Pátek 13. června 2025, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

ŠAMANOVO DOUPĚ: Nový rok zase pozdě

„Nedělní půlnoc“ se jen tak říká, protože půlnoc každého dne je ve skutečnosti už začátkem dalšího kalendářního dne.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Malé věci řešte ruky mávnutím ...:-)

0 0
možnosti
OM

O63. 93M30.

3. 1. 2024 17:31

To zpoždění času na různých přenosových systémech je způsobeno nikoli konečnou rychlostí jeho šíření, ale jeho digitalizací a případným rekódováním během přenosu. Dokud se vysílalo analogově a pouze pozemně, tak kupř. rozhlasový signál z Liblic se na konec republiky dostal během půl milisekundy, z Vinohrad do Liblic to trvalo zhruba stejně dlouho, časový signál se bral z Akademie, takže pokud jste si ráno seřídil hodinky podle rozhlasu jako Hujer v Marečkovi, šly vám opravdu velice přesně. Někdy na přelomu tisíciletí začal ČRo používat k distribuci signálů na FM vysílače družicové spoje (vyšlo to provozně levněji než pozemní radioreleové spoje). Tam už v důsledku zpracování signálu docházelo k procesnímu zpoždění v řádu nekolika sekund. Krásně to bylo poznat, pokud jste si např. Prahu pustil souběžně na SV a VKV. A protože vysílání na VKV bylo považováno za prioritní, tak v celém vysílacím provozu rozhlasu šly hodiny o těch pár sekund napřed, aby "na Zemi" šel čas přesně - tak to aspoň kdysi v nějamém pořadu tvrdil jeden z rozhlasových techniků, neměl jsem možnost to ověřit.

U digitálního přenosu je původní analogový signál digitalizován, komprimován a kódován do datových bloků - a to nějakou, i když krátkou dobu, trvá. Pak se data skládají do multiplexu a posílají k posluchači či divákovi. Pak to přijímač musí zase dekódovat, což taky nějakou dobu trvá. Pokud máte IPTV, tak poskytovatel dotyčný signál transkóduje do jiného, datově ještě úspornějšího signálu, což přináší to největší zpoždění. Cestou k vám se pak do cesty datům postaví ještě síťových prvků, které mají své buffery, a zpoždění narůstá, byť už je celkem zanedbatelné.

Pokud chcete mít přesný Tempus Pragense, najdete ho na stránkách Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR - http://www.ufe.cz, kde je i návod, jak si počítač synchronizovat z tamnějším timeserverem, pokud byste o to stál.

0 0
možnosti
Foto

Uznávám, že je to zmatek. Ale přesto, opravdu je 12 AM o půlnoci? Kdy je pak tedy 12 PM?

0 0
možnosti
HR

Tuny povyku pro nic za nic, sáhodlouhá pojednání o ničem. To nemáte nic jiného, nějakou zajímavou četbu? V tom případ by bylo dobré, kdybyste mlčel.

0 0
možnosti
OM

O25. 89M97.

3. 1. 2024 16:28

Když se vám to nelíbí, tak to NEČTĚTE.

0 0
možnosti
Foto

Šaman předvedl, že neovládá matematickou logiku.

Pokud si nastavil čas na 1.ledna 0:00.00 hod. , tak je to to samé, jako by si dal budík na 31.prosince 24:00.00 hodin. Tento čas má prostě dvě formy zápisu, i když je to to samé.

Z hlediska astronomie se ale začátek nového roku 2024 konal až někdy koncem 1.ledna, protože každý rok je zhruba o čtvrt dne delší a k vyrovnání dochází jednou za 4 roky přestupným dnem.

0 0
možnosti
JH

No nazdar, pane Šejno, ta matematika má ale sílu, zdravím Vás v "Novém roce". Zdař Bůh, Jóžín.

Po mnoha stoletích působení "gregoriánského kalendáře" by si zasloužil reformu, soudím. --

1.) Den "O." Nový rok - by se do kalendáře vůbec nepočítal, stejně je to svátek a všichni jsou nalitý a nikde se nedělá.

2.) Rok by začínal pondělím - 1. 1. xxxx.

3.) 52 týdnů po sedmi dnech je 52 x 7 = 364 dnů + den O je 365 dnů běžného občanského roku.

4.) Každé čtyři roky další jeden vložený Silvesrt (364+přestupný den gratis), a vše zase pasuje s ročními obdobími a dnem "O."

5.) Případně 13. měsíc po čtyřech týdnech 13x4=52.

To je tak prostoduchý až blbý, že se to určitě neujme, že, tak nazdar s novou přestupnou sekundou vloženou letos znovu do délky letošního tropického roku 2024 začatým již vloni o jarní rovnodennosti. Amen.

0 0
možnosti
Foto

Pár vteřin sem, pár vteřin tam. Ale kdy začíná rok pro jiná náboženství? 8-o

Tedy pro jiná než to naše demokratické samozřejmě.

0 0
možnosti
JH

Zatraceně dlouhých "pár " vteřin v "novém roce" zdraví Jóžín.

31 556 925,974 7 sec. ročně začalo kdy,? Být či nebýt,? to je otázka.!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz