2.3.2024 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Intervence končí

Intervenční režim České národní banky (ČNB) je odpískaný. Jeho důsledky tu s námi ale budou ještě dlouho.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 7.4.2017 13:16

Re: žádná katastrofa se nekonala a nekoná

Natištěných Kč.

Takže sice je nikomu nesebrali, ale vliv na inflaci to bude mít.

I. Schlägel 7.4.2017 15:06

Re: žádná katastrofa se nekonala a nekoná

Oni už ty prachy ani netisknou. Moderní peněžní zásoby jsou už napůl takové kryptoměny. Napůl je možná příliš optimistický výraz.

R. Langer 7.4.2017 8:50

Bohužel,

ke zdražování DOŠLO. A to k výraznému!

A. Alda 7.4.2017 11:26

Ano.

Zdražení a tím pokles životní úrovně jsou velmi výrazné.

Nejvíc na to doplatili důchodci a zaměstnanci státu, krajů a obcí. Protože šéfkou úřednických odborů už není paní Vondrová, úředlnictvo na prudké snižování své životní úrovně nezareagovalo. Zaměstnanci soukromých podniků si zvýšení mezd vydupali, někde hlasitě, jinde potichu, ale zaměstatnci veřejného sektoru na tom s výjimkou lékařů začínají být velice špatně. O důchodcích raději vůbec nemluvit.

To zdražení je velmi výrazné a všeobecné a nejbolestivější pro mnohé vrstvy obyvatel je právě prudké zdražení potravin.

Ale vládní ministři se vzájemně plácají po ramenou a bankéři z ČNB se dmou pýchou.

M. Klas 7.4.2017 12:12

Re: Ano.

Nemáte pravdu, mám doma státní úřednici a vím, že mají prémie, osobní ohodnocení, mimořádné odměny, pravidelné zvyšování platů. To jsou věci, o kterých se nám, zaměstnancům u soukromých firem, ani nezdá.

L. Novák 7.4.2017 20:35

Re: Ano.

A všechno je dražší...

D. Polanský 7.4.2017 8:21

Zdražování nedošlo?

Jak se zdá, autorka nenakupuje v obchodech v ČR.

K. Novák 7.4.2017 6:52

Vypadá to,

že paní Šichtařová neví, proč byly intervence spuštěné a proč byly ukončené. Já to taky nevím, ale mám podezření, že hlavní důvod jejich ukončení je to, že se vyměnil guvernér ČNB.

D. Polanský 7.4.2017 8:24

Re: Vypadá to,

Správně, za vším hledej člověka! Nakonec ekonomie není věda.

M. Prokop 7.4.2017 9:15

Re: Vypadá to,

Paní Šichtařová ví, vy nevíte.

R. Szewczyk 7.4.2017 2:38

ha ha ha

to o tom švýcarsku, německu a číně je fakt hodno toho , kdo nemá internet, například, aby se na západě vyrobila jakási hnědá palmovo olejová srrračka s názvem Milka, musely se spojit technologie švýcarů rakušanů němců a američanů, aby se to mohlo prodávat dětem, vyrábí se to kosmickými technologiemi bez podílu ruční práce, nu a čínský huawei se asi vyrábí na hrnčířském kruhu, možná ani to ne, vynechámli auta, a to kvulivá švýcarům, vzpomněl jsem si akurát na švýcarský nůž, ale nejsem si jistý, estli ho robi ti goroli, jinak jsem se díval kolem sebe, tak Pc jest madein čina nebo i paměti jsou made in tchajvan, což je taky čína, telka stejně jak žárovky jsou čína, foťák , mobil, různé flešky taktéž, mikrovlnka tamtéž, ale pozor , sporák je mora, asi proto že to je jen kus plechu, což je podle vás špičkový západní výrobek na rozdíl od tej mikrovlnky,

J. Fleiszner 7.4.2017 5:56

Re: ha ha ha

A co oblečení?

K. Novák 7.4.2017 6:48

Re: ha ha ha

PC jsou made in USA. Nedejte se mýlit tím, co je napsáno na bedně. S ostatními výrobky je to obdobné.

J. Jurax 7.4.2017 11:12

Re: ha ha ha

Nejsou. Snad kromě značky Dell. Made můj slovním překládá UDĚLÁNO, VYROBENO.

PC byl v ÚSA vymyšleny - podle mého slovníku devised, excogitated ... :-)

Ondyno jsem rozmontovával PC na součástky - a pokud na nich bylo napsáno Made in ... tak to bylo Taiwan nebo PLC ...

