21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

KLIMA: Geologové jsou k alarmismu skeptičtí

28.října 2011 obdržel od presidenta republiky "Medaili za zásluhy" geolog Jiří Kukla. Proč je právě mezi geology tolik klimaskeptiků jako Kukla? Je to náhoda nebo je to tím, že vědí něco, co klimatologové neznají?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 17.1.2012 14:43

Velmi zajímavý článek

Mezi "klimaskeptiky" patří většina vědců u pro něž je (paleo) klimatologie vedlejším oborem a nejsou proto finančně ani profesně závislí programech IPCC. Z obdobných důvodů je vysoký výskyt klimaskeptiků i u klimatologů, kteří jsou již v důchodu.

Pan V. Cílek byl pokud vím zpočátku "klimaskeptik". V úsilí udržet si pozici "miláčka médií" v široké oblasti znalce mnoha věd (geologie, archeologie, krajinné ekologie, klimatologie, ekologické architektury, historie, starého zákona,..) velmi lavíruje v prostoru vymezeném držením ceny od V. Havla a obavou z agresivity ekologistů, postojem svých kolegů geologů a nutností sdělit svým posluchačům něco "neotřelého" a nikoho vlivného moc nenaštvat. A tak jsem od něj např. (jen jednou) slyšel, že skleníkový efekt by mohl přispět ke stabilizaci klimatu (ukončení cyklu dob ledových). K možnému chladivému efektu nynější fáze oceánského cyklu hned dodává, že o to rychlejší globální oteplování nás čeká za cca 30 let v jeho teplé fázi (místo aby z toho usoudil, že prognózy vývoje klimatu, které byly učiněny v jeho předchozí teplé fázi, oteplování klimatu silně nadsazují). A tak bych s jeho zařazením mezi klimarealisty raději nespěchal.