17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Nová ideologie – suchoismus

Více než desítku let se postupně zhoršuje klimatická situace a odborníci z např. Českého hydrometeorologického ústavu (Jan Pretel) upozorňují na dopady klimatické změny na krajinu a následně na společnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 28.7.2019 22:41

Možná by bylo dobré

problém odpolitizovat. Co se již stalo, stalo se. Neomlouvám to. Komanči na tom samozřejmě mají lví podíl. Ale identifikace viníka nám teď nepomůže. Jde o to co lze rychle udělat. A četl jsem už hodně rozumných příspěvků lidí, kteří se tím prosfesně zabývají. A nejsou fanatici. Co takhle jim naslouchat ? A co takhle uspořádat debaty těchto odborníků třeba v OVM. Jistě by byly přínosnější než každotýdenní plkání o střetu zájmů Andreje Babiše.

P. Rada 29.7.2019 0:08

Re: Možná by bylo dobré

Projděte si odbornou literaturu nebo navštivte stránky odborníků a bude te to mít odpolitizované.

Potíž je ale v tom, že i pokud by se dnes "bojovalo" s klimatem - gernerálové budou zas politici. Prakticky nikdo jiný totiž nemá pravomoc změnit společenské zákony.

Problém je přesto do značné míry právě kulturní:

https://munishop.muni.cz/obchod/knihy/jak-kultura-utvari-diskusi-o-klimaticke-zmene-00000048711

J. Kopis 28.7.2019 21:41

Autor článku je vedle, jak ta jedle

podle klimaodborníků se teď musí především zajistit nulová stopa CO2, tedy nulová stopa CO2 všech ostatních, mimo klimaodborníků!

P. Rada 29.7.2019 0:01

Re: Autor článku je vedle, jak ta jedle

To jste si vycucal s prstu - že?!

Autor článku si alespon po letech všiml, že se nějaká diskuse vede, žs se nějaké skupiny k tématu něčím vyznačují a něco navrhl. Vy jen pomlouváte.

J. Kanioková 28.7.2019 18:35

Já si myslím, že je potřebné

vracet řekám původní profil v krajině. Kdysi se toky řek rovnaly, což byl nesmysl..

L. Písařík 28.7.2019 10:29

PŘESTAŇTE SI ZDE SPÍLAT A SPROSTĚ NADÁVAT

Na Psu bývala věcná dískuze podložená argumenty a měla by se opět vrátit. Když chcete nadávat, jděte na Sputnik.

L. Novák 28.7.2019 18:07

Re: PŘESTAŇTE SI ZDE SPÍLAT A SPROSTĚ NADÁVAT

To, co sem kopíruje pořád dokola "Rada" nebo Pivoda je obyčejná tvrdá lživá propaganda podobná komunistické. Diskutovat a argumentovat vám nikdo nebrání...

A. Trick 28.7.2019 19:20

Re: PŘESTAŇTE SI ZDE SPÍLAT A SPROSTĚ NADÁVAT

LNováku, diskutujte a nenadávejte (viz Vaše dnešní příspěvky).

L. Novák 29.7.2019 16:27

Re: PŘESTAŇTE SI ZDE SPÍLAT A SPROSTĚ NADÁVAT

S bolševickým blbem jako jsi ty určitě ne. :-P

J. Kanioková 28.7.2019 18:38

Souhlasím,

taky smutním za těmi časy, kdy tu bývaly diskuse slušné, bez nadávek a dehonestací..

L. Novák 29.7.2019 16:32

Re: Souhlasím,

To ještě neměl k Internetu přístup kdejaký blb a ti, co měli, byli obvykle vzdělanější, než je průměr toho, co vládne na Internetu dnes.

L. Novák 28.7.2019 9:41

Dezinformační web zelenorudých lhářů

najdete např. zde:

https://www.obcanezaplat.cz/o-nas/

P. Princ 28.7.2019 10:57

Re: Dezinformační web zelenorudých lhářů

... ale je tam odkaz na info o zajímavém projektu.

https://lipno-aschach.webnode.cz/cz/o-projektu/

L. Novák 28.7.2019 14:19

Re: Dezinformační web zelenorudých lhářů

No, to je pěkná blbost, čerpat vodu z Dunaje do Lipna a vypouštět ji zpátky... To by byla pěkně drahá elektřina... Takže zase zelená fantasmagorie. Jako by nestačilo, že se staří bolševici pokoušejí oživit dnes již bezcennou myšlenku průplavu Dunaj - Odra - Labe...

