6.7.2020 | Den upálení mistra Jana Husa


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirsky 27.5.2020 15:58

Někdy si říkám, že české zemědělství začalo mít problémy od té doby, kdy se ze sedláků stali nejprve družstevníci a pak farmáři.

Š. Hašek 27.5.2020 16:17

Vidím to stejně.

Družstevníky bych přenechal historikům.

Věnoval bych se zejména pařátům brusele.

Zítra jdu na selský trh. Na plakátu to mají ovšem napsáno jinak. Máme moderní radnici.

M. Krátký 27.5.2020 12:22

Trochu humoru na dané téma nikdy neuškodí - pusťte si tohle - má to české titulky a jen 2 minuty - hezký den - viz zde :

https://www.youtube.com/watch?v=bAGvIcYbhs4

L. Novák 27.5.2020 11:07

Čeští kolchozníci se přetransformovali do zemědělských společností a jejich pohled na zemědělskou výrobu podle toho vypadá.

No a neuvěřitelná byrokratizace jakékoliv produkce a různé nesmysly typu Babišovy EET pak samozřejmě vedou soukromníky k rozhodnutí, že je lepší nic nepěstovat a nevyrábět a žít ze státní podpory.

No a kvalita mnoha českých dodavatelů je často žalostná. Před pár lety jsem v Kauflandu upozorňoval na skutečnost, že svazky zelené cibulky s ořezanými konci listů byly zřejmě oplachovány ve vodě s rozptýlenou hlínou, která natekla do vnitřního prostoru trubkovitých listů a hlína se usadila na jejich vnitřních stěnách. Připadalo mi, že zemědělci, kteří produkují takový šunt, musí být úplně na palici...

Š. Hašek 27.5.2020 13:46

Nebudu Vám vyvracet "české kolchozníky". Já si je pamatuji moc dobře, když mně bylo jedenáct, dost jsem chodil na nákupy.

Dnešní stav je dílo brusele, dotací, plánování, Teličky, Zelených a modernoprdů, kteří přímo hýkají blahem, že mají v srpnu spešl rajčata z Maroka (a Morava/Uhry/Mělník/Bulharsko utřou nos.

Dneska nemáme u nás kolchozníky, máme sedláky, kteří ale musejí poslouchat. Nejdřív Belgie, potom Haná!!! A Vy tím, že si neumíte umýt zeleninu to jenom zdárně přikrmujete! A dost operujete s jedním jediným zážitkem. Ořezané konce listů ostatně svědčí o neodbornosti, zamaskování oschlých konců. Já bych to nekoupil.

brusele a paprikám z celého světa (na konci srpna) zdar!

Dost asi nechodíte nakupovat! Tedy mimo Kaufland.

L. Novák 27.5.2020 15:35

Příště si ten text raději přečtěte dvakrát, než začnete reagovat. Takhle to vypadá, že jsem se do kolchozníka trefil přesně... :-P Váš text je čirá demagogie.

Š. Hašek 27.5.2020 16:19

Asi zde jsou dva nepozorní čtenáři.

Stran demagogie čiré i kalné se nebudu vyjadřovat.

Š. Hašek 27.5.2020 9:12

Jo.

Bývalo "normálno". Tedy všeho dost, meruňky od Roudnice a Břeclavě, brambory od Humpolce, Haná se též neflákala .... cibule vod Všetat, chmel vod města Saatz znal celý svět, křen ...... rajčata z Moravy, nebo vod Dunaje.

Dnes jest štrasbruselské, vyhláškové, dotační, rozhodovací "nenormálno".

A pokud někdo bude krafat o tom, že by rád měl vždy, především "extrabuřty" z Maroka a divnou mrkev z Belgie ...... tak mu odpovím, že má možnost!

