24.6.2024 | Svátek má Jan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Daniel 28.5.2007 20:22

drobná oprava

V Jad Vašem jsem byl již mnohokrát (jezdím do Izraele několikrát ročně s různými výpravami) a tak si troufám opravit autorův údaj, že trvá 3 dny než přečtou jména všech zavražděných dětí. Správný údaj je necelé 3 roky.

Ctibor 26.9.2006 23:19

fakt

Dámy a pánové,dovolím si předložit k zamyšlení jeden zajímavý fakt.Již nejméně 3000 let se pořád někdo snaží Židy porobit,vyhladit-jak je psáno!Co bude dál?

Plující oblaka 26.9.2006 23:16

Díky, Šamane

Asi se tam v nejbližší době nedostanu, díky za zprostředkovaný zážitek, až jednou, tak budu vědět, co čekat.

Zatím sbírám síly k návštěvě terezínského ghetta, tuhle jsem tam byla, asi tak v roce 1995, nedávno... dojmy stále ještě živé...

Ale najednou mám doma desetileté dítě, které nosí ze školy poznatky jako třeba že v Terezíně byly plynové komory... paní učitelce je 40 a jinak je docela normální. Tak to bude na mně, vzdělání má svůj čas, asi už ten čas přichází.

quetzal 26.9.2006 21:20

Sch. glosátore

kdyby všichni sdíleli tvou mírumilovnou povahu nebyla by potřeba takových muzeí - nesmíš myslet jen na sebe. Ta muzea slouží jako protilék na všechny ty lži, že se vlastně nic nestalo, pece neexistovaly a sionští mudrci vše narafičili, abychom se cítili provinile.

Alex Juchelka 26.9.2006 19:10

Žádná musea a památníky židovského utrpení...

nemohou ospravedlnit zvěrstva, kterých se dopouští Israel dnes. Z tohoto pohledu můžeme s určitostí prohlásit, že samotní Israelci se ze svého utrpení nepoučili a jejich současný národní charakter je nesmazatelně poznamenán lhaním, bezprávím a brutálním násilím. To je tragédie, jejíž památníky se již pomalu staví v srdcích israelských obětí a slušných lidí na celém světě... :-/

PP2 26.9.2006 21:02

Re: Žádná musea a památníky židovského utrpení...

Pane pletete si pojmy s dojmy. Izrael se brání nelítostnému a smrtelnému nátlaku. Bojuje i za nás, protože kdyby byl poražen jsme na řadě.Vaše hlava drží na krku díky Izraeli. Kdo seje vítr musí nutně sklidit bouři. Kdyby muslimi nestříleli rakety na Izrael a neunesli vojáky nic by se nestalo.

Alex Juchelka 26.9.2006 21:18

Re: Re: Žádná musea a památníky židovského utrpení...

"Vaše hlava drží na krku díky Izraeli."

Ano, to jsem již slyšel. Je to obdoba trička IDF s nápisem "Don't worry America, Israel is behind you!"... :-/

PP2 26.9.2006 21:35

Re: Re: Re: Žádná musea a památníky židovského utrpení...

Spíš v řadě, ale je na ráně a po ruce a trnem v oku.

Alex Juchelka 26.9.2006 21:57

Re: Re: Re: Re: Žádná musea a památníky židovského utrpení...

???

PP2 27.9.2006 21:04

Re: Re: Re: Re: Re: Žádná musea a památníky židovského utrpení...

 Anglicky se teprve učim a přeložil jsem to s pomocí jako" Ameriko netrap se, Izrael stojí za tebou." Izrael se ale za nikým neschovává. Jim by stačil mír.Muslimi ale mají zničení izraele za hlavní úkol. Tahne mi na šede.

DuCh 26.9.2006 21:48

Re: Žádná musea a památníky židovského utrpení...

Juchelko ty seš vůl, Šaman tady píše o památníku utrpení Židů v minulém století a ty sem hned taháš svoji soudobou ideologii.

Alex Juchelka 26.9.2006 21:57

Re: Re: Žádná musea a památníky židovského utrpení...

O čem zde diskutuji je moje věc, anonymní osle!

