy soudruzi musíte pořád každého úkolovat? Kdybyste si to zpřevodovali z huby na ruce, tak už byl dávno na světě ráj. Jenže vy umíte jen pindat, co by ti ostatní měli udělat.

P. Lenc 30.1.2017 15:11

Re: spratku Lepko

Pane Hane, v případě pana Šejny je zbytečná jakákoliv argumentace.Paní Šichtařová popsala problém naprosto přesně a srozumitelně, ovšem pro pana Šejnu, protože se to nehodí do jeho socialistického vidění světa naprosto špatně.Nic víc, nic míň.

P. Selinger 30.1.2017 22:35

Re: Uf, to jsou zas bláboly

Podívejte se na inzerci realitních společností - ve většině inzerátů se uvádí , že protože není k dispozici štítek, je stavba zařazena jako G. Ale úspěšnosti prodeje těchto staveb to vůbec nevadí...

J. David 30.1.2017 10:20

Zelení

Docela mne dojalo, jak si ti naši "Z"elení "muži/nemuži", v čele s tím "ochmýřeným sosáčkem", vytyčili volební theze. Jedna z nich je opravdu znamenitá, tedy legalizace squattingu. No, to je tedy "bomba", puštěná na vlastnická práva. Oni ti zelení melouni to snad myslí vážně, vždyť Klinika je toho příkladem. Místo, aby moc soudní a výkonná zjednala pořádek, zvalchovala jim hřbety a vykopala je z cizího majetku do "pryč", který illegálně obsadili, tak je ještě jenom impontentně verbálně varuje, ve strachu, aby byla "politicky EU korektní". Analogie s illegálními migranty. Ono všeho do času. Pokud by mi přelezli plot a obsadili mi stodolu, že se jím líbí ke "squattu" tím, že jí moc neužívám na snopy a seno, takže ji užijí Oni ke svému libidu, pokud by mi orgány státní moci nepomohly, holt vezmu ručnici s "dunsty", odváži psy a zjednám pořádek sám. Nejenom ochrana života a zdraví, ale i mého majetku a jeho nedotknutelnosti před zákonem, oni jsou invazisté a útočníci, nikolivěk já. Vím, vyvolalo by to hukot v "úlech lidskoprávníků", ale zase bych jim ty dunsty neposílal do hýždí, ale do rozkroku zpředu. Ze zákona "rozsekané" půlky panímandy broky ze zadu, již nejsou zákonnou nutnou obranou. Přiměřenost takové obrany? Nechám to na názory jiných, jak by se zachoval ten, či onen, kdyby sqatteři obsadili jeho nemovitost, dle představ Matěje Stropnického a jeho strany "Z".

PS. Rád se nechám poučit (jsem "zatím" ozbrojenec všech skupin ZP, vyjma F, tedy pyrotechnického průzkumu - asi budu někým označen za militanta, vem to nešť - tedy abych nalil "čistého vína"). Furt je lepší, dle mého soudu (americké úsloví), býti souzen dvanácti (na lavici obžalovaných v teple), než být nešen šesti (studený do hrobu).

A. Alda 30.1.2017 10:09

Ekoteroristi mluví pravdu jenom když se spletou,

ale i tehdy lžou.

P. Rada 30.1.2017 14:04

Re: Ekoteroristi mluví pravdu jenom když se spletou,

Kdo to ekoterorista je, by jste především měl umět konkretizovat. příznačněse ae tomuto podstatnému vyhla i autorka.

Pro mě je to člověk který zneužívá ekologické systémy ke svému jednostrannému krátkodobému prospěchu na úkor společnosti i budoucnosti. Tací společnost fakticky vydírají např tím, že ji připravují o ekosystémové služby, které do té doby měla jaksi "zadarmo". Dýchala automaticky čistý vzduch, pola vodu ze studánek zadarmi... Dodnes ale ekosystémové služby úhrnou hodnotou násobně převyšují celosvětové HDP. Pokuk se společnost nechá o toto okrást - přijde o svou podstatu.

Důsledek je třeba ten, že se změnou klimatu se změní odnebí - např dlouho nezaprší ... ale jedinci na produkci energie s fosilních palkiv extrémě zbohatnou - zatímco jinde sucho vede třeba až k válkám.

Takových definic/pojetí může být více a třeba i docela protichůdných. Např. bratří Kochové, firmy jako Exon... za ekoterorismus mohou označit každou snahu o omezení jejich produkce skleníkových plynů protože by to snížilo velikosti jejich zisků. To bude asi Vám bližší definice ekoterorismu - že?

J. Schwarz 30.1.2017 15:26

Re: Ekoteroristi mluví pravdu jenom když se spletou,

No tak vidíte, jak budou ti extrémně zbohatnuvší jedinci pro lidstvo nakonec užiteční. Jejich počínání povede "někde" k válkám, ty zase sníží počet lidí, snížený počet lidí nebude tak zatěžovat Planetu a rovnováha Všehomíra bude zachráněna...

