17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

KULTURA: Vánoční rituály a jejich proměny

Vánoce jsou jen jednou z podob oslav zimního slunovratu. Ten připadá většinou na 21. prosince a je vítacím ceremoniálem příchodu prodlužujících se dní, které signalizují blížící se jaro. Oslavy kolem tohoto data byly od nepaměti spojeny s rituály.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 26.12.2018 7:33

pan Hvížd'ala se dal na pití alkoholu nebo fetuje ?

" Vánoce jsou jen jednou z podob oslav zimního slunovratu " - pan Hvížd'ala se dal na pití alkoholu nebo fetuje ? On neví, nebo mu zapomněli říci, že Vánoce jsou křest'anské svátky, kdy stamiliony lidí na celé naší planetě slaví narození-příchod Ježíše Krista na náš svět ? At' už tomu kdo věří, nebo nevěří - třeba i pan Hvížd'ala, tak tak to prostě je..

V. Kotas 26.12.2018 9:27

Re: pan Hvížd'ala se dal na pití alkoholu nebo fetuje ?

Třeba má malý důchod, nemá na složenky. Tak každý řádek nejen zde, je pro něho dobrý.

J. Sova 26.12.2018 9:27

Re: pan Hvížd'ala se dal na pití alkoholu nebo fetuje ?

Odkud víte, že to tak je?

"Datum Ježíšova narození. Nahlédneme-li do evangelií, konkrétní odpověď na naši otázku nenajdeme. Událost narození, jak ji najdeme u Lukáše, a fakt, že se v ní zmiňují pastýři na pastvině, nás může vést k úsudku, do kterého období bylo situováno toto vyprávění o Ježíšově narození. V Palestině zůstávají pastýři na pastvinách od března/dubna až do listopadu: v úvahu by tedy přicházelo jaro, léto nebo podzim. Víc se o datu narození z evangelijního vyprávění nedovíme."

http://www.katolik.cz/vanoce/van01.asp

J. Fridrich 26.12.2018 9:41

Re: pan Hvížd'ala se dal na pití alkoholu nebo fetuje ?

Oddělit podstatné od nepodstatného jste se při studiích, ale i v životě nenaučil, pane Sova ?

R. Langer 26.12.2018 10:10

Re: pan Hvížd'ala se dal na pití alkoholu nebo fetuje ?

Ano, pokud oslavy narození označíme za podstatné, ale datum nikoliv, tak rozhodně. Přitom nám ta oslava čirou náhodou vychází na zimní slunovrat. Ano, je dobré vědět, co je podstatné a co ne, máte pravdu. Pro křesťany rozhodně. ;-)

J. Sova 26.12.2018 10:25

Re: pan Hvížd'ala se dal na pití alkoholu nebo fetuje ?

Komunisti taky říkali, že 28. října se slaví Den znárodnění. Stejná mentalita.

J. Jurax 26.12.2018 20:03

Ano.

A co je v tomto případě podle Vás podstatné?

J. Jurax 26.12.2018 20:02

Nicméně Vánoce jsou opravdu jen jednou z podob oslav zimního slunovratu, dnes arciť v naší civilizaci díky tisícileté christianizaci již jedinou užívanou. Nakonec posvěcení předkřesťanské, potažmo pohanské zvyklosti vhodnou zvyklostí křesťanskou bylo činem navýsost praktickým a užívaným.

Ostatně kdy se Žid Jozua, Ježíš, později zvaný Christos neboli pomazaný, skutečně narodil se dodnes pořádně neví a patrně nerozporně nikdy vědět nebude; historici i teologové vytvořili dost fundovaných teorií, z nichž ale žádná není obecně přijata, natož dokázána.