21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

GLOSA: IT v době krize

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cb 29.1.2010 11:45

Nejhorsi prace

co znam je pracovat v oddeleni IT v IT firme. :-)

Forstmeister 29.1.2010 7:57

Trochu "mimo mísu"

Tvořím drahnou dobu lesnický software na oceňování lesa, škody či újmy na lese, sortimentaci dřeva, etc. etc. Žiji s provozem, tak vím, která bije. Nosným softwarem mých aplikací je VisualStudio, střeva matematických modelů tvořím ve VisualCompqFortan (sic.,nikolivěk v C+, "security! v MS MacroAssembler). Jenom mne defekuje šlendrián zákonodárců. Ani neumí přepsat stávajíc předpisí. Třeba kategorizaci číselníků. Dub nově zařadí do buku a naopak, z topolu udělají břízu etc. Jak u blbejch. Do hrmy, která to přepisovala do zákonné tištěné normy, bych jí tam  narval nehroubí. Byla-li by pochybnost o mém výlevu, nabízím www.lesniznalec.cz . Jsem softwarový lesník a myslivec. Když si nejsem jistý, juknu do Kernelu Wolframa (matematický software) a nechám si vygenerovat algoritmus ve zdrojáku Fortranu. Učenej ze sosny nespadl. Můj názor.

Jindra 29.1.2010 9:00

A já myslel že Fortranisti vyhynuli :-)

Kolegové říkají, že zkušený fortranista napíše fortranský kód v jakémkoliv programovacím jazyce :-)))))))))))))))

vltava 29.1.2010 10:07

Re: Trochu "mimo mísu"

Zajímavé. Já proti Fortranu nic nemám, na výpočty to není vůbec špatný nástroj (ve srovnání s C++, což je v podstatě jen preprocesované C, a C nemá ani datový typ pole).

Použití Fortranu na oceňování lesa mi však připadá překvapivé, očekával bych spíše nějaký databázový nástroj (práce s číselníky apod.).

Šlendrián zákonodárců je zcela principielní věc. Poslanci jsou "v civilu" z nejrůznějších oborů, takže při přijímání zákona z libovolné oblasti vždy drtivá většina parlamentu oné problematice nerozumí. Tato většina pak hlasuje ne na základě znalostí nebo zkušeností, ale podle stranické příslušnosti, podle schopnosti předkladatele přesvědčit nebo podle lobbingu. Případný odborník pak může být snadno přehlasován. Výsledek takové práce zákonitě musí být šlendrián, to jinak nejde.

Jindra 29.1.2010 12:06

Re: Trochu "mimo mísu"

ale já taky ne, myslím si, že ty výpočty jsou ve Fortranu ale jen z  lenosti, komu by se chtělo přepisovat nějaký 35 let starej engine, kterej je odladěněj a funguje. Stačí jen ty vopruz s překompilováváním starejch kódů..

Ale že bych v tom dneska něco novýho psal? Proč proboha?

cb 29.1.2010 14:15

Re: Trochu "mimo mísu"

Stareho psa ...

Jura Jurax 29.1.2010 23:25

Re: Trochu "mimo mísu"

Proč ne?

Jura Jurax 29.1.2010 23:14

Re: Trochu "mimo mísu"

No, tohle je trochu obezlička demokracie. Nemůžeme demokracii přímou, jednak anžto je nás moc, jednak nemůžeme rozumět všemu a nemáme čas to naštudovat ani rámcově, neboť na to nemáme čas a/nebo hlavu.

Takže složitými způsoby volíme nejlepší a nejmoudřejší z nás, aby tohle dělali za nás, a královsky je platíme. Načež zjišťujeme, že jsou to stejní blbci jako my (jednoho potěší, že nezřídka větší), převážné části věcí, o nichž rozhodují a hlasují naprosto nerozumí, zato jsou uplatitelní a navíc jsou ve vleku partajních a hlavně vlastních zájmů a v neposlední řadě pod zdrcujícím tlakem kategorického imperativu - být zvoleni i příště, protože jde o dobré živobytí.

Z toho plyne, že by poslanci raději ani neměli o ničem hlasovat a měli by přenechat rozhodování odborníkům, co na ten či onen okruh problémů mají školy a hlavně praxi mimo politiku - aspoň by toho zastupiči tolik nezkazili v touze se zviditelnit, vtouze po moci či v touze vlézt do rekta voličům (to před volbami) nebo vyhovět přání těch, kdož je uplatí či kdož  jim přikazují. Vykecávat ve sněmovně by se klidně mohli, aby se za ty prachy nenudili, ale rozhodovat by měli nanejvýš o jidelníčku ve vlastní kantýně - to by aspoń naplno pocítili důsledky svých rozhodnutí, které je jinak obvykle zdaleka míjejí. A vlastně by ani nemuseli být ... ten kabaret přenosů ze sněmovny zas tak zábavný není ... 

Jindra 29.1.2010 6:55

Velmi presne

IT odborniku autorova typu je opravdu vic nez dost...

Slusnych programatoru vsak stale zalostne malo :-)

ANO 29.1.2010 23:56

Re: Velmi presne

 Ano!  A stale bude,je prokazano,ze programatora lze delat (dobreho) 5-7 let. Potom 'vyhori",

 Hokejista (fotbalista ) muze hrat na urovni ceske ligy  10-12. Platy neporovnavam.

Ivošek 29.1.2010 5:42

IT před branami firem možná přibývá ...

... ale kvalitní ajťák si pořád může vybírat. Problém je, že za ajťáky jsou považovaní i tzv. dvakrát poučení uživatelé, kteří to sice umí krásně okecat s použitím termitů, kterým nikdo nerozumí (možná ani oni sami ne), ale třeba zapojit správně i to blbé erjéčko je pro ně problém ... Já osobně se profesně zaměruji převážně na problémy tzv. obyčejných uživatelů, jsem starý praktik, kterého teorie zajímá jen když ji zrovna potřebuje k vyřešení daného problému, ale evidentně jsem se svým přístupem k zákazníkům žádaný. Prostě jsem takový samostatný IT dělník úplně dole a jako individualista bez ambicí stát se kolečkem v nějakém velkém soukolí velkých firem. Ovšem když při své práci vídám, co někteří ajťáci dokáží vyvádět ve firmách nebo institucích, prostě nevěřím, že by za těmi branami byl až takový přetlak kvalitních IT.

Minutus 29.1.2010 7:54

Re: IT před branami firem možná přibývá ...

Souhlasím. Pokud seženu opravdu akceptovatelného IT, dostanu za to od firmy ještě peníze a ne zanedbatelné. V kvalitě přetlak není.