Sobota 1. 6. 2024Laura polojasno10 °C

Diskuse k článku

Jak to dopadne s Řeckem

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 948
  • Poslední: 29.2. 2012 0:10
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
L. Brabencová 28.2.2012 7:40

Re: Oprava

hodilo by se. I smajlíky.

P. Hlosta 28.2.2012 7:54

Re: Každý sedlák má svůj rozum

Jako příklad může sloužit Argentina. Prodělala bankrot a staví se na nohy. Původní fixace na americký dolar se jí nevyplatila a šel celý stát do kytek. Šlo o podobnou situaci s Řeckem, ve smyslu žití nad poměry a  ulíváním si peněz do vlastních kont. Měna to nevydržela, dluhy byly nesplatitelné.

Co se týče drachmy jsem jiného názoru. Aby byla konvertabilní, směnitelná, musí se rovnat reálnému stavu ekonomiky země. Euro Řecku toto neudělá a proto ani nepomůže řešit zoufalou zadluženost. Jedině, že by EU zaplatila dluhy Řecka v plné výši, odpustila mu veškeré dluhy. To by jistě byla paráda. To by chtěly všechny státy a hlavně jejich státní zaměstnanci i politici. Bohužel, Ježíšek neexistuje, ani Mikuláš, ani čarodějové.

R. Sedláček 28.2.2012 8:42

Re: Každý sedlák má svůj rozum

ne, Řecko musí vyrábět a vyvážet

D. Polanský 28.2.2012 6:52

Přirovnání s placením nájmu

Nejste na to dobře, bydlíte v nájmu, platíte jako mourovatý celý život, pronajimateli zaplatíte de facto hodnotu celého bytu, a přitom on stále byt má. Vy nemáte nakonec nic, on je opět bohatší.

Háček je v tom, že stačí, v uvozovkách, abyste  vydělal na nájem. A přitom majitel o vás  kámošům vypráví, že jaký jste to chudák, že nemáte své vlastní bydlení, že se nad vámi zmiloval a nechal vás v podnájmu, a přitom jste zdrojem jeho blahobytu.       

P. Hlosta 28.2.2012 7:12

Re: Přirovnání s placením nájmu

Možnost bránit se takové situaci jistě je. Nebýt podnájemníkem, ale pořídit si vlastní byt, nebo lépe, dům. Co to ale znamená pro způsob života? Musí se dotyčný poctivě uskrovnit. Nemít oči pro přepychovou vilu, ale podle svých možností i třeba pro zchátralejší stavení, které posléze nákladně, dle své kapsy a namáhavě po celý život zvelebuje.

U nás se většina lidí dovolává potřeby bydlení a dřepí při tom v tom podnájmu. Ono se dá přežít i v maringotce, ale na to musí být nátura, že. Ona většina podnájemníků neustále nadává na majitele jejich bydlení, že jim nespraví tohle a támhle. Že je jejich bydlení drahé. Netuší, nebo spíš nechtějí vidět, že majitelé vlastního bydlení musí neustále řešit své závady sami, bez nároku na jiného, když jsou oni vlastníky.

Majitel vlastního bydlení nonstop něco opravuje, zařizuje, na něco v bydlení vynakládá peníze. Své peníze! V nájmu může ležet na kavalci a nadávat a nadávat. Když mu padá pronájem na hlavu, může s tím i k soudu. Něco takového vlastník bydlení nemá. Má svou vlastní odpovědnost k životu a jak se bude snažit, taková bude i jeho životní úroveň s vlastním bydlením.

V TOM je zakopaný pes! Zadarmo - to musí někdo zaplatit! Platy zaměstnanců státní sféry, jejich důchody, třinácté či čtrnácté platy a vůbec veškeré náklady pro život státních zaměstnanců, jdou z kapes soukromé sféry ve formě daní. Ti platí i ony daně státním zaměstnancům. Kde je rozmařilý život, navíc podpořený všeobecnou zlodějnou, tam jednoho dne přijde krach!

P. Hlosta 28.2.2012 7:17

Re: Přirovnání s placením nájmu

oprava - Ti platí i ony daně STÁTNÍCH zaměstnanců.

L. Brabencová 28.2.2012 7:22

Re: Přirovnání s placením nájmu

Dobré ráno. Proti Vašemu příspěvku snad nemůže bý námitek.

V. Hajková 28.2.2012 7:30

Re: Přirovnání s placením nájmu

To  jste   napsal  skvěle  p.  Hlosta!   Odpovědnost  k  vlastnímu životu-  v  tom  je  zakopaný  pes  -  toho to  národa!!

J. Mrázek 28.2.2012 6:03

Termíny se musí dodržovat!I ty předpovězené...

Takže vyčkejme do konečného data 21.12.2012....ne, ale teď vážně: jediným důvodem bude zasanovat vlastní banky, natisknout dost peněz a ty rozdat bankám. Problém je, že ta suma(1000 miliard euro) bude stačit akorát na to, aby banky měly hotovost za 9% svého kapitálu. Zbývajících 91% je "někde" v pohybu  a prý vydělává. Takže vaše úspory vydělávají...asi...ale kde, když nikde nikdo není bez zadlužení ?

