15.4.2024 | Svátek má Anastázie


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč líp už být nemůže

Je to jen několik málo dnů, co můj manžel napsal článek o aktuálním stavu ekonomiky. Přesněji řečeno o tom, že období ekonomické hojnosti a růstu už narazilo na své limity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Hil 24.7.2017 18:32

Je zarážející jak spousta lidí motá výrok "do stejné řeky

nevstoupíš".

Ten výrok je o tom. Že i když vstoupíš do té samé řeky, je to už jiná řeka. Že prostě ve vesmíru vše plyne a mění se...!

P. Zinga 24.7.2017 17:26

Mám radost.

https://www.motor1.com/news/170051/tesla-hong-kong-sales-collapse/

P. Zinga 24.7.2017 16:52

Pane Šimku,

prokázal jste se jako neobyčejný, abnormální blbec. Zde důkaz, i pro ostatní:https://www.amazon.com/Road-Ruin-Global-Elites-Financial/dp/1591848083/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1500907744&sr=1-1&keywords=The+Road+to+Ruin#customerReviews

J. Šimek 24.7.2017 20:03

Re: Pane Šimku,

Já nepopřel, že to tam není k mání, jen jsem doporučil i další titul, takže blbec jste vy.

P. Zinga 24.7.2017 14:17

Doporučuji všem

"The Road to Ruin" od znalce poměrů Jamese Rikardse. "Hliněné nohy, ne kterých stojí zázračné, nepřirozeně rychlé ozdravění, mají své jméno: umělé nízké úroky a epické záplavy peněz skrze centrální banky (viz EU). Příští krize je na obzoru a elity se již na ni připravují shromažďováním hotovosti, zlata a pod. Peníze v bance jsou "virtuální", viz zkušenosti z Řecka Kypru, kde byl ze dne na den omezen přístup k hotovosti. Jako obyčejně největší tíhu nákladů ponese dolních 90% občanů .

Kniha je v angličtině na Amazonu od 7 dolarů.

J. Šimek 24.7.2017 16:15

Re: Doporučuji všem

Je tam ve výprodeji i ta o konci civilizace podle majského kalendáře :o)

M. Pivoda 24.7.2017 11:54

Ševče, drž se kopyta a ovládej svou potřebu Všeználka.

Dnes jsem vydržel přečíst si celý článek. Nutí k zamyšlení - a to je dobře.

Nehorší je, když se Šichtařová emocionálně neovládne a začne psát mimo svůj obor. Pak ze sebe plivá děsné argumenty. Například v listopadu 2015, když psala o aféře Dieselgate:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-dieselgate-0qp-/p_ekonomika.aspx?c=A151101_161248_p_ekonomika_wag

R. Langer 24.7.2017 13:44

Re: Ševče, drž se kopyta a ovládej svou potřebu Všeználka.

No, možná to tak připadá vám, mně ovšem nikoliv.

P. Zinga 24.7.2017 15:32

Re: Ševče, drž se kopyta a ovládej svou potřebu Všeználka.

Pane Pivodo, tak jsem si tu stránku otevřel: co se Vám nelíbí?

M. Pivoda 24.7.2017 15:57

Pro Petera Zingu

Otevřete si, prosím, i další webovou stránku, z 9.května 2017, Volkswagen CEO: “Anything Tesla Can Do, We Can Surpass”

https://cleantechnica.com/2017/05/09/volkswagen-ceo-anything-tesla-can-can-surpass/

A porovnejte toto sdělení s někdejšími tlachy české ekonomky Šichtařové, v posledním jejím odstavci z listopadu 2015:

... Kdyby zelených šílenců nebylo, zcela dominující většina spotřebitelů by s prominutím kašlala na to, jestli jsou emise jejich auta takové či makové; mnohem víc by je zajímala spotřeba a výše jejich pojistky. Kdyby zelených trotlů nebylo, nedostal by Mezinárodní panel pro čistou dopravu (ICCT) do ruky hůl, kterou mohl Volkswagen bíti. Ne, já se Volkswagenu nezastávám, podvádět se nemá a už naši předkové moudře říkávali, že „kdo lže, ten krade, do pekla se hrabe“. Tvrdím ale, že bez umanutých zelených naivků, kteří jezdí do práce na kole, ale osmkrát za měsíc létají na kongresy o globálním oteplování a emitují při tom víc emisí, než majitel dvoulitrového Volkswagen-Transportera za rok, by se svět celkem jistě oteploval taky, ale s našimi auty bychom si užili víc srandy. Bez zelených hlavinek bychom se v létě nedusili alergií na řepku olejnou, Volkswagen by neměl motiv a nepodváděl by s měřením emisí a nemuseli bychom se teď bát, co když hysterické prognózy o zpomalení německého i našeho hospodářského růstu nejsou hysterické, ale realistické.

