Sobota 1. 6. 2024Laura polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 63
  • Poslední: 16.1. 2014 23:03
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
B. Rybák 14.12.2013 16:27

Buďme důslední!

Protože jsme se ještě před cca 30 let velmi dobře obešli bez ekologistů, musíme je s ohledem na princip předběžné opatrnosti co nejrychleji poslat do blázinců!

K. Nytra 12.12.2013 22:14

statistika

Když vezmeme v úvahu statistiku teplot za posledních 500 miliónů let tak zjistíme že bylo na zemi v různých místech teplo nebo zima, ovšem v průměru bylo celkem přijatelně, někdy voda stoupla někdy klesla, někdy zamrzla, přitom po lidech tu nebyla ani stopa, tak kdo to dělal? Když vybuchla jediná sopka(například v  moderní době Krakatoa),  tak se změnilo klima na celé zemi skokově víc jak za celou dobu technické civilizace. Má smysl  se zabývat vlivem lidské činnosti na klima?

P. Rada 12.12.2013 23:33

Re: statistika

Tady je možná ta statistika o které mluvíte - nebo máte na mysli nějakou jinou?:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Za tuto dobu se na této planetě vznikl a vystřídal prakticky veškerý život, změnily se polohy i výšky kontinentů k nepoznání atd. Několikrát došlo dokonce k náhlému masivnímu vymírání, několikrát k prakticky úplnému zalednění planety či naopak k dlouhé mu období  bez polárních špiček... Snad Vám není proto lhostejno jak masivní dopady mohou přijít nyní. Nabízí se totiž návrat k době před cca 3 miliony let během století.  Jen podotýkám, že změna teploty o jeden stupen např u nás v ČR představuje změnu klimatu asi tak jako mezi Libercem a Prahou a to ještě nemusí být to podstatné - jede totiž nejen o teploty ale vzláště v případě Evropy o směry větrů, chod srážek, a další. V případě, že Vám jde o zachování co možná optimálního nasycení lidstva, pak je nezbytné zachovat celoplanetární klima v tolerani sotva pár stupnů. S důvodů nedostatku vláhy totiž už dnes celé miliardy žijí v podvýživě.

V době ledové zde přitom byla prakticky pustina a to průměrná teplota klesla jen o cca 5C a jen v období klimatického optima člověk na této planetě začal prosperovat a celou ji osídlil. Při změně jen teploty o stupínek a při optimistickém zachování všech ostatních parametrů to pro polohy v ČR dnes znamená deficit vláhy v nejúrodnějších polohách zhruba ČTVRTINU! Dva stupně už by přinesli např na jižní moravě hlubokou neúrodu. Lidská činnost právě na takto velké výkyvy klimatu postačuje protože uvolnuje imise víc jak 100x vyšší než průměrná celosvětová sopečná činnost tím, že zhruba milionkrát rychleji než vznikaly konzumuje fosily a další.

asi tak.

B. Rybák 14.12.2013 16:39

Re: statistika

Vzhledem k tomu, že Praha je jedním z velmi mnoha "tepelných ostrovů" (ploch se sníženým albedem - města, silnice, dálnice, letiště, zaprášené sněhové plochy...) stačí když popojedete jen o cca 5 km a je o 2 stupně chladněji.

Zkuste si něco přečíst např. o homeostatickém působení života na Zemi a místo falešným prorokům se věnujte starým bájím (jsou pravdivější!).

J. Šejnoha 16.1.2014 23:03

Re: statistika

A proč si myslíte, že uřídíme  klima  řízenou produkcí CO2 ?.

Protože  to odhlasovala parta uplacených "vědců" ?

Proti nepatrným změnám sluneční aktvity vůbec nic nezmůžeme !

K. Nytra 12.12.2013 21:55

není jak bojovat

50 let se bojovalo za mír, 30 let za oteplování, teď se bude bojovat proti ochlazování, není nad boj. Bojovat proti přírodě je to však celkem zbytečné....

V. Kremlik 12.12.2013 19:25

Omyl

Jakl: "Takže zotavení vrstvy bylo způsobeno oteplením v letech 1975 – 1998".

Kremlík: Jinak. Zotavení ozonové vrstvy bylo způsobeno tím, že oteplování cca 1998 skončilo. Pokud by se povrch Země začal ochlazovat, stratosféra by se zřejmě ohřívala a ozónu by přibylo.

P. Rada 12.12.2013 13:01

Jaklova pravda ....

... je v tom, že se stratosféra ochlazuje. On totiž možná jen přesněji neuvedl proti čemu a kde máme bojovat a čtenářská obec se chytla zavedeného tématu GW které se týká naší přízemnosti...

Stratosféra se ale opravdu ochlazuje a to v důsledku úbytku ozonu který ale neodbourávají jen komplikovaně freony ale i oxidy dusíku co jich naopak přibývá a to je důsledek našich moderních spalovacích postupů při vysokých teplotách a tlacích u nás v "přízemí".

Tak jsem jen zvědav jak si ten boj s freony a  dalším co neopatrně pouštíme "do pater"  předběžně opatrně ultraliberál pan Jakl představuje?

