13.4.2024 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

FILMY: Rekviem za uložto.cz

Uložto.cz vypadá jako internetová adresa a však to taky je internetová adresa. Rekviem, v přeneseném slova smyslu, je bědování nad něčím, co už není.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zeman 6.12.2023 8:19

Ulozto byl zřejmě jediný tak koncentrovaný zdroj nepřeberného množství jinde nesehnatelných souborů. Dokumenty, které nikdo nemá důvod někde vystavovat. Třeba scan učebnic z 18. století seženu kde? I kdybych platil cokoli, tak nikde. Velmi staré filmy a další. Aktuální filmy a literatura se bude dál povalovat na spoustě jiných serverů. O to zřejmě autorům zákona šlo. Jenže jako obvykle vylili s vaničkou i dítě. Když bude takový obsah někde za peníze, rád zaplatím. Jenže není nebo tak roztříštěný, že skoro nejde najít.

M. Kocián 6.12.2023 13:54

Skeny hodně starých věcí najdete na digitalniknihovna.cz Je tam toho tolik, na kolik stačily peníze, kterých je dnes bohužel pomálu všude.

J. Zeman 6.12.2023 23:10

Díky za tip. Vypadá to na spoustu zajímavého čtiva.

L. Hančar 6.12.2023 8:09

Jsem aktivní amatérský bubeník a z duše nenávidím OSU a Jandu osiče kosiče. I hudebníci by se měli živit prací, jak tomu bylo před epidemií autorských práv, DPH, spotřebních a solárních daní a podobných výmyslů na vytažení peněz z kapsy posledního bezdomovce. Prasátka se pak válejí v žitě ( naposledy jsem zaregistroval 2 tlustá prasátka Ondráčka a Davida) a posílají dráby na neposlušné. Takže koncertujte, promítejte v kinech, prodávejte v knihkupectví a pak šlus! Už žádné tantiémy a výpalné. Jinak: vypnutí Uložto jsem nevěřil až do utevření stránky v prosinci: NIC! Jak některé servery za fašistického kovidu. Vymalováno, zrušeno, spáleno. Trvalo jen 10 minut, než jsem vybral server s podobnou grafikou: Fastshare. Mají toho tam mnohem víc, třeba všechny díly písařů a to v dobré kvalitě. Sovák ani Horníček snad už žádné milodary nepotřebují. Ti se radují z mého smíchu!

L. Novák 6.12.2023 8:39

Fastshare toho moc nemá, na rozdíl od archivu Ulož.to. FS byl zaměřen spíš na velké datové objemy v placeném režimu za rozumné ceny. Takový archiv specialit a kuriozit jako měl Ulož.to, už v Česku není.

P. Dvořák 6.12.2023 8:54

Poslední věta přesně vystihuje skutečný důvod - odstřihnout lidi od zdroje informací.

Jako odůvodnění se hodily "autorská práva".

Teď ještě hodit autorská práva na auta a už nikdy nikdo nikomu neprodá žádnou ojetinu. Kdo na to bude mít, koupí skvělou Teslu, ti méně movití Enyaq, ti ještě méně movití troje nové boty.

L. Novák 6.12.2023 9:07

Rozhodnutí ukončit možnost sdílení přišlo od Ulož to. Možná se jim to jevilo jenom jako málo lukrativní byznys... :-P Navíc očekávané problémy s Úřady.

Tak ohlásili konec a je to. ;-) [>-]

P. Dvořák 6.12.2023 9:31

Zásadní změnu fungování Disku provozovatelé zdůvodnili zavedením nového nařízení o jednotném trhu digitálních služeb a o digitálních službách – jde o tzv. Akt o digitálních službách (DSA). DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro digitální služby, které fungují jako zprostředkovatelé, tedy propojují uživatele se zbožím, službami a obsahem.

L. Žaloudek 6.12.2023 8:06

No a to si prosím ještě prosadili, že se na autorské poplatky přispívá už v ceně prázdného média. Sice nekradeš, ale mohl bys - nástroj máš!

L. Novák 6.12.2023 9:09

Vyberou na poplatcích zhruba miliardu ročně...

