12.6.2024 | Svátek má Antonie


Diskuse k článku

KLIMA: Nejasná zpráva o konci světa

V roce 1985 se v rakouském Villachu konala schůze OSN, kde se rozhodlo o založení IPCC. Tamní badatelé v čele s Bertem Bollinem (později první šéf IPCC) tvrdili, že do 30.let 21.století se mohou hladiny CO2 zdvojnásobit a přinést oteplení o 1,5-4,5°C. Gigantické oteplení ale pořád nikde. Je to jako čekání na Godota. (viz článek "Bert Bolin: Kmotr globálního oteplování").

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 9.12.2011 18:41

Ja nevim jak kde...

,...ale tady, v Californii mame konecne po letech teplych a suchych zim zase dvakrat  za sebou  na Californii radne studene a vlhke zimy. Abych pravdu rekl, po ranu byva kole 0C a voda v bazenu uz je pod 10C, coz je studene. Ta zatracena kosa po ranu musi asi byt primym dusledkem globalniho oteplovani, ted uz se tomu ale rika, myslim, zmena pocasi.

M. Šejna 9.12.2011 12:55

Hned první věta Kremlíka je lež

Pan Kremlík začíná svůj článek slovy: "Měření globálních teplot je mlhavě nepřesné a různé grafy si protiřečí."

Tato věta není pravdivá. Globální teplota se totiž neměří, ale vypočítá na základě přesných dat z tisíců meteorologických stanic. Metoda výpočtu je u CRU, NCDC a GISS rozdílná, ale jejich grafy si navzájem vůbec neprotiřečí. Naopak, jsou si až dojemně podobné. Pan Kremlík tohle moc dobře ví, ale nikdy to veřejně nepřizná.

B. Rybák 9.12.2011 17:56

Re: Hned první věta Kremlíka je lež

Měl by jste si ujasnit základní pojmy. Ve vědě (např. fyzice, meteorologii,..) se zjišťované teploty (čehokoli) vždy (přímo nebo nepřímo) měří. Vypočítávají se ovšem různé průměry teplot. To, že v IPCC se při výpočtu teplotních průměrů používají i odhady hodnot za oblasti v nichž se teplota vůbec neměří, tedy dat nepřesných, už samo o sobě znamená, že ty průměry jsou i při dobré vůli (které je v IPCC nedostatek) nepřesné. Dalo by se to z části pochopit jako nutné zlo, protože pro seriozní výpočet globálního průměru teplot jsou potřebná data z rovnoměrně rozprostřené sítě meteorologických stanic (což není zcela proveditelné). To, že v IPCC zredukovali počet meteorologických stanic cca na čtvrtinu, a ty které ponechali jsou (u nás a patrně i jinde) na letištích (tedy poblíž sluncem rozpálených ploch) je podvod, za nějž by měly být postaveni před soud.

M. Šejna 9.12.2011 19:36

pane Rybáku

Pojmy si ujasněte Vy. Globální teplota se nikde neměří. Globální teplota je vypočítaný průměr. Vy mě něco vyvracíte a přitom píšete to samé.

IPCC žádné průměry nepočítá. IPCC totiž není instituce k tomu vybavená. Globální teploty zjišťují např. britská CRU,  americké NCDC a GISS nebo japonská JMA. IPCC tyto hodnoty včetně grafů od nich pouze přebírá a dělá z toho doporučení pro politiky (občas blbá doporučení, ale za to klimatologové nemohou)

A kdybyste nebyl trouba, tak byste věděl, že například stanice v Ruzyni stojí na travnaté ploše asi 200 metrů od nejbližší přistávací dráhy. Stojí tam od počátku měření, takže případná rozpálená plocha tam teplotu ovlivňuje od počátku měření pořád stejně. A pokud byste nebyl trouba, tak byste věděl, že klimatology zajímá trend teplot a nikoli absolutní naměřené hodnoty. Takže je uplně stejné, když se mimo rozpálené plochy oteplí z 10 na 11 stupňu, nebo na rozpálených plochách z 20 na 21 stupňů.

B. Rybák 11.12.2011 18:41

Re: pane Rybáku

Kdyby jste nebyl klimamafián, pak by jste proti skutečnosti, že že meteostanice stojí pouhých 200 m od rozpálené přistávací dráhy protestoval a tím spíš proti skutečnosti, že do klimaalarmistického zkoumání byli zahrnuty pouze takovéto stanice.

Kdyby jste nebyl hlupák, tak by jste věděl, že zjišťování trendu pomocí neseriozních měření je neomluvitelný podvod. A určitě by jste protestoval proti srovnávání těchto hodnot (vytváření trendu) s hodnotami, naměřenými před tím, než tam to letiště a zástavba byla (nezamlčoval by jste účinek "tepelných ostrovů").