Za Masaryka bylo všechno "naše"! Ale kdo chtěl koupil ančovičky, olivy, Malaga ......... ale za nedotované ceny, mohl. Ale v Mělníce jenom cibuli z Itálie??? To by se občan chopil asi vidlí ..... Sedlák místní byl váženým sedlákem místním, a nemusel dělat "italskou šunku". Dneska se moderně farmaří, podle brusele, dobře nám tak.

V. Novák 27.5.2020 8:10

No, Šamane, ono nejde ani tak o to, odepřít si "cizozemský jed" kávu nebo banány, jako o to, abychom nedováželi 60% brambor, které u nás (na rozdíl od banánů a kávy) dokážeme vypěstovat.

A totéž se týká zeleniny, ovoce, většiny mas, obilí,... Aby naši zemědělci nemuseli vyvážet mléko, které se nám pak vrací v drahých jogurtech.

Š. Hašek 27.5.2020 9:29

Pokud celoročně sleduji regály v obchodech ..... článek je o potravinách, tak mám dojem, že jsme v blázinci. Nebo také, že jsme rukojmí blboučké!!! Spíš to druhé.

Ten "štrasbrusel bude pěkný vykuk", dávat občanům Mělníka celoročně jíst mrkev z Belgie. A občas přihodit "jako lahůdku" brambory od Pelhřimova.

Lumpárna.

A za cukrovku a cukrovary by měl Telička chodit doživotně kanálama. Šlachtu zajímají kabelky! Zkuste si vyčíslit tu cukrovku (zrušenou), ty cukrovary (zrušené)!!!

L. Novák 27.5.2020 10:54

Cukru je i tak nadbytek a prodává se jen o 3Kč dráž, než byla cena za komunistické totality (7,30 Kčs ?). Aby se čeští zemědělci dokázali s výrobní cenou cukru uplatnit na trhu, musely by jim být vypláceny tučné dotace. To teda raději ať pěstují řepku na Babišovo "bio"palivo.

P. Staronový 27.5.2020 11:02

Cukr polevnil až potom, co EU přestala blbnout s kvotami (které byly i příčinou konce některých našich cukrovarů).

K. Salajka 27.5.2020 23:43

To už ale české cukrovary převzali Frantíci.

Š. Hašek 27.5.2020 13:55

Zkráceně:

V brusele již žádný trh není!!!

Je to hra na trh!

Úředník dotací nabulíkuje širokým masám, že nějaké zboží je nejlepší, cenově konkurence schopné!!! A u Humpolce jsou nejdražší brambory vesmíru! Ach jo.

A je mi opravdu trapné se zabývat názorem, že v bruselesystému rozhoduje (už konečně, díky Teličkovi a Francouzům) jen a jen konkurence kvality, ceny, místa, počasí, umu sedláka ....... bez dotací křiváckých.

P. Staronový 27.5.2020 11:00

Nejde to zařídit befehlem. To bude mít jediný následek, zmenšení konkurence a tedy zdražení, případně zúžení sortimentu.

Valnou část zpracovatelů (těch menších) zlikvidoval Palas (ČSSD).

J. Jurax 27.5.2020 13:28

Zmenšení konkurence dotovaných dovozů.

Aspoň by se daly konečně udělat pořádné škvarky; z germánských na maso šlechtěných čuníků moc škvarků neuděláte a bůček je taky žádný tuk ... :-)

Š. Hašek 27.5.2020 13:36

A já opravdu nepotřebuji germánského čuníka (pokud není transformován do norimberských klobásek).

Nepotřebuji belgický cukr (pokud není transformován do belgických pralinek).

Naprostá lumpárna hlavního stanu v Berlíně.

A rozumím tomu, že mlaďoš u regálu Tesca tomu ještě tleská, protože mi hnedka vypráví, že jsme za Husáka hladověli.

Zkráceno, zjednodušeno, nebrat za slovo (tato poznámka není určena Vám, Vy si to přeberete).

P. Victorin 27.5.2020 6:38

Dobrý článek! Dokonce "velmi"...