30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Laengsfeld 19.8.2008 0:28

Re: Uz je leccos zase jinak

Jinak.

Neverim totiz, ze rok 1968 byl naorganizovan  nejakou mocnosti nepratelskou tehdejsimu

"Rusku". Byl to - jsem presvedcen - predevsim  spontanni projev ceskoslovenskeho lidu. Coz bohuzel  nelze rici o soucasnych "oranzovych revolucich" v zemich na vychod od nas :-P

Borek@exil 18.8.2008 23:43

Uz je leccos zase jinak

Uz leccos je zase stejne......Gruzie!

I. Laengsfeld 18.8.2008 23:05

Hezke cteni

Bylo mi taky asi 17 let v te dobe... Jsou  ty vzpominky dobre napsany, dokonce jsem

to cele precetl ;-P  coz jsem uz ani  neocekaval, mam totiz pocit ze ve viru udalosti

poslednich let  (a dni!) se  to,  co bylo extremne zajimave vzpominat jeste v roce 1989 nebo i 1997

ted uz promenilo v  davnou minulost. Uz je leccos zase  jinak. :-/ Akorat  tedy  generace lidi, pro ktere byl rok 68 urcujici jeste nevymrela, cili na suche  hodnoceni te doby, bez emoci ci naopak pausalizujicich odsudku je jeste prilis brzo

Jakub S. 18.8.2008 22:45

Re: Ale ono jich ještě bude určitě všude možně víc.

A pořád skoro nic...

Jakub S. 18.8.2008 22:44

Velice zajímavé pro mě z východní Moravy -

opět rozšíření o obdobné poznatky odjinud. A milicionáři v Brně 69 byli neuvěřitelné sadistické rozzuřené svině, VB a kluci nadirigovaní z posádek si od nich drželi odstup. LM se mstily, mstily nepříčetně za ten strach před rokem. Mlátili ti chlapi, řvali přitom, byli brunátní a v rauši.

teta 18.8.2008 22:28

jo

Byl jsem rok po vojně,když Trutnovem projížděly tanky. Náš domovník z jedné státní organizace/ mimochodem velký soudruh/ se vrhal pod tanky a házel na ně cihly. Rok na to seděl jako komisař při prověrkách.Před viaduktem u Texlenu stál tank který byl stržen z piedestalu u okresu a bránil uříznutou hlavní vjezdu sovětských tanků do města. Samozřejmě to objeli jinudy.Na příjezdech do města byly hořící barikády z pneumatik a na nich stáli hrdinní pubišové, kteří si nechávali donášet z místního pivovaru konve s pivem. Pak se sládek nabrk a pivo došlo. Hrdinové slezli dolů a šli domů. Horší že byli vyfoceni a při následných raziích pozavíráni. Byla to šílená doba, komunisti lezli lidem do zádi a za pár měsíců bouřili o kontrarevoluci a oportunistech.  Byl jsem také v roce 69 u podnikových prověrek. Měl jsem vyplnit dvoustránkový dotazník, jak jsem se v srpnu choval. Nic jsem nevyplnil jen jsem do poznámek napsal. "   V roce 68 jsem se politicky neangažoval, protože jsem byl velmi krátce ženat a byl jsem plně zaneprázdněn soukromým životem" Když jsem přišel na řadu, slyšel jsem za dveřmi řehot a k prověrkám jsem nemusel. Tak skončilo moje hrdinství.  Jo táta šel v roce 69 na náměstí ke Drakovi na pivo,  zrovna když tam  Lidové milice z Krkonoškých papíren mydlili přítomné občany a vrátil se bos s jelitem na zádech. Marně vysvětloval, že jde jen na pivo. Dnes potkávám bývalé funkcionáře jak si v pohodě užívají důchodu, když zrovna nejsou v nějakých správních radách. Jo taky jsem si to rozházel na nějakou dobu se svojí manželkou, protože se chtěla zblízka podívat na vojáčky na tancích, když zrovna přeorávali naší ulici. Nechtěla domů, tak sem jí chudákovi jednu pleskl a dokopal jí domů. Moc to ale pěkné nebylo, ty vykulené oči za kulomety ve střílnách tanků. Věděl jsem proč holka musela tak razantně domů.

pavel 18.8.2008 19:28

Furt kolem dokola

a skončí to, až vymřou všichni, kdož do sebe sáli bolševizmus spolu s mateřským mlékem. Tahle profláklá generace ho má prostě v krvi.:-(

Jakub S. 18.8.2008 17:37

Ale ono jich ještě bude určitě všude možně víc.

Taky mě to překvapuje ale trochu.