V. Kremlik 9.12.2011 18:24

Re: Hned první věta Kremlíka je lež

Pane Sejna, s vyroky o lhani opatrne. Nebo dopadnete jako Mr. Metelka.   Grafy jednotlivych teamu jsou si priblizne podobne plus minus par desetin. To nepochybne. Ale nejsou stejne a odlisuji se od sebe. Podle nekterych byl rok 98 nejtejplejsi a podle nekterych ne. To je tedy rozpor. Uz to chapete?

M. Šejna 9.12.2011 19:52

opatrně, pane Kremlíku

pokud někdo nepíše pravdu, tak lže. Mohu odlišovat jen lhaní neúmyslné, kdy autor výroku nezná pravdu, a lhaní úmyslné, kdy autor pravdu zná, ale zatajuje ji. Vy jste druhý případ.

Grafy jsou si podobné plus minus pár setin a nikoli desetin. Takže opatrně pane Kremlíku. Vaše nepravdivé informace se dají snadno dokázat.

J. Václavíková 9.12.2011 20:08

Re: opatrně, pane Kremlíku

V jeho případě je to zcela jistě přání otcem myšlenky. Těžko říct, kolik je v tom úmyslu.

B. Rybák 11.12.2011 18:43

Re: opatrně, pane Kremlíku

Nějak jste přehlédl lháře v IPCC. Rovný rovného si hledá, že.

K. Janyška 9.12.2011 11:08

Pane Kremlíku, děláte velkou práci. Zasloiužíte obdiv... Dzp.

P. Rada 9.12.2011 17:13

Re: Pane Kremlíku, děláte velkou práci. Zasloiužíte obdiv... Dzp.

Jo jo. Bez Kremlíkových příspěvků by se na klimatický vývoj skoro zapomělo - tak jste to myslel - že?

V.K. se totiž před poslední volbou presidenta v duelu přenášeném  TV  chtěl vsadit,  že za desetiletí se na tento problém zapomene. A protože si s ním nikdo neplácnul, tak sám vydal modro zelenou knihu ... a i Kremlík se nezapomenutelně snaží.  :-)

B. Rybák 9.12.2011 23:40

Re: Pane Kremlíku, děláte velkou práci. Zasloiužíte obdiv... Dzp.

Dnes, po usvědčení z klimaalarmistů z podvodů a vzhledem k očividnému nedostatku současného oteplování klimaalarmisté doufají v zapomenutí.

V. Kremlik 9.12.2011 9:45

BEST

Pro uplnost: Pan Metelka misto, aby se vyjadril k hlavni tezi tohoto clanku (nepresnost modelu  a mereni), odvadel rec k vedlejsimu tematu. K BEST. A snazil se popirat, ze Muller prezentoval shlazeny graf ukonceny rokem 2006. Vice viz zde http://kremlik.blog.idnes.cz/c/235024/BEST-matl-verejnost-klimaskeptik-mel-pravdu.html ... Pokud odecteme z dat BEST posledni dva mesice, ktere jsou sporne (tady se mnozi dali nachytat - k datum BEST je nutno pristupovat opatrne), tak jiste otepleni vyjde. Ale vzhledem k mire nepresnosti mereni neni jiste, jestli to otepleni existuje. Podivne je, ze Muller vymazal z dejin rekordne teply rok 98.

M. Šejna 9.12.2011 12:46

pan Kremlík opět mlží

Pan Kremlík opět mlží.

Shlazený graf musí končit dřív, než v roce, ke kterému jsou k dispozici poslední data. To ví každý, kdo alespoň trochu ovládá statistiku. Mullerův graf na stránkách Best je shlazený klouzavých průměrem. Takže proto ta shlazená křivka končí dřív. Není v tom žádné ukrývání dat. Je zajímavé, že v diskuzi na Klimaskeptiku tohle pan Kremlík uznal, ale teď tady zas dělá, že to nechápe.

Muller vůbec nevymazal z dějin rekordně teplý rok. Muller jen vypočítal globální teploty na základě údajů z meteorologických stanic. Meteorologické stanice nikde na světě neevidovaly rok 1998 jako nejteplejší. Takže Muller neměl co vymazávat. Rekordně teplý byl rok 1998 jen podle CRU, a to na základě vypočítané hodnoty (HadCRUT3). GISS ani NOAA rok 1998 jako rekordně teplý neevidují.

