14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

PRÁVO: Azbest? Azbest!

Nedávno proběhla v našich médiích zpráva, že v nějaké školce byl nalezen prachový azbest, který děti i učitelky dlouhodobě vdechovaly, a nyní se řeší na podnět rozhořčených rodičů jeho odstranění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 26.12.2016 17:28

Autore, je škoda celkem přínosný článek znehodnotit nesmysly

Azbest působí tím, že se jeho jemná nezničitelná vlákna usadí až v alveolech a způsobí tam zánětlivou rekci, vedoucí posléze až k rakovinnému bujení či patologickým změnám plicního parenchymu. Nikoliv svým chemickým složením, jedná se totiž jen o křemičitany. Jak by mohl změnit DNA nositele, potažmo DNA jeho potomků, to si neumím dost dobře představit.

Ovšem pravda je, že zvíření azbestu během diletantské asanace bude zřejmě mnohonásobně horší, než jej nechat v konstrukci, pokud není obnažen a neuvolňuje se přes přijatelnou míru.

S. Donát 26.12.2016 22:18

Re: Autore, je škoda celkem přínosný článek znehodnotit nesmysly

Nestává se mi to často, ale dnes s Vámi souhlasím. Kamarád mi říkal, že u nich (na takové větší vesnici) viděl, jak hážou při rekonstrukci školy staré osinkocementové desky z druhého patra okny do kontejneru. Udělal tam můru a tu strašlivost zastavil. Kolik kde takových "odborných" zásahů prošlo bez povšimnutí si ani nechci představovat.