F. Navrátil 6.12.2023 8:04

Chodím si půjčovat knížky do městské knihovny. Zdrama. Po přečtení vrátím. Je to krádež? Stahoval jsem si filmy z Uložto.cz a po shlédnutí je vymazal.

R. Langer 6.12.2023 11:43

To je u nás pro vlastní potřebu zcela legální...

M. Kocián 6.12.2023 13:56

Z knih půjčených v knihovně se autorům poplatky platí. Z ulozto.cz nikoliv.

O. Vašíček 6.12.2023 19:12

To není chyba Uloz.to. Chyba v systému. :-)

M. Kocián 7.12.2023 7:43

Chyba ulozto.cz byla v tom, že odmítal odlišovat legální ukládání dat od vyložených zlodějin a to i v případě, že se autor ozval a žádal o nápravu.

O. Vašíček 6.12.2023 19:13

Bohužel, neexistuje filmotéková a audiotéková obdoba veřejné knihovny. Opět zastaralá legislativa. :-)

P. Hatina 6.12.2023 6:22

Tedy, jak popsáno, gratuluju. To je opravdu vrchol stupidity autorského práva, aby sám autor díla si musel kopii svého díla buď zadraho kupovat a nebo porušovat zákon, když si tu kopii stáhne z internetu ;-D

M. Kocián 6.12.2023 8:04

Autor díla si obvykle dává do smlouvy, kolik exemplářů díla dostane od jeho vydavatele zadarmo. A stáhnutím vlastního díla nikdo zákon neporušuje - dokonce to dělat musí, pokud chce mít jistotu, že s jeho dílem není zacházeno protiprávně.

R. Langer 6.12.2023 12:19

Ano, ale NESMÍ HO VEŘEJNĚ PREZENTOVAT. ;-D

M. Kocián 6.12.2023 14:01

Pokud narážíte na činnost OSA, tak s vámi souhlasím, to je skutečně zhovadilost.

J. Franke 6.12.2023 5:55

Dobré ráno ze zmrzlé Svobodné Republiky Králický Sněžník

Pořád existuje možnost stahování prostřednictvím torrentů. Našel jsem tu několik pokladů v oblasti v tv opomíjených filmových grotesek, ale i jazzu. Pro milovníky her, je tu též dostatek prostoru a dokonce nejnovější software z různých oblastí. S češtinou ovšem spíš nepočítat.

M. Mařák 6.12.2023 6:31

Ano, lidská vynalézavost je zatím pořád o krok kupředu před represí a torrenty neustále fungují, stejně jako možnost stahovat si je relativně anonymně (seedbox, VPN).

L. Novák 6.12.2023 6:35

To je právě ono, že na serverech jako Ulož.to se dal sehnat český dabing, příp. i slovenský, pokud byl pořízen, v přijatelné kvalitě, a přidat si jej k filmům vydaným v zahraničí bez českých titulků a dabingu. Zdaleka ne všechny filmy ze zahraničí se dočkají v ČR vydání jako BluRay disk s vysokým rozlišením, ale na DVD třeba v minulosti vyšly a zvuk lze po korekci časování použít... Nebo české titulky aktivisticky překládané z původního jazyka, které se dají stáhnout (nejenom) ze serveru titulky.com. Často v perfektní kvalitě překladu. Pamatuju si třeba, jak jsme z ruských titulků na upirátěné kopii Harryho Pottera podle horních patek azbuky, z níž většina byla v kamerové kopii odříznuta, luštili, co to vlastně ten had ve filmu říká... ;-D Podařilo se a překlad -> české titulky byl kompletní. ;-)

Česko má taky v tomto oboru kuriozitu - na některé zahraniční filmy existují třeba 3 různé dabingy v češtině, vytvořené z různých důvodů. Jednak mnohé dabingy pořízené ještě v analogové éře mají nízkou technickou kvalitu, a pak je to taky otázka poplatku za autorská práva, která není ochoten pořizovatel kopie platit, protože nový dabing jej vyjde levněji. Takže TV stanice si udělá vlastní dabing a má vystaráno. Paradoxem ale je, že pak je prodáván BluRay jenom s českými titulky, přestože film byl kvalitně nadabován v češtině. Příkladem může být skvělý film "Kde zpívají raci" / Where the Crawdads Sing (2022),

https://www.csfd.cz/film/1043196-kde-zpivaji-raci/

který seženete s českým dabingem jenom v pirátských kopiích... ;-D [>-]