IMhO je vždy prospěšné uvést některé věci do perspektivy. K čemu se staví památníky, když ne proto, aby se z nich poučily následující generace? Já pouze dávám ke zvážení, že Israel se z minulých tragédií nepoučil dostatečně hluboce a je dnes proto sám zdrojem zla.

Tomáš Kubín 29.9.2006 0:16

Re: Žádná musea a památníky židovského utrpení...

Alexi Juchelko, jsi buďto obětí arabácké propagandy, nebo prostě jenom tupé a zlé hovado. Možná oboje.

čtenář 26.9.2006 17:41

Něco nám chybí.

Ten památník mrtvých dětí bylo něco tak nečekaného, právě ten přechod z oslňujícího slunce do naprosté tmy s myriádami hvězd kolem dokola a hlasy čtoucími jména. Co budu živ, tak na to nezapomenu. Také sál s policemi s útlými svazky skrovných údajů o lidech, kteří nemají jiný, než tento hrob. Také vzpomínám na Har Herzl, kde je památník vojákům Rudé armády, v Praze tank sundali na naši věčnou hanbu. Asi si kdekdo v Česku myslí, že v něm přijel Stalin. A na vojáky, kteří prošli tu strašnou cestu, abychom tady mohli dýchat, si nikdo zřejmě nevzpomene. Ten tank, to byli oni. Předtím se zase vesele likvidovaly pomníčky amerických vojáků a naši vlastní, kteří to tenkrát nezabalili, pěkně šupem do basy, ne-li hůř. Něco v téhle zemi strašně chybí ......... Ale jak jsem řekl, ten památník mrtvých dětí je nad běžnou představivost.

I.L. 26.9.2006 19:32

Re: Něco nám chybí.

...kde je památník vojákům Rudé armády, v Praze tank sundali na naši věčnou hanbu

Velmi presne receno

PP2 26.9.2006 21:38

Re: Re: Něco nám chybí.

R^

Jaka 26.9.2006 16:49

Dík autore,

na rozdíl od Schumiho myslím, že to má smysl. Izrael vznikl za těchto okolností, přesto jsou mnozí, kteří si myslí, že k tomu nemá právo. Proto je tak moc třeba připomínat, co vzniku Izraele předcházelo, aby se to nemohlo znovu opakovat. Držím Izraeli palce, potřebuje to..

Sch,glosátor 27.9.2006 12:16

Izrael nemá žádné právo. To je jen výmysl.

Právo ne existenci je nesmysl. Buď svoji existenci uhájíte, pak jste, nebo neuhájíte, pak nejste. Izrael si ji uhájil a uhájí. Proto je a bude. Bez ohledu na to, zda mu někdo zvenčí nějaké právo přizná nebo ne. Nepotřebuji aby někdo uznával mé právo na život. Stačí když budu mít tolik síly abych si ho uhájil. Když jde o přežití, nerozhoduje nějaký cár papíru s nějakým povídáním, ale síla. Jenom síla.  Židé ji mají. V čem jejich síla spočívá ? Je to prosté. Jsou méně líní myslet.

Sch.glosátor 26.9.2006 11:29

Mám dostatečné historické znalosti pro praktické občanské rozhodování.

K čemu  by mi byla prospěšná další negativní emoční zátěž ? Byl bych spokojenější, šťastnější, úspěšnější ? Nemám v úmyslu  kohokoli hubit aniž bych se musel bránit. Ani v tom kohokoli podporovat. Co víc se ode mne očekává ?

Igor 26.9.2006 11:45

Re: Mám dostatečné historické znalosti pro praktické občanské rozhodování.

Pokial viem na návštevu Yad Vashem sa nerobí žiadna velká reklama. Je to len na Vás či sa tam rozhodnete pozrieť, ak nie nikto vám to nebude vyčítať. Na vašu otázku načo? ma napadá len jedna odpoveď. Je užitočné vedieť ako takéto veci začínajú. Keď sú už v plnom prúde obvykle býva neskoro a zasiahnu aj tých, ktorí si pred tým mysleli, že s tým nemajú nič spoločné.

L 26.9.2006 11:48

Mám dostatečné historické znalosti.

1]Ocekava se, ze budete sympatizovat s Izraelskou politikou bombardovani sousedu.

