21.2.2020 | Svátek má Lenka


FILM: Superhrdinové opět zasahují

4.5.2012

V akčním dobrodružství Avengers se sešli komiksoví hrdinové společnosti Marvel v podání hereckých hvězd.

Pro české diváky je samozřejmě těžké vcítit se do kůže Američanů, kteří už celé dvě generace soužijí s komiksy o superhrdinském týmu Avengers. Akční film režiséra Josse Whedona nám nicméně hollywoodizovaná distribuce předkládá jako jednu z vrcholných událostí sezony. I zábavychtivý divák neznalý kánonu, který na začátku 60. let vytvořilo nakladatelství Marvel Comics, ovšem měl šanci se zorientovat: podstatnou část týmu totiž exponovala pětice snímků, která se hrála i u nás.

Iron Man v roce 2008 přivedl na scénu filantropického bonvivána Tonyho Starka, konajícího planetární dobro v supermoderním létajícím obleku. Film měl takový úspěch, že se o dva roky později dočkal pokračování. Před čtyřmi lety vznikl i Neuvěřitelný Hulk, představující mírumilovného vědce Bruce Bannera, který se ve chvílích hněvu mění v titulního zuřivého zeleného obra. Loni se ve filmu s podivným českým názvem Captain America: První Avenger objevil šéf příštího týmu, šlechetný supervoják ze druhé světové války Steve Rogers. A v Thorovi, který byl ze všech pěti filmů nejzdařilejší, se představil polobožský hrdina ze severských mýtů. Diváci filmových marvelovek si zvykli čekat po závěrečných titulcích drobnou, ale významnou scénu, která právě skončený příběh otevírala do budoucnosti - do okamžiku, kdy se všichni superhrdinové spojí do legendárního týmu. A ten nyní nastal.

Akční dobrodružství Avengers je tak vybaveno historií, která nemá ve filmových dějinách zřejmě obdoby: jako šestý díl série nákladných, prestižních blockbusterů je výsledkem letitého plánu, který nejen svádí dohromady prakticky všechny nejdůležitější postavy předchozích snímků, ale i většinu jejich hereckých představitelů. V Avengers tak můžete vidět pohromadě Roberta Downeyho jr., Chrise Hemswortha, Samuela L. Jacksona a Stellana Skarsgarda. Bannera hraje velezajímavý Mark Ruffalo a tým nově doplňují energická agentka Romanovová čili Černá vdova (Scarlett Johanssonová) a zmužilý Clint Barton alias Hawkeye (herecky rovněž velmi schopný Jeremy Renner).

I pokud na Avengers zabloudíte jen shodou náhod a nevíte nic o Thorově kladivu či Hulkových problémech s kalhotami, nemusíte se bát, že propadnete stejnému zmatku, jaký vzbuzovala třeba filmová série o Harrym Potterovi. Scenárista a režisér Joss Whedon totiž laskavě dbá o představení postav, které se většinou také teprve navzájem poznávají. A dělá to tak zajímavě, že neznudí ani marvelovské mazáky.

Stejně jako drtivá většina jiných superhrdinů, i Avengers zachraňují Zemi před padouchy z jiného vesmíru. Hordu mimozemských potvor, která ve finále napadne Manhattan jako středobod celého pozemského světa, vede Thorův úskočný bratr Loki a ve hře je mocný energetický zdroj - kosmická kostka čili teserakt. Zajímavější než kostka sršící blesky a trikově slušně zvládnuté bojové akce, v nichž sviští vzduchem superhrdinové i automobily a mrakodrapy se velkolepě řítí k zemi, jsou však věrohodné a zajímavé vztahy mezi "neuvěřitelnými" postavami. Funkčnost týmu je tu ovšem částečně jen zbožným přáním autorů. Je těžké uvěřit hlavně tomu, že se všichni včetně dominantního anarchisty Starka poměrně rychle podrobí právě Stevu Rogersovi -postavě, jež má nejméně efektní bojovou výbavu (a její představitel Chris Evans má ze všech nejmenší herecké charisma). Rogers šéfuje zkrátka proto, že ztělesňuje starosvětské americké hodnoty.

Avengers jsou celkem chytrým příběhem o supervojácích bez zbytečných civilistů. Whedonův koncept je tak elitářský z podstaty: usilovně zachraňované lidstvo zůstává jen abstraktním pojmem. V téhle chladně kontrolované módní přehlídce superhrdinských primadon tak nakonec jediným, kdo působí přirozeně, zůstává spontánní zuřivec Hulk. Což je postava vytvořená kompletně v počítači.

Avengers (USA 2012) Režie: Joss Whedon Hrají: Robert Downey jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Scarlett Johanssonová a další Premiéra 3. 5.

LN, 3.5.2012

Další autorčiny poznámky k filmovému a politickému dění najdete na jejím blogu AlenaProkopova.blogspot.com7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.