5.3.2024 | Svátek má Kazimír


Diskuse k článku

EVROPA: „Bezpečné“ banky

Evropská unie má pár výhod. A vedle těch svých výhod má taky jeden zásadní problém. A ten problém se jmenuje závist. Že jste si toho ještě nevšimli? Tak tedy funguje to přesně na známém principu sousedovy kozy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 17.5.2013 9:20

Ono je to tak s celou přeslavnou EU,

nejen s bankovnictvím. Proto také jde do kopru.

K. Luboš 17.5.2013 9:12

Ale já finančníkům opravdu závidím!

Banka totiž prochází určitými fázemi:

1) Banka prosperuje a finančník bere plat s pěti nulami a bonusy s šesti nulami.

2) Zjistí se, že banka stojí před krachem. Finančník nebere bonusy, ale musí se spokojit s holým platem s pěti nulami.

3) Stát se rozhodne banku „sanovat“, a to částkou s deseti nulami.

Po skončení fáze 3 se opět vracíme do fáze 1 a celý cyklus se opakuje. Takže paní Šichtářová, nic mi nevykládejte o závisti a o socíku. Já osobně bych doporučoval změnit fázi 3 takto: Stát banku nesanuje. Finančník je přiveden na stadión a za přihlížení davu poškozených klientů zastřelen zezadu ranou do srdce. (Jako v socialistické Číně!)

M. Prokop 17.5.2013 9:21

Re: Ale já finančníkům opravdu závidím!

Stačilo by to "stát banky nesanuje".

Ten přídavek už zavání komoušskými zvyklostmi.

K. Luboš 17.5.2013 9:34

Re: Ale já finančníkům opravdu závidím!

No tak dobře, Vy měkoto! Článek  po zralé úvaze upravuji takto:

3) Stát banku nesanuje. Finančník je povinen škodu nahradit, a to majetkem svým, majetkem své rodiny a svých příbuzných a rovněž tak majetkem všech společností, jejichž je byť i pouhým spoluvlastníkem. Neuhrazená částka je převedena na trest odnětí svobody v poměru 1 rok za 4000 ojro. Po uplynutí poloviny trestu si může finančník požádat o podmínečné propuštění.

M. Prokop 17.5.2013 13:50

Re: Ale já finančníkům opravdu závidím!

Zralou úvahou bych to nenazýval.

Spíše nezralým populismem.

K. Pavlik 17.5.2013 15:33

Stát banku nesanuje

Stát banku nesanuje - no to se lepe rekne nez udela. Pokud by se to prosadilo v parlamente tak by okamzite byla revoluce. Fakt si myslite ze by v Cesku proslo to ze obcan muze prijit o penize v bance?

P. Vaňura 17.5.2013 19:59

Stát zaručuje vklady do 100000 Euro

Banky nesanuje.

Mimochodem, ono v některých případech dokonce jde zakročit, ale ne proti bance, ale banka proti svým zaměstnancům. Toto se skutečně stalo, je to už 15 let, ne li více.

V ČSOB existovala skupina na tu dobu dobře placených makléřů (200000 měsíčně), kteří prováděli spekulativní obchody na účet banky. Pak se dva z nich dostali se svým obchodováním do ztráty. Nevím, jaké by to pro ně mělo následky, ale trestní určitě ne. Jenže oni, aby o své posty nepřišli, celou věc nadřízeným zatajili a pokusili se dostat do plusu riskantními finančními operacemi, kterými původní ztrátu zněkolikanásobili. Pak už ale šli před soud.

K. Pavlik 17.5.2013 21:39

Re: Stát zaručuje vklady do 100000 Euro

To slo asi jen o malo penez takze to banka mohla pokryt bez vydirani statu.

M. Vondráček 17.5.2013 8:50

m

V té souvislosti se mi vybavuje jeden citát  "Tak dlouho jsme dávali pozor aby někdo nezbohatl, až jsme zjistili , že jsme všichni chudí .... "

K. Frauknecht 17.5.2013 8:58

Re: m

:-)

P. Čech 17.5.2013 8:32

Ten problém se jmenuje závist.