2]Ocekava se, ze budete bagatelizovat ztraty jinych narodu, i kdyz byly vetsi.

3]Ocekava se, ze budete verit tomu, ze zide byli na Nemce hodni.

Harpyje 26.9.2006 13:01

Re: Mám dostatečné historické znalosti.

K Vašemu příspspěvku se daný nadpis rozhodně nehodí. Navrhovala bych: " Historické znalosti nemám."

Sch.glosátor 26.9.2006 13:34

Aha.

Čili mít historické znalosti znamená  seznámit se všemi hrůznými podrobnostmi, pokud možno nejen slovem, ale i obrazem a filmem se všemi negativy pro vlastní mysl ? Co se ode mne očekává ? Mám mít nepříjemné myšlenky ? Jaké a jak dlouho ? Mám se přestat radovat ze života ? Má mi přestat chutnat ? Mám přestat milovat ? Mám si uříznout nebo propíchnout nějakou končetinu po vzoru barbarských národů ? Nebo se zbavit svého majetku do nastavené kasičky ? Mám se kát za všechny hříchy kohokoli za cokoli ? Ono nestačí, že jsem takové zločiny nespáchal ani nehodlám spáchat ? Komu to nestačí ? Kdo po mně žádá, abych si ubližoval ? Na to si najděte jiného blázna. Dost na tom, že se za to stydí potomci viníků. Mé historické znalosti jsou nedostatečné. Protože nevím nic o tom, že by se někdo styděl za vyhubení Emorejců, Kenaánců...Ve jménu vyvoleného národa a jeho boha. Oni byli první. I ženy a děti. A nemají ani malý pomníček. Slova hýbají a  příklady táhnou....Kdo přijde na řadu příště ? A jakou technologií ?

kaca 26.9.2006 13:59

Re: Aha.

asi právě proto, aby si to pamatovalo co nejvíc lidí... A asi proto, aby se nedala historie překrucovat... Pamatuji si na své pocity, když jsme s tátou procházeli památníkem Terezín - bylo ke konci otevírací doby, nikde nikdo a bylo to velmi působící. A proto nás tam táta vzal - aby jsme si to pomatovali...

Sch.glosátor 26.9.2006 14:19

Což o to, překrucovat,

ale opakovat. Jen aby to na nás nemělo opačný dopad, a nenechali na sobě štípat dříví, když na nás někdo ukáže prstem a řekne vy jste tenkrát.....Pozor na obchodníky se špatnými pocity.  Cukrář Kohn potká malého Nováka  "Copak už ke mně nechodíš pro zmrzlinu ?" "No, tatínek říkal, že jste nám ukřižovali Ježíška." "Jak je Bůh nade mnou, přísahám, že já u toho nebyl !" rozhořčeně volá Kohn,  "to musel být jedině Roubitschek odnaproti!" Leckdo  nebyl u lecčeho. U krvavých obětí Aztéků, u upalování čarodějnic, u Wounded Knee, u Washity, u Japonských zločinů v Jihovýchodní Asii....Mně k nasranosti nad sebou bohatě  stačí kus života prožitý v táboře míru a socialismu.

Harpyje 26.9.2006 15:48

Re: Aha.

Já jsem neodpovídala Vám, nýbrž nicku L.

Sch.glosátor 26.9.2006 16:30

Aha.

I tak jsem napsal rád :-)

nosál 26.9.2006 10:21

do památníku dětí

jsem nevešel.Už jsem neměl sílu .

Stanislav 26.9.2006 9:09

Pro mne

Pro mne nejhlubším ale současně i nejděsivějším bylo právě čtení těch dětských jmen........ A vzpomínám si ještě na alej, kde mají lidé, kteří během holokaustu někoho zachránili svoje stromy..... Jak je lehké na všechno zapomenout........

liberal shark 26.9.2006 8:35

vlastní dojem

Největší dojem ve mně zanechala jeskyně mrtvých dětí. Když člověk vkročí z jasného dne do temného prostoru bez měřítka, kde ze všech stran svítí tisíce malých světel, jako by se vznášel uprostřed vesmíru, kde není nahoře ani dole. Je to velmi působivé připomenutí milionů zničených životů, které mohly proběhnout v přiděleném časoprostoru, a které neproběhly.