16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

NIMBY: Ano, ale ne na mém dvorku

V poslední době se množí protesty lidí a obcí proti tomu, aby se u nich postavila nějaká veřejně potřebná a prospěšná stavba. Není to fenomén jen český a existuje mezinárodní akronym NIMBY (Not in My Backyard). Charakterizuje postoje lidí, kteří odmítají, aby byla v blízkosti jejich domova postavena nějaká obecně prospěšná nebo dokonce nezbytná stavba, která však jim osobně sníží komfort bydlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Han 31.10.2022 7:35

Vy máte Líně?

P. Hák 31.10.2022 7:33

...to nemá smysl dávat...

P. Hák 31.10.2022 7:33

Trochu off topic, ale pod úvodník to nemá s ̈mysl dáavt. V banneru vpravo: "Westinghouse postaví v Polsku jadernou elektrárnu".

Polský premiér Morawiecki se vyjádřil, že "silné polsko-americké spojenectví je garancí úspěchu společných iniciativ".

https://www.politico.eu/article/poland-picks-westinghouse-to-build-its-first-nuclear-power-plant/

J. Rybník 31.10.2022 7:27

Prima, autore, nabídněte místo Líní k devastaci svůj pozemek. Že jej nemáte? Aha, tím jste měl začít.

Z. Lapil 31.10.2022 7:26

Zisk je výsledek investice. Nemůžete po investorovi dost dobře chtít, aby něco vybudoval a nic z toho neměl.

Z. Lapil 31.10.2022 7:22

Čistě obchodne: vsadím se, že kdybych věděl, o jakém autě mluvíte, během hodiny ho mám koupené. Tak dobře, během 24 hodin, případně do pondělka do večera.

P. Hák 31.10.2022 7:13

Dokonce 28 487 - pardon.

P. Hák 31.10.2022 7:12

Jinak k 15. 5. 2022 bylo v Plzeňském kraji 10 814 nezaměstaných a 27 487 volných pracovních míst.

https://www.plzen.cz/nezamestnanost-v-plzenskem-kraji-se-snizila-na-2-6-procenta-volnych-mist-ubylo

P. Hák 31.10.2022 7:05

Tak zrovna feudalismem a dřevním kapitalismem bych moc neargumentoval - vlastníci se často chovali jako hovada, stačí se podívat na vykopávky jakéhokoli středověkého města s žumpami vedle sousedových studní.

Co se týká "ochrany žab", je třeba najít rozumný kompromis. Na jednu stranu většina z nás nechce celou zemi vyasfaltovanou a vybetonovanou a pokrytou logistickými parky, na druhé straně někde ten obchvat nebo dálnice opravdu potřeba je.

U továrny na baterie není situace tak jednoznačná, jak to "baterioví aktivisté" malují. Například argumentace zaměstanaností v zemi, kde panuje nedostatek pracovník sil, opravdu není nejpřesvědčivější. Názor, že se zabere další kus země na megafabriku, z níž zisky odtečou do zahraničí, je třeba vzít v úvahu. Zejména pokud jedete občas kolem TPCA, kde na nejkvalitnější zemědělské půdě (viděl jsem, když to stavěli) postavili kvůli zaměstanosti fabriku, kam jako pracovní síly dovážejí kdekoho odkudkoli.

R. Langer 31.10.2022 5:51

V těch neekonomických neekologických akumulátorech není žádná budoucnost, je to stejná blbost, jako když tady kdysi Philips postavil fabriku na zelené louce na klasické obrazovky, a po dvou letech to zabalil, bez placení daní a cehokoliv jiného.

Stejný podvod. :-P

J. Strakoš 31.10.2022 5:51

Samozřejmě nikdo nechce fabriku vedle svého domku, důvodem pro odmítnutí mohou být i zkušenosti s podobnými projekty u nás - doporučuji třeba https://sedmagenerace.cz/lg-philips-hranice-investice-bez-hranic/ o Philpsu v Hranicích. S velkou pompou otvíraného a prosazovaného a v tichosti rušeného.

GigaFactory je v něčem podobná - postavena na technologii, která se může ukázat jako slepá větev vývoje a bude zaměstnávat x méně kvalifikovaných lidí mnohdy z dalekého okolí a kvalifikované vyzobávat z okolních firem. Proto bych ji neviděl jen v těch nejrůžovějších barvách.

J. Lukavsky 31.10.2022 5:50

"Třikrát se žáby ochrání" vyjádřit se k zamýšlené stavbě by měli především místní. Názor občanů z druhého kouta republiky na stavbu mostu u nás, v Dolní Lhotě? No a hlavně měly by všechny námitky být podány a vyřízeny naráz, nikoli, že nejdříve se řeší střevlík, pak po 3 měsících a 10 minut před uzávěrkou přinesou žabičku, za další 3 měsíce střízlíka... typické obstrukce. U liniových staveb a pod. by měl stát automaticky vyvlastnit pozemek a zaplatit dvojnásobek ceny v místě obvyklé. No a samozřejmě, kdo prohraje soud - zaplatí náklady. J.L. end

J. Lukavsky 31.10.2022 5:44

"Ta nebude dělat baterky pro nás, ale pro Němce" prodej těch baterek do Česka bude zakázán? A co na Slovensko? Tam povolení dostanou? Ano, něco jako auta Škoda/VW, ty se vyrábí u nás, ale prodávat se smí jen v Německu. No ty zisky jistě jdou majiteli (nakonec přivezl technologii a zainvestovat stroje), nicméně platy a zdanění nám nezůstává? J.L. end

J. Novák 31.10.2022 3:33

A je tu stát pro vlastní občany nebo pro cizáky, kteří na nás chtějí prostřednictvím vlády parazitovat? Tak zvaná Gigafactory není v zásadě nic jiného, než obrovská chemička drancující životní prostředí, ve které jako v podobných fabrikách budou zase mnohdy pracovat různé nepřizpůsobivé existence ze zahraničí, jako to bývá zvykem. Zisky opět jako je zvykem opustí tuto zemi, takže místní jako vždy 'utřou'.

P. Labaj 31.10.2022 1:58

Ne "viz major" ale "vis major".

A zrovna tou fabrikou na baterky bych možná tak nadšený nebyl. Ta nebude dělat baterky pro nás, ale pro Němce. Takže v Německu skončí zisky, u nás externality. A i kdyby se ta fabrika rozjela u nás, tak na udržení našeho automobilového průmyslu to asi žádný pozitivní vliv mít nebude.