27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Molík 19.5.2022 12:57

Rusnok byl slabým guvernérem ČNB. Ostatně ČNB hrozí vnitřní rozklad. Zkonsolidovanou ČNB ve stávající situaci si neumím představit.

P. Hatina 19.5.2022 11:33

že bych to komentoval údaj že "..české domácnosti drží 64 procent svých peněz v korunách, a to v hotovosti a na bankovních účtech.", takto v globálu neříká vůbec nic o možnostech je investovat.

To by chtělo nějak váhově rozlišit

- tolik a tolik % má uloženo desítky tisíc (což stačí leda tak na běžné výdaje a rezervu při rychlém výpadku)

- tolik a tolik % statisíce (dlouhodobě), tady někde začíná ta hranice kde má smysl začít investovat

- tolik a tolik % třeba miliony - ale tady se dá odhadnout, že tyto už si nějací finanční (po)rádci nebo jejich bližní našli sami, aby jim poradili kam s nimi ;-D

M. Šejna 19.5.2022 10:07

Madam Šichtařové uniklo, že ta její nadnárodní měna zvaná zlato ztratila za poslední dva měsíce deset procent své hodnoty.

Zapomněla také sdělit, že cena zlata vyjádřená v dolarech, byla před 10 lety stejná, jako dnes. Kdybyste si před 10 lety nekoupili zlato, ale uložili si dolary do banky, vyděláte víc díky úrokům.

F. Kusák 19.5.2022 10:14

To je ta relativita. Dolar vyjádřeny zlatým ekvivalentem, který byl už dávno zrušen nebo unce zlata spočítaná ve spekulativních dolarech. Pro mě je ovšem určující, že zlato má jen symbolickou hodnotu a v průmyslové technologii není jeho význam až tak důležitý.

D. Uhlár 19.5.2022 17:14

Ano, ale zatímco před deseti lety se vědělo, že zlato plus mínus zůstane tam, kde je, a to se i stalo, u dolaru bylo riziko ztráty mnohem vyšší, nikdo nevěděl, jak se bude dolar vyvíjet, v době prezidentských voleb, amerického útoku v Sýrii a v době vrcholící mee to šílenosti.

T. Kučera 19.5.2022 10:02

Paní Sichtarova evidentně neví, že za ekonomické problémy peníze nemohou. Peníze pouze obihaji, umožňují směnu výrobků a služeb a uchovávají hodnotu. Nehledě na to, že vklady v CZK může mít banka deponovane v EUR, protože bezhotovostne to nepoznáte a hotovost se používá asi z 15%.

T. Kučera 19.5.2022 10:06

Důkaz zde: https://www.novinky.cz/finance/clanek/platby-kartou-v-cesku-jasne-vedou-hotovosti-se-ale-lide-nechteji-vzdat-40303302 Navíc si každý může k platební kartě sjednat i euroucet, mám a používám, spokojenost.

J. Nevrkla 19.5.2022 8:29

Je bláhové si myslet, že na inflaci má rozhodující podíl naše vláda. Jsme propojení se světem, kde se jak o závod emitovaly hodnotou nekryté peníze, zvláště Evropská centrální banka a americký FED, takže se to muselo jednou začít srovnávat. A k tomu světový nárůst cen energií a materiálů. Vysokými úrokovými sazbami se dosáhne toho, že firmy s úvěry zbankrotuji a bude ještě hůře.

F. Kusák 19.5.2022 9:00

Je to tak, pane Nevrklo. Ta inflace jen vyrovnává nerovnováhu v hodnotovém vyjádření měn. Banky by se měly snažit, aby se zabránilo hyperinflaci, resp. inflační spirále. Není divu, že nastala měnová nestabilita, když 90 % peněz (peněžní zásoby) se nachází mimo reálnou ekonomiku. A kvantitativní uvolňování dál pokračuje. Politici si nikdy nepřipustí, že nemají dost peněz na rozhazování. Není celkem složité pochopit, že třeba naší vládě vysoká míra inflace vyhovuje. Vláda získává více peněz a snižuje faktickou hodnotu peněžní zásoby. Jen je to velmi nebezpečná politika, která skončí obrovským poklesem ekonomiky a stagflací. Nějak mně nedochází, jak by při enormním růstu nákladů firem měly zaznamenávat dlouhodobý růst poptávky. Jsem přesvědčen, že politikou vlády je mlžit a mlžit, a pak vyvolávat ve společnosti inflační psychózu, aniž by vláda řekla jakou má vlastně ekonomickou strategii. Ta strategie ale existuje, totiž zatím nám to vyhovuje, a ono to nějak dopadne.

