Sobota 11. 5. 2024Svatava polojasno10 °C

Diskuse k článku

GLOSY: Prezidenti jako víno?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 35
  • Poslední: 29.8. 2012 10:37
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
F. Vízek 29.8.2012 10:32

Žádná reakce - ani na tuto přopmínku?

Zajímavé, že nám vyrostlo tolik dolarových milionářů a dokonce dolarových miliardářů., když stát zároveň fest chudne a na nic nemá peníze. V loňském roce nárůst milionářů ve světě 6 až 9 procent, u nás nárůst 29%.

Stát jde ekonomicky dolů, bere z kapes seniorů, nemocných, invalidů, rodin s dětmi… Čím to je?  Jedni za krize obracejí každou korunu, druzí královsky bohatnou. Proč všechny sousední země včetně Slovenska a Polska už ekonomicky rostou a náš HDP jde vytrvale dolů?  

Máme v čele státu ekonoma, kolem něho kopec odborných odborníků, ale jsme stále v tunelu: všechno  rozprodali, navíc se zadlužili… a přitom na nic není dost peněz. Stratégové k pohledání. To jim jednou musíme přece spočítat. Mají co vysvětlovat.

F. Vízek 29.8.2012 10:37

I tady bez reakce? Inu modří komsomolci raději hrrr na autora textu !

Platy a odměny všech těch generálních ředitelů, vysokých manažerů, členů představenstev a dozorčích rád  různých i polostátních firem drcají i měsíčně o statisíce, ba o miliony (např. ředitel Českých drah např. ročně 15 milionů, náměstci 12 milionů) a na konci někdy bývá i krach, bankrot, konkurs. Takže odměny často neodpovídají jejich schopnostem a ani výsledkům jejich činnosti.  A 61% lidí přitom nedosáhne na průměrnou mzdu, mnoho z nich ani na její polovinu, čili na částku 13 tisíc měsíčně.

Se závažným zjištěním, jak se zachází se státními penězi, přišla i letos ve své výroční zprávě Bezpečnostní informační služba (BIS), která doložila, že lobbyisté loni ovlivňovali zakázky prakticky všech státních firem a podniků se státní účastí. Zmiňuje například Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), která zvýhodňovala předem vybrané subjekty, jmenuje například České aerolinie, Českou poštu, České dráhy a ČD Cargo, kde docházelo k ovlivňování výběru zakázek, přípravy strategických rozhodnutí a dokonce i personálních otázek. Podnikatelské a lobbyistické subjekty prosazovaly vlastní cíle přes osoby mající úzkou vazbu na vedení těchto společností. Zadarmo to nebylo. Cituji: "Některé prodeje majetku společností vzbuzovaly značné pochybnosti o jejich transparentnosti a výhodnosti pro stát. Management rovněž záměrně informoval kontrolní orgány společností neúplně nebo zkresleně," píše BIS.  Některé finanční instituce, například Česká exportní banka, pak podle ní postupovaly nestandardně a financovaly rizikové projekty.

Inu: každou korunu od obyčejných lidí si český stát dokáže pohlídat a umí ji získat,  ale hlídat milion či miliardu nedovede. Nebo nechce?