30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Nový rok zase pozdě

„Nedělní půlnoc“ se jen tak říká, protože půlnoc každého dne je ve skutečnosti už začátkem dalšího kalendářního dne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 3.1.2024 20:52

Malé věci řešte ruky mávnutím ...:-)

O. M. 3.1.2024 17:31

To zpoždění času na různých přenosových systémech je způsobeno nikoli konečnou rychlostí jeho šíření, ale jeho digitalizací a případným rekódováním během přenosu. Dokud se vysílalo analogově a pouze pozemně, tak kupř. rozhlasový signál z Liblic se na konec republiky dostal během půl milisekundy, z Vinohrad do Liblic to trvalo zhruba stejně dlouho, časový signál se bral z Akademie, takže pokud jste si ráno seřídil hodinky podle rozhlasu jako Hujer v Marečkovi, šly vám opravdu velice přesně. Někdy na přelomu tisíciletí začal ČRo používat k distribuci signálů na FM vysílače družicové spoje (vyšlo to provozně levněji než pozemní radioreleové spoje). Tam už v důsledku zpracování signálu docházelo k procesnímu zpoždění v řádu nekolika sekund. Krásně to bylo poznat, pokud jste si např. Prahu pustil souběžně na SV a VKV. A protože vysílání na VKV bylo považováno za prioritní, tak v celém vysílacím provozu rozhlasu šly hodiny o těch pár sekund napřed, aby "na Zemi" šel čas přesně - tak to aspoň kdysi v nějamém pořadu tvrdil jeden z rozhlasových techniků, neměl jsem možnost to ověřit.

U digitálního přenosu je původní analogový signál digitalizován, komprimován a kódován do datových bloků - a to nějakou, i když krátkou dobu, trvá. Pak se data skládají do multiplexu a posílají k posluchači či divákovi. Pak to přijímač musí zase dekódovat, což taky nějakou dobu trvá. Pokud máte IPTV, tak poskytovatel dotyčný signál transkóduje do jiného, datově ještě úspornějšího signálu, což přináší to největší zpoždění. Cestou k vám se pak do cesty datům postaví ještě síťových prvků, které mají své buffery, a zpoždění narůstá, byť už je celkem zanedbatelné.

Pokud chcete mít přesný Tempus Pragense, najdete ho na stránkách Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR - www.ufe.cz, kde je i návod, jak si počítač synchronizovat z tamnějším timeserverem, pokud byste o to stál.

L. Žaloudek 3.1.2024 17:22

Uznávám, že je to zmatek. Ale přesto, opravdu je 12 AM o půlnoci? Kdy je pak tedy 12 PM?

H. Rybnická 3.1.2024 10:02

Tuny povyku pro nic za nic, sáhodlouhá pojednání o ničem. To nemáte nic jiného, nějakou zajímavou četbu? V tom případ by bylo dobré, kdybyste mlčel.

O. M. 3.1.2024 16:28

Když se vám to nelíbí, tak to NEČTĚTE.

M. Šejna 3.1.2024 9:58

Šaman předvedl, že neovládá matematickou logiku.

Pokud si nastavil čas na 1.ledna 0:00.00 hod. , tak je to to samé, jako by si dal budík na 31.prosince 24:00.00 hodin. Tento čas má prostě dvě formy zápisu, i když je to to samé.

Z hlediska astronomie se ale začátek nového roku 2024 konal až někdy koncem 1.ledna, protože každý rok je zhruba o čtvrt dne delší a k vyrovnání dochází jednou za 4 roky přestupným dnem.

J. Hruška 3.1.2024 11:08

No nazdar, pane Šejno, ta matematika má ale sílu, zdravím Vás v "Novém roce". Zdař Bůh, Jóžín.

Po mnoha stoletích působení "gregoriánského kalendáře" by si zasloužil reformu, soudím. --

1.) Den "O." Nový rok - by se do kalendáře vůbec nepočítal, stejně je to svátek a všichni jsou nalitý a nikde se nedělá.

2.) Rok by začínal pondělím - 1. 1. xxxx.

3.) 52 týdnů po sedmi dnech je 52 x 7 = 364 dnů + den O je 365 dnů běžného občanského roku.

4.) Každé čtyři roky další jeden vložený Silvesrt (364+přestupný den gratis), a vše zase pasuje s ročními obdobími a dnem "O."

5.) Případně 13. měsíc po čtyřech týdnech 13x4=52.

To je tak prostoduchý až blbý, že se to určitě neujme, že, tak nazdar s novou přestupnou sekundou vloženou letos znovu do délky letošního tropického roku 2024 začatým již vloni o jarní rovnodennosti. Amen.

P. Dvořák 3.1.2024 3:16

Pár vteřin sem, pár vteřin tam. Ale kdy začíná rok pro jiná náboženství? 8-o

Tedy pro jiná než to naše demokratické samozřejmě.

J. Hruška 3.1.2024 13:23

Zatraceně dlouhých "pár " vteřin v "novém roce" zdraví Jóžín.

31 556 925,974 7 sec. ročně začalo kdy,? Být či nebýt,? to je otázka.!

J. Ticháček 3.1.2024 15:25

Těch pár desítek, nebo stovek (nebo o jaký řád jde) vteřin, to je v podstatě jednoduché. Teoreticky by se mělo počítat od chvíle, kdy se Země na té elipse, kterou opisuje kolem Slunce začne pohybovat opačným směrem.

A kdyby kolem toho Slunce nepoletovala spousta jiného bordelu, o dalších vlivech nemluvě, téměř by to fungovalo.

Jenže o tom řeč nebyla. Byla o půlnoci. A o tom, Jak se o ní člověk dozví. A o tom, že jen na území našeho maličkého státu ta půlnoc přichází jindy, jde o tuším asi dvacet minut, o tom, že prostřednictvím televizí a rádií je nám ten okamžik také prezentován v jinou chvíli, takže o tom, že to, co lidé berou za bernou minci často s realitou nemá nic společného.

Když už jsme u toho času, na svém mobilu umím zároveň zobrazit čas GPS a čas že sítě. Občas opravdu velké rozdíly. Sranda je, když v jedné domácnosti běží analogové rádio, pozemní vysílání TV, ta samá stanice TV via internet a ta samá ze satelitu. Rozdíl bývá v řádu minut.

Zkuste podle toho jít z domu na vlak.

J. Hruška 3.1.2024 15:59

A vůbec nejzdařilejší je posouvání hodinových ručiček dvakrát ročně dopředu a dozadu. Vlakem to v čase jde blbě. Po kolejích lépe. Nezdar nazdar.