R. Langer 19.5.2022 9:03

Je to přesně tak, jak říkáte... :-(

J. Nevrkla 19.5.2022 9:15

Souhlasím. A předpokládám, že už letos to začne dopadat velmi špatně, a to nejen u nás, ale i v celé EU a na západě. Může to být dost dramatické. Snad z toho v plné síle nepovstanou fašistické diktatury, zárodky jsou.

V. Petr 19.5.2022 14:21

Fašismu (Mussolini) se netřeba bát. Brusel je mnohem horší!

J. Nevrkla 19.5.2022 17:06

Já si myslím, že ta takzvaná liberální demokracie se začíná v korporatne socialistickou diktaturu, tedy ve fašismus, měnit.

V. Petr 19.5.2022 19:37

Fašismus si zachoval alespoň nějakou racionalitu. Západ se zbláznil úplně!

J. Nevrkla 19.5.2022 22:23

Korporace v tom účelově hrají hlavní roli a odvádějí pozornost od normálního žití. Dnes jsem se dočetl, že Henri Ford posílal každý rok Hitlerovi padesát tisíc dolarů a veškerý zisk své firmy v Německu posílal jeho NSDAP. Tak vypadá fašismus.

L. Beneš 19.5.2022 9:20

Světový nárůst cen energií? A proč v tom světě ceny rostou? Protože jsou to ceny tvořené v kapitalistickém prostředí. Na jedné straně fetišizace trhu, na straně druhé stanovení cen s cílem narvat, nakrást co nejvíce. U nás se diskutovalo o marži u benzinu. Prodejci prý s ní nemanipulují, ale rafinérie naopak si s ní dělají co chtějí. Takže spotřebiteli to nakonec vyjde nastejno: Neokrade ho pumpař za rohem, okrade ho rafinerie kdesi daleko. Ať žije kapitalistický trh.

J. Nevrkla 19.5.2022 9:27

Volný trh bych z toho neobviňoval. Je deformován státními zásahy a hloupostí politiků. Maďarsko loni uzavřelo s Ruskem dlouhodobý výhodný kontrakt s Ruskem a ceny plynu mají zlomkové proti nám. Indové podepsali s Ruskem kontrakt na ropu s daleko nižšími cenami než máme my. EU nás svou hloupou politikou přivede do bídy a ztráty konkurenceschopnosti, nikoliv volný trh.

L. Beneš 19.5.2022 9:37

A co mi to pomůže? Ceny rostou nikoli proto, že zdražovat se musí, ale proto že může. Český stát má v ruce jen tu žebráckou hůl, takže jen tu může ukazovat svým občanům. Vše bylo zprivatizováno a prodáno či darováno do zahraničí, bez jakékoli myšlenky na budoucnost, účelnost a nezávislost státu.

J. Nevrkla 19.5.2022 9:45

Obecně státy se soukromým vlastnictvím jsou bohatší a mají vyšší životní úroveň, jiná cesta pro nás po revoluci nebyla. Malé české firmy by se v dnešním globalizovaném světě neudržely, lidé potřebovali práci a živobytí, proto rádi přijali nabídku bohatších zahraničních firem, ekonomika a životní úroveň se rychle zvyšovaly. Teď jsme na začátku rychlého sestupu a bolestivě se budou hledat nová řešení. Doufejme, že z toho nebude nějaká diktatura. Jist si tim nejsem.