P. Dvořák 6.12.2023 7:18

Tak snad kromě filmů s Funesem nebo obdobného žánru, kde by se titulky opravdu nedaly stíhat číst, je vždycky lepší film s titulky.

Každý člověk má svoji tvář a svůj hlas. Kdo je ortodoxním vyznavačem dabingu, může si zkusit proházet hlasy v nějakém známém filmu. Dejme tomu Vesničko má středisková. R. Hrušínského bude dabovat Čepek, Čepka Jan Hartl, Jana Hartla Miloslav Štibich, Libuši Šafránkovou Jitka Asterová atd.

A nebo všechny ve všech rolích bude dabovat Filip Švarc ;-D

I. Lyčka 6.12.2023 14:16

Raci dnes běželi na HBO2.

J. Krásenský 6.12.2023 5:05

Lze někde koupit rekonstruované filmy Jiřího Trnky "Princ Bajaja" a "Staré pověsti České"?

J. Franke 6.12.2023 6:03

Zkuste se registrovat na csfd.cz a u příslušného titulu klikněte na záložku filmotéka. Taky jsem tam pár jinde nesehnatelných kousků získal.

L. Novák 6.12.2023 6:06

Těžko. Tyhle muzeální kousky se nejspíš pro malý zájem současných mlaďochů ani nevyplatí vydávat na BluRay disku a platit za jejich využití autorská práva. možná televize... ale kdy a která, že? ;-) Koukají dnešní mladé generace vůbec ještě na televizi??

Ale třeba takový slavný americký (černobílý) film "12 rozhněvaných mužů" / 12 Angry Men (1957)

https://www.csfd.cz/film/6178-dvanact-rozhnevanych-muzu/

prošel v USA kvalitní digitální rekonstrukcí ("CRITERION EDITION") a byl vydán na BluRay disku i v ČR, takže máte možnost se podívat na Jiřího Voskovce, jak se dokázal uplatnit v azylu v USA...

Mimochodem, servery jako uloz.to mají jednu velmi významnou funkci, bez níž se držitelé autorských práv můžou jít klouzat. Totiž - dělají zcela zadarmo REKLAMU FILMŮM A HUDBĚ, bez níž se nositelé autorských práv těžko obejdou, rozhodně na její likvidaci nevydělají.

No ale čeští Piráti, kteří se jako politická partaj nejdřív profilovali na obhajobě beztrestného sdílení hudby a filmů, nám zezelenali, a jdou do zeleného dotačního byznysu s plným nasazením...

Oslava potlačování "poškozování držitelů autorských práv" nejspíš po čase skončí (jako všechny přitroublé aktivistické iniciativy EU EU/EK) konstatováním, že "jsme to mysleli dobře, ale dopadlo to jako vždy...". Tak si na to v klidu počkejme... ;-)

P. Dvořák 6.12.2023 5:02

Hollywoodské hvězdy jistě nyní pláčou dojetím a štěstím, že po zrušení zločinného spolčení Ulozto.cz jim přijdou tantiémy za filmy dvacet, třicet a více let staré, které už nikdy nikdo nikde neuvidí. Mnoho z těch filmů ve své době běželo v kinech možná i celý týden a jednou byly (nebo také nebyly) puštěny někde ve východní Evropě v televizi.

Jenže tam nebyly jenom filmy a písničky.

EU občane Žábo, jak se ti daří ve vodě, která je zase o nějakou tu desetinku teplejší?

J. Kostelanský 6.12.2023 2:20

Snad něco podobného brzy vymyslí Rusové, Číňané, Hotentóti nebo Marťané... A možná by klidně stačilo, kdyby se z uloz.to stalo ulozto.cn. :-)