B. Rybák 9.12.2011 18:21

Re: pan Kremlík opět mlží

Už to, že k důkazu (současného) oteplování byl v BEST použit pouze graf za období o délce 200 let dokazuje, že autoři chtěli vývoj v posledním období zamlžit. Statistika zná i méně dětinské způsoby "vyrovnávání" (regresní analýzu) grafů než je klouzavý průměr v němž výsledný efekt záleží na volbě "intervalu" pro "klouzání". Pokud pan Muler skutečně použil klouzavý průměr, pak se mu v jeho grafu výrazně teplý rok 1998 neobjevil, protože ho touto metodou "vygumoval".

M. Šejna 9.12.2011 20:01

Re: pan Kremlík opět mlží

pokud by rok 1998 byl opravdu tak rekordně teplý, tak se v kluzavém průměru pokles teplot v posledním desetiletí projeví. A vy to moc dobře víte, tedy pokud víte něco o statistice.

Jinak BEST neměl za úkol dokazovat, zda se v posledních letech otepluje nebo ochlazuje. Měl prověřit, zda metody CRU, NCDC a GISS jsou korektní.

V. Kremlik 9.12.2011 18:21

Re: pan Kremlík opět mlží

Pane Sejna vy ale mate fantazii. Prece da rozum, ze kdyz me zajima, jak se vyvijely teploty poslednich 10 let, nemohu to zkoumat na grafu shlazenem 10 prumerem, ktery konci nekdy pred 5 lety. To snad da rozum.... Do clanku, ktere publikoval, Muller nic podrobnejsiho ale nedal a potom medialne vyklada, co BEST rika o ne-oteplovan posledni generace...  A rekordne teply rok 98 zaznamenala CRU i oba satelitni kompozity... Videl jste vubec grafy v clanku, pod kterym tu tak hezky debatujete? Hansen otepleni po roce 98 dosahuje spekulacemi o Arktide, odkud ale nema data - to mate v clanku taky napsane... Mel byste  vzdy nejprve precist text ke kteremu diskutujete.

M. Šejna 9.12.2011 19:57

pane Kremlíku

na Vašem webu Klimaskeptik jsem Vám vysvětlil, jak lze najít oteplování (ochlazování) na shlazeném grafu. Jestli jste to nepochopil, kupte si učebnici statistiky a tam se to dočtete.

I. Schlägel 9.12.2011 8:16

Důležité je,

že má ve všem dokonalé jasno božský a nestranný Al Gore. Novodobý Mesiáš lidstva, který neváhá riskovat svůj život na vysokozdvižné plošině, aby na cinknutém oteplovacím grafu dokumentoval hrůzy, které nastanou, až nám roztaje všechen led v Himalájích a vůbec...

P. Rada 9.12.2011 11:06

Re: Důležité je,

"Důležité" na Goreovi je, že především mezi své v pohodlí žijící spoluobčany Simpsonovy - tedy právě do země která má v přepočtu prakticky nejvyšší spotřebu na hlavu jak v surovinách tak v imisích, přinesl podle místních zvyků až pod nos inforaci o tom co se event může stát a znejistil pohodlné a do té doby bezstarostné,  zdali to vše takto může jít dál a dál. Udělal to teatrálně a propagandisticky nafoukle i s věcnými chybami - ale udělal to. Jiná věc je citace jeho prací v odborné literatuře - ta je zkutečně nulová. Odborná literatura ale s konzumě založeným američanem sotva pohne. U nás ji zas ignoruje pan Kremlík, Schagel... a tak se tomu Goreovy vlastně podobají - jen plní úlohu opačnou - tedy uklidnování, že o nic nejde a sotva kdy půjde.... Mají kousek pravdy ale jen v tom, že v tak diverzifikované a umístěné krajině jako je ta naše budou dopady klimatických změn přeci jen mírnější jak jinde ve světě.

"Důležité" pak bude nakolik zavčas se to doví ti více postižení kdesi jinde. Osobně mám totiž s vychytralými migranty ty nejvarovnější zkušenosti.

R. Langer 9.12.2011 12:22

Re: Důležité je,

Kdy se má podle vás začít dít něco významného a jaká je podle vás ideální globální teplota zeměkoule, pane Rado? Po přesném zodpovězení těchto otázek už o globálním oteplování nebudu nikdy pochybovat. Slibuji.

P. Rada 9.12.2011 17:05

Re: Důležité je,

Pane Langer nepodsouvejte mi nesmyslné idealistické nazírání na svět svým dotazem na "ideální globální teplotu zeměkoule". O tomto jsem takto nikde nepsal. Jinou věcí je, že z historického hlediska vykazuje poslední interglaciál neobvykle stálé klimatické podmínky i neobvyklý vývoj koncentrace radiačně aktivních plynů. Viz třeba právě Ruddimanova kniha.