ředitelka společnosti Next Finance, s.r.o. Newsletter Institutu VK Markéta Šichtařová

P. Zinga 24.7.2017 17:12

Re: Pro Petera Zingu

Ale jděte, pane Pivodo, to není objektivní stránka. Co vím, Tesla má obrovské potíže s prodejem, obzvláště poté, co vypršel v řadě zemí, ale i v Kalifornii, dotační program. Navíc Tesla nežije z prodeje aut, ale z prodeje emisních povolenek. Bez zelených idiotů ve vládách by už dávno skončil.

A neukazujte podíl Tesly na prodaných E-autech, ale na celkově prodaných autech-myslím, že tu tečku by jste ani nezaznamenal.

M. Pivoda 24.7.2017 18:32

Zpět k tématu - pro Petera Zingu

Jestliže se firma Volkswagen veřejně chvástá, že je schopna překonat inovativní Teslu, má učitě i na to, aby vyráběla své vlastní elektromobily (i s přílušenstvím) a nefalšovala emise u svých dieselových motorů. Důstojné řešení konkurenčního střetu tedy pro Volkswagen existovalo.

A ekonomka Šichtařová se v tomto případě zbytečně ztrapnila. Podpořila sice Institut Václava Klause, ale zcela zbytečně (irelevantně) útočila na tzv. "zelené šílence/trotly", protože pořádně nerozumí inovacím. Omluvou jí může být jen to, že v době kdy ona chodila na VŠE Praha, inovace se tam ještě pořádně neučily. Místo profesora Valenty (původem z VŠE Praha) jsem předmět Inovace dostal k výuce já na škole ESMA.

Zdravá konkurenční ekonomika (i předmět ekonomie) musí favorizovat inovace. Nikoliv podvody. Amen.

J. Schwarz 24.7.2017 19:54

Re: Zpět k tématu - pro Petera Zingu

Pokud by nešlo o šílence/trotly, obešli by se bez dotací. Prostě by na své projekty sehnaly peníze od nadšené veřejnosti a technických fandů. Kdo tlačí své "inovace" přes politiku, ušlechtilými žvásty a moralizováním jen maskuje skutečnost, že není žádný "zázračný inovátor" ale gauner, který přišel na to jak se přes politiku nabalit.

M. Pivoda 24.7.2017 21:54

Pro Jana Schwartze

Určitě lze všechno zneužít, tzn. i peníze na inovace. V tomto směru nevedu diskuzi, zejména v Česku.

Ale zřejmě si neuvědomujete, že bez státních peněz by v USA kdysi v minulosti nevznikl projekt ARPANET, ze kterého se vyvinul dnešní internet. Takže bez státní podpory výzkumu a inovacím byste dnes ani nemohl žvanit na Neviditelném psovi.

M. Hoblík 24.7.2017 11:39

Kapitál.

Prostudujte si Marxe, pochopíte.

M. Šejna 24.7.2017 10:15

nová věštba Šichtařové

a zas tu máme novou věštbu Šichtařové. A opět věštbu ve formě strašení před strašnou budoucností. A opět bez sebemenší snahy napsat, jak to udělat, aby se věštba nevyplnila. Prostě klasická populistka Šichtařová.

Seznam věšteb Šichtařové začíná narůstat. Před pár lety věštila finanšní kolaps Ruska, který prý nastane do půl roku. Těch půlroků už proběhlo několik a Rusko furt ne a ne zkrachovat. V V roce 2014 věštila, že během pár měsíců vypukne velká krize v Česku. Máme rok 2017 a krize nikde. Podobnou věštbu opakovala před pár měsíci, tentokrát bez určení času, kdy ke krizi dojde. Tahle věštba jí určitě vyjde, protože krize určitě jednou příjde. A dnes tedy znovu Šichtařová straší a pro jistotu znovu bez časového učení, kdy se věštba vyplní. Takže zas jí to jednou výjde.

J. Lepka 24.7.2017 10:32

Re: nová věštba Šichtařové

To víte že jo, Šejno. V centrálně řízené ekonomice by se to nestalo, že? Úžasné je, jak si vy i vám podobní neustále nalháváte, že tzv.politická ekonomie socialismu se řídí jinými zákony než nabídka a poptávka. Jak to jen ti naši předci dokázali, dokázali přežít s takhle jednoduchým účetnictvím tisíce let, kdežto ta vaše se sesypala za jedno století (plus mínus)?

Stejně tak i bankovní sektor se od starověku nutně musí řídit stejnou politikou. A jestliže někdo tu rovnováhu vychýlí a je úplně fuk, jak to udělá, dojde ke krachu. To ovšem ani vaši ideologická kritika neoddálí, možná masivní injekce státních financí, ale ta stejně, jako ta centrálně nadirigovaná úroková míra netrvá věčně.

J. Kavalír 24.7.2017 13:00

Re: nová věštba Šichtařové

Nevšiml jsem si, že by pan Šejna psal o politické ekonomii socialismu, ale o nevyplněných věštbách paní Šichtařové.