F. Kusák 19.5.2022 10:26

Tržní systém a kapitalizmus jsou dva různé pojmy. Trh přerozděluje zboží na základě směnných vztahů. Snahou je, aby na trhu panovaly co nejspravedlivější vztahy ve vysoce konkurenčním prostředí. Podstatou kapitalizmu je zvyšovat nadhodnotu (zisk) a tím vytvářet další kapitál, který třeba použiji pro nové investice a tím zvyšuji svou konkurenceschopnost (v tom lepším případě). Bohužel, v dnešní době nic pořádně nefunguje ku prospěchu lidí. A jinak, trh samozřejmě existoval i za reálsocíku, jen byl deformován jinými tržními vztahy. Něco podobného se děje i dnes (daňové úlevy, dotace, emisní povolenky atd.).

F. Navrátil 19.5.2022 8:00

Vyzvednete si peníze z banky a investujte je do cenných papírů. Zatímco v bance ztrácíte až 15 procent, v cenných papírech můžete přijít o všechno během jednoho roku.

J. Moravec 19.5.2022 9:17

No kdyby Vám paní

Markéta Šichtařová místo odborných hodnocení trhu a obecných rad doporučila před rokem nakoupit akcie ČEZu, měl byste dnes stoprocentní zhodnocení investice. Pak by jistě každý bral vážně její dílo “Jak nepřijít o peníze”.

F. Navrátil 19.5.2022 9:53

Četl jsem o experimentu, při které o budoucím vývoji cen akcií rozhodoval vysoce kvalifikovaný odborník, laik a opice, která náhodně tahala odpovědi. Vyhrála opice, druhý byl laik a pak teprve odborník.

V. Petr 19.5.2022 14:26

Akcie energetických společností byly v minulosti považovány za "akcie vdov a sirotků," tedy jistotu. To ovšem ještě neexistovali zelení!

V. Petr 19.5.2022 14:23

R^

L. Harvánek 19.5.2022 7:36

Rádoby odborně sepsaný článek. Jenže drtivá většina lidí má starosti především o to, aby neztratili zaměstnání a dokázali uživit sebe i rodinu. Anebo i podnikatelé musí přemýšlet o tom, co udělat, aby nezkrachovali. Takže na nějaké přemýšlení a hledání způsobů jak o zbytek svých peněz nepřijít, nemají moc času. A ještě před nedávnem nám titíž ekonomové vyprávěli, jak je výhodné investovat do kryptoměn. A jakém stavu jsou ty investiční možnosti teď?

M. Rozbořil 19.5.2022 7:19

Přiznávám, že smysl článku mi tentokrát totálně uniká. Nicméně jsem přesvědčen, že na otázku "Jak přijít o peníze snadno a rychle" existuje jednoznačná odpověď: Uvěřit hlasatelům ekonomické "vědy".

T. Diblík 19.5.2022 7:24

Přesně.

Kdyby ekonomie byla věda, ekonomové by se nehádali, ale sázeli. Inspirováno Feynmanovým výrokem o fyzice.

F. Kusák 19.5.2022 9:12

Ale ekonomie je věda, o tom nelze pochybovat. A mezi ekonomy je i mnoho skvělých matematiků. Jen to není exaktní věda, jenže ani současná matematika už není tou v pravém slova smyslu exaktní. Ekonomie pracuje s mnohými matematickými metodami, jako je statistika, teorie pravděpodobnosti nebo teorie her. Jenže ekonomie je obtížně předvídatelná, a v tom je problém. Když nějakému jevu přiřadíte jen předpokládanou pravděpodobnostní hodnotu, musíte předpokládat, že ta situace nenastane. Nic zvláštního. Totéž se děje i ve fyzice (tzv. statistická fyzika). Takže bych to zas až tak nehodnotil, jen by si to ale měli uvědomit sami ekonomové.

J. Moravec 19.5.2022 9:43

Pro mě dobrý popis. Navíc si myslím, že čím víc matematických metod v ekonomii tím víc se výsledek blíží hledění do křišťálové koule. A vždy platí: co se může pokazit, určitě se alespoň jednou pokazí.