V. Kremlik 12.12.2013 13:15

Re: Jaklova pravda ....

Oprava. Pane Rado, stratosféra se ochlazovala. Ale uz se neochlazuje. O to tu jde. Proto ozonová vrstva uz neslabne.

P. Rada 12.12.2013 23:42

Re: Jaklova pravda ....

Pane Kremlíku dost si účelově zjednodušujete příčinné vazby na takové které Vám vyhovují a jiné.... Nikdy nestačí k odůvodnění vazeb samotné pozorování korelace jevů - vždy je navíc nutné je umět vysvětlit a to tak, že je lze i predikovat. Jinak nejde o vědění ale o blamování se ve kterém jste opravdu mistr. To by mi samo o sobě ale tolik nevadilo. Vadí až to, že sebevědomě takto ohlupujete okolí.

B. Rybák 14.12.2013 16:48

Re: Jaklova pravda ....

Ano. Čím více jsou fakta v rozporu s ekoalarmismem, tím hůře pro ně (udělá se z nich nějaká "hokejka" a může se hrát, tedy i "vysvětlovat" dál).

V. Kremlik 12.12.2013 12:35

Pozor

Neposouvejme prosim do meho clanku na Osel.cz neco, co tam neni. Nikdo nepopira, ze v stratosfere je chlor a ze k jeho zdrojum patri lidska cinnost a ze ozon a chlor mohou reagovat. Otazka zni, zda toto je ta hlavni pricina ubytku ozonu. A dale: ze zesilil sklenikovy efekt a mene tepla odchazi ze Zeme a to muze byt duvod ochlazeni stratosfery, to ano. Ale sklenikovy efekt nemusel zesilit hlavne kvuli CO2. Nejsilnejsi sklenikovy plyn neni CO2.

J. Václavíková 12.12.2013 12:38

Re: Pozor

A který to je? A jak se změnila jeho koncentrace?

M. Dvořák 12.12.2013 13:00

Re: Pozor

vodní pára

M. Šejna 12.12.2013 15:48

pane Dvořáku

vodní pára je opravdu hodně silný skleníkový plyn. Ovšem její průměrný objem v atmosféře je už stovky let konstantní narozdíl od CO2. Takže oteplování opravdu není zaviněno vodní párou.

J. Kadeřábek 12.12.2013 13:08

Re: Pozor

Vodní pára a také metan. Ten co se nekontrolovatelně uvolńuje do ovzduší např. v Sargasovém moři nebo na Sibiři. Je 20 x účinější než CO2.

M. Šejna 12.12.2013 15:53

Re: Pozor

Metan je sice 20x silnější než CO2, ale jeho množství je pouhých 1,8 ppm, zatímco CO2 je v atmosfeře 400 ppm.

Je ale pravda, že metanu v atmosfeře příbývá, což ale neplatí u vodní páry, které je v atmosfeře v průměru pořád stejné množství.

J. Václavíková 12.12.2013 21:00

Re: Pozor

Má otázka cílila spíš na pana Kremlíka, který poněkud demagogicky řekl A, ale nepřidal B. To by totiž musel dodat, že účinek páry je za neměnné teploty stálý a CH4 nám hrozí hlavně tehdy, pokud oteplení uvolní permafrost, popř. Rusové nezvládnou těžbu v oceánu.

M. Dvořák 13.12.2013 8:36

PFTBA

Pozor vážení alarmisté!!! Máte do ruky nový klacek. Tentokrát budete trestat elektrikáře. A pozor ať si na něm nevylámete jazýčky... Per-fluor-tri-butyl-amin. Jo to je balada. Zase něco novýho :))) http://www.akademon.cz/clanekDetail.asp?name=Nejucinnejsi%20sklenikovy%20plyn&source=1213

M. Dvořák 12.12.2013 12:31

Máte pravdu pane Jakl,

ale dokud klimatologové budou trvat na svém 30letém klouzavém průměru,

tak má normální člověk smůlu... Kam se hrabou satelity, důležitější je

3000 "zprůměrovaných" teploměrů u letišť, vývodů klimatizací a na barácích...

A až jim bude na nic ten třicetiletý tak sáhnou po 50letém....Pak už jim bude stačit nějaký ten rok, který bude teplejší a zbytek zahrnou do zprůměrované statistiky a zase tady máme další oteplování...

