14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Machala 3.4.2024 4:53

Dovolím si nesouhlasit. Nelze směšovat jednotlivce, z nichž mnohý občas není homo oeconomicus, a celek všech jednotlivců, kteří jim v průměru převážně jsou. Jakmile popřete existenci racionálně se rozhodujícího jednotlivce, nemáte řešení, proč jsou země s ekonomicky svobodnějšími jednotlivci úspěšnější než ty řízené. Nahrajete tím argumentaci ve prospěch centrálně plánované ekonomiky a socialismu, prtž se údajně jednotlivec rozhoduje neracionálně. Čím to, že se socialismy rozhodují hůř a dosahují nižší prosperity. Socík je sice zase v módě a to ten korporátní, jenže funguje nejhůř.

T. Diblík 3.4.2024 7:41

To řešení je. V řízených zemích se k moci nad ekonomikou pravidelně dostávají lidé, kteří nejsou homo oeconomicus. Takového Teng Siao-pchinga pustili k moci až ve chvíli čirého zoufalství.

R. Langer 3.4.2024 8:30

Jsem zvědavý, kdy to lidem dojde u nás. Ale asi nikdy, jak to tak kolem sebe pozoruju... ;-O

J. Ticháček 3.4.2024 20:35

Jednotlivec a celek jedno jsou.

Jednotlivý člověk se od kopřivy, mloka, nebo jezevčíka liší v podstatě jen tím, že je schopen svá předchozí rozhodnutí zpětné popsat, a mnohdy i racionálně zdůvodnit. (Opět zpětně.)

Jobs, Gates, Musk, nebo kdokoliv jiný svá rozhodnutí nedělali s cílem stát se miliardáři. To se jim jen přihodilo. Oni prostě něco zkusili. A ono se jim to podařilo tak, že nestačili koukat.