23.2.2024 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

HISTORIE: 26. srpen 1968 a František Kriegel

„Budu stručný, prosím, nepřerušujte mě,“ řekl Kriegel v srpnu 1968 v Moskvě a pokračoval. „Nebyl jsem připuštěn k jednání, neznám jeho průběh, ale vyžaduje se můj podpis. Já nepodepíšu a doporučuji vám udělat totéž.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Peřina 30.8.2018 21:46

Vážít si pana Kriegla,

nebo nevážit?Jak to opravdu s tou jeho politickou angažovaností v 50 letech a pak v roce 68 vlastně bylo?Můj děda mně říkal,a nikdy jsem neměl o jeho pravdomluvnosti pochyby,že byl pro vraždu Gen.Heliodora Píky,že neprotestoval proti vraždě M.Horákové a nikdy se nezastal těch lidí,které STB s bolševiky zavírali do UD.Rok 68 a jeho záporný postoj k podpisu a vynikající lékařské umění byli jedinou světlou kapitolou bolševického parazita.Kvůli Krieglovi,Smrkovskému,Jičinském a dalším bolševikům můj děda(3 roky v Gulgu a 76 měsíců v UD) a já jsme Chartu nemohli podepsat.Tím podpisem bychom jejich bolševické zločiny rehabilitovali.Tak jak je to pak s tím vážením a úctou k takovým lidem?

O. Veverka 31.8.2018 3:51

Re: Vážít si pana Kriegla,

Pane Peřino, je mi líto, co stalo vašemu dědečkovi. Nemyslím si ale, že kvůli Krieglovi a dalším jste nemohli podepsat CHartu 77. Ta totiž nebyla politickou organizací nebo hnutím.

Základní prohlášení CH 77 podepisoval každý sám za sebe a vyjadřoval tím pouze souhlas s myšlenkami v něm obsaženými. Takže si neumím představit, jak byste svým podpisem rehabilitovali bolševické zločiny. Ovšem, chápu vaši nechuť k tomu, být s těmito lidmi na stejném seznamu.

Pokud se týká pana Kriegla: Kdo ve 40. a 50. letech protestoval proti proti bolševickému mučení, věznění a popravám nevinných lidí a přitom žil v Československu? Nevím o nikom, komunista, nekomunista.

Neznám do detailů život F. Kriegla, nevím, jak velkou měl zásluhu na bolševických svinstvech, anebo zda jejich páchání nařizoval. Ale pro jeho statečnost v roce 68 si ho vážím a bylo mi ctí vyjádřit mu pod dozorem StB respekt účastí na jeho pohřbu.