Sou to prostě větrné mlýny. Pro mě jako pro geologa platí jedno. Za poslední 2,8 milionu let se pravidelně střídá doba ledová s dobou meziledovou. Prakticky vždy doba meziledová trvala 10000 let a my už dva tisíce let přesluhujeme. Naše doba meziledová trvá už 12000... Navíc když se k tomu přidají takoví blázni a zpátečníci jako je pan Rada. Člověk očekávající za každým rohem ďábla a katastrofu. On a jemu podobní jsou sektou současnosti. Vůbec neberou v potaz lidský vývoj vpřed.Nanotechnologie, thorium a nebo třeba Izraelce, ketří dokázali zúrodnit poušť kapénkovou závlahou. Podle takových jako je Rada je třeba změřit si uhlíkovou stopu a pak se vrátit nejlépe zpět na stromy, nebo nás Bůh smete ohnivým mečem. Hlavní je, že je s nima sranda,škoda je, že nás to všechno tolik stojí....MD. :)))

M. Prokop 12.12.2013 14:47

Re: Máte pravdu pane Jakl,

Píšu 1*

M. Šejna 12.12.2013 15:57

pane Dvořáku

klimatologové netrvají na 30 letém klouzavém průměru. Obvykle totiž používají 5-letý klouzavý průměr. Vy si to pletete s lineárním trendem, u něhož klimatologové opravdu doporučují alespoň 30 let. Ale je to jen doporučení.

Pokud potřebujete používat lineární trend dlouhý jen jeden týden, nic Vám v tom nebrání. Jen ta vypovídací hodnota bude mít trvání pouze toho jednoho týdne.

K. Nytra 12.12.2013 22:03

Re: pane Dvořáku

Úvahy založené na statistice jsou naprosto scestné, asi jako předpokládat výherní čísla ve sportce, na základě statistického průměru. Stačí jak vybuchne nějaká větší sopka, spadne na zemi asteroid, něco se změní na slunci, lidská činnost je zatím celkem irelevantní. Poplašné zprávy by se měly zakázat, nějaké podnebí celkem jistě bude, pokud bylo tepleji tak to bylo pro život vždy lepší než zima.

P. Podešva 12.12.2013 10:14

Malá poznámka k freonům

Ve škole jsme kdysi probírali mechanismus odbourávání freonů působením chlorových a fluorových radikálů. Není na tom nic pohádkového ani smyšleného. Na začátku je UV zářením rozštěpena molekula freonu a je z ní uvolněn atom Cl nebo F s nespárovaným elektronem (radikál). Ten pak reaguje s molekulou O3. Na straně produktů pak z reakce vystupuje atom Cl a nebo F opět jako volný radikál. Zjednodušeně řečeno působí tyto látky jako katalyzátor rozkladné reakce aniž by se touto reakcí spotřebovávaly.

Nicméně se freony stále používají. Jejich používání je evidované a svázané přísnými pravidly, ale pro některé aplikace jsou nezastupitelné. Voní jako lékařský benzín.

P. Podešva 12.12.2013 10:14

Re: Malá poznámka k freonům

Oprava: "mechanismus odbourávání ozonu..."

K. Janyška 12.12.2013 9:53

Jasné a srozumitelné,

pane Jakle... Dzp.

M. Šejna 12.12.2013 9:09

pan Jakl opět perlí

vždy mě pobaví, když Jakl coby analfabet v oblasti geologie, fyziky a klimatologie nám píše satirické články o něčem, čemu nerozumí. Skutečný satirik se vyznačuje tím, že o tom, o čem satiricky píše, má skvělý přehled a znalosti. Pokud tomu tak není, stane se ze satiry směšná slátanina.

Takže si pane Jakle nejprve nastudujte fyziku atmosfery, abyste pochopil, jaký je v ní koloběh ozónu a freonů. A doporučuji Vám nastudovat si i něco o skleníkových plynech a jejich funkci v atmosfeře. Možná zjistíte, že skleníkově se chová nejen CO2 a metan, ale i vodní pára a i ten Vámi uváděný ozón.

V. Němec 12.12.2013 12:24

Re: pan Jakl opět perlí

Víte, pane Šejna, že oponujete něčím, co není v článku rozporováno? A naopak zřejmě netušíte, že zatímco před před 30 lety to vypadalo na souvislost mezi nárůstem freonů a poklesem ozonu, dnes to vypadá, že šlo o omyl, o náhodu. Pravděpodobnější je,  že tím hlavním, co primárně ovlivňuje ozon, je teplota.   A to vůbec neznamená nesouhlas s vámi uváděným koloběhem ozonu a freonu - platí, ale  vliv freonuje marginální. Podle toho to vypadá, že ty neuvěřitené sumy, které byly na boj s freony vynaloženy byly zcela zbytečné - král je nahý!

Mimochodem, jako odborník jistě víte, že freony jsou produkovány i "přirozeně" - sopkami.

A. Bocek 12.12.2013 8:57

Předběžnou opatrnost doporučovala stará abatyše

a doporučovala sestrám navlékat na svíci prezervativ, neb kdysi dávno,prý jedna jeptiška stala se samodruhou.

R. Gramblička 12.12.2013 8:51

nevím, kde to furt všichni berou

ale za posledních 15 let se neochlazuje. Kremlík a další nás tu zásobují grafy, ze kterých plyne, že se ochladilo o 0,05°C To je naprosto směšná hodnota, která je v rámci statistické chyby. S jistotou lze říci maximálne to, že se globální průměr teplot za poslední dobu nemění. Buďto si oteplování dalo pauzu anebo se podnebí bude vyvíjet jinak. Jak, na to si budeme muset počkat. Jakékoli předběžné závěry jsou jen blábolením do větru.