13.6.2024 | Svátek má Antonín


Diskuse k článku

DOBA: Indoktrinace postupuje

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Král 24.4.2024 8:34

To je přesně ten problém, když lidi nenabádají k toleranci k jiným názorům politici a vláda a naopak sami kreslí tlustou čáru oddělující ty dobré a špatné názory, nemá to řešení.

Blbé je, že stádo hlupáků vycítilo příležitost být zase důležití..

R. Langer 24.4.2024 7:14

R^ [>-]

Nechcete kandidovat na prezidentku?

F. De Winter 24.4.2024 9:37

R^ [>-]

D. Stirsky 24.4.2024 6:09

Řekl bych, že velkou vinu mají média a jejich honba za “to se mi líbí.” Občas napíšu článek na Seznam Média a dostanu za měsíc pár korun. Kvůli tomu to nedělám, ale opravdu drobná, symbolická odměna není počítána dle kvality článku, ale podle toho, kolik lidí na něj klikne. Čili: SVĚT NENÍ TAKOVÝ, JAKÝ SE ZDÁ BÝT PODLE MÉDIÍ. Ta se štvou za senzacemi, kuriozitami, katastrofami, které pak vydávají za běžnou normu. Druhý problém je digitalizace všeho a bez rozmyslu. Už několikrát mně byl smazán příspěvek, který byl zcela nezávadný. Jen proto, že v něm byl výraz pro konkrétní text velmi příhodný, ale AI jej vyhodnotila jako zakázaný a ještě jsem dostal vygenerovaný e-mail s vysvětlením a pohrůžkou. Kamarád sepsal článek PROTI černému rasismu a text byl smazán, neboť v něm použil výraz NE.. A hned dostal e-mail s poučením.

V. Mokrý 24.4.2024 7:01

R^

J. Krásenský 24.4.2024 4:08

Děkuji, vřele souhlasím.

Jen dvě poznámky. Neargumentujte středověkem, je to horší než Reductio ad Hitlerum. Indoktrinace o "temném středověku" trvá už od osvícenství. A osvícenci nebyly k středověku nijak objektivní a neváhali lhát. Nebyli tolerantní, Voltairuv udajný výrok, že „ Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat." je podvrh z konce 19. století. Skutečnost byla zcela opačná.

A pak, dnešní tržní prostředí není ani svobodné ani tržní. Globální ekonomika rozjela trh s chudobou ve velkém. Princip spočívá v tom, že tržně silní způsobí tržně slabým nouzi, kterou musí společnost (stát) dotovat sociálními dávkami, aby udržela sociální smír. Takže část vybraných daní přerozdělí sociálně slabým, aby se u nich ani neohřály a putovali tržně silným. Zároveň si tržně silní lobbyingem zajistí, že společnost podváže osobní iniciativu předpisy (např. hygiena, ekologie...), aby nemohli ani málem konkurovat tržně silným. Zkuste říci, že zaměstnavatel, který zřídí pracovní místo, kde si zaměstnanec za osm hodin práce v pětidenním pracovním týdnu nevydělá na svoje životní náklady a musí žádat o podporu, že takový zaměstnavatel je nemorální. Hned se na vás sesypou nejen liberálové a začnou šermovat svobodným trhem práce. Jenže svobodný trh je možný, jen když je tržní síla vyrovnaná a to není ve vztahu námezdná síla a zaměstnavatel. A v praxi je sociální podpora zaměstnanci jen skrytou dotací státu zaměstnavateli na zřízené pracovní místo. A jak řeší zaměstnavatelé nedostatek pracovních sil? Ve svobodném trhu práce by musel zatraktivnit pracovní místo, nejlépe vyšší mzdou. Dnes si však pracovní sílu doveze a na její dovoz pobere od státu dotace. Celá "migrační krize" je globálním obchodem s chudobou a je nezastavitelná, protože je pro globální firmy výhodná - snižuje mzdové náklady (https://www.respekt.cz/denni-menu/nuzky-mezi-bohatymi-a-chudymi-se-rozeviraji-cim-dal-rychleji ).