P. Princ 28.7.2019 15:56

Re: Dezinformační web zelenorudých lhářů

Dílo je presentováno primárně jako elektrárna, ale jeho význam je i vodohospodářský, podobně jako u prvního stupeň D-O-L, který by měl doplňovat alpskou vodou povodí Moravy. Že tuto stavbu podporuje komunista Miloš Zeman neznamená že je to apriori blbost. Chápu, že k přečerpávání řádově desítek m3/s vody do vzdálenosti desítek km s převýšením stovek metrů, je třeba relativně ohromné množství energie, a že pro tento účel je žádoucí dostavba dalších jaderných bloků, případně instalace "malých" rektorů (fantazíruju, ale Jordánci jimi odsolují mořskou vodu). V době, kdy nevíme jestli současný srážkový deficit potrvá 7, 30, nebo 50 let, je každý kubík redistribuované vody dobrý.

L. Novák 28.7.2019 17:17

Re: Dezinformační web zelenorudých lhářů

Jistě. Ale za jakou cenu? Poměr náklady/užitek fantazírujícím autorům podobných projektů zřejmě nic neříká...

M. Prokop 28.7.2019 17:44

Re: Dezinformační web zelenorudých lhářů

Vycházíte z několika nejistých předpokladů, mimo jiné, že v Dunaji bude dost vody a že nás Rakušani nechají ji odčerpávat.

D-O-L není nesmysl proto, že stavbu podporuje Zeman, ale je to nesmysl a proto to podporuje Zeman.

P. Princ 28.7.2019 20:30

Re: Dezinformační web zelenorudých lhářů

Nojo, dívám se na věc jako technik, nejsa ekonom ani právník.

Němci čerpají z Dunaje cca 40m3/s vody do povodí říčky Regnitz, která protéká aglomerací Norimberka (kanál Dunaj - Mohan).

P. Hlosta 28.7.2019 8:39

Zářivé zítřky

Už co pamatuji se bojuje s přírodou. Za komančů to byl boj o zrno, že 'ani zrno nazmar' a za zvýšení dojivosti se vedla informační stránka jejich novin tzv. 'mléčná liga'. Čtení to byla nuda k ukousání a výsledky člověk viděl. Zrní se po žních válelo u příkopů, jak je auta a traktory ztráceli a v boji o zvýšení dojivosti byly kravíny staré šopy na spadnutí, oprýskané a hlavně hodně smradlavé. Zato jézeďáci měli bene. Oproti městským narváno uzeninou a vepřovým, pro svou drůbež a prase, z pole dovezené zrní přímo kombajnem, baráky ve vesnici nově postavené a v létě i dovolená v Bulharsku. Dnešní malí sedláci na to nemají, to šlo jen za komančů. Už nikdy se lidi zaměstnaní u zemědělců nebudou mít tak dobře, jak se měli za komančů v JZD.

Padesát let vnímám boj o ochranu přírody a v mládí jsem z nadšení i vstoupil do TISu, státem uznávanou organizaci na ochranu přírody. Nadšení mně přešlo ihned po nuceném zaplacení vstupného, které bylo na tu dobu hodně vysoké. Pochopil jsem, že jde o elitní organizaci a ne pro kdejakého nadšeného hejdu. Tak k myslivecké partě jsem se nedostal. Zato jsem uklízel kdejaký les od bordelu, sadil stromky, které následně uschly, nebo byly pro výstavbu shrnuty buldozery, marně jsem upozorňoval na chybu srovnávání toků řek a potoků, do kterých se ovšem neustále vysazovaly ubývající druhy, jako rak a pstruh a ovšem taky marně.

Po těch letech přišla velká povodeň a já zadoufal, že se společnost už konečně poučí z chyb. Nepoučila! Stejně jako komanči i dodnes se lány širé rozorávají a osévají jednodruhovými plodinami, oproti komančům přibylo ničení půdy výstavbou sídlišť a komerčních hal, parkovišť je násobně mnohem víc jak za komárů a stejně nestačí, městská centra se vylidňují a obsazují je firmy kancelářemi. Dodnes není povodí, které by po povodních mělo už toky upravené, aby zachytily vodu řítící se k moři. Zato dešťovka odtéká novými kanalizacemi bezpečně pryč. Furt je to stejné a zářivě zítřkové!

L. Novák 28.7.2019 9:19

Re: Zářivé zítřky

Pitomci jako "Rada" budou "bojovat proti suchu" (to je blbost, že? :-) tak dlouho, až přijdou zase povodně a deště a vod bude nadbytek... Pak zase budou "bojovat proti vodě" tak dlouho, až zase přijde suché období... A tak pořád dokola. :-P

P. Rada 28.7.2019 9:25

Re: Zářivé zítřky

DEMAGOG A LHÁŘ L.N. 475 zde píše co jsem nikdy nikde neuvedl. Píše jen o tom co aám symbolizuje.