A. Alda 30.1.2017 16:23

Ekoterorista jste Vy.

Ekoteroristé jsou Děti Země (na to je dokonce soudní rozsudek), Hnutí Duha, Greenpeace, Arnika a stovky další gangsterských a vyděračských organizací.

R. Morava 30.1.2017 9:01

Přál bych si zdravou Zemi

Jak píše paní Šichtařová. Je hodně lidí a snad i většina, kteří by podpořili zdravý a ekologický způsob života. Taky jsem dřív podporoval ekologické iniciativy, boj proti likvidaci pralesů, zákaz některých "Eček" a chemikálií...

Jenomže ekologie se chytli narkomani ze stran Zelených se svým jediným správným ideologickým názorem. Výsledek je přesně to co paní Šichtařová popisuje, Evropa je ekonomicky neschopná konkurence a v Číně provádí drancování Země a neekologii. Normální člověk pak žije a jezdí ve starých neekologických domech a autech, protože na nové nemá. Nový vysavač si nikdo nekoupí, protože ten starý vysává líp. Ať jdou všichni ti retardovaní "Zelení" někam a bude dobře...

M. Valenta 30.1.2017 9:11

Re: Přál bych si zdravou Zemi

Zajímavé. Tak jste všechny Zelené naházel do jednoho pytle s nálepkou "narkomani" a na podporu ekologického chování jste se pro jistotu vybodl.

M. Prokop 30.1.2017 9:52

Re: Přál bych si zdravou Zemi

Rozlišujme Zelené jako politickou organizaci, tam to "narkomani" sedí a daly by se nalézt i přiléhavější označení a ekologicky se chovající lidi, bez oné ekoteroristické ideologie.

P. Rada 30.1.2017 9:28

Re: Přál bych si zdravou Zemi

Mám za to, že se značně mýlíte. Neznám totiž u nás žádnou stranu která by se důsledně o ekologické principy opírala. Např. SZ a zejména ted pod vedením Stropnického přeci deklaruje především sociální aspekty. V parlamentech, senátech, vládách... prakticky žádné země tak přírodní prostředí nemá svému významu adekvátní zastoupení a to ani tak menšinovým uskupením jak je jsou Zelení. Přírodní "zelené" prostředí je proto doslova drancováno dnes dominantním druhem který si planetu podmanil. Konkrétně česká příroda evidentně schne, okyseluje se, ztrácí biodiverzitu atd.

Na druhou stranu Vám dávám trochu zapravdu ve smyslu těch "narkomanů". Dnes je totiž nejrozšířenějším narkotikem lidí levná energie příznačně těžená neobnovitelně tedy na dluh - jak ta narkotika. Všem nám ale v žilách proudí její relikty.

K té zeleni dané fotosyntetickou přeměnou přes chlorofil se ale osobně rád hlásím na rozdíl od barevnosti stranické. Rád totiž doposud dýchám a vím čemu za to vděčím. Také bych si proto rád přál "zdravou zemi" ale na druhou stranu si nedělám iluze o "stranické" nadřazenocti ve zdravém systému jak třeba autorka nebo Vy.

J. Lepka 30.1.2017 11:02

Re: Přál bych si zdravou Zemi

Cit: "...levná energie příznačně těžená neobnovitelně tedy na dluh."

Máte snad pocit, že biopaliva jsou ekologičtější jen proto, že se tak jmenují a přestože na jejich produkci padne víc minerální ropy, než jsou pole schopná urodit? Nemluvě o značné devastaci půdního fondu a nemalého zdražování potravin ???

P. Rada 30.1.2017 13:49

Re: Přál bych si zdravou Zemi

Pane Lepko pocity také ještě mám - např ten, že si mě s někým opakovaně pletete. S někým ve vlastní fantazii vykonstruovaným.

V energetice totiž už dlouho preferuji energetickou efektivitu a ta je parametrem vyčíslitelným na pocitech nezávislým. Už jsem sem dnes tabulku EROEI různých zdrojů dával ale skrze "pocity" Vám to asi utekolo a tak alespon opakuji jinou její vezi:

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested

O. Dvořák 30.1.2017 8:54

A na závěr český jazyk

"První a snesitelnější motiv je dětinsky naivní touha, aby svět byl zelený, která se bez argumentů a promyšlenosti snaží tuhle zelenost uměle „poručit“ regulací."

Kdyby byla paní Šichtařová trochu jazykově gramotná, nic by jí nebránilo použít místo slova "poručit" slovo "nařídit".

P. Hlosta 30.1.2017 8:54

Není regulace jako regulace!