M. Kocián 24.4.2024 5:11

Mě se článek moc líbí.

Středověk se svými epidemiemi, roky neúrody a hladomorů, stoletou válkou, faktickým otrokářstvím a náboženskými schizmaty skutečně temný byl a osvícenci a jejich názory jsou záležitost až ranného novověku.

Říkat, že dovoz pracovní síly je špatný znamená tvrdit, že zbytek světa by měl zůstat chudý (i naši předkové chodili za prací třeba do Vídně) a tvrdit, že by zaměstnavatel měl automaticky zvedat mzdu znamená, že by měl zvedat ceny svých výrobků a tudíž hnát dopředu inflaci, která likviduje spořivé a nahrává lichvářům.

Všechno je to zkrátka trochu složitější.

L. Král 24.4.2024 8:44

Svět je šedý, stojíme mezi světlem a temnotou. To si nechtějí uvědomit především ti, kteří pomocí jednoduchych "pravd" chtějí zachraňovat ostatní a tento svět. Svět je příliš složitý a tak hodně lidí hledají zásadní zjednodušení, aby chápali co se děje. To nabízí aktuálně především ideologie. Navíc dávají lidem pocit, že díky myšlenkám co následují, jsou morálnější než ostatní a mohou je tak peskovat za jejich špatné a nemorální postoje. Už zase se to opakuje...

J. Krásenský 24.4.2024 9:09

Ano, to je výsledek indoktrinace, která probíhá od osvícenství přes francouzskou revolucí, Napoleona, marxizmus, ... až po dnešní demokratický liberalizmus. Středověk byl rozhodně méně temný než je novověk. Méně násilný, méně vražedný, méně totalitní.

R. Konečný 24.4.2024 9:13

Předpokládám, že tak o středověku soudíte na základě své vlastní zkušenosti ;-D

P. Diviš 24.4.2024 12:01

Vypadá to spíš na nějaké pohádky.

R. Langer 24.4.2024 10:54

No, já vidím, že s Green Dealem směřujeme právě do toho středověku, ale že by byl méně temný než novověk se mi opravdu nezdá. :-P

M. Kocián 24.4.2024 13:36

Jedině pokud to srovnáte s civilizacemi, které ještě ze středověku nevyšly. Ale i tak by to nebyla ani plichta.

J. Jurax 24.4.2024 23:54

Myslíte? Nevypadá to ...

R. Langer 24.4.2024 7:21

Ten Voltairuv výrok není podvrh, ale charakteristika jeho obecného přístupu ke svobodě názorů. Žádná lež.

Já zase tvrdím, že se nám rozmáhají lži o tom, jak byla křesťanská církev ve středověku nositelkou míru, pokroku, vzdělání a názorové tolerance. ;-D

P. Diviš 24.4.2024 12:00

"Dnešní tržní prostředí není ani svobodné ani tržní."

S tím lze souhlasit, ovšem z přesně opačných důvodů, než uvádíte. Těch "ochran slabších" je tolik, že ve skutečnosti nemá svobodu nikdo, dokonce ani ti úředníci a politici, kteří tu svobodu omezují. Dtto trh, je tolik svázán soukromými zájmy, kamuflovanými dobrými úmysly a ochranou "slabších", že už nedělá to, co by měl, určovat ceny a kdo (ekonomicky) přežije.

A liberálové se na vás těžko sesypou, když skoro žádní nejsou.

P. Princ 24.4.2024 12:04

Ať už tomu říkáme nebo neříkáme osvícenství, přibližně ve druhé polovině 18. století leží začátek konce náboženské totality v Evropě, a to především v zemích, které nedisponovaly náboženskou policií. Zároveň je to začátek konce kastovního systému, determinismu, fatalismu a podobných zrůdností, udržovaných po jedno a půl tisíciletí opresivním aparátem náboženské totality.

T. Hamet 24.4.2024 3:25

Velmi dobře. Z ekonomky filosofkou a nikde to nedrhne.

V. Mokrý 24.4.2024 5:56

:-)