27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

KNIHA: Atlasova vzpoura

Zkusme si vzpomenout na jeden slavný román, který popisuje extrémní kolektivistický stát, jeho vliv na důstojnost i blahobyt člověka a klade si otázku, jak takový státní systém vůbec může vzniknout fungovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bures 14.11.2014 19:51

Re: Četl jsem tento román už dávno ve slovenštině

Jistě, ale právě proto vyzdvihuje ideu malého státu, kdy vlastně nemá smysl politiku ovládnout a zavést diktát není možné. Morální zákony rozhodně zmiňuje a vidí je možná až příliš černobíle, ale jako návod je to rozhodně použitelné.

V. Vaclavik 14.11.2014 16:25

Kam se lide budou radit?

Ohledne dopadu jsem skepticky. Ti, kteri by si z praci AR potencialne mohli neco vzit, si to mohli vzit jiz davno, behem uplynuleho ctvrt stoleti, protoze takovi zpravidla vladnou jazykem originalu, popripade znaji jine jazyky, jako Nemcinu a dalsi, jako treba zde zminene Slovenstiny. 

V prijeti praci AR nebudeme lepsi,  nez jinde ve svete, ale spis horsi.

Je jeste treti skupina ctenaru, jejichz mysl je tak rozhrkana, ze nic nepochopi, a takovych bude nejvice. Jeden takovy se jiz objevil zde v diskuzi.

Š. Šafránek 14.11.2014 13:54

Atlasova?

Nechci být hnidopich, ale čtení řeckých bájí ve mě navodilo dojem, že pokud je někdo, kdo se jmenuje Atlas vzpurný, je to vzpoura Atlantova, nikoli Atlasova. Doufám, že se nedočkáme pokračování knihy s názvem Zeusova pomsta.

V. Podracký 14.11.2014 13:51

Četl jsem tento román už dávno ve slovenštině

Názory paní Ayn Randové byly aktuální v době prosazování neoliberalismu u nás nejspíše v devadesátých letech. Myslím si, na základě současných zkušeností, že pro dnešek už pravdu nemá. Liberalismus zničil sám sebe globalizací. Na co zapomněla paní Randová a co se snažil Klaus později napravit je absence morálních zákonů nadřízených trhu. Liberalismus má schopnost zničit každou společnost, protože vítězi hospodářské soutěže ovládnou politiku velkými penězi a zavedou svůj diktát. To se právě děje. Podařilo se to proto, že velké zisky nezdaněné utíkaly ze státu do daňových rájů a jiných lokalit a navýšily se tak, že ohrožují svobodu paní Randové. Pro tento svět už neexistují jednoduché návody. Je zapotřebí doktríny jiné.

R. Gramblička 14.11.2014 6:32

To ale trvalo

čekat na tak stěžejní dílo čtvrt století, zatímco se překládají kvanta krávovin

I. Teren 14.11.2014 4:19

Lesk a bieda zap. civilizacie (Kakdashiova p_ del)

http://www.youtube.com/watch?v=BPA5DVOG6Cg#t=37

J. Dlouhy 14.11.2014 2:22

Re: Vida vida

V cestine uz vysla kniha o filosofii Ayn Randove od Leonarda Peikoffa v roce 2001 (Objektivismus: filosofie Ayn Randove). Mozno objednat na http://www.AynRand.cz

P. Bures 14.11.2014 0:12

Vida vida

Velmi potřebná kniha. Sice dlouhá, ale v originále velmi čtivá. Nezbývá než doufat, že vyjdou i ostatní její knihy - rád si je přečtu i v češtině.