"Bojovat" - když už tak je třeba s lidskou lživostí, přezíravostí, chtivostí, stupiditou, arogantností, sebestředností... tedy s těmi vlastnostmi kterí zde právě representuje L.N.475

L. Novák 28.7.2019 9:30

Re: Zářivé zítřky

Bojovat s blby jako jsi ty. To je potřeba. Sluneční soustava už si se zemským klimatem nějak poradí...

P. Rada 28.7.2019 9:54

Re: Zářivé zítřky

To co diskusně nabízíte je KONFRONTACE - tedy až válka.

Takto opravdu může lidstvo zkončit nejrychleji.

L. Novák 28.7.2019 10:01

Re: Zářivé zítřky

Skončit, blbečku, je správně! :-P

M. Pecka 28.7.2019 21:19

Re: Zářivé zítřky

Víte, pane Nováku, pan Rada, to je takový místní Pepek Vyskoč, obstarávající svými hloupými bláboly všeobecnou zábavu na tomto diskusním fóru...ale je fakt, že je svou hloupostí někdy už poněkud otravný.

P. Rada 28.7.2019 9:52

Re: Zářivé zítřky?

Pamatujete či spíše tradujete "boj s přírodou". To je ale právě celé špatně! Prostě proto, že jste se sám s přírodního prostředí hloupě uměle vydědil a zahájil "boj" s tím co dává či dávalo i lidem život. Přestože sestáváme jen s 10% sice nejhmotnějších a nejenergetičtějších lidských buněk ale 90% gen. informace kterou na sobě neseme je už ta s přírodního okolí.

Základním obecným prohřeškem lidí proti zákonům a zákonitostem přírody je totiž dlouhodobé chování které na rozdíl od životadárných komplexů obecně vede k poklesu uspořádanosti - růstu entropie. viz všechny definice života. Lidé konkrétně těží koncentrované suroviny a dominantně s nich produkují dále nevyužitelný odpad. Konkrétněji se to týká právě i CO2 v ovzduší planety a tedy sucha u nás. Takto lidstvo narušilo uhlíkový cyklus s dopadem na neobvyklé změny počasí až klimatu.

(https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=naru%C5%A1en%C3%AD+uhl%C3%ADkov%C3%A9ho+cyklu)

A nejen to. Prakticky vše destabilizující světovou biosféru se děje pod taktovkou přebujelé lidské hlouposti, egoismu, svévle, chtivosti .... příslušníků druhu který si podmanil planetu a sám sebe nekriticky nazval rozumným a uvěřil tomu.

Jak dlouho asi takové bludné uspořádání může vydržet fungovat?

L. Novák 28.7.2019 10:03

Re: Zářivé zítřky?

Samé bláboly... plné pravopisných chyb.

M. Pecka 28.7.2019 21:21

Re: Zářivé zítřky?

Vy jste to dočetl do konce??? To je tedy výkon! Gratuluji Vám :-)

S. Moc 28.7.2019 2:41

voda, základ života

Všichni vědí co dělat jen to nikdo nedělá....

P. Rada 28.7.2019 8:21

Re: voda, základ života

Obávám se, že se velice mýlíte. O vodu jako základ života tak konkrétně česko spíše přichází - jinde její přívaly stále více ničí...

Dokonce i vědci v oboru kovaní sice vědí co asi např klimaticky jako průměr za více let nastane ale v tom co konkrétně dělat a v jakých oblastech už zdaleka jednotni nejsou. Analogicky tomu jejsou s principu schopni předpovídat např klimatologové počasí jak meteorologové v jednotlivé oblasti a čase déle jak několik dní dopředu.

Jednotící rámcové návrhy jsou přesto známé. Např- snižme radikálně svou měrnou spotřebu - jen tak lze snad dosáhnout uhlíkové neutrality. Nebo zavedme svět nerůstové ekonomiky. Je také spočítáno kolik s celkových zásob fosilů musí zůstat nedotčeno pod zemí.... atd.

Naopak detailní skladba toho kdo už kolik nesmí vytěžit, aby nebyla překročena celková suma už zůstává otázkou či spíše sporným bodem a tak sám faktický problém pro nejednotnost postojů eskaluje. Nakonec i "Pařížská dohoda o klimatu" je příznačně jen rámcová a byla obtížně koncipována v nejisté naději, že účastníci dostojí svých individuálních ale už nekontrolovatelných závazků.