Harpyje 18.8.2008 17:31

Je mi líto,

že je zde tak málo reakcí na tento 1A článek. Díky autore! Sama jsem tyto dny prožila daleko od vlasti - bez TV, s chraplavým transistorovým rádiem - a proto díky za Vaše svědectví.

cca 18.8.2008 16:10

a pokračování

bude ? zakládáme SSM, stavíme sámošku v akci Z, poprvé k volbám ... ;-)

Jakub S. 18.8.2008 15:18

Re: Re: Agentura pro uvádění věcí na správnou míru

Páni, to je ale ARGUMENT:  j á  jsem nic zvláštního nezažil = všecko jsou to výmysly. Ty máš jednoduchý život - víš svoje... tobě je třeba závidět, prosťáčku. Neexistuje nic kromě toho, co znám/vím já, já, já. Ach jo...

PK 18.8.2008 14:28

Re: Agentura pro uvádění věcí na správnou míru

Agenturo, placate hlouposti. Prumyslovky byly tehdy 4-lete, ale gymnasia (tedy SVVS) byla trileta. Takze gymnasiste skutecne maturovali v 18, protoze zakladni skola byla 9-leta (ZDS).

honzak 18.8.2008 14:24

Re: Agentura pro uvádění věcí na správnou míru

kecáš, Fanošu! SVVŠ (neboli gympl) byl TŘÍLETÝ!!!! Dost o tom vím, na jednom pražském jsem v roce 1969 maturoval v OSMNÁCTI letech.

franta tyčka 18.8.2008 13:55

Re: Agentura pro uvádění věcí na správnou míru

A tak jsem nasedl na pionýra povaha dobrodružná a čekal jak se budu vyhýbat nepřátelským kulkám a nic. Nebyla to moje nejdelší noc protože se nic nedělo. Teď vidím jak se kecama dělají hrdinové.

franta tyčka 18.8.2008 13:47

Agentura pro uvádění věcí na správnou míru

Mě bylo pane autore v té době taky sedmnáct a nepřipravoval jsem se na maturitu.Protože v té době byly střední školy čtyřleté a končilo se v devatenácti.Pokud jste ovšem neměl nějakou školu zvláštní.Když se to stalo a měl jsem jet na praxi cca 25 kilometrů to už mi ráno táta říkal nikam nejezdi je to tady plný Rusáků a všude se střílí.střílí.

bobr 18.8.2008 10:47

Tu větu...

...0kmžitě jsem pochopil co se děje... jste,Šamane,  zřejmě nemyslel doslova...ale jinak dík za autentickou vzpomínku.Taky jich mám na ten den několik, včetně fronty před sámoškou a mámin ustrašený hlásek oznamující že je válka.

A když jsme pak, s kamarádem Pavlem, házeli šutráky na tanky přijíždějící od Marienbergu, netušili jsme, že je možné, aby se člověk strachy pos...kálel.Od těch dob to oba víme.Po nekonečně dlouhé dávce z kulometu kterou zastavila skála za níž jsme se ukryli...

Stalo se nad Chomutovem 21. srpna 1968

A už zase Rusáci řinčí zbraněmi a střílí do lidí.Je vůbec šance ten pronárod zastavit?

 

Jakub S. 18.8.2008 10:32

Kamaráde, vážený příteli Kovanici, dík!

Jsem zpátky v Liberci 68: přišel jsem tam koncem září. S ustrnutím jsem chodil po těch místech a poslouchal lidi... Pak události dostaly spád, v zoo onemocněl medvěd, bylo uspořádáno předsmrtné mecheche - dance macabre garnitury 68, se dvěma striptýzy... po nás potopa... - a já jsem v lednu odešel. Jak to vše souvisí? Jestli to nevíte, sdělím.

honzak 18.8.2008 9:52

já si ten den

taky budu pamatovat do smrti. Byl jsem 3. den na brigádě. Závodní rozhlas vyhlásil shromáždění na dvoře, mezi dělnictvem se říkalo, že se budou pálit legitimace SČSP. Tak jsem vyrazil a zastavil mě mistrův hlas:"mladej, napřed nalož ten vagon s Brazilií a pak si jdi stávkovat!".  Ty bedny s triplex řetězama byly ve vagoně cobydup, i když každá měla metrák. A když jsem přišel na dvůr, kde hořela hromádka průkazek, tak všichni koukali nahoru do patra správní budovy, kde si nějaký dobrý soudruh dělal čárky, kdo že hodil legitku do ohně.

Od té chvíle vím nabeton, že v populaci bylo, je a bude vždy určitě procento naprosto bezskrupolózních hýzlů, kteří vlezou do brusele LIBOVOLNÉMU režimu.

Hans z dědiny 18.8.2008 9:49

Šamane, díky!

R^R^R^

Vasekpasek 18.8.2008 0:46

Srpen

A znovu je srpen a Rusové znovu museli...

Děkuji za výborný článek.

arnal 18.8.2008 0:29

hm

Moje matka byla též očitou svědkyní tanku najíždějícího do podloubí. Celá událost měla absurdní dohru v regionálním tisku. Jakýsi kovaný soudruh (či soudružka) tam vysvětloval, že smyk tankových pásů způsobila sabotáž. Z pudloubí údajně vyběhla záškodnice s kbelíkem vody, v níž byly rozdělány mydlinky, a chrstla ji v nepřátelském úmyslu pod tank. Vot kontrarevolucija!