A tato závist je průvodním jevem jakéhokoliv typu socialistického stylu vládnutí. Jedním z takovýchto socialistických stylů vládnutí a moci se vyznačuje téměř všechno dění v Evropské unii. Jednotlivé státy až na mizivé výjimky na své občany kašlou, neptají se jich na jejich názor a zavádějí nové a nové systémy proti jejich vůli. Co na to demokracie, o které všechny státy drze tvrdí, že je jejich společenským systémem? Pláče v koutku a  a jen kradmo pokukuje po Švýcarsku, kde se jí, jako jediné zemi na světě náramně daří. Daří se jí tam proto, že systém moci je postaven na přímé moci občanů a navíc je vybudován zdola. Na rozdíl od ostatních evropských zemí, kde vláda a moc je v rukou politických stran a je diktována občanům z ústředních orgánů moci - sekretariátů těchto stran. O tom je celý ten problém.

K. Frauknecht 17.5.2013 8:49

No tak zase nic :-)))

Napsal jste to krásně a mě ušetřil od "slohové práce" :-).

Jen doufám, že ten článek budou číst i potencionální voliči ČSSD!!!!

K. Luboš 17.5.2013 9:41

Ale závist je hybnou silou pokroku!

Závidí Němec, závidí Čech, závidí Američan... Ale pouze Čech je ochoten svoji závist přiznat...

J. Schwarz 17.5.2013 6:07

úvaha má chybku -

problém je v kriteriích "úspěchu" banky - a ta kriteria si mnohdy vrcholoví manažeři bank šijí na míru. Banka může provádět takové riskantní operace, že je opravdu výnosná - pár let. Pak se ale - právě v důsledku předchozího systému řízení, dostane do ztrát či jí hrozí krach. Manažeři však již své bonusy shrábli, popřípadě realizovali opce a získané podíly  včas prodali - a ztráty zaplatí "závistivý" daňový poplatník. Já bych se ovšem přimlouval za jiné řešení - ať mají bankéři bonusy jaké libo, ale ať taky  nesou riziko svého počínání - i dlouhodobě. Ať o své "výdělky" klidně přijdou třeba i po 5-ti letech, kdy se ukáže že banka zkrachovala v důsledku jejich "výnosných" rozhodnutí. Feudální vládce, když riskoval, vytáhl do války a prohrál - přišel o všechno, o království i o hlavu. Bez ohledu na to, jestli byl v prvních bitvách úspěšný, počítala se celá válka. To by se to válčilo, kdyby mohl vyloupit první nepřátelské město, se "ziskem" se usadit na svém hradě a být "zákonem chráněn" proti stejnému počínání ostatních.

P. Schuster 17.5.2013 8:14

Re: úvaha má chybku -

Trochu z jiného soudku a to o tzv ekonomických tygrech.

Bankovní kapitál rozhýbal irskou ekonomikou, kdy poměr HDP krajiny k bankovnímu kapitálu byl obrovský, takže se "irský tygr" musel po nástupu světové finanční krize v roce 2008, poroučet a dnes je tam 14,8% nezaměstnanost a EU jim diktuje podmínky.

Pokud si pamatuji, tak před několika lety nám byly dány medií za vzor jak irská, tak i slovinská ekonomika a Slovinci v současné době začínají mít také problémy. On ten Kalousek asi ví co má dělat....

R. Jonák 17.5.2013 8:46

Re: úvaha má chybku -

Možná byste mohl mít trochu pravdu, ale pokud jako argument má platit ta poslední věta, tak je celý příspěvek velmi pochybný. On by se ten chemik měl opravdu raději věnovat chemii.

M. Prokop 17.5.2013 10:14

Re: úvaha má chybku -

Oni mají €, my ne. Souvislosti už najdete sám, ne?

J. Vyhnalík 17.5.2013 11:35

Re: úvaha má chybku -

Irsko je dost specifický případ. V USA žije mnoho Irů a Irsko se tak stalo jakýmsi logistickým terminálem mezi USA a EU. V Irsku si otevřela své evropské pobočky řada amerických firem. Výhodou bylo to, že se v Irsku mluví anglicky, náklady na pracovní sílu jsou nižší než v GB a přitom je Irsko součástí EU a eurozóny.

Proto když USA otřásla hypotéční krize, byl dopad na Irsko drtivý. Je to trochu podobné jako naše ekonomická závislost na Německu.

M. Prokop 17.5.2013 13:52

Re: úvaha má chybku -

Hlavní problém byl v příšerné realitní bublině.

Úroky € rozhodně nebyly nastaveny na potřeby Irska, blížícího se na rozdíl od Framecka k přehřátí.