K. Novák 7.4.2017 13:14

Re: ha ha ha

Nedejte se tím mýlit. Já mám také na externím disku WD napsáno made in Thailand, ale Western Digital je americká firma a technologie je americká. "Locations" jsou podle Wikipedie po celém světě (i u nás), ale je otázka, co ta továrna v Thajsku vyrábí a nakolik je to jen montovna, do které se nejdůležitější součástky dovezou, v Thajsku se vyrobí ty méně náročné a všechno se to smontuje, protože jsou tam "nižší náklady na práci". Zisky jdou samozřejmě do USA, kde je hlavní sídlo firmy. Pochybuji, že Thajská továrna disky sama vyvíjí. Ty jsou vyvíjeny v USA v návaznosti na rozvoj operačního systému, rovněž vytvářeného v USA, a dalších pitominek, které třeba já vůbec nepotřebuji (videoreklamy na internetu), ale které spolehlivě způsobí, že můj počítač přestane pro internet stačit.

J. Jurax 7.4.2017 15:53

Re: ha ha ha

No jo, jistě - designed in Germany, manufactured in Thailand - najdete to na lecčems, co značkou evokuje echt německou kvalitu.

Podstatné ale je, že výroba je někde, kde se dělá za pusu, a státy původu ztrácejí schopnost výroby tovaru v patřičném množství - zvlášť jde-li o hromadnou výrobu. Vymyslí, vyrobí vzorky, otestují a dělá se to v Indonésii. A týká se to i složitých celků - třeba námořních lodí.

Případný zisk jde jistě mateřské firmě v USA či Evropě, sociální náklady na podporu takto vzniklých nezaměstnaných v USA a hlavně v Evropě ovšem za firmou nejdou - to se platí i z Vašich daní skrze stát.

A ty výrobní státy získávají know-how a mají tak na čem stavět.

P. Vaňura 7.4.2017 16:26

Vaši poslední větu tesat do kamene!

Nejde jen o počítač, ale též o cenu mobilního připojení!

M. Prokš 7.4.2017 7:25

No asi se budete divit, ale Svicari produkuji velke mnozstvi spickovych a poradne drahych prumyslovych komponent, ktere se pouzivaji celosvetove. Jen pro koncoveho spotrebitele nejsou videt, protoze jsou zamontovany v celkovem vyrobku. Nebo obrabeci a merici stroje. Hodne veci delaji do prumyslovych robotu, vakuove techniky, laboratorni techniky...

M. Prokop 7.4.2017 9:16

Re:

Léčiva, chemii ...

P. Joch 7.4.2017 8:37

Re: ha ha ha

Pane Szewczyk, vy to máte z toho internetu hodně pomotané. Německo průmysl není Milka, ale třeba Siemens, BMW, Bosch a další koncerny.

R. Szewczyk 7.4.2017 9:06

Re: ha ha ha

asi tak, němci měli naprosto dokonalé uplně všechno, přesto je porazili nevzdělaní vožralí mužíci z zemljanek, a to holýma rukama , v lepším případě s klackama a výjímečně vintovkama, kterým chyběly náboje, obdobně američani , co porazili uplně každého nej lepší a největší armadou na světě, byli vyhnání z vietnamu kousky bambusu potřenýma exkrementy, všichni ti oni si pak postupně vylámali nejmodernější zuby na kozomrdech s předovkama v afganistanu, abych tak nějak citoval ty analytiky a porovnal skutečnost, ta skutečnost je taková, že češi nevyrábí prakticky ničeho, takže ani není co srovnávat, takže u nás se zmůžeme na tvrzení že číňani jsou loupači pazourků a my vyrábíme technologickou špičku v autech ve firmě chujdaj v Nošovicích kde taktéž je špičkové pivo které vyrábí indiansko černošská grupa, na jejichž aktivity jim dodává železo indian z indie a to vše financují belgicko holandské kolonialní banky

M. Prokop 7.4.2017 9:17

Re: ha ha ha

Máte to dobře pomotané. :-P

A. Nový 7.4.2017 13:18

Re: ha ha ha

Si myslím, že tam bude jiný problém než nějaké pomotání.

I. Novák 7.4.2017 14:26

Re: ha ha ha

Tak zrovna na té technologicky skvělé německé vrtačce Bosch jsem objevil výlisek Made in PRC.