Také vaše představa, že se bankovní sektor řídí stejnou politikou od starověku, je poněkud scestná. Původně to fungovalo tak, že peníze se v podstatě vyráběly jako jakýkoli jiný výrobek. Vytěžilo se zlato nebo stříbro, panovník na to dal "štempl" razidlem a hodnota mince se pak pohybovala podle tržních principů v poměru k jinému zboží - po zaplavení trhu stříbrem z Ameriky hodnota stříbrných mincí prudce poklesla.

Současné papírové peníze se ale pouze vytisknou a pak se někomu půjčí. Hodnota těch, co byly dosud v oběhu, postupně díky inflaci klesá a také se musí rozdělovat narůstajícímu počtu obyvatel. Ekonomika se tedy udržuje v chodu jen díky půjčkám, jejichž prostřednictvím se do ní dostávají další a další peníze, které kompenzují jejich znehodnocování inflací. Otázkou je, jak dlouho to ještě bude fungovat.

J. Lepka 24.7.2017 23:45

Re: nová věštba Šichtařové

Snad se mnou budete souhlasit aspoň v tom, že banka má produkovat zisk půjčováním peněz, tedy financováním klientů, kteří jí za to platí úroky a obvykle ručí nějakou protihodnotou. Pokud se do toho naprsí politici se znásilněním tohoto mechanismu, obvykle nastane krize - Detroit. Politik se pak z jakékoliv odpovědnosti vyvlékne, např. : Finanční odhady nabyly zasazeny do reálného ekonomického rámce, no a zaplatí to kdo ???

M. Šejna 24.7.2017 15:03

Lepko

co vy dokážete vydedukovat z toho, co jsem napsal, to je opravdu neuvěřitelné. Zapomněl jste mě ještě vytknout, že dnes prší a že letos pomrzly třešně. Sice o tom nepíšu, ale to je fuk. O socialismu jsem také nepsal a přesto jste mě to vytknul, takže proč mi nevytknout i dnešní déšť, že jo?.

J. Lepka 24.7.2017 23:34

Re: Lepko

To mne mrzí, že vám zmrzly třešně. Mně kupodivu ne a nesouvisí to se snahou poroučet i větru, dešti.

M. Valenta 24.7.2017 10:06

Na sinusoidu ekonomických cyklů

paní Šichtařová nezapomněla. To i naše čuba Ema ví, že když jednou za čas jedeme na dovolenou, tak ji čeká několik poněkud spartánských týdnů v režii sousedově.

J. Šimek 24.7.2017 10:04

-50,-40,-30,-20,-10,0,+10 - ještě 7 let prosperity

nás čeká, podle filosofie rychlosti snižování deficitu státního rozpočtu podle Bureše. A pak ještě mraky let v období, kdy se bude střádat na horší časy. Ať žije kobliha ... sorry jako :o)

D. Polanský 24.7.2017 7:42

Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

vždy naplní. Trefit ta dobrá to je již kumšt.

R. Langer 24.7.2017 7:45

Re: Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

Hm, a proč to tak vlastně je? Nebylo by dobré se nad tím zamyslet?

P. Lenc 24.7.2017 10:06

Re: Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

No, zamyslet se sice můžem, ale ona ta bouřka nakonec vždycky přijde.Argumentace autorky je bohužel přesvědčivá.

R. Langer 24.7.2017 11:36

Re: Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

Právě. Ale přesto se mluví o hlavně tom, že být špatným prorokem je jednoduché. Ne o tom, o čem autorka píše. To totiž už není tak jednoduché, aby to každý pochopil.

J. Lepka 24.7.2017 10:33

Re: Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

Světlé zítřky jsme už dávno nechali za sebou.

K. Pavlik 24.7.2017 4:03

PodivNY clanek.

JeDNA malickost pokud mam vic prace nez mohu u delat Tak zvysim cenu.

PROC se to v cestu nedela?

R. Langer 24.7.2017 7:45

Re:

Já myslím, že ceny všeho možného se v poslední době (za poslední dva roky) zvýšily poměrně výrazně (až o 25%). Vy jste si toho nevšiml? Já tedy rozhodně ano. Zatímco s platy se moc nehýbalo (kromě státní správy). Což bude taky jeden z podstatných důvodů, proč furt "nejsou lidi".

Takže na článku nic podivného nevidím. Právě naopak. Co třeba Řecko, už má zaplacené dluhy? Už je alespoň začalo splácet? Že to dnes už nikoho nezajímá? Ale to by mělo.

Někteří lidé dnes považují knížky o Neználkovi od Nikolaje Nosova za výstavní skříň komunistické propagandy. A přitom já jsem z těch knížek už jako desetiletý poznal základy skutečné ekonomie v kostce. Některé názvy kapitol a citáty si pamatuji dodnes. A ty nejaktuálnější v dnešní době a blízké budoucnosti by byly "Nějak bylo, nějak bude. S plným břichem houby zle." a "Panika na Hrabillonské kurze". Ty knížky by měly patřit do povinné četby. ;-)