Ne vše je v regulování špatně. Jen pro ilustraci, co ty ojeté auta s naftovými motory, které čoudí jak komín fabriky? Máme opět vrátit dvoutakty na silnice? Tak krásně přeci smrděly. Co žárovky a spotřebiče domácnosti? Máme opět zpátky k vícežeroucím? Ovšem to by znamenalo daleko silnější jističe a překopat elektrická vedení v baráku, aby se nevyhořelo, protože co ještě není doma na elektriku? Od zařízení v dílně, přes osvětlení ba i na zahradě, každý kout baráku osvětlený, myčky, lednice, vysavače i ovládání kotlů na vytápění baráku, ač plynové, jsou elektricky vybavené. Kdyby přestal běžet proud, život se zastaví a několik týdnů by znamenalo naprostý kolaps společnosti.

Kde brát a nekrást se říká. Hospodaření s přírodními zdroji regulacím neunikne. Je ovšem otázka míry regulování. Jako třeba těžba uhlí za soustavného vyvážení ven z republiky a obohacení se jednotlivců, kteří kapitál vyvezli z republiky ven do tzv. globálna. Bylo to republice zapotřebí, aby se jií vytěžilo pro blahobyt jedince co v podzemí skrývá? Bylo zapotřebí tolik smradu z hutí, když zisky plynou naprosto jinde do světa a republika staré hutě prodala Britskému Indovi za směšnou částku? To stejné platí o vodohospodářství, když občané tvrdě platí za vodu ze své země do společností kdesi v tramtárii a i opravy vodních řadů si musí hradit ze svého. Je regulace rozumná a regulace sviňská. Ovšem mám pocit, že tu sviňskou způsobili naši politici, ne v cizině!

M. Prokop 30.1.2017 9:08

Re: Není regulace jako regulace!

Zatím každá technologie byla nahrazena technologií lepší. Dle známého výroku, že doba bronzová nenastala tím, že by došly pazourky, nebo byly dokonce zakázány.

Takže až v současnosti je starší a vyhovující technologie na rozkaz/zákaz nahrazována nohou a horší, tedy dražší a méně pohodlnou. Jinak by totiž nemusela být nařizována, případně ta starší a vyhovující zakazována.

Vy jste si nevšiml, že přes všechny eunijní pitomosti spotřeba elektrické ani jiné energie neklesá?

M. Pivoda 30.1.2017 8:46

Až vymřou ekonomové, svět (snad) zmoudří!

Šichtářová: " ... koupím si lepší naftu i auto, abych si neničil motor a nečichal ve své garáži puch. Zkrátka nejen kauza Volkswagen ukázala, že to funguje jen tehdy, pokud každý jednotlivec je hnán svou vlastní motivací danou svým vlastním zdravím a svými vlastními penězi. Příkazy tu dělají víc škody než užitku. Bojím se, že můžeme jen doufat, že tyhle přihlouplé filozofie se s trochou štěstí v příští dekádě okoukají ... "

Alternativa pro přihlouplé ekonomy:

Přihlásit se do kurzu inovací. Tam snad pochopí, že žijí v technologické době, když už tento významný faktor kolem sebe dnes nevnímají. Tam by také snad mohli pochopit souvislosti mezi technologickými a sociálními inovacemi. A podstatné je i toto: Předmět ekonomie stojí na nedostatku (scarcity) a mnohé technologie nás ženou do prostředí hojnosti (abundance). --- Až vymřou dnešní ekonomové, svět se možná nezazelená ale určitě zmoudří.

Připomenu český humor z doby 1989 předlistopadové. Říkalo se u nás, na tehdy slovutném Ústavu teorie a metod řízení při VUT Brno, toto: "Co se stane, až v Česku zemře poslední policajt?" Odpověď tehdy zněla: "Ekonomové sebekriticky prohlásí - no a teď jsme to my, kdo jsme v tomto národě nejhloupější!" Dnes se ptám: došlo v Česku od roku 1989 skutečně k nějakému myšlenkovému posunu vpřed? Určitě už zde nastoupila nová generace. To je fakt. Je ale chytřejší?

M. Prokop 30.1.2017 8:55

"Je ale chytřejší?"

Je, zaručeně.

Tedy, chytřejší než vy.

:-P

J. Kanioková 30.1.2017 15:11

:)))))))))

O. Dvořák 30.1.2017 8:44

"Stále plkají

o nastavení daní" - jenže to je opravdu to, co může politika ovlivnit a co je jejím předmětem zájmu. To když se voliči baví třeba o fotbalových výsledcích nebo sexuálních praktikách, tak to znamená, že se tím musejí zabývat i politici?

O. Dvořák 30.1.2017 8:41

Slovo ekoterorismus

neexistuje. Jedná se o výmysl Šichtařové a jí podobných.

R. Morava 30.1.2017 8:53

Re: Slovo ekoterorismus

Jasně protože člověk který Vám neumožní postavit rozumný dům za rozumné peníze není ekoterorista, ale dobroser. A takové slovo už existuje.....

O. Dvořák 30.1.2017 9:06

Re: Slovo ekoterorismus

V takovém případě by se snad dalo použít slovo ekodiktátor. Ekoterorista je pitomost.