J. Kanioková 28.2.2012 2:04

S&P naplnila hrozby, poslala Řecko do řízeného bankrotu

Londýn/Atény - Řecko je od pondělního večera oficiálně v řízeném bankrotu. Ratingová agentura Standard & Poor''s (S&P) mu totiž přidělila známku SD neboli selective default.

J. Kanioková 28.2.2012 4:27

Merkelová nepresvedčila svojich kolegov,

a 130 mld. odsúhlasil nemecký parlament len vďaka hlasom opozície. Pro bylo 496 z 591 prítomných, ale len 304 z 330 poslancov CDU/CSU a liberálov (FDP). Merkelová potrebovala 311 vlastných poslancov.

Počet zlých správ sa tak pred štvrtkovým summitom EU zvyšuje - S&P pohrozila Eurovalu znížením hodnotenia jeho úverovej bonity. S&P v pondelok totiž zhoršila výhľad ratingu EFSF na negatívny zo stabilného a zároveň potvrdila rating fondu na úrovni AA+, ktorá je druhou najvyššou v rámci systému hodnotenia S&P.

Dôvodom je fakt, že aj Francúzsko a Rakúsko majú rating na úrovni AA+ s negatívnym výhľadom. Dlhopisy EFSF v súčasnosti garantujú Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Holandsko, Fínsko a Luxembursko. Ak by došlo k ďalšiemu zníženiu ratingov spomenutých krajín, zrejme by znížila aj úverovú známku EFSF.

J. Mrázek 28.2.2012 6:06

Asi se už stalo,EFSF

Ranní čt24 a lišta dole,pokud jsem se nepřekoukl, bylo snížení ratingu EFSF...

J. Mrázek 28.2.2012 12:40

A navíc protiústavnost o eurovalu

viz rozhodnutí německého ústavního soudu. Nemluvě o tomhle :machpetrmach.blog.idnes.cz/c/248535/Evropska-unie-nas-stoji-rocne-asi-200-miliard.html

M. Zavala 28.2.2012 1:48

to je ta nemecka zabejcelost, vse musi dotahnout az do konce

kdyby je to zivot stalo. Ne ze bych ji srovnaval s Hitlerem to ani nahodou, ale ten taky nechtel videt porazku a musel to mermomoci dotahnout do konce, i kdyz to znamenalo zniceni Nemecka a smrt mnoho lidi, i svych, Tentokrat to neni valka, ale nemce to bude setsakra stat.

K. Pavlik 28.2.2012 0:24

asi nemam selsky rozum

Muj selsky rozum to nevidi. Recko muze mit euro - proc ne? Ze je zadluzene a neplati dluhy? To snad neni duvod k tomu aby se tam neplatilo eury. Kalifornie je tez zadluzena az  po usi, obcas si tam tisknou vlastni penize a nikdo netvrdi ze musi odejit z americkeho dolaru.

M. Zavala 28.2.2012 1:49

Re: asi nemam selsky rozum

to neni to same - Californie je sice zadluzena ale produkuje. Vy muzete dluzit milion ale kdyz stale vydelavate, vydelavaji na vas. Muzete dluzit petku, ale kdyz vydelavate min, mate problem a veritele vice.

S. Sedlák 28.2.2012 4:42

Re: asi nemam selsky rozum

K tomu, aby se Řecko vyhrabalo z té šlamastyky, musí být schopno produkovat. A to cokoliv. Při současném stavu produktivity práce není schopno vyrábět ani ten svůj olivový olej. Ano, vozí ho z Itálie. Byla by cesta. Dramaticky snížit mzdy a důchody. To by ovšem nešlo pro nepokoje. A tak je jediná možná cesta. Přejít na vlastní měnu, ta oslabí a domácí producenti budou konkurenceschopní. Následkem toho budou více produkovat, více vyvážet a méně dovážet. To bude tak dlouho trvat, dokud se to celé nevyrovná. Ano dojde k emigraci, ale bude mít své limity. U nás je mzda stále někde na polovině toho, co tam, takže mají kam klesat.

P.S. Ono se to týká nejen Řecka a nejen Evropy. Tuhle jsem koukal, jak se Číňani vrací z Ameriky domů. Pochybuji, že tam jsou tak velké platy. Ale jedou. Nečekají nás veselé časy.

V. Mlich 28.2.2012 7:38

Vlastní měna je blbost

Kdo chce být konkurenceschopný, ten sníží ceny sám, nepotřebuje, aby za něj měla patent na rozum nějaká centrální banka tím, že začne tisknout další drachmy a tím vlastně všechny ožebračí.

I. Schlägel 28.2.2012 7:54

Re: Vlastní měna je blbost

Cenu snížit může, pokud máte rozumné náklady díky efektivnímu způsobu výroby a vyšší marži. Pokud vyrábíte neefektivně s vyššími náklady než konkurence, čeká Vás bankrot. Myslím v tom reálném světě. V socialistickém světě Vás čeká dotace, finanční injekce atd, tím pádem konzervování Vaší neefektivní výroby za přispění peněz daňových poplatníků. Jak se Vám to líbí?