P. Vaňura 17.5.2013 20:11

V Irsku byl jiný problém, který též má Španělsko

Jmenovalo se to stavební boom. Cena nemovitostí pořád rostla a mnozí si mysleli, že tomu tak bude pořád. Počítali, že barák VŽDYCKY prodají za vyšší cenu, nedž činí hypotéka+jejich investice. Když ale vznikl problém s penězi, Irové najedno nemohli splácet a sanoval to STÁT a to NA DLUH. Neznám tamní poměry ale někde jsem slyšel, že se dnes v Irsku neprodejné baráky dokonce bourají!

Státní finance byly v Irsku v pořádku, Irsko položily soukromé dluhy.

P. Novák 17.5.2013 5:52

Paní Šichtařová, máte pravdu, ale

jak donutit manažery, resp. celé výkonné vedení např. bankovního domu, aby si počínali tak, že příslušná banka přežije i krizi a že bude existovat i potom, co veškeré současné vedení umře? Akcionáři to nezmohou. Pokud by to zmohli, byli by ve vedení banky. Management jim předloží takové analýzy, prognózy a perspektivy, že nemohou nekývnout na krátkodobý zisk.

Co s tím? Návrat ke kampeličkám, kde se všichni znali? Poraďte!

P. Čech 17.5.2013 8:37

Re: Paní Šichtařová, máte pravdu, ale

I dnes existuje a úspěšně, mnoho t.zv. rodinných bank, kde jejich majitelem je onen pověstný Jan Novák, kterého všichni dobře znají. Znají jeho způsob podnikání, ví, jak se v určitých situacích choval a buď mu věří a nebo nevěří.

P. Novák 17.5.2013 12:27

Re: Paní Šichtařová, máte pravdu, ale

Můžete mi prosím nějakou prozradit?

P. Čech 17.5.2013 20:12

Re: Paní Šichtařová, máte pravdu, ale

U nás nejsou. Naše banky byly až na mizivé výjimky prodány ČSSD a ODS zahraničnímu kapitálu a české banky za vydatné novinářské kamppaně a její vinou zkrachovaly.

M. Stuchlik 17.5.2013 16:20

Re: Paní Šichtařová, máte pravdu, ale

To je jednoduché: nechat banky krachnout a (ne)zodpovědným managérům zabavit veškerý majetek a nechat jim existenční minimum dokud vše nesplatí do posledního centu.

J. Humpolík 17.5.2013 5:18

atributy socialismu

ZÁŠŤ , ZÁVIST A NENÁVIST , základní atributy socialismů a jejich "obyčejných" lidí

P. Brodský 17.5.2013 12:03

Levice nenávidí bohaté, pravice pohrdá chudými

a intoši, kteří navrhují cokoli jiného, jsou pro voliče nesrozumitelní.

Takže co byste chtěli?

J. Vyhnalík 17.5.2013 2:54

Zbytečné obavy

Francois Hollande přišel s nápadem, že se celá EU do dvou let spojí pod jednou vládou, která bude jednou měsíčně (sic!) zasedat a pod vedením skutečného presidenta (na rozdíl od toho dosavadního neskutečného), řídit EU k prosperitě. Vláda EU bude řídit ekonomiky, kontrolovat jejich deficity a (a o to jde asi v první řadě společně evropsky ručit za závazky členů). Opravdu to myslí vážně člověk, který řídí stát, který po několik let za sebou neplní ani základní a údajně závazná maastrichtská kritéria?

Taková vláda by buďto plnila své funkce pouze formálně a její hlavní pracovní náplní by bylo falšování výkazů, aby papírově byly deficity v pořádku, nebo by opravdu škrtala a lidé v postižených zemích by vyšli do ulic.

Původní myšlenka EU coby prostoru společné prosperity se stále jasněji nahrazuje myšlenkou EU coby prostoru společných dluhů.

Každopádně by v takovém případě byly starosti bankovních manažerů pouze nepodstatným detailem ve srovnání se starostmi zbytku občanů EU.

P. Joch 17.5.2013 7:34

Re: Zbytečné obavy

Jééé, to jste neměl psát! Paní Netzer Vám to spočítá a určitě se už teď těší, jak jí v tom společném superstátě pod Hollandovým vedením bude dobře.

J. Kanioková 17.5.2013 22:38

Je to fakt neskutečné pako :))))