B. Rybák 9.12.2011 18:44

Re: Důležité je,

Pan All Gore znejistil zcela jiné lidi než ty o nichž mluvíte. Znejistila je skutečnost, že muž, který se málem stal americkým prezidentem je prolhaným, podvádějícím fanatickým aktivistou protioteplovacího "náboženství" (ekobyznisu). Západní civilizace si proto musí dát na "zelené" mesiáše velký pozor.

J. Strakoš 9.12.2011 6:36

Globální oteplování

Nedávno jsem zaslechl rozhovor na CR1 s nějakým klimatologem,

alarmistou. Vykládal, jak je to hrozné, že politici nechtějí tlumit CO2,

je třeba zavést více obnovitelných zdrojů apod.

A když se ho redaktor zeptal na provjevy globálního oteplování, dovolil si jej upravit, že se jedná právě o globální klimatické změny - a projevy jsou náhlé přívalové deště, záplavy apod.

Kdybychom z neplatli větrníky, fotovolataiku apod., která tady je prosazována právě kvůli snižování CO2, pak by to bylo úsměvné. Takhle je to sekta, která si nechá provoz platit od jiných.

J. Hejna 9.12.2011 9:22

Re: Globální oteplování

Jenom pořád nemohu pochopit, proč jsme skoro všichni (včetně mne) tak blbí a ten jejich provoz platíme.

Výmluvy na platné zákony mi přijdou úsměvné (spíše škleb), když je zřejmé, že jde a šlo o podvod.

J. Kunes 9.12.2011 5:40

Muller se musel zblaznit

To, co se deje kolem projektu BEST, je totakni fraska. To, ze si dva z vedoucich autoru, t.j. Muller a Curry verejne protireci jeste driv nez clanky vysly, je nevidane. To, ze Muller vydava verejna prohlaseni o vysledcich (napr. Nature a Science neco takoveho vyslovne zakazuji - kde to chceteji publikovat?), ktera nekonzultoval se svymi spoluautory a kteri je vzapeti vyvraceji, je take skandalni. Kdo nekdy publikoval vedecky clanek vi, ze je bezne (i u jakekoli prace) nechat spoluaturory odsouhlasit kazdou komunikaci s recenzenty ci editory, natoz pak se verejnymi sdelovacimi prostredky.

P. Rada 9.12.2011 2:12

Nabídka

Pan kremlík dává rady co si pamatovat..... fajn - dík. Také bych mu jednu radu na oplátku dal. Vyšla právě kniha http://cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=202670 a tomu kdo se o vývoj klimatu (nikoli o drby, znevažování....) zajímá, by mohla její četba napovědět třeba o tom jak rychle reaguje zemský klimatický systém na změnu koncentrace skleníkových plynů a co všechno je ve hře...

I. Schlägel 9.12.2011 8:18

Re: Nabídka

Ve hře je Vaše zanícení pro spravedlivou věc. To bude náraz, až Vám docvakne, že jste byl obelhán, česky přečůrán. Ale ještě to potrvá, viďte?.

P. Rada 9.12.2011 10:42

Re: Nabídka

Pane I.S. Jestli opravdu víte co je ve hře v mém případě - pak se klaním. V opačném případě  spíš kalíte vodu podobně jak pan Kremlík. Máte ale pravdu v tom, že se mi na světě líbí a tak bych rád aby ledacos ještě dlouho přetrvalo - tím nemyslím ignoraci k práci klimatologů mezi které Ruddumen nepochybně patří. V jeho knize ale nenajdete žádné laciné návody k tomu co a jak dělat, co a jak bude... ale spověd jak on sám dlouho na na problému vývoje pracoval. Je to člověk který jen ve své vlastní režii předkládá ověřitelné argumenta a snahu někoho "přčůrávat, obelhávat.." a ještě tak aby to někomu "docvaklo" co nejpozději v té knížce nepresentuje.

Vás ale fakta, souvislosti... asi také nezajímají nebot k závěrům pana Kremlíka zdravě skeptický nejste ani trochu a naopak mé zanícení pro dobrou věc ve smyslu  připomenout dostupný zdroj vědění ignorujete. Třeba jen ale nerad čtete - tak Vám umožním alespon poslechnout si k anglickému vydání té knížky recenzi Václava Cílka:

Vstupte - O změnách klimatu (14. 12. 2007, ČRo Leonardo)

P. Joch 9.12.2011 10:32

Re: Nabídka

Než utratíte více než tři stovky, doporučuju si na wikipedii přečíst o čem ta kniha je:

http://en.wikipedia.org/wiki/Plows,_Plagues_and_Petroleum

Už to, že vyšla před šesti lety, v době kdy vrcholila popularita klima-alarmistů, o něčem napovídá. To, že pouhé miliony Homo-Sapiens před několika tisíci let měnili klima podobným způsobem, jako miliardy dnes, je opravdu zajímavá teorie.