12.6.2024 | Svátek má Antonie


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Pravý viník „šumavského masakru"

„Šumavský masakr“ je dle ministra životního prostředí Brabce označení pro senátní změny návrhu zákona č. 114/1992., o ochraně přírody a krajiny, který právě projednává Poslanecká sněmovna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Potoček 28.2.2017 10:53

René já a Rudolf, chodíváme na golf

já si osobně mysli, že až se těm ekologům konečně povede ty převážně smrkové lesy nechat vyhubit kůrovcem a pak přijde horké a suché léto, takže uschnou i ty malé semenáčky, jelikož nebudou mít stín, tak bychom mohli elegantně přebudovat Šumavu na největší golfové hřiště na světě.

P. Rada 28.2.2017 12:16

Re: René já a Rudolf ... ?

Zřejmě jste ve své úvaze víc myslel na "golf" - jak na přírodu - natož aby jste něco doložil fakty. Nakonec podobě nevěcně to dělá autor. Dělá to dojem, že s ním "chodíte na golf".

Dluhodobé sucho je totiž v ČR podle hydroleterorologů už 20let (index SPEI) a podle klimatologů se bude nejspíše dál ještě alespon století prohllubvat. Důsledky už dnes celoplošně indikují právě třeba lesníci a netýká se jen kůrovce smrkového a jen Šumavy:

http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf

Ekologie na rozdíl od specializace lesnické či klimatologické popisuje všechny vazby organismů s prostředím. To se však začíná radikálně měnit a důsledky jsou vidět leckde jak počátek vleklé zhoubné choroby. Ekologie se tedy zabývá popisem jevů kdy těch nepříjemných i běžnému člověku hodně přibývá. Vám zřejmě ten popis situace či dokonce změny v zákonech které by měli alespon něco zmírnit... vadí podobně, jak přitroublým namyšleným vladařům pravidelně vadili poslové špatných zpráv. Nemaje argumentů ani schopností něco dělat ... jen hloupě pomlouváte. Prostě Vaše vizitka. Mrzuté je, že na takovéto nahromaděné "vizitky" egoistů kteří vnímají jen "golf" - doplácí široké okolí.

K. Potoček 28.2.2017 15:23

Re: René já a Rudolf ... ?

Já se omlouvám, golf jsem v životě nehrál, akorát se občas mylně domnívám, že jsem vtipný. Což byl i případ mého příspěvku.

Jinak já dlouhodobě pracuji v lese, takže něco maličko o něm vim.

Osobně bych začal odkacovat pruhy v těch smrkových monokulturách a vysazoval tam pestřejší skladbu dřevin, takže buk, dub, jedle, borovice. Smrk by se z náletů uchytil sám. Cca po deseti letech bych tam poslal maníka s pilou, aby tomu dal fazónu. A po dalších deseti bych ho tam nahnal ještě jednou. A pak bych to nechal (když tam halt chcete mít tu divočinu) bezzásahově, ať si to poradí. Měl bych tam pestré porosty s více dřevinami, které jsou odolnější jak proti větrným kalamitám, tak i proti těm cizopasným potvůrkám, co nám po těch lesích lítaj.

Ale nechat velké smrkové plochy sežrat kůrovcem a pak se radovat nad tím, že nám pod těmi mrtvými skelety raší malé semenáčky, z pochopitelných důvodů též převážně smrkové, mi fakt nepřijde jako dobrý nápad.

Netvrdím, že mám patent na rozum, možná se v něčem pletu, ale já mám les rád a když koukám, co tam s tou Šumavou prováděj, tak se mi to prostě nelíbí.

P. Rada 28.2.2017 17:49

Re: René já a Rudolf ... ?

To jak jste to nyní napsal už je k věcné diskusi. Zkusím ve zkratce popsat oč asi jde.

Ohledně té Š. a sporu NEKÁCENÍ /BEZZÁSAHOVOSTI jde přitom zejména o způsob přístupu k lesu v těch nejvyšších partiích (prvé zony) s pravidelně tenkou půdní vrstvou a proto už tak vysokým stresováním porostu od kyselé depozice. Ta od let 80-tých totiž doposud poklesla jen 4x a oxidy dusíku dokonce dál rostou.

Pokud se takováto např polomen postižená lokalita ve vrcholové partii odtěží, odveze... - třeba jako údajná prevence proti kůrovcové kalamitě - pak s dřevní hmotou zmizí i tlející a zásadotvorně působící hmota plná minerálů...Plošná těžba navíc odstraní i stromy geneticky odolnější. Následkem toho bude místo prakticky dvojnásob zatížené okyselením kde už se sotva co s dřevin uchytí.

Navíc na takovýchto holinách kde se předtím obtížně držela i klimaxová smrčina bude vlivem větrné a vodní eroze dál snížen půdní profil. Nezastíněná plocha je také vystavena větším výkyvům teplot a to vše způsobí i přes event výsadbu až trvalé odlesnění oblasti. Nově vzniklá holina v takto exponovaných místech má pak i tendenci se dál po navození erozních podmínek rozrůstat. S těchto důvodů je s hlediska vývoje porostu obvykle lepší ve vrcholových partiích ani proti kůrovci těžbou nezasahovat. Všechny vrcholové potoky Š. jsou totiž pro překyselení půdy už od 80-tých let dodnes MRTVÉ! Porosty v této oblasti pak pravidelně extrémě stresované. Je to znát např. na defoliaci.

Docela jiná situace platí v podstatně nižších polohách, na hlubší půdní vrstvě. Jdeli o hospodářský les pak tam je vhodné postupovat zhruba tak jak o tom píšete. Navíc NP je oblast kde je chráněno vše živé - nejen stromy - kdežto v hospodářském lese je ochrana mnohdy zaměřena především na výši výnosu dřevní hmoty.

J. Ráž 28.2.2017 18:43

Re: René já a Rudolf ... ?

Vy snad neumíte číst a když umíte, tak nerozumíte textu. Z textu p. Potočka si vyberete vždy jen to, co můžete napadnout. Děláte chytrého a zatím dokazujete jen, že jste demagog, jehož příspěvky pletou všechno páté přes deváté, hlavně když nesouhlasí s ničím, co napsal někdo jiný.

Mimochodem ta nejapná reakce na sarkastickou poznámka o golfu v příspěvku p. Potočka, to dokazuje!

Howgh!